دستگاه خودپرداز بیت‌کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟

دستگاه خودپرداز بیت‌کوین

دستگاه خودپرداز بیتکوین چیست؟ این سوالی است که قصد داریم تا در ادامه مقاله به پاسخ آن بپردازیم. رواج خودپرداز‌ها، منجر به آسان‌شدن اکثر فرآیندهای بانکی شده است. دستگاه خودپرداز بیت‌کوین نیز یکی از این خودپرداز‌ها است که جهت تسهیل امور مربوط به ارز‌های دیجیتال به کار برده می‌شود. دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین، کیوسک‌های اینترنتی هستند که به افراد این امکان را می‌دهند تا بیت‌کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال را با استفاده از پول نقد و یا کارت اعتباری خریداری کنند. این دستگاه‌ها BTM نیز خوانده می‌شوند و قابلیت خرید و فروش بیت‌کوین را برای کاربران فراهم می‌کنند. اغلب این دستگاه‌های خودپرداز، هم کارت اعتباری و هم پول نقد، دریافت می‌کنند. دستگاه خودپرداز بیتکوین برخلاف دستگاه خودپرداز بانک (ATM) که به کاربران، اجازه‌ برداشت، واریز و یا انتقال وجه نقد به‌صورت فیزیکی به حساب بانکی خود را می‌دهد، تراکنش‌های مبتنی بر بلاک‌چین را ایجاد می‌کند که در آن‌ها با استفاده از یک کد QR، ارزهای دیجیتال را به کیف پول دیجیتالی فرد منتقل می‌کنند.

دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست؟

دستگاه خودپرداز بیت‌کوین به کاربران این اجازه را می‌دهد که اقدام به خریداری بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال کنند. دستگاه خودپرداز بیت‌کوین، اولین بار در تاریخ بیست‌ونه اکتبر سال ۲۰۱۳، در یک کافی‌شاپ واقع در کانادا ایجاد و به‌کار برده شد. این دستگاه‌ها اگرچه عملکردی مشابه ATM‌ها دارند اما مانند آن‌ها پول نقد ارائه نمی‌دهند و کیوسک‌هایی هستند که متصل به شبکه بیت‌کوین بوده که کاربران با استفاده از آن‌ها می‌توانند توکن‌های دیجیتالی بخرند. دستگاههای خودپرداز بیتکوین، ‌مانند یک صرافی حضوری ارز‌های دیجیتال هستند که یک اسکنر و یک پول‌شمار اجزای تشکیل‌دهنده آن‌ها و در عین‌حال برای میزان واریزی پول نقد، دارای محدودیت هستند.

در این دستگاه‌ها، قیمت بیت‌کوین توسط یک صرافی آنلاین، به‌صورت لحظه‌ای نمایش داده می‌شود. حتی افرادی که حساب بانکی ندارند و عضوی از سیستم بانکی نیستند نیز می‌توانند از خودپرداز‌های بیت‌کوین استفاده کنند. در سال گذشته، تعداد خود‌پرداز‌های بیت‌کوین در سراسر جهان بسیار افزایش یافت که اغلب آن‌ها در ایالات متحده قرار دارند. البته در کشور‌های دیگر مانند کشور‌های اروپایی نیز راه‌اندازی شده است. در کشور چین نیز علیرغم ممنوعیت فعالیت ارز‌های دیجیتال، یک دستگاه خود‌پرداز در پکن وجود دارد. به‌تازگی یک دستگاه خودپرداز بیتکوین در دبی نیز راه‌اندازی شده است.

دستگاه خودپرداز بیت‌کوین چگونه کار می‌کند؟

دستگاه خودپرداز بیتکوین چگونه کار میکند؟

اغلب دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین به دو شکل عمل می‌کنند:

_ در مدل اول کاربران با استفاده از کد QR و اسکنر، کیف پول ارز دیجیتالی خود را اسکن و تنظیم می‌کنند. پس از این، میزان بیت‌کوین مورد نظر خود برای خریداری را در دستگاه وارد و هزینه آن را همراه با کارمزد آن، پرداخت می‌کنند. در پایان، دستگاه، بیت‌کوین‌های خریداری‌شده توسط کاربر را به کیف پول او منتقل می‌کند.

_ در مدل دوم، کاربر می‌تواند یک کیف پول کاغذی ایجاد کند. این کار در شرایطی است که فرد به وصل‌کردن کیف پول خود به دستگاه مایل نیست و می‌تواند از روش کاغذی بهره ببرد. دراین‌صورت، مبلغ بیت‌کوین خریداری شده، به وسیله‌ پول نقد و یا یک کارت اعتباری پرداخت شده و در ازای آن، دستگاه خودپرداز بیتکوین، یک رسید کاغذی ارائه می‌دهد که در آن، یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی وجود دارد که حاوی دارایی‌های کاربر هستند.

دستگاههای خودپرداز بیتکوین در چه محلهایی وجود دارند؟

خودپردازهای بیت‌کوین به‌طور قابل‌توجهی در ایالات متحده محبوب شده‌ و اولین بار نیز در شهر ونکوور کانادا راه‌اندازی شده‌اند. تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۰۲۰، حدود ۹۰۰۰ کیوسک خود‌پرداز در ایالات متحده آمریکا نصب شده است. اغلب این دستگاه‌ها متعلق به شرکت‌هایی هستند که در حوزه‌ ارز‌های دیجیتال فعالیت دارند. در برخی موارد، دستگاه خودپرداز ممکن است توسط شرکتی اداره شود که پلتفرم تجاری یا کیف پول خود را ارائه می‌دهد. این شرکت‌ها مانند بانک‌ها ممکن است برای انجام تراکنش‌، از کاربران بخواهند تا یک حساب کاربری داشته باشند.

دستگاه خودپرداز بیتکوین را می‌توان تقریبا در تمام مکان‌ها نصب کرد. مانند پمپ بنزین‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و غیره. همان‌طور که گفته شد، خودپرداز‌های بیت‌کوین در اغلب کشور‌ها راه‌اندازی شده‌اند. برای مثال تعداد دستگاه خودپرداز بیتکوین در ترکیه، چهار عدد است که در سال ۲۰۲۰ نصب شده‌اند. علاوه‌بر‌این، طبق گفته‌ها و صحبت‌های کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات، دستگاه خودپرداز بیتکوین در ایران نیز وجود دارد و در نواحی از کشور نصب شده است.

آیا می‌توان به دستگاه‌های خودپرداز، بیت کوین فروخت؟

نحوه استفاده از دستگاه خودپرداز بیتکوین

در این بخش از مقاله، نحوه عملکرد و کار با دستگاه خودپرداز بیت‌کوین برای خرید آن آورده شده است. این کار فرآیندی ساده داشته و در بین تمام اپراتورها تقریبا مشابه است.

  1. با اپراتور خودپرداز بیت‌کوین یک حساب کاربری ایجاد کنید. این امر به صورت کاملا خصوصی هویت شما را مشخص کرده و به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید معامله کنید.
  2. کیف پول رمزنگاری خود را آماده کنید. تنظیم و فعال‌سازی کیف پول دیجیتالی، منجر به ذخیره سوابق تمام تراکنش‌های بیت‌کوین انجام گرفته به‌صورت ایمن می‌شود.
  3. یک دستگاه خودپرداز بیت‌کوین پیدا و از یک مکان‌یاب برای پیداکردن یک دستگاه خودپرداز بیت‌کوین در نزدیکی خود استفاده کنید.
  4. کیف پول دیجیتالی خود را بر روی دستگاه نصب کنید. چراکه این کیف پول در حقیقت محلی است که بیت‌‌کوین خریداری شده توسط شما، به آن ارسال خواهد شد.
  5. مقدار پول نقد مورد نظر خود را در دستگاه وارد کنید. فرض کنید ۱۰۰ دلار وارد کرده‌اید؛ دستگاه خودپرداز بیت‌کوین، ۱۰۰ دلار بیت‌کوین را به قیمت بازار در آن لحظه، منهای کارمزد خودپرداز به کیف پول شما ارسال می‌کند.
  6. در پایان، یک رسید برای شما صادر می‌شود و تأییدیه‌ای دریافت می‌کنید که کیف پول بیت‌کوین شما اکنون این تراکنش را در اختیار دارد و شما مالک آن ۱۰۰ دلار بیت کوین، منهای کارمزدها هستید.

آیا میتوان به دستگاههای خودپرداز، بیت کوین فروخت؟

بله! برخی از دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین به جز خرید بیت‌کوین، قابلیت فروش آن و دریافت پول نقد را نیز برای کاربران ایجاد کرده‌اند. البته که تعداد این مدل دستگاه‌ها بسیار کم است و اغلب دستگاه‌های موجود، برای خرید بیت‌کوین تعبیه شده‌اند.

آیا دستگاه خودپرداز بیتکوین به خرید از صرافیهای ارزهای دیجیتال آنلاین ارجحیت دارد؟

تعداد زیادی از کاربران، علاقه‌مند به خرید از صرافی‌های ارز‌های دیجیتال از طریق پرداخت‌های بانکی نیستند و این به دلیل مسائل امنیتی است. افرادی که مسائل امنیتی برای آن‌ها اهمیت دارد و در تراکنش‌های خود، خواهان حد بالایی از حریم خصوصی هستند، از دستگاه خودپرداز بیت‌کوین استفاده می‌کنند. نحوه‌ پرداخت در این خرید، به‌صورت نقدی است. البته که احراز هویت در برخی از خودپردازهای بیت‌کوین، امری اجباری نیست اما درعین‌حال دستگاه خودپرداز بیتکوین، در صورت خرید مبلغ زیادی بیت‌کوین، برخی از اطلاعات هویتی مانند شماره‌ تلفن شما را در‌خواست می‌کند.

لازم به ذکر است که این خود‌پرداز‌ها مبلغی حدود ۷ الی ۱۰ درصد از هر تراکنش را از حساب شما، جهت هزینه‌های کمسیون، برداشت می‌کنند که در قبال امنیت بالا و حریم خصوصی است که به کاربران ارائه می‌کنند. دلیل ترجیح خودپرداز‌های بیت‌کوین به صرافی‌ها توسط کاربران، صرفا امنیت کاربری است که برای آن‌ها فراهم می‌کند. در ایران نیز برخی از کاربران اقدام به خرید بیت‌کوین از این دستگاه‌ها می‌کنند. همان‌طور که گفته شد، دستگاه خودپرداز بیتکوین در تهران نیز راه‌اندازی شده است. در سال ۲۰۱۹، برای اولین بار از دستگاه خودپرداز بیتکوین در برج میلاد، رونمایی شد. این دستگاه از زبان فارسی نیز پشتیبانی می‌کند.

نحوه خرید و فروش بیت‌کوین در دستگاه خودپرداز بیت‌کوین

نحوه خرید و فروش بیتکوین در دستگاه خودپرداز بیتکوین

برخی از دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین برای فروش بیت‌کوین نیز خدماتی را ارائه می‌دهند. برای این کار اگر پیش از این در یک خودپرداز بیت‌کوین حسابی ندارید، باید یک حساب ایجاد کنید. سپس، با استفاده از یکی از کیوسک‌ها، وارد حساب خود شده و مبلغ مورد نظر خود برای فروش بیت‌کوین مشخص کنید. این تراکنش باید در شبکه بیت‌کوین یا بلاک‌چین تأیید شود، سپس اطلاعیه‌ای دریافت کرده و در پایان می‌توانید پول نقد خود را برداشت کنید. این کار، پروسه‌ طولانی‌تری نسبت به خرید بیت‌کوین دارد.

میزان زمان مورد نیاز برای انجام تراکنشهای دستگاههای خودپرداز بیتکوین چقدر است؟

آیا دستگاه خودپرداز بیتکوین عملکردی فوری دارد؟ این سوالی است که اغلب افراد به دنبال پاسخ آن هستند. برخلاف صرافی‌های رمزنگاری ارز‌های دیجیتال که انجام و تایید تراکنش‌ها و ایجاد حساب، ممکن است چندین روز طول بکشد، انجام خرید و تراکنش در دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین‌، اغلب فوری هستند و تأیید حساب تنها چند دقیقه طول می‌کشد تا انجام شود. هم‌چنین، خرید بیت‌کوین نیز بسیار سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *