امنیت بلاک چین چیست | امنیت بلاک چین چگونه تامین می‌شود؟

امنیت بلاک چین

هنگام استفاده از اینترنت همیشه حریم خصوصی و حفظ امنیت اطلاعات و دارایی‌های آنلاین یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه کنیم. در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که امنیت بلاک چین چیست. اگر شما هم دوست دارید درباره این موضوع اطلاعاتی داشته باشید، حتما این مطلب را تا پایان مطالعه کرده و آن را با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید.

امروزه بلاک چین‌ها گسترش بیشتری پیدا کرده‌اند و امنیت در آن‌ها بسیار مهم است. بلاک چین‌ها کمک زیادی به افراد و شرکت‌های مختلف کرده‌اند تا بسیاری از فعالیت‌های مالی و قرار‌داد‌های خود را بدون واسطه و با راحتی بیشتری انجام دهند. فناوری بلاک چین درواقع مانند دفتری کلی عمل می‌کند. همه تراکنش‌ها و در این دفتر انجام می‌شوند. این دفتر یا همان بلاک چین از خرابکاری‌ها و عملیات نفوذ و هک هنگام انجام تراکنش‌ها جلوگیری می‌کند. بلاک چین طوری طراحی شده که همیشه و پیوسته در حال گسترش و رشد است. طراحی بلاک چین اجازه نفوذ و خراب‌کاری‌ها را به کاربران نمی‌دهد و درباره این موضوع اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

بلاک چین چیست؟

بهتر است قبل از این‌که درباره امنیت بلاک چین و موضوعاتی مانند امنیت شبکه با بلاک چین صحبت کنیم، کمی با مفهوم و کار بلاک چین‌ها آشنا شویم. اگر دوست دارید درباره این‌که امنیت بلاک چین چگونه تامین می‌شود بیشتر بدانید حتما این مقاله را تا پایان بخوانید. بهتر است با به اشتراک گذاشتن مقاله با دوستان و همکاران نظر آن‌ها را نیز درباره امنیت بلاک چین بدانید.

بلاک چین چیست؟

قبل از این‌که درباره امنیت در بلاک چین مطالعه کنیم، بهتر است درباره خود مفهوم بلاک چین اطلاعاتی داشته باشیم. در قسمت‌های قبل توضیح دادیم که بلاک چین مانند یک دفتر کل است. از این دفتر برای راحتی معاملات و ردیابی داده‌ها یا بهتر است بگوییم دارایی‌ها استفاده می‌شود. نقش بلاک چین را در تسهیل فرایند‌های معاملاتی و ردیابی دارایی‌ها نمی‌توان نادیده گرفت. طبیعی است با ظهور و رشد بلاک چین، توجه افراد زیادی به موضوع امنیت آن جلب شده است. با رشد و معروف‌تر شدن ارز‌های دیجیتالی مانند بیت کوین، این توجه بیشتر شد و امنیت بیشتری باید برای بلاک چین‌ها تصور می‌شد.

بلاک چین یک بانک اطلاعاتی توزیع‌شده است. لیستی از داده‌هایی که دائم درحال‌رشد و گسترش هستند بلاک چین را تشکیل می‌دهند. در قسمت قبل نیز اشاره کردیم که بلاک چین طوری طراحی شده که از نفوذ و دست‌کاری‌های کاربران در‌امان باشد. در قسمت‌های بعدی درباره امنیت بلاک چین بیشتر صحبت خواهیم کرد؛ اما بهتر است این نکته را بیان کنیم که امنیت شبکه با بلاک چین بسیار بالاتر از ذخیره داده‌ها است. بهتر است درباره ساختار کلی بلاک چین اطلاعاتی را داشته باشیم تا بتوانیم بیشتر و دقیق‌تر درباره امنیت بلاک چین صحبت کنیم. قسمت بعدی را به توضیح درباره ساختار کلی بلاک چین اختصاص داده‌ایم و بعد از آن ویژگی‌های مهم بلاک چین را نیز با شما مطرح خواهیم کرد.

ساختار کلی بلاک چین

ساختار کلی بلاک چین چگونه است؟

فناوری بلاک چین را در تعریفی دقیق‌تر پایگاه‌داده توزیع‌شده میان اعضای آن می‌دانند. این پایگاه‌داده همه سوابق معاملات و اتفاقات دیجیتالی را در خود ثبت می‌کند. اطلاعات بین دو طرف یا طرف‌های معامله به اشتراک گذاشته می‌شود. بلاک چین از بلاک‌های زیادی تشکیل شده است. هر بلاک داده‌هایی دارد که با بلاک‌های قبلی و بعدی نیز ارتباط دارند. بلاک چین امنیت فوق‌العاده خوبی را برای کاربران فراهم کرده و مشکل امکان شکست اطلاعات به طرف سوم که در معامله حضور نداشته را حل کرده است. هش کدی در بلاک‌ها وجود دارد که یکی از عنصر‌های مهم در بلاک چین به‌شمار می‌رود.

با‌توجه‌به نوع بلاک چین، داده‌هایی که در آن ذخیره می‌شوند، متفاوت خواهند بود. مثلا بلاک چین ارز‌های دیجیتالی مانند بیت کوین، داده‌هایی را در خود ذخیره می‌کنند که به مبادلات سکه‌ها و کوین‌ها ارتباط دارند. هش کد که درباره آن صحبت کردیم و آن را یکی از عنصر‌های مهم بلاک چین دانستیم، با هم تفاوت دارند. هش کد‌ها، منحصر‌به‌فرد هستند. هر بلاک هش خاصی دارد که با ایجاد تغییرات در آن هش کد نیز تغییر می‌کند و مقدار منحصر‌به‌فرد دیگری پیدا می‌کند. هش‌ها ترکیبی از اطلاعات و حروف هستند. حتما برای شما نیز سوال است که این کدها چگونه ساخته می‌شوند یا انرژی لازم برای پردازش آن‌ها از کجا تامین می‌شود. پاسخ به این سوال کمی طولانی است و بهتر است برای دریافت آن‌ها به دیگر مقالات سایت دلفین وست مراجعه کنید تا درباره آن‌ها بیشتر بدانید.

بلاک چین‌ها در‌واقع با استفاده از تکنیک‌های رمز‌نگاری پیشرفته محیطی امن را برای کاربران فراهم می‌کند. امنیت بلاک چین  با روش‌هایی که در ادامه نیز درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد، تا حدی فوق‌العاده بالاتر رفته است. کاربران زیادی بلاک چین را یکی از امن‌ترین شبکه‌ها و بستر‌ها برای انجام مبادلات مالی می‌دانند. این‌که امنیت در بلاک چین چقدر است و تامین این میزان امنیت به چه شکل است، موضوع مهمی برای کاربران به‌شمار می‌رود. برای این‌که درک بهتری درباره موضوع تامین امنیت بلاک چین داشته باشیم بهتر است، ویژگی‌های مهم بلاک چین را بررسی کنیم.

ویژگی‌های مهم بلاک چین

دلفین وست همراه شما است تا بتوانید با آگاهی کامل و دقیق پا به دنیای بلاک چین و ارز‌های دیجیتال بگذارید. اگر سوالی درباره این حوزه‌ها دارید حتما دلفین وست را بررسی کنید و مقالات آن را بخوانید. ما در این مقاله فقط بخشی از دنیای بلاک چین‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ایم. اگر دوست دارید اطلاعات خود را کامل کنید، حتما به بخش‌های مختلف سایت و دیگر مقالات آموزشی آن نیز استفاده کنید. برای شروع کافی است همین حالا یکی از موضوعات را برای مطالعه بعدی خود در صفحه‌ای جدید باز کرده و آن را برای مطالعه بعدی علامت‌گذاری کنید.

ویژگی‌های مهم بلاک چین چیست؟

بلاک چین را می‌توان از تکنولوژی‌های جدیدی در دنیای مدرن دانست که محبوبیت زیادی را کسب کرده است. بلاک چین سیستمی توزیع‌شده و غیرمتمرکز دارد. همین دو ویژگی آن را از سیستم‌های متمرکز معمول جدا کرده است. بلاک چین یک مدیر برای سیستم را حذف کرده و مدیریت شبکه را به همه کاربران واگذار کرده است. هر کاربر می‌تواند در مدیریت شبکه نقش داشته باشد. اگر می‌خواهید امنیت بلاک چین را بررسی کنید، حتما باید درباره ویژگی‌های آن اطلاعات خوبی داشته باشید. در این قسمت درباره ویژگی‌های مهم بلاک چین اطلاعات خوبی را با زبانی ساده در اختیار شما قرار می‌دهیم. در‌واقع ویژگی‌های بلاک چین هستند که ساختار آن را تشکیل داده و امنیت آن را تامین می‌کنند.

  • دیجیتالی بودن

یکی از اولین ویژگی‌هایی که بلاک چین برای کاربران فراهم کرده، دیجیتالی بودن آن است. البته این ویژگی فقط برای بلاک چین نیست، اما بلاک چین شما را از اسناد و مدارک کاغذی کاملا بی‌نیاز کرده است. همه اطلاعات بلاک چین دیجیتالی شده است.

  • توزیع‌شده بودن

درباره این‌که بلاک چین بستری توزیع‌شده است، توضیحاتی را بیان کردیم. مدیر بلاک چین شخص، شرکت یا دولت خاصی نیست. کاربران می‌توانند در بلاک چین مدیریت کنند. همه افرادی که در بلاک چین فعالیت می‌کنند، بدون این‌که به دریافت اطلاعات یا تایید آن‌ها توسط مرجعی متمرکز نیاز داشته باشند، فعالیت خود را ادامه می‌‌دهند. این مورد کمک زیادی در بخش امنیت شبکه می‌کند. نحوه عملکرد سیستم به این صورت نیز باعث می‌شود تا اشکالی برای فعالیت نود‌ها وجود نداشته باشد و هر‌یک از نود‌ها کار خود را کامل و درست انجام دهند.

تغییر‌ناپذیری بلاک چین

  • تغییر‌ناپذیری

در علوم کامپیوتر به شیئی که بعد از ایجاد نتوان تغییری در وضعیت آن ایجاد کرد، تغییرناپذیر می‌گوییم. یکی از اصلی‌ترین خصوصیات بلاک چین، تغییر‌ناپذیری آن است. این ویژگی کمک زیادی به تامین امنیت بلاک چین می‌کند. وقتی نتوان تغییری ایجاد کرد، دست‌کاری و جعل امکان‌پذیر نیست. حذف و برگشت یک تراکنش در بلاک چین ممکن است و این موضوع کار را برای افرادی که می‌خواهند به سیستم نفوذ کنند، سخت کرده است. بلاک‌های بلاک چین بر اثر تراکنش‌ها ایجاد می‌شوند. این بلاک‌ها تحت هر شرایطی تغییر نمی‌کنند و تکثیر نمی‌شوند. بخش زیادی از امنیت شبکه بلاک چین با این ویژگی فوق‌العاده خوب، حل می‌شود. پس می‌توان تغییر‌ناپذیری را از مهم‌ترین ویژگی‌های بلاک چین برای تامین امنیت آن دانست.

  • سلسله‌ای بودن

بلاک‌ها در بلاک چین مانند قطعه‌های زنجیر به هم وصل هستند. در قسمت‌های قبل نیز مطلبی را درباره این موضوع بیان کردیم. هر بلاک در بلاک چین، اطلاعاتی از بلاک قبلی خود را دارد. به زبان ساده‌تر، بلاک‌های بلاک چین، بخشی از اطلاعات بلاک قبلی خود را در بلاک جدید نگهداری می‌کنند. خاصیت زنجیره‌ای و سلسله‌ای بودن باعث می‌شود تا تراکنش‌های جدید در ادامه زنجیره ثبت شده و امنیت بالایی برای بلاک چین ایجاد شود.

  • خاصیت اجماع

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم بلاک چین، خاصیت اجماع است. خاصیت اجماع ویژگی جالبی برای بلاک چین است. بیش از 50 درصد کسانی که در بلاک چین مشارکت دارند باید برای اجرای یک تراکنش روی بلاک چین آن را تایید کنند. این خاصیت مهم باعث می‌شود تا هیچ تراکنش غیرمعتبری روی بلاک چین اجرا نشود و پایدار نماند. اگر تراکنشی بخواهد روی شبکه بلاک چین اجرا شود، باید نظر تایید اکثر مشارکت‌کنندگان گرفته شود و اعتماد آن‌ها جلب شود. الگوریتم‌های اجماع متفاوتی در بلاک چین‌های مختلف به کار گرفته می‌شوند. از‌ جمله این الگوریتم‌ها می‌توان به الگوریتم اثبات کار و الگوریتم اثبات سهام اشاره کرد. این دو الگوریتم از مهم‌ترین الگوریتم‌هایی هستند که احتمالا نام آن‌ها را شنیده باشید. کدام شبکه‌های بلاک چین را می‌شناسید که از این دو الگوریتم استفاده می‌کنند؟

  • امضای دیجیتالی

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های برای تامین امنیت شبکه بلاک چین، استفاده از امضای دیجیتالی و کلید‌های خصوصی است. امضای دیجیتالی به کلید عمومی بستگی دارد. کدهای رمزگذاری شده که برای همه افراد روی شبکه شناخته می‌شود را کلید عمومی می‌دانند. امضای دیجیتالی باعث می‌شود تا بلاک چین ارزش و اعتبار یک معامله را تایید کند.

امضای دیجیتالی بلاک چین

  • پایدار بودن

اطلاعاتی که روی بلاک چین هستند تا حد زیادی پایدار هستند. شما می‌توانید این اطلاعات را صحیح، تا حد زیادی در دسترس و کامل بدانید. داده‌های قدیمی بلاک‌چین را نمی‌توان حذف کرد یا برای حذف آن‌ها باید داده‌های بعد آن‌ها را نیز حذف کرد. همچنین برای حذف نیاز به تایید اکثر کاربران دارید. برای واضح‌تر شدن موضوع بیاید مثالی را بررسی کنیم. اگر در بلاک چینی با 500 بلاک بخواهید بلاک 230 را حذف کنید باید همه بلاک‌های 231 تا 500 را نیز حذف کنید. این مسئله اگرچه امکان‌پذیر به نظر می‌رسد؛ اما از نظر عملی امکان انجام آن بسیار پایین است.

  • ناشناس بودن

برای انجام تراکنش‌های در بلاک چین نیازی به هویت دنیای واقعی نیست. البته بهتر است درباره این موضوع بیشتر بخوانید و آن را بیشتر بشناسید. اما به‌طورکلی شما می‌توانید در بلاک چین ناشناس بمانید.

  • رمزنگاری

بلاک چین، اطلاعات را با الگوریتم‌های مختلف رمزنگاری می‌کند. هش کردن که در قسمت‌های قبل درباره آن صحبت کردیم به این قسمت ارتباط دارد. الگوریتم‌های رمزنگاری برای شبکه‌ها و ارز‌های دیجیتال مختلف، متفاوت هستند.

اهمیت حفظ امنیت و حریم خصوصی در بلاک چین

امروزه اطلاعات شخصی و داده‌هایی که کاربران در فضا‌های مجازی و اینترنت قرار می‌‌دهند، بسیار مهم و ارزشمند است. شرکت‌های مختلفی برای به‌دست‌آوردن اطلاعات شخصی افراد تلاش می‌کنند و حتی به‌ازای پول‌های زیادی را می‌پردازند. در این میان شرکت‌ها و فضا‌هایی می‌توانند نظر کاربران را به خود جلب کنند که از اطلاعات شخصی افراد بیشتر و بهتر حفاظت کنند. با‌توجه‌به ویژگی‌هایی که در قسمت قبل گفتیم و اطلاعاتی که درباره امنیت بلاک چین بررسی خواهیم کرد، بلاک چین بستری مناسب از نظر امنیت برای کاربران است. شما به‌راحتی امکان استفاده از بلاک‌چین‌ها را دارید و می‌توانید مطمئن شوید که ضریب اطمینان آن برای حفظ اطلاعات از بسیاری از پایگاه‌های داده بیشتر است.

حریم خصوصی در بلاک چین

رقابت شدیدی میان شرکت‌ها و پلتفرم‌ها برای حفظ حریم خصوصی و داده‌های شخصی افراد برقرار است. شرکت‌ها و پلتفرم‌های قوی از بستر بلاک چین برای تقویت امنیت خود استفاده می‌کنند. البته امنیت بلاک چین مسئولیت‌های شما را برای حفاظت از اطلاعات شخصی سفر نمی‌کند و هماره شما وظیفه مهمی در این موضوع دارید. بلاک چین زنجیره‌ای از بلوک‌های دیجیتالی است که اطلاعات و سوابق فعالیت کاربران در آن ذخیره شده است. در قسمت‌های بعد درباره امنیت شبکه با بلاک چین صحبت خواهیم کرد. اگر دوست دارید بدانید چرا و چگونه بلاک چین بستری امن است و امنیت بلاک چین با چه روش‌هایی تامین می‌شود، حتما ادامه مقاله را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

امنیت بلاک چین چگونه تامین می‌شود؟

در بحث امنیت نمی‌توان هیچ چیزی را صددرصد و مطلق دانست. با همه این اوصاف بلاک چین یکی از امن‌ترین فضا‌ها و بستر‌های موجود در دنیای تکنولوژی است. ویژگی‌های مهمی در بلاک چین مانند خاصیت اجماع و رمز‌نگاری باعث می‌شوند تا امنیت آن بالا رود. کریپتوگرافی نیز کمک زیادی به حفظ امنیت اطلاعات و داده‌ها می‌شود. رمزگذاری همومورفیک و کانال‌های دولتی نیز دو روش بلاک چین برای حفاظت از امنیت بلاک چین درباره داده‌های شخصی هستند.

رمزگذاری همومورفیک امکان جالبی را برای کاربران مهیا کرده است. با این روش رمزگذاری شبکه می‌تواند روی داده‌های محاسباتی را انجام دهد، بدون آن‌که به رمزگشایی آن‌ها نیازی داشته باشد. پس برای حفظ امنیت در بلاک چین این روش کمک می‌کند تا حریم خصوصی و امنیت داده‌ها حین انجام محاسبات حفظ شود. هنگامی که شما کد‌های اختصاصی خود را بدون رعایت موارد ایمنی در‌اختیار دیگران قرار دهید ممکن است اطلاعات یا ارز‌های دیجیتال خود را از دست دهید. پس این موارد را با دقت نگهداری کنید. مثلا اگر ارز‌های دیجیتال خریده‌اید، حتما آن‌ها را در کیف دیجیتال مناسبی نگهداری کنید. برای اطلاع از بهترین موارد در این حوزه به دلفین وست مراجعه کنید.

کانال‌های دولتی نیز همان تعاملات زنجیره بلوکی هستند. این زنجیره‌ها می‌توانند روی بلاک چین اتفاق بیفتند، اما جالب است بدانید خارج از ان‌ها رخ می‌دهند. کانال‌های دولتی با قفل‌کردن، تعامل و انتشار عمل می‌کنند. این مورد به همه کسانی که خدمات مجازی ارائه می‌دهند، اجازه می‌دهد، داده‌های خود را امن و خصوصی نگه دارند.

امنیت با بلاک چین

سخن آخر

همان‌طور که در قسمت‌های قبل گفته شد، حفظ امنیت به‌صورت صددرصدی کار دشواری است. درباره حفظ کامل و بدون نقص امنیت به‌سختی می‌توان نظری را ارائه کرد. برای اثبات این موضوع کافی است نگاهی به بسیاری از شبکه‌های بزرگ و مواردی مانند آن‌ها بیندازیم که دچار مشکلاتی برای هک و نفوذ شده‌اند. با همه این موارد بلاک چین یکی از امن‌ترین سیستم‌های موجود است. اگر می‌خواهید معامله‌ای را با امنیت بالا انجام دهید، بلاک چین یکی از اولین و مهم‌ترین انتخاب‌های شما خواهد بود.

ما در این مقاله درباره این صحبت کردیم که امنیت شبکه بلاک چین چیست و چگونه این میزان امنیت تامین می‌شود. اگر دوست دارید درباره بلاک چین و مواردی که به آن ارتباط دارند، اطلاعات بیشتری داشته باشید، حتما این مقاله را کامل بخوانید. نظر شما درباره امنیت بستر بلاک چین چیست؟ چه شبکه‌های دیگری را می‌شناسید که امنیت بالایی دارند؟ نظرات خود را زیر همین مطلب بنویسید تا از بتوانید از تجربه‌های دیگران نیز درباره آن‌ها اطلاع پیدا کنید.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *