آنالیست دی (Analyst Day) چیست؟

آنالیست دی چیست

در پایان هر سال مالی، رئسا و مدیران شرکت‌‌‌‌‌ها موظف هستند تا در مورد عملکرد یک‌‌‌‌‌ساله خود در طی یک جلسه توضیحاتی ارائه دهند. آنالیست دی گردهمایی سالانه‌‌‌‌‌ای است، که توسط بسیاری از شرکت‌‌‌‌‌های تجاری عمومی برگزار می‌‌‌‌‌شود. در یک آنالیست دی، مدیران شرکت(به طور کلی مدیر عامل و مدیر مالی) اطلاعاتی درمورد عملکرد شرکت و چشم‌‌‌‌‌اندازهای آینده آن ارائه می‌‌‌‌‌دهند. همچنین مدیران ممکن است اطلاعات مفصلی درباره وضعیت مالی شرکت و جزئیات پیش‌‌‌‌‌بینی‌‌‌‌‌های مختلف درمورد عملکرد آینده آن را ارائه دهند.

مفهوم آنالیست دی یا آنالیست میتینگ

به آنالیست دی به معنی روز آنالیز، جلسه آنالیز یا آنالیست میتینگ نیز گفته می‌‌‌‌‌شود. برای درک بهتر آن‌‌‌‌‌چه در این جلسه اتفاق می‌‌‌‌‌افتد باید بگوییم که، آنالیست دی، یکی از راه‌‌‌‌‌هایی است که شرکت‌‌‌‌‌ها با استفاده از آن اعداد و ارقام و آمار سالیانه خود را شفاف‌‌‌‌‌سازی می‌‌‌‌‌کنند و اطلاعات مالی خود را در اختیار ذی‌‌‌‌‌نفعان قرار می‌‌‌‌‌دهند. پرونده‌‌‌‌‌هایی که در این جلسات در دسترس قرار می‌‌‌‌‌گیرند، شامل اطلاعاتی درمورد پیشرفت‌‌‌‌‌های مهم، رقابت‌‌‌‌‌ها، جریان‌‌‌‌‌های قانونی، نحوه مدیریت، تحقیق و توسعه، منابع مالی و بخش‌‌‌‌‌های تجاری است.
مباحثی که در جلسات سالانه آنالیست دی، درمورد آن‌‌‌‌‌ها صحبت می‌‌‌‌‌شود، محصولات و خدمات جدید در کنار مسائل عمومی حسابداری و مدیریت مالی است. مضمون کلی جلسه آنالیست دی، موضوعاتی است که به تحلیل‌‌‌‌‌گران و استراتژیست‌‌‌‌‌ها مربوط است و ممکن است سال به سال متفاوت باشد.

همچنین مدیران ممکن است تصمیم بگیرند که به سوالات تحلیلگران و در برخی موارد سرمایه‌‌‌‌‌گذاران بزرگ پاسخ دهند. برخی از شرکت ها جلسات خود را از طریق پخش وب و یا پادکست به طور گسترده در دسترس قرار می‌‌‌‌‌دهند. اکثر شرکت های تجاری عمومی سالی دو بار آنالیست دی را ترتیب می‌‌‌‌‌دهند، معمولاً وقتی که شرکت نتایج سالانه و نیمه سالانه خود را منتشر می‌‌‌‌‌کند.

مزیت آنالیست دی

باید‌‌‌‌‌ها و نبایدهای برگزاری جلسات آنالیست دی

چنان‌‌‌‌‌چه آنالیست دی به خوبی برگزار شود، می‌‌‌‌‌تواند یکی از ابزارهای ارزشمند در برقراری ارتباط با سرمایه‌‌‌‌‌گذار محسوب شود. جلسه آنالیست دی می تواند درک تحلیلگر از اصول شرکت شما را به میزان قابل توجهی ارتقا دهد و همچنین به آن‌‌‌‌‌ها در ارزیابی بهتر سهام شما کمک کند. بنابراین به دلیل اهمیت این جلسه، بایدها و نبایدهایی وجود دارد، که در صورت رعایت آن‌‌‌‌‌ها جلسه با موفقیت همراه خواهد بود.

آنالیست دی را هر 18 تا 24 ماه برگزار کنید

این جلسات به سرمایه‌‌‌‌‌گذاران کمک می‌‌‌‌‌کند تا بیش از پیش در امور شرکت وارد شوند و همچنین، به تیم استراتژیک شرکت‌‌‌‌‌ها کمک می‌‌‌‌‌کند تا با دید گسترده‌‌‌‌‌تر امور مدیریتی را اداره و برنامه‌‌‌‌‌ریزی کنند. بنابرابراین خوب است نسبت به زمان اجرای آنالیست دی حساسیت به خرج داد.

نسبت به محتوایی که ارائه می‌‌‌‌‌دهید حساس باشید

محتوا در این جلسات بسیار مهم است. حاضرشدن اعضای هیئت مدیره در این جلسات، که معمولاً با سرمایه-گذاران ارتباط ندارند را در نظر بگیرید. همچنین برای ارائه دیدگاه خارجی، آوردن افراد متخصص یا مشتریان را در بین اقدامات برگزاری آنالیست دی قرار دهید. درواقع شما باید در مراحل برنامه‌‌‌‌‌ریزی، تحلیل‌‌‌‌‌گران هر دو سمت خرید و فروش را در نظر بگیرید.

پیام‌‌‌‌‌های کلیدی را بیابید

شما باید در برگزاری آنالیست دی، فرموله، یعنی براساس قواعد پیش‌‌‌‌‌بروید. برای این‌‌‌‌‌کار باید به این سؤال پاسخ دهید که می‌‌‌‌‌خواهید چه چیزی در ارائه تحلیل‌‌‌‌‌گران مشاهده کنید. بنابراین پیام‌‌‌‌‌هایی که قصد انتقال آن‌‌‌‌‌ها را دارید خود را آشکار خواهند کرد. همچنین با چنین شیوه ارائه‌‌‌‌‌ای، افراد جلسه را با این درک که معنای اهداف شرکت شما از نظر فرصت سرمایه گذاری در سهام چیست، ترک می‌‌‌‌‌کنند. فرصت را برای “نشان دادن و صحبت در مورد محصولات یا خدمات شرکت خود از دست ندهید. نمایشگاه های محصولات یا تورهای تسهیلاتی می-توانند ارزش جلسه را افزایش دهند.

آماده سؤال و جواب باشید

تمرین کنید و کاملاً برای جلسه پرسش و پاسخ آماده شوید. در حین ارائه، شنوندگان خود را با سؤالات چالش-برانگیز در بحث وارد کنید. پاسخ دادن موجز و شفاف را نیز تمرین کنید. جلسه پرسش و پاسخ خود را خیلی کوتاه نکنید. باید زمان کافی برای پاسخ به سؤالات افراد در نظر بگیرید.

زمان برگذاری آنالیست دی

جلسه آنالیست دی را در روز مناسبی برگزار کنید

به دنبال برنامه ریزی بهینه برای روز جلسه باشید. جلسه خود را با پخش اعلامیه‌‌‌‌‌های مهم معرفی کنید. خوب است آنالیست دی را در نزدیکی برگزاری کنفرانس‌‌‌‌‌های مهم سرمایه‌‌‌‌‌گذاری، زمان تعطیلات و فصول درآمدزا تنظیم کنید. با این روش مطمئن خواهید شد که شرکت در جلسه برای دعوت‌‌‌‌‌شدگان راحت خواهد بود.

شرکت در جلسه را دست بالا نگیرید

انتظارات خود از حضور تحلیل‌‌‌‌‌گران و تمام دعوتشدگان را واقع‌‌‌‌‌بینانه تنظیم کنید. به هر دلیل ممکن است افراد در جلسه شرکت نکنند. در وحله اول باید وضعیت آب و هوا، مکان جلسه و زمانبندی آن را به خوبی در نظر داشته باشید. سپس کافی است جلسه از طریق اینترنت به صورت آنلاین نیز دردسترس باشد. می‌‌‌‌‌توانید جلسه را پس از اتمام نیز برای مشاهده مجدد در بستر اینترنت قرار دهید.

سخن پایانی

آنالیست دی هدف مهم ارائه اطلاعات و شفاف‌‌‌‌‌سازی امور مالی شرکت‌‌‌‌‌ها را دنبال می‌‌‌‌‌کند. این‌‌‌‌‌که اینجلسه چه هدفی دارد تنها یک روی سکه است. مهم‌‌‌‌‌ترین بخش نحوه برگزاری و ارائه در آن است. همان‌‌‌‌‌طور که شرکت‌‌‌‌‌ها برای سرمایه‌‌‌‌‌گذاران، ذی‌‌‌‌‌نفعان و مسئولین بازار سال مالی خود را شرح می‌‌‌‌‌دهند، آنالیست دی، فرصتی است برای تبلیغ خدمات و محصولات یک شرکت.

چقدر مفید بود؟
دیدگاهتان را بنویسید