دستگاه اسیک چیست؟ و تفاوت اسیک ماینر و کارت گرافیک

دستگاه اسیک چیست

دستگاه اسیک (ASIC) در زبان انگلیسی مخفف عبارت application-specific integrated circuit است و در تعریف علمی به کامپیوتری گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که تنها یک هدف دارد و مانند کامپیوترهای معمولی از انواع مختلف برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. بنابراین اسیک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در حوزه تخصص خود بسیار بهتر از سایر کامپیوترهای چندکاره هستند. با توجه به این نکته، اسیک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند هر دستگاهی، با هر هدف و کارکردی باشد. آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌چه در این مقاله سعی بر معرفی آن داریم، اسیک ماینرها هستند. اسیک ماینرها دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی هستند که فقط به منظور استخراج ارزهای دیجیتالی فعالیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. با وجودی که هر دستگاه تک کاره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند یک اسیک محسوب شود، اما چنین جاافتاده که به تمام دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های استخراج ارز دیجیتالی، اسیک گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. برای شناخت این دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با دلفین وست همراه باشید.

اسیک ماینر چیست؟

همه ما مفهوم استخراج در مورد ارزهای دیجیتالی را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شناسیم. از آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جا که استخراج این ارزها روز به روز دشوارتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود کامپیوترهای معمولی دیگر قادر به انجام این فرآیند نیستند. بنابراین از دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کامپیوتری مخصوص استخراج، برای این‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کار استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اسیک ماینر یکی از انواع کامپیوترهای استخراج است. برای هر ارز دیجیتال، یک دستگاه مخصوص به آن وجود دارد. بنابراین وقتی از عبارت «اسیک ماینر اتریوم» استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم، منظور دستگاه اسیک مخصوص ارز دیجیتال اتریوم است. به همین ترتیب برای بیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی نیز چنین دستگاهی وجود دارد.

کارکرد اسیک ماینر

اسیک ماینرها معمولاً مستطیل شکل هستند و درون اجزای آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی وجود دارد که برخلاف کارت‌های گرافیک قدیمی، از سرعت بسیار بالایی برای انجام معادلات ریاضی و منطقی احراز ارزهای دیجیتالی برخوردارند چرا که به همین منظور طراحی شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. کارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گرافیک سنتی، اصلا به منظور انجام بازی‌های ویدیویی و انجام امور گرافیکی مناسب هستند، بنابراین نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان مانند اسیک ماینرها برای استخراج ارزهای دیجیتالی روی آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها حساب کرد.

تفاوت اسیک ماینر و gpu

تفاوت اسیک ماینر و کارت گرافیک

برای درک بهتر مفهوم اسیک به این مثال در مورد کفش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ورزشی توجه کنید. می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانیم که انواع کفش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ورزشی در بازار وجود دارند. با یک کتانی خوب شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید شروع به دویدن کنید، فوتبال بازی کنید، یا هر ورزش دیگری را انجام دهید. اما وقتی قصد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید به صورت تخصصی فوتبال را دنبال کنید، کفش مخصوص آن که استوک است را تهیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید. چراکه به شما کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند روی زمین چمن نرم به راحتی حرکت کرده و تعادل خود را حفظ کنید. دقیقاً مانند آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌چه اسیک ماینر در مقایسه با کارت گرافیک معمولی انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.

اسیک ماینر اتریوم

در ابتدا باید بدانید که واحد سرعت برای استخراج ارزهای دیجیتالی در کارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گرافیک و اسیک ماینرها با هش بر ثانیه محاسبه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. حال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسیم به این موضوع که برای ارز اتریوم، چرا این دستگاه مناسب است و کارت گرافیک معمولی توانایی کافی ندارد. در حال حاضر، قدرتمندترین کارت گرافیک برای استخراج Ethereum ، Nvidia GTX 1080Ti است، که قیمت آن در حدود 1000 دلار تعیین شده ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است. نرخ سرعت این دستگاه برای استخراج اتریوم 50 مگا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هش بر ثانیه است. بنابراین برای افزایش تعداد استخراج اگر دو دستگاه تهیه کنید حدود 2000 دلار هزینه خواهد داشت. حتی هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیگری نیز برای استخراج با کارت گرافیک وجود دارند که برای اسیک ماینر وجود ندارند. هنگام استخراج با کارت گرافیک، به یک کامپیوتر کامل، از جمله مادربرد، پردازنده، RAM و واحدهای منبع تغذیه نیاز دارید. در همین حال، دستگاه استخراج ethereum Bitmain E3 در حدود 2200 دلار قیمت دارد و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند با سرعت 180 مگاهش در ثانیه استخراج کند. بنابراین استخراج Bitmain E3 ASIC با همان قیمت دو کارت گرافیک GTX 1080Ti، 80 درصد کارآمدتر است. به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌علاوه، برای استخراج با اسیک ماینر نیازی به خرید قطعات رایانه جداگانه نیست. تمام آنچه شما نیاز دارید، یک مرورگر وب برای کنترل دستگاه اسیک است. بنابراین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید از لپ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تاپ فعلی خود، چه با سیستم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌عامل Mac یا ویندوز، و یا حتی دستگاه تلفن همراه خود استفاده کنید. علاوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بر تمام این‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، دستگاه استخراج Bitmain E3 برای نرخ هش مشابه کارت گرافیک، انرژی کمتری مصرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، که این به معنای کاهش هزینه برق است.

مدل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف اسیک ماینر

Ethereum Bitmain E3 یکی از مدل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اسیک ماینر مخصوص اتریوم است که به عنوان نمونه معرفی کردیم. این دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در مدل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلفی تولید شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، که به غیر از اتریوم برای استخراج ارزهای دیجیتالی دیگر نیز کاربرد دارند.
اسیک ماینرها با قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلفی به فروش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسند. برخی از آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ممکن است 150 دلار باشند، و قیمت برخی تا بیش از 2000 دلار نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسند. هرچه قیمت دستگاه بیشتر باشد، توانایی بیشتری در حل معادلات، انجام تراکنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و استخراج ارز دیجیتال دارد. برای مثال مدل Antminer S9 از برند Bitmain، 160 دلار است و سرعتی در حدود 4 تراهش بر ثانیه دارد، اما Antminer S9i با قیمت 925 دلار سرعتی معادل 14 تراهش بر ثانیه دارد.

توسعه اسیک ماینرها

نگرانی توسعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهندگان اتریوم در مورد اسیک ماینرها

توسعه دهندگان اتریوم نگران رشد استفاده از دستگاه اسیک هستند، زیرا در استخراج اتریوم بسیار ماهر هستند. در واقع این نگرانی وجود دارد که ماهیت ارز اتریوم به عنوان یک ارز دیجیتالی زیر سؤال برود. با گسترش اسیک ماینرها، کسانی که با کارت گرافیک استخراج انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانند، با دیدن عدم کارایی دستگاه خود از این‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کار فاصله می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند. بنابراین تعداد کم ماینرها به معنی ازبین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رفتن ماهین غیرمتمرکز اتریوم است، که موجب شباهت آن به پول عادی و مدیریت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری توسط مراجع مالی خواهد بود.

چرا کاربران کارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گرافیکی اسیک ماینر خریداری نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند؟

هرکسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند این دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ را تهیه کند، اما فراموش نکنید که دستگاه اسیک تنها یک هدف دارد. اسیک ماینرها تنها کار استخراج ارز دیجیتال را انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند و یک یک دستگاه واحد برای استخراج تمام ارزها وجود ندارد. درواقع به تفکیک ارز افراد دستگاه اسیک مورد نیاز خود را تهیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. بنابراین سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری روی اسیک ماینر، فقط برای افرادی مناسب است که در این کار حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای هستد و روی یک ارز متمرکز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشند. افراد معمولی از کامپیوترهای خانگی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که به خودی خود تهیه آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بر است، و در ازای آن هزینه امکانات مختلفی دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

سخن پایانی

اگر آموزش سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در ارز دیجیتال دیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید، و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید وارد این حیطه شوید، استفاده از اسیک ماینر توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. دستگاه اسیک یکی از تکنولوژی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کامپیوتری است که امکان انجام تنها یک کار را به صورت حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای در اختیار کاربران خود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارد. همان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌طور که از نام آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها پیدا است، برای انجام فرآیند استخراج مورد استفاده قرارمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد. بسته به این‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که چه ارزی را هدف قرار داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید اسیک ماینر مربوط به آن را تهیه کنید، و از سرعت بالای آن برای استخراج بهار و کارآمدتر استفاده کنید.

آموزش ارز دیجیتال ماشین زمان

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
3.3/5 - (3 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید