سهام بلوچیپ (Blue-Chip) در فارکس چیست؟

سهام بلوچیپ در فارکس

ممکن است اصطلاح بلوچیپ را شنیده باشید. سهام بلوچیپ به شرکت‌‌‌هایی اطلاق می‌‌‌شود که سهام‌‌‌ آن‌‌‌ها مرغوب است. یعنی شرکتی که از ارزش بالایی برخوردار بوده و آنقدر اعتبار دارد که شاخصی بر بازار محسوب می‌‌‌شود. به این‌‌‌صورت که تغییرات قیمتی آن‌‌‌ها بر سایر سهام‌‌‌های بازار تأثیر می‌‌‌گذارد. در این مقاله با مفهوم سهام بلوچیپ به‌طور کامل آشنا خواهیم‌‌‌شد. همچنین برخی شرکت‌‌‌های بلوچیپ را معرفی کرده و درمورد ارزش مالی سهام آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

بلوچیپ چیست؟

اصطلاح بلوچیپ اولین بار برای توصیف سهام گران ‌‌‌قیمت در سال 1923 مورد استفاده قرارگرفت. این اتفاق زمانی افتاد که کارمندی با نام Oliver Gingold متوجه شد که سهام خاصی با قیمت 200 دلار و بیشتر معامله می‌‌‌شود. امروزه سهام بلوچیپ لزوماً به سهام با قیمت بالا اشاره نمی‌‌‌کنند، بلکه دقیق‌‌‌تر به سهام شرکت-هایی با کیفیت بالا که در طول زمان مقاومت کرده‌‌‌اند اشاره می‌‌‌کند. منظور از مقاومت، داشتن یک روند قیمتی کم تلاطم و مقاومت در برابر ضرر و زیان است. این‌‌‌که چقدر یک شرکت برای واجد شرایط بودن وضعیت بلوچیپ باید بزرگ باشد جای بحث دارد. یکی از معیارها، داشتن سرمایه بازار حداقلی، به قیمت 5 میلیارد دلار است.

شرکت‌‌‌های بلوچیپ

در دنیای سرمایه‌‌‌گذاری، یک شرکت زمانی به عنوان بلوچیپ شناخته می‌‌‌شود که ثبات داشته‌‌‌باشد و دارای سرمایه قابل توجهی باشد. چنین شرکت‌‌‌هایی به عنوان مجموعه‌‌‌های پیشرو در صنعت خود شناخته می‌‌‌شوند. شرکت‌‌‌های بلوچیپ معمولاً توانایی بسیار بهتری برای مقاومت در دوران رکود اقتصادی دارند و به سادگی از شرایط بازار تأثیر نمی‌‌‌پذیرند. این مجموعه‌‌‌ها در بین عموم مردن آشنا هستند تا اینکه فقط در بین سرمایه‌‌‌گذاران شهرت داشته باشند.

سهام شرکت بلوچیپ

سهام بلوچیپ

سهام بلوچیپ به سهام شرکت‌‌‌هایی اطلاق می‌‌‌شود که توانسته‌‌‌اند براساس ارزیابی‌‌‌ها در دسته شرکت‌‌‌های بلوچیپ قرار بگیرند. به‌‌‌طور کلی اگر سهامی در دسته بلوچیپ قرار بگیرد، به این معنی است که، یکی از رهبران بازار است و در صنعت خود یکی از بهترین عملکردها را داشته ‌‌‌است. سهام بلوچیپ فاکتوری قابل توجه در شاخص‌‌‌های اصلی بازار است. برای مثال این سهام‌‌‌ها در شکل‌‌‌گیری مقدار شاخص S&P 500 در ایالات متحده تأثیر مستقیم دارند.

شرکت هایی که سهام‌‌‌ بلوچیپ دارند

بعد از آشنایی و درک درست از سهام بلوچیپ به معرفی شرکت‌هایی می‌پردازیم که دارای سهام بلوچیپ هستند. این شرکت‌ها همه از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان هستند.

 • Johnson & Johnson
  این مجموعه بزرگ‌‌‌ترین شرکت در حوزه سلامت در جهان است. همچنین از این شرکت در بین سایر مجموعه‌‌‌های توزیع دارو بیشترین خرید صورت گرفته و بیشترین دریافت مالی را دارد. قیمت هر سهم این شرکت حدود 160 دلار است که جز سهام بلوچیپ محسوب می‌شود.
 • Berkshire Hathaway
  این مجموعه یک holding است که توسط وارن بافت اداره می‌‌‌شود. این شرکت بیش از 60 زیرمجموعه مانند بیمه GEICO، صنایع غذایی Kraft Heinz دارد. آن‌‌‌چه درمورد این شرکت، اعجاب‌‌‌آور است قیمت هر سهم آن است که با قیمتی در حدود 350000 دلار آمریکا معامله می‌‌‌شود.
 • JPMorgan Chase & Co
  این شرکت در حوزه سرمایه‌‌‌گذاری، بانک‌‌‌داری و ارائه خدمات مالی مشغول است که در چهار بخش بانک‌‌‌داری مصرف‌‌‌کننده و جامعه، سرمایه‌‌‌گذاری بانکی، بانک‌‌‌داری تجاری و مدیریت دارایی فعالیت می‌‌‌کند. سهام این شرکت با قیمتی در حدود 140 دلار معامله می‌‌‌شود.
 • 3M
  این مجموعه یک شرکت در حوزه تکنولوژی است که در چهار بخش حمل و نقل و الکترونیک، امنیت و صنعت، سلامت و مشتری فعالیت می‌‌‌کند. هر سهم در این شرکت ارزشی حدود 170 دلار آمریکا را دارد.
 • The Walt Disney Co
  بیشتر افراد مجموعه والت دیزنی (کمپانی بزرگ ساخت انیمیشن) را می‌‌‌شناسیم. این شرکت در حوزه سرگرمی فعالیت می‌‌‌کند و هر سهام آن با قیمتی بیش از 170 دلار معامله می‌‌‌شود.

شرکت با سهام بلوچیپ

 •  Microsoft
  شرکت مایکروسافت آن‌‌‌قدر شهرت دارد که نیاز به معرفی آن نیست. برای معرفی همین بس که، بسیاری از محصولاتی که روزانه استفاده می‌‌‌کنیم ساخته این شرکت است مانند ویندوز و برنامه‌‌‌های آن. هر سهام بلوچیپ این شرکت بیش از 200 دلار قیمت دارد.
 • Amazon
  شرکت آمازون یکی از بزرگ‌‌‌ترین فروشگاه‌‌‌های آنلاین جهان است. این شرکت اولین بار در دهه 90 میلادی توسط جف بزوس، برای خرید و فروش کتاب دایر شد. امروزه این فروشگاه امکان خرید و فروش هر کالایی را به کاربر خود می‌‌‌دهد. قیمت هر سهام آمازون قیمت شگفت‌‌‌آوری بیش از 3000 دلار آمریکا دارد.
 • Apple
  شرکت اپل، مجموعه‌‌‌ای است که در حوزه تولید سخت‌‌‌افزار و نرم‌‌‌افزار فعالیت می‌‌‌کند. شهرت این شرکت به دلیل تولید کامپیوترهای شخصی آن است که از سال 1984 شروع به تولید آن کرده‌‌‌است. ارزش هر سهام بلوچیپ این شرکت بیش از 127 دلار آمریکا می‌‌‌باشد.
 • Adobe
  ادوبی یکی از شرکت‌‌‌های به نام در حوزه تولید نرم‌‌‌افزارهای گرافیکی است. فتوشاپ، پریمیر، ایلاستریتور و افترافکت از معروف‌‌‌ترین تولیدات این شرکت هستند. هر سهام این شرکت قیمتی بالغ بر 450 دلار آمریکا دارد.
 • Facebook
  فیس‌‌‌بوک اولین و پرکاربرترین شبکه اجتماعی جهان است. این شبکه اجتماعی توسط مارک زاکربرگ با هدف ایجاد بستری، برای ارتباط افراد در سراسر دنیا ابداع شد. هر سهم در فیس‌‌‌بوک با قیمتی بیش از 260 دلار معامله می‌‌‌شود.
 • IBM
  این شرکت در حوزه تولید سخت‌‌‌افزارهای کامپیوتری فعالی دارد و می‌‌‌توان گفت کمتر کسی در جهان وجود دارد که از سیستم‌‌‌های کامپیوتری استفاده کرده‌‌‌باشد اما با این نام آشنا نباشد. هر سهام این شرکت با قیمتی بالغ‌‌‌بر 129 دلار آمریکا معامله می‌‌‌شود.

سهام تمام شرکت‌های معرفی شده در بالا سهام بلوچیپ محسوب می‌شوند اگر قصد سرمایه گذاری در این شرکت‌ها یا سایر مجموعه‌های معتبر جهانی را دارید حتما آموزش فارکس را در برنامه خود قرار دهید تا بتوانید با موفقیت در این بازار فعالیت کنید.

سخن پایانی

بلوچیپ‌‌‌ها اغلب شرکت‌‌‌هایی هستند که در آمریکا فعالیت می‌‌‌کنند. شرکت‌‌‌هایی که سال‌‌‌ها پیش آغاز به کار کرده‌‌‌اند و از اعتبار بسیار خوبی در جهان بهره‌‌‌مند هستند. بنابراین اعتبار جهانی را می‌‌‌توان از مهم‌‌‌ترین دلایل بلوچیپ شدن سهام یک شرکت عنوان کرد. افرادی که قصد خرید این سهام را دارند باید توجه کنند که از طرف افراد سودجو و کارگزاری‌‌‌های نامعتبر مورد سوء‌‌‌استفاده قرار نگیرند. بهترین روش تهیه این سهام‌‌‌ها مراجعه به کارگزاری‌‌‌های معتبر یا خرید آنلاین از مراکز مورد اطمینان است.

آموزش بازار فارکس در ایران

مجموعه دلفین‌ وست یکی‌ از بزرگ‌ترین مرجع‌های آموزش سرمایه‌ گذاری است که تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید. مطلب فوق صرفاً به منظور آشنایی بیشتر مخاطبان با این بازار مالی است و مسئولیت استفاده از محتویات این مقاله، کاملاً بر عهده خود خوانندگان است.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟
دیدگاهتان را بنویسید