بهترین زمان خرید و فروش ملک و سرمایه گذاری در مسکن

بهترین زمان برای خرید ملک

طبیعتاً در بازار معامله ملک و مسکن، اکثر افراد به دنبال این هستند تا بتوانند معامله خوبی را انجام دهند و ملک مناسبی را خریداری نمایند. این اصل در مورد فروش ملک نیز صدق می‌کند و اکثر افراد به دنبال فروش ملک خود با بالاترین قیمت ممکن هستند. اما گاهاً پیش می‌آید که افراد در مضیقه مالی قرار می‌گیرند و مجبور می‌شوند تا املاک خود را با قیمت‌هایی پایین‌تر از ارزش واقعی‌شان به فروش برسانند یا بعضاً ملکی را با نرخی بالاتر از ارزش واقعی آن خریداری نمایند. صرف نظر از این دوران مضیقه، اگر به‌صورت کاملاً کلی به دنبال بهترین زمان برای سرمایه گذاری ملک و همچنین بهترین زمان برای فروش ملک باشیم،‌ این زمان به شرایط بسیاری بستگی دارد که در ادامه برخی از مهم‌ترین فاکتورها و شرایط متفاوت برای خرید و فروش مسکن را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم. اگر شما نیز به دنبال یافتن بهترین زمان برای خرید ملک یا فروش آن هستید، با ما همراه باشید.

بهترین زمان برای خرید مسکن چه ماهی است؟

اگر بخواهیم در بین فصول و ماه‌های سال، بهترین زمان برای خرید ملک را ارزیابی کنیم، قطعاً‌ در فصول گرم سال، بین ماه‌های فروردین تا شهریور، بهترین زمان برای خرید ملک از نظر اکثریت مشاوران املاک خواهد بود. چراکه در این فصول، افراد به راحتی می‌توانند مساکن جدید را خریداری کرده و به آن نقل مکان کنند. این در حالی است که اسباب کشی به منزل تازه خریداری شده در فصول سردتر سال با دشواری‌هایی همراه است و همین امر هم سبب می‌شود تا افراد تا فصول گرم سال برای تعویض خانه خود صبر نمایند. در این فصول، همچنین مدرسه‌ها رو به تعطیلی می‌روند و نقل مکان برای بچه‌ها نیز آسان‌تر از سایر زمان‌ها است. البته این به این معنا نیست در ماه‌های نیمه دوم سال نمی‌توان هیچ معامله مناسبی در زمینه مسکن انجام داد، در تمام طول سال ممکن است معاملات خوب و بد در سطح مناطق مختلف انجام شود.

اما معمولاً فصول‌ گرم‌تر سال، صرف‌نظر از دیگر شرایط مانند تورم یا شرایط اقتصادی، بازار داغ‌تر و شلوغ‌تر از زمان‌های دیگر است. اما قطعاً عوامل بسیار زیاد دیگری وجود دارند که می‌توانند بهترین زمان برای خرید ملک یا فروش آن را برای هر فرد شخصی‌سازی کنند. در ادامه، برخی از این شرایط را بررسی خواهیم کرد.

بهترین زمان خرید و فروش مسکن

آیا بهترین زمان خرید و فروش ملک برای همه افراد به یک صورت است؟

قطعاً بهترین زمان برای خرید ملک یا فروش آن برای همه‌ی افراد به یک صورت نیست. ممکن است کسی معامله‌ مسکن خود را در فصول ایده‌آل سال انجام دهد،‌ اما معامله چندان مناسبی نباشد. همچنین ممکن است کسی در زمستان اقدام به تعویض منزل خود کند و در نهایت معامله بسیار خوبی برای وی رقم بخورد. بنابراین صرف نظر از شرایط کلی بازار، عوامل زیر می‌توانند در تعیین بهترین زمان برای خرید ملک و فروش آن برای افراد مختلف دخیل باشند:

  • صعود و نزول‌های ناگهانی در قیمت ملک

گاهی بهترین زمان خرید و فروش مسکن، دستخوش دوران‌هایی می‌شود که در آن قیمت‌ها دچار جهش می‌شوند. برای مثال، شما ملکی دارید که به یکباره ارزش آن چند برابر می‌شود و شما می‌دانید که اگر ملک خود را در یک دوره خاص که قیمت آن بالا رفته نفرشید، در آینده دوباره قسمت آن کاهش پیدا خواهد کرد؛ در چنین شرایطی طبیعی است که شما به یکباره بخواهید ملکی که اصلاً در فکر فروش آن نبودید را به فروش برسانید. البته عکس این قضیه برای خرید ملک نیز صادق است. برای مثال، اگر به یکباره و در یک دوره زمانی خاص قیمت مسکن بشدت کاهش پیدا کند، شما ممکن است وسیله، ماشین یا هر چیزی دیگری را بفروشید و با پول حاصل از آن‌ها ملک ارزان بخرید. چراکه می‌دانید اگر زودتر اقدام نکنید، قیمت‌ها دوباره بالا خواهند رفت.

  • رکود اقتصادی

قطعاً در اصول خرید و فروش ملک باید به این اصل توجه داشته باشید که در دوران رکود اقتصادی کشور، بازار هیچ چیزی با رونق همراه نیست و مردم دست به خرید و فروش نمی‌زنند. اما در این شرایط هم بازار به صورت کامل راکد نیست و معاملاتی انجام می‌شود اما بازار داغ و پر جنب و جوش نیست. در چنین دورانی، حتی افرادی که بشدت به دنبال  خرید یا فروش ملک هستند، دست نگه‌می‌دارند تا اوضاع تغییر کرده و رکود پایان یابد.

  • رونق اقتصادی در بخش مسکن

طبیعتاً بهترین زمان برای فروش خانه زمانی است که بازار در رونق اقتصادی قرار داشته باشد. آن‌گاه شما می‌توانید ملک خود را با قیمت حقیقی آن به فروش برسانید. در دوران رونق اقتصادی، هم مصرف کنندگان و هم معامله‌گران و سرمایه گذاران می‌توانند به دنبال املاک موردعلاقه خود باشند و معاملات خوبی برای آن‌ها رقم بخورد. معمولاً در زمان رونق بخش مسکن، حتی افرادی که از خرید و فروش ملک فاصله گرفته‌اند نیز وسوسه می‌شوند تا دوباره وارد معامله شوند و همین امر سبب می‌شود تا افراد به فکر فروش خانه خود یا خرید خانه جدید باشند.

  • آمادگی یا عدم آمادگی روحی و مالی

گاهی بخش خرید و فروش مسکن به دوران رونق خود می‌رسد، اما شما آمادگی روحی برای فروش ملک خود را ندارید؛ اگرچه همه شرایط برای یک فروش جانانه مهیا است، اما شما هنوز از ملکی که سال‌ها در آن زندگی کرده‌اید دل نکنده‌اید و از ته دل نمی‌خواهید آن را بفروشید. این در حالی است که گاهی با ورود به دوران رکود، ممکن است شما دل از ملک خود بکنید و برای فروش آن آمادگی کافی داشته باشید. برای یافتن بهترین زمان برای خرید ملک نیز همین امر وجود دارد. یعنی ممکن است در شرایط رونق بازار، شما آمادگی مالی یا روحی برای خرید ملک را نداشته باشید، اما با ورود به دوران رکود، این آمادگی را کسب نمایید!

اصول خرید و فروش ملک

  • موانع شخصی

گاهاً شاید بازار از نظر خرید و فروش ملک در جایگاه خوبی قرار داشته باشد و شما مشتری‌های خوبی برای ملک خود داشته باشید،‌ اما به دلیل مدرسه بچه‌ها، بارداری همسرتان یا هر دلیلی از این دست، نتوانید معامله خود را نهایی کنید. همچنین ممکن است به هر دلیلی به پول ملک خود نیاز داشته باشد و در شرایط بد اقتصادی آن را با زیر قیمت به فروش برسانید.

  • فروش مکسن برای مهاجرت

اگر کسی قصد مهاجرت داشته باشد، طبیعتاً دیگر فروش ملک با قیمت بالا یا پایین برای وی اهمیت چندانی ندارد و ممکن است در هر دوران اقتصادی بخواهد ملک خود را نقد کرده و کشور را ترک کند. پس مهاجرت نیز یکی دیگر از شرایطی است که باعث می‌شود بهترین زمان برای خرید ملک تغییر کند. افرادی که قصد مهاجرت دارند، اصلا نمی‌پرسند که آیا الان زمان مناسبی برای فروش خانه است یا خیر. آن‌ها فقط می‌خواهند خانه را بفروشند و در این شرایط اگر کسی خریدار ملک باشد، می‌تواند از این فرصت استفاده کرده و یک ملک خوب با قیمت مناسب خریداری نماید!

سخن نهایی

اگرچه آمادگی روحی بسیار کم در خرید و فروش‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد، اما اگر به دنبال یک معامله‌ی کاملاً ایده‌آل باشیم، طبیعتاً همین آمادگی روحی است که می‌تواند بهترین معامله خرید یا فروش را برای ما رقم بزند. چراکه انسان اگر به ندای قلب خود گوش دهد و با خود در صلح باشد، بهترین زمان خرید و فروش مسکن به وی الهام خواهد شد. اما متأسفانه این اصل در جامعه کاملاً نادیده گرفته می‌شود و همه به دنبال بهترین زمان برای خرید ملک به‌صورت کلی هستند؛ این در حالی است که بهترین زمان برای خرید ملک و فروش آن برای هرکس بسته به شرایط روحی، مالی و شخصی وی متفاوت خواهد بود.

 

برای یادگیری “سرمایه گذاری در مسکن” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 

 

 

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *