از مرورگر بلاک‌چین و کاربردهای آن‌چه می‌دانید

مرورگر بلاک‌چین

برای انجام هر کاری در زندگی باید ابزار‌های مناسب انتخاب شود و البته می‌بایست هدف، کارکرد و سازوکار هر ابزاری را بدانیم تا از آن بیشترین بهره را ببریم. سرمایه‌گذاران در بلاک‌چین و ارز‌های دیجیتال به مجموعه‌ای از ابزار‌ها نیاز دارند. امروز در مورد یکی از مهم‌ترین ابزارهای ضروری در این حوزه صحبت خواهیم کرد.
بلاک‌چین یک فناوری رمزگذاری است که نشان‌دهندۀ زنجیرۀ رو‌به‌رشدی از بلوک‌ها است. این زنجیره ثابت، غیرمتمرکز، ایمن و مهم‌تر از همه، شفاف و غیر قابل‌تخریب است. شفافیت به این معنی است که این زنجیرۀ دیجیتال در دسترس همه است؛ زیرا هر کسی می‌تواند موجودی هر آدرس عمومی را بررسی کند و جزئیات هر تراکنش را در بلاک‌چین مشاهده کند. ممکن است اکنون تعجب کنید که افراد چگونه می‌توانند این جزئیات و اطلاعات را ببینید؟ ساده‌ترین راه، استفاده از مرورگر بلاک‌چین است. در ادامۀ این مقاله قصد داریم تا در خصوص مرورگر بلاک‌چین، اساس و نحوۀ استفاده با آن با شما صحبت کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

مرورگر بلاک‌چین چیست؟

مرورگر بلاک‌چین به‌طور خلاصه و ساده یک سایت یا یک ابزار جستجو است که مانند مرورگر‌های مختلف اینترنت کار می‌کند؛ با این تفاوت که برای جستجو در بلاک‌چین استفاده می‌شود. این جستجوگر آنلاین می‌تواند اطلاعاتی از قبیل تعداد و حجم تراکنش‌ها، قیمت ارز‌های رمز‌نگاری‌شده، تخمین نرخ هش شبکه، تعداد تراکنش‌های ممپول و جدید‌ترین بلاک‌ها را نمایش دهد. هر ارز دیجیتال به بلاک‌چین خود متصل است که به یک مرورگر بلاک‌چین برای آن ارز نیاز دارید که به‌طور رسمی یا توسط سازمان‌های فردی توسعه یافته است. برخی از این مرورگر‌های بلاک‌چین را می‌توان در چندین شبکۀ مختلف استفاده کرد؛ در حالی که برخی دیگر فقط برای یک بلاک‌چین خاص هستند؛ به‌عنوان مثال، یک جستجوگر بلاک‌چین بیت‌کوین فقط می‌تواند اطلاعاتی را از شبکۀ بیت‌کوین پیدا کند، مانند زمانی که شخصی بیت‌کوین را به کیف پول دیگری ارسال می‌کند.

جستجوگر بلاکچین چیست؟

مرورگر‌های بلاک‌چین چگونه کار می‌کنند؟

جستجوگر‌های بلاک‌چین با استفاده از پایگاه داده‌ای کار می‌کنند که تمام بلاک‌چین‌ها را در قالب جداول قابل جستجو نگهداری می‌کند. بنابراین، یک جستجوگر با یک رابط گره کار می‌کند تا ابتدا تمام داده‌های یک بلاک‌چین معین را استخراج کند. هنگامی که داده‌ها را استخراج می‌کند، آن‌ها را در جداول قابل جستجو ذخیره می‌کند. آخرین تراکنش‌‌ها و بلوک‌‌ها را جمع‌‌آوری می‌کند و آن‌ها را بر‌اساس دسته‌‌های قابل جستجوی تعریف‌شده، مرتب می‌کند.

چه کسانی از مرورگر بلاک‌چین استفاده می‌کنند؟

جستجوگر‌های بلاک‌چین به‌طور یکسان برای معامله‌گران، استخراج‌کنندگان، کسب‌و‌کار‌ها و علاقه‌مندان به این حوزه کاربرد بالقوه‌ای دارند. اگر در حال خرید یا فروش رمز‌ارزی هستید، می‌‌توانید از یک مرورگر بلاک‌چین برای بررسی وضعیت تراکنش استفاده کنید. همچنین، می‌‌توانید اطلاعات مرتبط با آدرس بلاک‌چین خود را از جمله تاریخچۀ تراکنش‌‌ها، ارزش کل دارایی‌‌های نگهداری‌شده در آدرس، کل مقدار ارز دیجیتال دریافتی در آدرس و مقدار کل رمزارز ارسال‌شده از آدرس را به‌دست آورید. استخراج‌‌کنندگان می‌‌توانند از مرورگر بلاک‌چین برای بررسی اینکه آیا یک بلوک را با موفقیت استخراج کرده‌‌اند یا خیر، استفاده کنند و کسب‌وکار‌ها می‌توانند داده‌های تراکنش مربوط به پروژه‌‌های خود را تجزیه‌و‌تحلیل کنند. به‌همین‌ترتیب، هر کسی می‌تواند از جستجوگر‌های بلاک‌چین برای نظارت بر فعالیت نهنگ‌ها یا افراد با آدرس‌های بلاک‌چین شناخته‌شده استفاده کند؛ برای مثال، نظارت بر آدرس‌هایی که متعلق به ساتوشی ناکاموتو هستند، یک سرگرمی مورد علاقه برای افراد زیادی از جامعه است.

نحوه استفاده از جستجوگر بلاکچین

نحوۀ استفاده از مرورگر بلاک‌چین

همۀ مرورگر‌ها به‌طور‌کلی از نظر خدمات و اطلاعاتی که ارائه می‌دهند، مشابه هستند و به یک شکل کار می‌کنند؛ بنابراین، برخورد با یکی از آن‌ها به این معنی است که شما می‌توانید از همۀ آن‌ها استفاده کنید. هنگامی که از یک مرورگر بلاک‌چین بازدید می‌کنید، احتمالاً یک نوار جستجوی اصلی خواهید دید که به شما این امکان را می‌دهد که انواع خاصی از اطلاعات را بازیابی کنید. معمولاً آدرس‌های کیف پول، هش تراکنش‌ها و شماره‌های بلوک است؛ اگرچه این میزان بر‌اساس نوع مرورگر و بلاک‌چین متفاوت است. برای مشاهدۀ داده‌‌های مربوط به یک تراکنش خاص، هش یا شناسۀ تراکنش را در نوار جستجو تایپ کنید. این مورد توسط نرم‌افزار کیف‌پول شما هنگام شروع تراکنش به شما داده می‌‌شود.

Blockchain explorer

نتیجه‌گیری

مرورگر‌های بلاک‌چین به‌دلیل نیاز به مشاهده و خواندن داده‌های دقیق در مورد تراکنش‌ها و همچنین اطمینان از شفافیت تراکنش‌ها و بلاک‌چین توسعه یافته‌اند. این جستجوگر‌ها خواندن تاریخچۀ تراکنش‌های بلاک‌چین، موجودی کیف‌پول و وضعیت تراکنش را در صورت تأیید یا عدم تأیید آن امکان‌پذیر می‌کنند. با توجه به پذیرش سریع رمزارز‌ها و رشد چشم‌گیر بازار جهانی بلاک‌چین به میزان 39.17 میلیارد دلار تا سال 2025، نیاز به دسترسی به اطلاعات از طریق مرورگر بلاک‌چین افزایش می‌یابد.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟
دیدگاهتان را بنویسید