دامیننس بیت‌ کوین چیست؟ همه‌چیز در مورد دامیننس یا سلطه بیت‌ کوین

دامیننس بیت‌کوین

دامیننس بیت‌ کوین معیاری است که کمک می‌کند در مورد خرید‌و‌فروش ارز دیجیتال تصمیم بهتر و عاقلانه‌تری داشته باشید. بیت‌ کوین به‌عنوان یک ارز دیجیتال، جایگزین پولی است که تحت کنترل بانک مرکزی قرار دارد و این ارز دیجیتال غیرمتمرکز در معاملات خرده‌فروشی استفاده نمی‌شود. دامیننس یک واژۀ انگلیسی به معنای مسلط و غالب‌بودن است. برای شناخت بهتر میزان دامیننس و درصد تسلط آن، ابتدا باید با مارکت‌کپ بیت‌کوین آشنا شوید. فرض کنید اگر ارزش همۀ ارزهای دیجیتال در دنیا را 100 میلیارد دلار در نظر بگیریم و ارزش بیت‌کوین 60 میلیارد دلار باشد، آن‌گاه می‌توانیم بگوییم که دامیننس بیت‌کوین 60 درصد است. پس اگر این درصد افزایش یابد، نشان می‌دهد که تسلط بیت‌ کوین بر کل بازار کریپتو افزایش یافته و مردم بیشتر روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
اگر برای شما هم سؤال شده که سلطۀ مطلق در بازار ارزهای دیجیتال در اختیار کدام ارز قرار دارد، باید با واژۀ انگلیسی دامیننس که در لغت به‌معنای سلطه و تسلط است، بیش‌تر آشنا شوید و به‌عنوان یک فعال در زمینۀ رمزارزها، اطلاعات لازم در این خصوص را داشته باشید.

دامیننس بیت‌ کوین چیست؟

دامیننس بیت‌ کوین تسلط و درصدی است که نشان می‌دهد چه میزان از کل ارزهای دیجیتال در بیت‌ کوین سرمایه‌گذاری شده و می‌تواند شما را در تصمیم‌گیری و همچنین در شناخت بهتر ارز دیجیتال بیت‌کوین و آلت‌ها راهنمایی کند. این معیار مهم در تصمیم‌گیری در مورد خرید‌و‌فروش بسیار اهمیت دارد و در کنار دیگر ابزارها، تحلیل دقیقی در بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شود. باید توجه داشته باشید که آیا آلت‌کوین‌ها در برابر بیت‌کوین، BTC روندی نزولی دارد یا صعودی؟

اگرچه امروزه تعداد کل ارزهای دیجیتال در جهان بسیار افزایش یافته است، اما بیت‌ کوین همچنان میزان تسلط بیشتری دارد. قیمت آلت‌کوین‌ها همیشه با مقدار دامیننس بیت‌ کوین در تضاد است. میزان رابطۀ تغییرات دامیننس بر قیمت آن در سال‌های گذشته از عوامل تأثیرگذار در بازار رمز‌ارزها بوده است. هنگامی که تسلط بیت‌ کوین افزایش می‌یابد، آلت‌‌کوین‌ها به‌طور‌کلی ارزش خود را در برابر BTC از دست می‌دهند و در برابر کاهش تسلط بیت‌ کوین، ارزش کلی آلت‌ها در برابر بیت‌ کوین افزایش می‌یابد. این نشان می‌دهد هنگامی که مردم بیت‌کوین‌های خود را نمی‌فروشند، ارزش درصد بیت‌کوین درحال افزایش بوده، ولی اگر مردم تمایل بیشتری برای خرید آلت‌کوین‌ها نشان دهند، به این معنی خواهد بود که دامیننس بیت‌ کوین سیر نزولی داشته است.

دامیننس بیت‌کوین چیست

امروزه ارزهای دیجیتال فراوانی در بازار رمز‌ارزها وجود دارد و تسلط بیت‌ کوین طی دهۀ گذشته، دستخوش تغییرات زیادی شده است. دامیننس بیت‌ کوین در گذشته رقیب چندانی نداشت و ارزش آن نزدیک به 100 بود که این روند پایدار نبود و رمزارزهای زیادی به وجود آمد. در سال 2021 تعداد این رمزارزها به 6000 رسیده است. اتریوم نیز یکی از ارزهای معروف دیجیتال در بین معامله‌گران محسوب می‌شود. بیت‌کوین و اتریوم با هم بیش از نیمی از بازار ارزهای دیجیتال را در سال 2021 تشکیل می‌دادند. سرمایه‌گذاران باید به پویایی تسلط بیت‌کوین توجه داشته باشند. در صورتی که تسلط بیت‌کوین شروع به کاهش کند، ممکن است نشان‌دهندۀ این باشد که معامله‌گران به جای قرار‌دادن تمام سرمایۀ خود در بیت‌کوین، آمادۀ خرید سکه‌های بیشتری هستند که برای بازارهای کریپتو، صعودی خواهد بود. در بیش‌تر موارد، یک روند نزولی تند و ثابت در تسلط در بازارهای کریپتو اتفاق می‌افتد؛ زیرا بازارهای صعودی شدید تمایل دارند که سرمایه‌های جایگزین بالاتر از بیت‌کوین را افزایش دهند. پس می‌توان گفت وقتی این درصد سیر نزولی داشته باشد، مردم منتظر می‌شوند تا تصمیم بهتری در مورد خرید‌و‌فروش در بازار بگیرند. دامینس بیت‌کوین یکی از درصدهای قابل‌توجه در یک معامله است و در شرایط مختلف باید دقت کنیم که چه پیامدهایی خواهد داشت.

دامیننس بیت‌کوین چند است

دامیننس بیت‌ کوین چند است؟

ارزش قیمت یک دارایی با توجه به چگونگی عرضه آن رابطه مستقیم دارد؛ به‌طوری که کمیاب‌بودن یک دارایی قیمت نهایی آن را افزایش خواهد داد. از زمان آغاز به کار عرضه بیت‌ کوین رو به کاهش بوده است. پروتکل کریپتوکارنسی تنها به بیت‌ کوین‌های جدید اجازه می‌دهد تا با نرخ ثابت ایجاد شوند و این نرخ به‌گونه‌ای طراحی شده است که در طول زمان کند شود. درنتیجه، 6.9 درصد از ارزش بیت‌کوین در سال 2016 کاهش یافت و در سال 2018 به ارزش 4 درصد رسید. رویدادهای کاهش بیت‌کوین که هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد، به‌طورکلی با افزایش قابل‌توجهی در قیمت آن هماهنگی دارد؛ به این معنی که عرضۀ ارز دیجیتال کاهش یافته است. میزان تقاضای بیت‌کوین با توجه به شرایط اقتصادی متفاوت است. برای مثال، طبق گزارش‌ها، شهروندان چینی ممکن است از ارز دیجیتال برای دور‌زدن کنترل‌های سرمایه در سال 2020 استفاده کرده باشند. بیت‌کوین همچنین در کشورهایی مانند ونزوئلا با تورم بالا و ارزهای کاهش‌یافته محبوب شده است.

شاخص دامیننس بیت‌کوین

همۀ این‌ها به این معنی است که کاهش عرضه با افزایش تقاضا همراه است و به‌عنوان سوخت برای قیمت بیت‌کوین عمل می‌کند. اینکه میزان ارزش درصدهای ارز دیجیتال در طول زمان به‌طور پیوسته افزایش یابد یا سیر نزولی داشته باشد، به یک ویژگی مهم و با‌ارزش در این بازار تبدیل شده است. به‌عنوان مثال، افزایش قیمت بیت‌کوین در سال 2017 دوران طولانی را پشت سر گذاشت. قیمت دامیننس بیت‌کوین به‌صورت لحظه‌ای درحال تغییر است. در مورد ارز دیجیتالی مانند بیت‌کوین، ارزش بازار (بازار سقف) به‌معنای ارزش کل تمام سکه‌هایی است که تاکنون استخراج شده‌اند. برای به‌دست‌آوردن ارزش بازار، باید تعداد سکه‌های موجود در بازار را در قیمت یک سکه ضرب کرد.

برای مثال، ارزش کل شبکۀ بیت‌کوین در سال 2021 به‌اندازۀ 1.133 تریلیون دلار بود و ارزش این مقدار با ضرب تعداد بیت‌کوین‌های موجود در آن زمان در ارزش قیمت بیت‌کوین محاسبه شد. این رقم تا وقتی با سایر بازارهای دیگر مقایسه نشود، ارزشی ندارد. در واقع، ارزش بیت‌کوین با درصد کلی بازار در نظر گرفته می‌شود. مثلاً تعیین ارزش بیت‌کوین را می‌توان با ارزش فعلی بازار طلا مقایسه کرد؛ در نتیجه، افزایش یا کاهش این درصد قابل پیش‌بینی خواهد بود. ارزش دامیننس بیت‌کوین از کل بازار ارزهای دیجیتال و ارزش بیت‌کوین محاسبه می‌شود. می‌توانید نمودار دامیننس بیت‌کوین را در وب‌سایت رسمی CoinMarketCap پیدا کنید و از داده‌های آن از ارزش کل بازار بیت‌کوین در برابر سایر ارزهای دیجیتال اطلاعات لازم را به دست آورید.

کاهش قیمت بیت‌ کوین

کاهش قیمت بیت‌کوین می‌تواند به‌معنای کاهش دامیننس باشد؛ زیرا کاربران وجوه خود را از بیت‌کوین به آلت‌کوین‌های دیگر منتقل می‌کنند، اما کاهش قیمت نیز می‌تواند ارتباط چندانی با دامیننس نداشته باشد. می‌توان تصور کرد افزایش درصد آلت‌کوین به‌خاطر کاهش ارزش دامیننس بیت‌ کوین باشد و ابزاری برای تصمیم‌گیری درنظر گرفته شود. درصد بیت‌کوین سیر نزولی داشته باشد. به این ترتیب، اگر کاربران سرمایۀ خود را از همۀ ارزهای دیجیتال خارج کنند، کاهش قیمت بیت‌کوین ممکن است رخ دهد و در نتیجه، به‌طورکلی، ارزش بازار کریپتو کاهش یابد؛ اما برخلاف انتظار، ممکن است دامیننس بیت‌کوین هیچ تغییری نکند و درصد آن ثابت بماند. پس می‌توان نتیجه گرفت بهتر است علاوه‌بر در نظر‌گرفتن درصد بیت‌کوین، به سایر جوانب دیگر دقت کنیم.

قیمت دامیننس بیت‌کوین

نحوۀ استفاده از دامیننس بیت‌ کوین برای خرید‌و‌فروش ارز دیجیتال

بیت‌کوین به‌خاطر نفوذ و ارزش خود در بازار می‌تواند بر شکل‌دهی و تغییرات کل بازار کریپتو تأثیر بگذارد. اگر تقاضا برای خرید ارزهای دیجیتال بالا رود، ارزش بیت‌کوین و کل بازار کریپتو افزایش می‌یابد. یکی از مزایای ارزهای دیجیتال این است که به‌راحتی می‌توان تعداد سکه‌های موجود و همچنین قیمت آن سکه‌ها را تعیین کرد. در نتیجه، تعیین ارزش بازار کل و کل بازار کریپتو بسیار ساده بوده و به‌راحتی می‌توان آن را روی نمودار تشخیص داد. همان‌طور که اشاره شد، یکی از راه‌های تشخیص درصد دامیننس بیت‌کوین، مقایسۀ آن با آلت‌کوین‌ها است. مقایسۀ تغییرات آن‌ها یکی از ابزارهای مفید برای تصمیم‌گیری در بازار است. همچنین، می‌توانیم قرائت‌های شدیدتر را پیش‌بینی کنیم و یک محور را از بالا و پایین معامله کنیم. به جدول زیر توجه کنید تا تاثیر دامیننس بیت‌ کوین برای دریافت سیگنال خرید‌و‌فروش ارز دیجیتال را دریابید.

سیگنال

چارت قیمت بیت کوین شاخص دامیننس بیت کوین

خرید بیت‌کوین

قیمت صعودی

دامیننس صعودی

فروش آلت‌کوین

قیمت نزولی

دامیننس صعودی

خرید آلت‌کوین قیمت صعودی

دامیننس نزولی

فروش بیت‌کوین قیمت نزولی

دامیننس نزولی

دامیننس بیت‌ کوین می‌تواند با نمایش حجم معاملات بازار به‌صورت بیت‌کوین در مقابل آلت‌کوین‌ها مستقیماً بر آلت‌کوین‌ها تأثیر بگذارد. بیت‌کوین به‌عنوان اولین ارز یافت‌شده؛ تأثیر قابل‌توجه‌ای در روند معاملات بازار ارز دیجیتال داشته است. این عوامل بسیار مهمی به‌شمار می‌رود؛ با توجه به اینکه همۀ ارزهای دیجیتال را در برابر بیت‌کوین معامله می‌کنند و دامیننس بیت‌کوین یکی از پارامترهای مهم در بازار معاملات محسوب می‌شود.

قیمت دامیننس بیت‌کوین | خریدوفروش بیت‌کوین

دامیننس بیت‌کوین با مقایسۀ ارزش بازار بیت‌کوین با سرمایۀ کل بازار کریپتو آشکار می‌شود. هر چه ارزش بازار بیت‌کوین بیش‌تر باشد، تسلط بیت‌کوین بیشتر می‌شود. در نتیجه، معامله‌گران با در نظر‌گرفتن نمودار دامینننس بیت‌کوین در مورد نحوۀ عملکردشان تصمیم می‌گیرند. بیت‌کوین سکه‌های کار (pow) برای تشخیص ارزش دامیننس بیت‌کوین، به‌عنوان یک نوع پول در نظر گرفته می‌شود. منطق پشت شاخص تسلط واقعی بیت‌کوین این است که بسیاری از آلت‌کوین‌ها مانند استیبل‌کوین‌ها قصد رقابت با بیت‌کوین را ندارند و بنابراین، ممکن است دید بلندمدت واقع‌بینانه‌تری دربارۀ تسلط بیت‌کوین ارائه دهد.
برخی ممکن است بگویند که دامیننس کمتر بیت‌کوین اتفاق خوبی است؛ زیرا به این معنی است که بازار کریپتو درحال گسترش است و وجوه از طریق انواع پروژه‌ها به جای بیت‌کوین در جریان است. اما، همچنین باید توجه کنید که تعداد آلت‌کوین‌ها حقیقی باشد. به این دلیل که گاهی ارزش سرمایۀ کریپتو با توجه به سکه‌های از پیش استخراج‌شده محاسبه می‌شود و می‌تواند به ظاهر تعداد آلت‌کوین را افزایش دهد. همچنین، باید این واقعیت را درنظر گرفت که تسلط بیت‌کوین می‌تواند حتی زمانی که قیمت دارایی افزایش می‌یابد، سیر نزولی داشته باشد. در این موارد باید به میزان پولی که همراه آلت‌کوین‌ها وارد بازار می‌شود، دقت کنیم.

دامیننس بیت‌کوین چند است

گاهی‌اوقات ممکن است به‌دلیل رونق کوتاه‌مدت آلت‌کوین، دامیننس کاهش یابد؛ درحالی‌که در برخی مواقع، کل بازار ممکن است درحال ضرر باشد. همیشه بهتر است قبل از تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری، تحقیقات بیش‌تری انجام دهید. عوامل متعددی وجود دارد که باید هنگام تلاش برای تجارت تسلط بیت‌کوین در نظر بگیرید؛ اول، درک کنید که اگر تمایل به حتی یک آلت‌کوین زیاد باشد، تسلط بیت‌کوین می‌تواند کاهش یابد. این تمایل به یک آلت‌کوین واحد به این معنی نیست که هر آلت‌کوین روند صعودی را تجربه خواهد کرد. بازار ممکن است مدتی طول بکشد تا خود را اصلاح کند.
برای تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری در بازار بیت‌کوین بهتر است عملکرد دیگر آلت‌کوین‌های دیگر را در نظر بگیریم. برای افزایش سرمایه در بازار کریپتو معامله‌گران روی استیبل‌کوین‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند تا بتوانند وجوه بیت‌کوین خود را باز گردانند. این امر منجر به ازدست‌رفتن ارزش سریع دامیننس بیت‌کوین باشد که در کوتاه‌مدت بر معاملات تأثیر منفی دارد. ترس ازدست‌دادن (fomo) یکی دیگر از عواملی است که در کوتاه‌مدت بر دامیننس بیت‌کوین تأثیر می‌گذارد.

تحلیل دامیننس بیت‌کوین

در هنگام ورود بعضی از آلت‌کوین‌ها به بازار حجم زیادی از تبلیغات توسط آن‌ها ایجاد می‌شود که در نتیجه، میلیون‌ها دلار به سمت آلت‌کوین‌ها سرازیر می‌شود و به‌صورت نامتوازنی تسلط بیت‌کوین را کاهش می‌دهد. با این وجود، بسیاری از این آلت‌کوین‌های جدید با ازدست‌دادن تبلیغات خود به یک کلاهبرداری تبدیل می‌شوند که باعث می‌شود کاربران سرمایه‌های خود را با سرعت زیادی خارج کنند که در اکثر مواقع، دامیننس بیت‌کوین به جایگاه واقعی خود بر می‌گردد.

معامله‌گران باید دقت کنند که چه زمانی تسلط بیت‌کوین به بالاترین حد خود می‌رسد؛ چراکه این می‌تواند آستانۀ خوبی برای مقاومت دامیننس بیت‌کوین باشد. از طرف دیگر، کاربران با مشاهدۀ پایین‌ترین حد تسلط بیت‌کوین که منجر به واکنش بازار آلت‌کوین‌ها می‌شود، باید دقت نظر بیشتری را به خرج بدهند. برای تحلیل دامیننس بیت‌کوین بهتر است وارد سایت تریدینگ ویو شوید و نمودار تغییرات بیت‌کوین را مشاهده کنید. مقایسۀ دامیننس تتر به‌عنوان اولین استیبل‌کوین‌ها با دامیننس بیت‌کوین یکی‌دیگر از ابزارهای مهم برای تصمیم‌گیری به شمار می‌رود و این رابطه در تضاد هم هستند؛ به‌نحوی که با افزایش تتر، دامیننس بیت‌کوین کاهش می‌یابد. تمام ارزهای دیجیتال در بازار نام اختصاصی خود را دارد که شما باید با آن‌ها آشنا باشید. برای مثال، دامیننس بیت‌کوین به‌صورت BTC.D و دامیننس تتر با USDT.D نشان داده می‌شوند و با جستجوی این نمادها، تغییر لحظه‌ای نواسانات را می‌توانید مشاهده کنید.

یکی‌دیگر از ارزهای دیجیتال قابل‌توجه در بازار ارز اتریوم است که یکی از رقیب‌های بیت‌کوین به‌حساب می‌آید و دارای نقاط مشترک زیادی هستند. برای مثال، هر دو می‌توانند برای خرید کالا استفاده شوند و بر‌اساس تکنولوژی بلاک‌چین هستند و از روش‌های یکسانی برای استخراج استفاده می‌کنند. اتریم نیز همانند بیت‌کوین جزو اولین و شناخته‌شده‌ترین ارز‌های دیجیتال است؛ هر چند تفاوت‌های این دو ارز شامل نحوۀ برنامه‌ریزی در الگوریتم‌های این ارزها است. موارد کاربرد بیت‌کوین در شبکۀ بانکی، سرگرمی است و اتریم در بخش‌هایی مثل رانندگی و سیاست استفاده می‌شود. از دیگر تفاوت‌های قابل‌توجه این دو ارز می‌توان به این دو موضوع اشاره کرد که ارزش قیمت بیت‌کوین رشد بیشتری نسبت به اتریم در بازار سرمایه‌گذاری دارد؛ هر چند سرعت پردارش تراکنش‌ها در اتریم بیش‌تر است. با اینکه بیت‌کوین تنها بیست و یک میلیون واحد دارد، اتریوم مقدار نامحدودی را شامل می‌شود. احتمالاً برای شما هم سؤال شده که بین این دو ارز محبوب کدام یک را انتخاب کنید. مقایسۀ این دو ارز منطقی به نظر نمی‌رسد؛ چرا که اهداف و کاربردهای آن‌ها با هم هماهنگ است. باید بدانید که این دو ارز با توجه به ویژگی‌ها و تکنولوژی بلاک‌چین و حذف تسلط بانک‌ها و دولت‌ها می‌تواند جایگزین مناسبی برای معاملات محسوب شود.

دامیننس بیت‌کوین را از کجا ببینیم

بیت‌کوین در سال 2009 توسط اسم مستعاری به نام ساتوشی ناکاموتو بر سر زبان‌ها افتاد. این ارز غیر‌متمرکز توسط هیچ بانک یا نهاد دولتی پشتیبانی نمی‌شود. ماینینگ فرایندی است که در طی آن تمام تراکنش‌های بیت‌کوین محاسبه می‌شود و برای نگهداری آن را رمز‌گذاری می‌کنند. جوامع به جای حمل مقادیر دست‌وپا‌گیر کالاهایی چون دانه‌های کاکائو، طلا و دیگر اشکال اولیۀ پول، در نهایت به ارز ضرب‌شده روی آوردند. برای اولین ارزهای این‌چنینی از فلزات گرانبهایی مثل طلا، نقره و برنز استفاده می‌شد. پول اگرچه یک پیشرفت محسوب می‌شد، اما نیازمند تولید و ذخیره‌سازی است و در مقابل ارزهای دیجیتال تحرک کمتری دارد. تکامل دیجیتالی پول از ویژگی‌های فیزیکی دور شده و به سمت مقاصد کاربردی‌تری رفته است. ارزش بیت‌کوین را می‌توان با کمیاب‌بودن فلزات گرانبها مقایسه کرد که هر دو مقاصد استفادۀ کمتری دارند. از ویژگی‌های مهم و کلیدی در مورد یک ارز می‌توان به کمیابی، تقسیم‌پذیری و قابل‌دوام‌بودن در برابر جعل اشاره کرد تا بتواند در یک اقتصاد کاربرد گسترده‌ای داشته باشد. بهتر است برای تصمیم‌گیری در مورد معاملات در ارز دیجیتال اطلاعات کافی را کسب کنید و دانش لازم در این خصوص را داشته باشید.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *