معرفی 10 مورد از بهترین ارزهای اثبات سهام

بهترین ارزهای اثبات سهام

رمزارزهای اثبات سهام مزایای فنی بسیاری را برای کاربران به ارمغان می‌آورد و حتی سرمایه‌گذاران می‌توانند تنها با نگه‌داشتن بسیاری از این ارزها درآمد کسب کنند. درواقع استفاده از POS علاوه‌ بر افزایش سطح امنیت شبکه بلاک‌چین فرصتی را برای کاربران به وجود می‌آورد تا از دارایی‌های خود سود دریافت کنند. همان‌طور که می‌دانید در عرصه فناوری بلاک‌چین نهاد یا مرجع مشخصی برای تأیید اعتبار تراکنش‌ها و همچنین اضافه‌کردن بلوک‌های جدید وجود ندارد؛ به‌ همین دلیل وجود مکانیسم‌هایی مانند POS به‌شدت ضروری است؛ مکانیسمی که به‌واسطه پتانسیل و ظرفیت‌های بالا و همچنین مزایای متعدد به احتمال زیاد در آینده بسیار بیشتر از آن‌هم خواهیم شنید. اگر چندان با PoS آشنایی ندارید یا برایتان جالب است که بهترین ارزهای اثبات سهام را بیشتر بشناسید، در این مقاله از دلفین وست با ما همراه باشید.

اثبات سهام چیست؟

پیش از آن‌که به لیست بهترین ارزهای اثبات سهام برسیم، کمی درباره مفهوم این مکانیسم بحث می‌کنیم. مجموعه عظیمی از افراد را در نظر بگیرید که از نظر جغرافیایی از هم جدا هستند، اما درباره یک موضوع یا مسئله‌ای خاص به توافق می‌رسند. در دنیای ارزهای رمزنگاری‌شده مانند بیت‌کوین نیز این موضوع یا مسئله میزان اعتبارداشتن یا نداشتن بلوک‌ها برای افزودن به شبکه بلاک‌چین می‌تواند مشابه باشد و این فرایند توافق از طریق یک الگوریتم کامپیوتری که به‌واسطه آن برخی ارزهای دیجیتال به اجماع توزیع‌شده خود رسیده، در نظر گرفته می‌شود.

اثبات سهام چیست؟

اثبات سهام یا Proof of Stake (PoS) درواقع همان مکانیسم اجماع ارزهای دیجیتال است که علاوه بر نظارت و پردازش تراکنش‌ها به‌منظور افزودن بلوک‌های جدید به شبکه بلاک‌چین به وجود آمده و می‌تواند تا حد قابل‌توجهی نیز امنیت شبکه را ارتقا دهد. کریپتوکارنسی براساس تمرکززدایی و نیازنداشتن به دخالت واسطه‌ها و اشخاص ثالث به وجود آمده و فرایند تعیین اعتبار به‌جای نهاد یا مرجعی مشخص از طریق اجماع کاربران شبکه‌های بلاک‌چین حاصل خواهد شد.

این کاربران که از آن‌ها به‌عنوان اعتبارسنج نیز نام برده می‌شود، پس از تأیید یک تراکنش یا معتبر اعلام‌کردن یک بلوک جدید قانونی‌بودن آن را تضمین می‌کنند و اگر هرگونه اشتباهی در این فرایند رخ دهد، مسئولیتش را به‌طور کامل خواهند پذیرفت. این مکانیسم اجماع و توکن‌های مبتنی بر اثبات سهام، برای بسیاری از کاربران انگیزه‌ مالی قابل‌توجه به شمار می‌رود که می‌تواند با تأیید هر تراکنش پاداش مناسبی را به حساب آن‌ها واریز کند و از این طریق کسب درآمد کنند.

گفتنی است الگوریتم اثبات سهام یک جایگزین به‌مراتب بهتر برای الگوریتم اثبات کار به حساب می‌آید؛ چراکه دستیابی به اجماع توزیع‌شده یکسان را با هزینه‌ای به‌مراتب کمتر و با روشی کارآمدتر انجام می‌دهد. ارزهای دیجیتال برتر اثبات سهام می‌توانند با قرارگرفتن در یک کیف پول ارز دیجیتال مناسب، یک منبع کسب سود عالی برای کاربران باشد. بایننس که بزرگ‌ترین صرافی در دنیای رمزارزها شناخته می‌شود نیز ویژگی‌های سهامداری و بهترین ارزهای اثبات سهام را در دسترس کاربران خود قرار داده است.

ده ارز دیجیتال برتر که از اثبات سهام استفاده می‌کنند

حال که دریافتیم اثبات سهام چیست و توکن‌های مبتنی بر اثبات سهام چگونه می‌توانند به کسب درآمد افراد کمک کنند، به معرفی قوی‌ترین ارزهای دیجیتال اثبات سهام می‌پردازیم؛

رمزارزهایی از جمله:

  1. ETH 2.0

شبکه بلاک‌چین اتریوم را می‌توان پرکاربردترین و محبوب‌ترین شبکه دنیای کریپتوکارنسی به حساب آورد؛ شبکه‌ای با بیش از 2800 برنامه غیرمتمرکز و با حجمی از محبوبیت که می‌تواند فعالیت شبکه را مسدود کند و نیاز به مقیاس‌پذیری را به بالاترین حد ممکن برساند. ارز دیجیتال اتریوم در حال حاضر از مکانیسم PoW به‌منظور حل مشکلات مقیاس‌پذیری استفاده می‌کند، اما طبق برنامه‌ریزی‌های تیم توسعه‌دهنده، در به‌روزرسانی بزرگ این شبکه شاهد جایگزینی مکانیسم اثبات سهام خواهیم بود که علاوه‌بر حل مشکل مقیاس‌پذیری در افزایش امنیت و امکان ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز جدیدتر نیز به‌شدت مؤثر خواهد بود.

ده ارز دیجیتال برتر که از اثبات سهام استفاده می‌کنند

توکن بومی شبکه بلاک‌چین اتریوم را می‌توان در شبکه به اشتراک گذاشت، اما از آن‌جا که ادغام نهایی ETH 2.0 هنوز به وقوع نپیوسته، یک لیست انتظار طولانی برای اپراتورهای گره به وجود آمده و اترهای موردنظر را نیز نمی‌توان باز کرد. البته می‌توان اترهای خود را با ارائه‌دهندگان خدمات سهامداری به اشتراک گذاشت و مقداری از پاداش‌های سرمایه‌گذاری خود را به‌عنوان کارمزد دریافت کرد. همچنین برخی ارائه‌دهندگان به کاربران امکان سرمایه‌گذاری منعطف‌تری را داده و شما می‌توانید در هر زمانی که تمایل داشتید، سرمایه خود را از شبکه بیرون بکشید!

برای به اشتراک گذاشتن یکی از بهترین ارزهای اثبات سهام و تبدیل‌شدن به اپراتور گره در شبکه می‌توان استفاده از ارائه‌دهندگان خدمات اشتراکی متمرکز مانند Coinbase، Kraken و Binance همچنین استفاده از ارائه‌دهنده خدمات سهام‌داری غیرمتمرکز مانند Lido Finance را برشمرد. می‌توانید به‌عنوان کاربر این شبکه بلاک‌چین هر سرویسی را که با توجه به شرایط و تجربه شما از بازار تناسب بیشتری دارد، انتخاب کنید. مثلاً برای افرادی که تازه در این مسیر گام گذاشته‌اند، خدمات استیک متمرکز به‌دلیل استفاده به‌مراتب آسان‌تر می‌تواند گزینه بهتری باشد، اما برای برخی دیگر استفاده از Lido Finance برای سرمایه‌گذاری اتر به‌دلیل ماهیت غیرمتمرکز که امنیت بالا و مزایای بسیاری را به ارمغان آورده، پیشنهاد بهتری است!

  1. BNB

BNB توکن بومی بزرگ‌ترین صرافی دنیا، بایننس، یکی از بهترین ارزهای اثبات سهام است که از طریق راه‌های متعددی که این صرافی به وجود آورده به‌ کاربران کمک می‌کند تا سکه خود را به اشتراک بگذارند یا با سرمایه‌گذاری تنها تا 30 درصد یا حتی بیشتر از آن درآمد کسب کنند، محبوب‌ترین راه استفاده از این توکن قابلیت BNB Vault نام دارد که در صرافی بایننس در دسترس کاربران قرار داده شده است. از دیگر راه‌های به اشتراک گذاشتن این سکه نیز می‌توان به قراردادن آن در کیف پول تراست ولت اشاره کرد که یک کیف پول موبایلی است. اگرچه برخی کارشناسان و تحلیلگران به‌دلیل امنیت پایین کیف پول‌های موبایلی در مقایسه با کیف پول‌های سخت‌افزاری این راه را چندان هوشمندانه نمی‌دانند.

Flow

توکن Flow یا جریان را نیز می‌توان از قوی‌ترین ارزهای دیجیتال اثبات سهام برشمرد؛ شبکه بلاک‌چینی که از آن برای بازی و NFT می‌توان استفاده کرد. گفتنی است این بلاک‌چین لایه‌ای 1 مستقل را می‌توان با استفاده از کراکن، MXC و HOO به اشتراک گذاشت.

ارز دیجیتال Flow

  1. AKT

از دیگر موارد لیست بهترین ارزهای اثبات سهام می‌توان توکن AKT را برشمرد که توکن بومی Akash Network به شمار می‌رود. گفتنی است این زنجیره اثبات سهام روی Cosmos Hub ساخته شده و با استفاده از توکن بومی خود امنیت بلاک‌چین را تأمین می‌کند و همچنین ارائه ذخیره و تبادل ارزش را انجام می‌دهد. توکن Akash یکی از بالاترین پاداش‌های سرمایه‌گذاری را در بین ارزهای اثبات سهام شامل می‌شود. گفتنی است کاربران می‌توانند از کیف پول Keplr به‌منظور قراردادن توکن نیز استفاده کنند.

  1. RAY

Raydium یک بازارساز خودکار در اکوسیستم سولاناست که با وجود TPS بالا و تسویه سریع گزینه مناسبی برای کسب درآمد به شمار می‌رود. برای دسترسی به پلتفرم Raydium به یک ولت سولانا مانند Phantom احتیاج خواهید داشت که امنیت بسیار بالایی را برای شما به ارمغان خواهد آورد و سرمایه‌گذاری Ray را به یک تجربه بهتر تبدیل خواهد کرد. Ray توکن بومی شبکه بلاک‌چین ریدیوم را می‌توان در صرافی‌های FTX و MXC خریداری کرد؛ با این تفاوت که در صرافی FTX می‌توانید آدرس برداشت بلاک‌چین سولانا را نیز دریافت کنید.

ارز دیجیتال RAY

  1. Tezos

شبکه Tezos یک بلاک‌چین چندمنظوره با حاکمیت روی زنجیر به شمار می‌رود که با استیک آن می‌توان درآمد غیرفعال کسب کرد. همچنین Tezos اولین مدرک اثبات سهام رمزنگاری‌شده را در کارنامه خود دارد که به‌وسیله همه صرافی‌های اصلی برای سهام پشتیبانی شده ارائه می‌شوند. کاربران می‌توانند برای به اشتراک گذاشتن یکی از بهترین ارزهای اثبات سهام با استفاده از کارمزدهای سرمایه‌گذاری ولت یا صرافی Tezos، بایننس با کارمزد صفر، CoinBase با کارمزد 25 درصد، Gate.io با کارمزد 33 درصد و کیف پول اتمی NA را امتحان کنند.

هرچند به عقیده بسیاری از کارشناسان استفاده از صرافی بایننس ساده‌ترین راه برای این فرایند است؛ چراکه این صرافی تنها جایی است که کارمزد صفر را ارائه می‌دهد و کاربران تنها کاری که باید انجام دهند این است که سکه را در کیف پول بایننس خود نگه دارند که می‌تواند برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران به‌شدت صرفه اقتصادی داشته باشد. همچنین گفتنی است بازده سالانه XTZ تقریباً 6.8 درصد برآورد شده است.

  1. $DG

از دیگر توکن‌های مبتنی بر اثبات سهام می‌توان DG را که یک توکن حاکمیتی ERC20 است، به حساب آورد که امکاناتی مانند بازی‌کردن، ارائه نقدینگی، شراکت در حاکمیت و تصمیم‌گیری‌های شبکه بلاک‌چین و همچنین معرفی بازیکنان جدید را برای اعضای جامعه اکوسیستم decentral. games فراهم کرده‌ است؛ البته هیچ‌گاه بیش از 1 میلیون دلار از این توکن وجود نداشته و نخواهد داشت. خرید توکن دیجی در Hoo یکی از بهترین انتخاب‌های پیش روی کاربران علاقه‌مند به این رمزارز به شمار می‌رود!

ارز دیجیتال DG

  1. NOW

غیرممکن است سری به لیست بهترین ارزهای اثبات سهام بزنید و نامی از توکن NOW، ارز دیجیتال بومی صرافی رمزنگاری ChangeNOW مشاهده نکنید! توکنی که در سال 2018 منتشر و از آن زمان تاکنون به‌عنوان ارز بومی در محصولات NOW عمل می‌کند. استیک این ارز دیجیتال تا 25 درصد سود سالانه را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورده که آن را به یکی از پربازده‌ترین توکن‌های بازار تبدیل کرده است.

این توکن یک مقیاس پاداش پیش‌رونده است که هرچه زمان بگذرد، پاداش کاربران افزایش می‌یابد؛ برای مثال اگر توکن NOW را یک هفته نگه دارید، 5 درصد پاداش دریافت خواهید کرد، پس از یک ماه این رقم به 10 درصد افزایش خواهد یافت و در طول یک سال به 25 درصد خواهد رسید. ناگفته نماند که ChangeNOW یک ماشین حساب مخصوص نیز برای کاربران طراحی کرده که می‌تواند سود آن‌ها در طول یک دوره سرمایه‌گذاری را تخمین بزند.

گفتنی است حداقل مقدار ژتون‌های NOW به‌منظور آغاز این فرایند 10 عدد بوده و کاربر باید تراکنش تجمیع را به شبکه ارسال کند. درصد پاداش‌ها نیز به‌صورت هفتگی محاسبه و به افراد پرداخت خواهد شد و برای محافظت از شرکت‌کنندگان در برابر نهنگ‌های بازار حداکثر سهام این شبکه به صد هزار محدود شده و برای متعادل‌کردن نرخ تورم پس از توضیح هر 1500000 پاداش توکن نصف شده، تورم کاهش یافته و طبیعتاً تقاضا افزایش خواهد یافت.

  1. ADA

اثبات سهام کاردانو یکی از برجسته‌ترین جایگزینی‌ها با مکانیسم اثبات کار بود؛ چراکه کاردانو به‌عنوان یک شبکه بلاک‌چین پیشگام، مقیاس‌پذیر، پایدار و با پتانسیل بسیار بالا برای توسعه در آینده، PoS را به‌عنوان الگویتم اجماع خود برگزید.  ADA به‌عنوان توکن بومی این شبکه بلاک‌چین، به‌منزله پاداش به‌منظور کار انجام‌ شده و به‌وسیله آن دسته از افرادی اهدا می‌شود که در یک استخر سهام شرکت کرده‌اند. گفتنی است اثبات سهام کاردانو براساس پروتکل اجماع اثبات سهام Ouroboros اجرا می‌شود. اثبات سهام کاردانو، توانایی گره به‌منظور بازکردن بلوک‌ها در بلاک‌چین را تعیین کرده و سهام یک گره، برابر با مقدار ADA برآورد می‌شود. سهام توسط شرکت‌کننده در استخر با ADA تهعدشده که نمی‌تواند توسط دارنده استفاده یا خرج شود، نگهداری می‌شود.

ارز دیجیتال Flow

  1. NEO

NEO که قاتل اتریوم نیز شناخته می‌شود، یکی از بهترین ارزهای اثبات سهام است که تنها با نگهداری یک واحد آن در صرافی بایننس می‌توان معادل 1.95 درصد درآمد ماهانه و سالانه دریافت کرد. همچنین کاربران با قراردادن این توکن در کیف پول‌های Guarda و Atomic نرخ پاداش 1.95 درصد و از آن مهم‌تر، نرخ کارمزد صفر را تجربه کنند.

البته ناگفته نماند برخی ارزهای دیگر مانند NXT یا PAY می‌توانستند در فهرست قوی‌ترین ارزهای دیجیتال اثبات سهام قرار بگیرند، اما پاداش‌های سرمایه‌گذاری آن‌ها به‌قدری کم است که نمی‌تواند توجه بسیاری از کاربران را به خود معطوف کند. همچنین ارزهای دیگری مانند DASH یا PIVX نیز به چشم می‌خورند که می‌توانستند در این فهرست قرار بگیرند، اما از آن‌جا که برای دریافت پاداش در این شبکه‌ها باید حداقل 1000 واحد توکن بومی که در بلاک‌چین DASH و 10000 واحد توکن در بلاک‌چین PIVX داشته باشید، ترجیح دادیم در این فهرست جای نداشته باشند؛ چراکه این ارقام برای بسیاری از سرمایه‌گذاران در دسترس نیست!

سخن پایانی

اگر قرار باشد هیچ کار خاصی نکنید و 1 تا 5 درصد پاداش دریافت کنید، قطعاً چیز بدی نیست و از این جهت سرمایه‌گذاری در بهترین ارزهای اثبات سهام را قطعاً می‌توان یکی از هوشمندانه‌ترین و محبوب‌ترین راه‌ها برای کسب درآمد غیرفعال به حساب آورد. همچنین زمانی که به نرخ بهره منفی و صفر برخی کشورها نیز نگاه بیندازیم، اشتراک ارز دیجیتال به‌مراتب هوشمندانه‌تر به نظر خواهد رسید!

براساس مکانیسم POS کاربران با وثیقه قراردادن سکه‌های خود فرصت اعتبارسنجی و تأیید اعتبار تراکنش‌ها و بلوک‌های جدید را به دست می‌آورند و این فرصت برای آن‌ها درآمد به ارمغان خواهد آورد. این مکانیسم با کاربرد گسترده، مزایای فراوان و همچنین پروژه‌ها و پتانسیل‌های بالا برای رشد و توسعه بیشتر احتمالاً در آینده‌ای نزدیک جای مکانیسم مشهور اثبات کار را در میان ارزهای بزرگ و کوچک دنیای رمزارزها خواهد گرفت و حتی شاید توکن‌های مبتنی بر اثبات سهام به تأثیرگذارترین سکه‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال بدل شوند.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *