دوراهی سرمایه گذاری در بورس یا مسکن

سرمایه گذاری در مسکن یا بورس

سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا مسکن؟ این یکی از سوالاتی است که بیشتر افراد می‌‌خواهند پاسخ آن را با قطعیت بدانند. پاسخ این سوال به خود شما بستگی دارد. مواردی از جمله اولویت‌‌هایی که سرمایه گذار در نظر دارد، سبک زندگی، ریسک‌‌پذیری می‌‌توانند در این تصمیم موثر باشند. لازم است شما نسبت به این دو بازار از دانش کافی برخودار باشید تا با درست تصمیم گرفتن در هر کدام از این بازارها بتوانید موفقیت بیشتری به دست آورید و به امنیت مالی دست یابید. در این مقاله از سایت دلفین وست قصد داریم شما را بیشتر با بازار مسکن و سهام آشنا کنیم.

بورس یا مسکن را انتخاب کنیم؟

سرمایه گذاری درمسکن به روش‌‌های مختلفی صورت می‌‌گیرد. در سرمایه گذاری مسکن شما یک زمین یا ساختمان را خریداری می‌‌کنید و تمام آن متعلق به شما است. تا زمانی که اقدام به ساخت زمین کنید باید برای آن مالیات بپردازید و بدین ترتیب لازم است برای آن هزینه کنید. این در حالی است که اگر یک ساختمان خریداری کنید می‌‌توانید آن را اجاره داده و از آن کسب درآمد کنید. این در حالی است که در سرمایه گذاری بورس شما بخش کوچکی برای مثلا یک هزارم یک سهام را خریداری می‌‌کنید و هنگام سوددهی بخشی از آن سود به شما می‌‌رسد و بخشی دیگر وارد سرمایه شرکت می‌‌شود. در این روش لازم نیست شما هزینه‌‌ای بپردازید.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در املاک

اگر هنوز هم پاسخ این سوال که سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا مسکن را پیدا نکرده اید پس لازم است با مزایا و معایب سرمایه گذاری در هر یک از این دو بازار آشنا شوید. به نظر شما معایب و مزایای بازار مسکن کدام است؟ دلیل شما برای انتخاب این بازار چیست؟ دلیل این که بازارهای دیگر را به مسکن ترجیح می‌‌دهید کدام است؟ تا چه میزان نسبت به ریسک‌‌های بازار بورس و معایب آن اطلاع دارید؟

مزایا سرمایه گذاری در مسکن نسبت به بورس

مزایای سرمایه گذاری در مسکن

از مزایای سرمایه گذاری در مسکن می‌‌توان به مورادی نظیر موارد زیر اشاره نمود.

 1.  سرمایه گذاری در مسکن معمولا برای افراد متوسط آسان‌‌تر است. زیرا بیشتر افراد نسبت به آن اطلاعات خوبی دارند. برای مثال در بحث‌‌های خانوادگی در مورد خرید خانه صحبت می‌‌شود و افراد با هم تبادل اطلاعات می‌‌کنند.
 2.  برخی دیگر از سرمایه گذاران علت انتخاب ملک را افزایش نقدینگی می‌‌دانند به این صورت که می-توانند از اجاره ملک ماهانه پولی به دست آورند و در عین حال اصل سرمایه را نیز داشته باشند.
 3.  از دیگر مزایای سرمایه گذاری در مسکن این است که افراد می‌‌توانند ملک را ببینند و معاملات خود را نظارت فیزیکی کنند، در نتیجه امکان کلاهبرداری کم‌‌تر است.
 4.  رهن‌‌گذاری در مسکن آسان‌‌تر از خرید از سهام است.

معایب سرمایه گذاری در مسکن

 1.  سرمایه گذاری در مسکن نیازمند صرف وقت و تلاش بسیار است. برای مثال خراب شدن تاسیسات و یا تماس تلفنی دیر هنگام از جانب مستاجران در صورت بروز مشکل وجود دارد.
 2. اگر نتوانید خانه‌‌ای که خریداری کرده‌‌اید را اجاره دهید به احتمال زیاد باید ماهانه برای آن هزینه‌‌هایی مانند مالیات، قبوض و … را یپردازید. بنابراین ماهانه مقداری پول را از دست می‌‌دهید.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در بورس

برای این که بتوانید تشخیص دهید سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا مسکن ابتدا لازم است مزایا و معایب سرمایه گذاری در بورس را نیز بیان کنیم. لازم است سرمایه گذاران نسبت به معایب و مزایای سرمایه گذاری در این دو بازار آگاهی کامل داشته باشند تا بتوانند بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری بگیرند.

مزایا سرمایه گذاری در بورس نسبت به مسکن

مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار بورس

سرمایه گذاری در بازار بورس محاسنی دارد که به شرح زیر است:

 1.  بر اساس پژوهش‌‌های بسیاری اثبات شده است که با وجود تمام نوساناتی که در بازار سهام وجود دارد این بازار در طول تاریخ یکی از منابع کسب درآمد بوده است. در واقع در این روش با خرید سهام شما مالک بخشی از یک کسب و کار شده‌‌اید که در طولانی مدت می‌‌تواند بسیار سودمند باشد.
 2. اگر بخواهید یک کسب و کار را اداره کنید پیچیدگی‌‌های خاص خود را دارد. این در حالی است که هنگام سرمایه گذاری در بازار بورس فقط کافی است یک شرکت را انتخاب کرده و بخشی از سهام آن را بخرید و به این ترتیب از سود آن شرکت بهره‌‌مند خواهید شد.
 3.  سهامی که با کیفیت باشد، سالانه افزایش سود دارد و سود سهام نقدی آن نیز افزایش می‌‌یابد. به این ترتیب شما می‌‌توانید چک با مبالغ بیشتری دریافت کنید. در بلند مدت نیز این روش می‌‌تواند به طور قابل چشمگیری سرمایه شما را افزایش دهد.
 4.  در مقایسه با بازار املاک بازار سهام دارای نقدشوندگی بالاتری است و در مدت زمان کوتاهی می‌‌توانید سهام خود را بفروشید. این در حالی است که برای فروش مسکن گاهی به چند روز، چند هفته و گاهی به چند ماه یا حتی یک سال زمان نیاز است.
 5.  استقراض در بازار سهام نسبت به بازار مسکن بسیار آسان‌‌تر است. در صورت تایید استقراض حاشیه‌‌ای از جانب کارگذاری مورد نظر شما هزینه لازم برای سرمایه گذاری به شما داده می‌‌شود و شما ملزم به پرداخت سود آن هستید که مقدار کمی است.

برای انتخاب سرمایه گذاری در بورس یا مسکن لازم است با معایب سرمایه گذاری در بازار بورس نیز آشنایی داشته باشید که به شرح زیر است:

 1.  یکی از معایبی که ممکن است در سرمایه گذاری بازار بورس وجود داشته باشد رفتارهای هیجانی از سوی سرمایه گذاران در معاملات است که ممکن است موجب زیان و ضرر برای آن‌‌ها شود.
 2.  یکی دیگر از نکاتی که لازم است سرمایه گذاران در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشند، نوسانات کوتاه مدت و شرایط شرکتی است که در آن سرمایه گذاری کرده‌‌اند. در غیر این صورت می‌‌تواند برای آن‌‌ها ایجاد ضرر کند.

اگر دوست دارید هم در زمینه بورس و هم در زمینه مسکن فعالیت کنید بورس مسکن بهترین انتخاب برای شما است.

سخنی با شما برای انتخاب بورس یا مسکن

عده بسیاری از سرمایه گذاران می‌‌خواهند بدانند سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا مسکن؟ امیدواریم پس از آشنایی با مزایا و معایب هر یک از این دو بازار بتوانید تصمیم درستی بگیرید. با توجه به شرایط شما و خواسته‌هایتان از سرمایه گذاری می‌‌توانید تصمیم بگیرید کدام یک از بورس یا مسکن برای سرمایه گذاری بهتر است. همان‌‌طور که مطالعه کردید هر دو بازار دارای مزایا و ریسک‌‌هایی هستند که لازم است سرمایه گذاران نسبت به آن‌‌ها اشراف کامل داشته باشند، اما برای سرمایه‌گذاری در بورس باید آموزش‌های لازم را قبل از شروع بینید و از متخصصین حوزه بورس کمک بگیرید. مشاورین دلفین وست آماده پاسخ‌گویی به سوالات شما در زمینه سرمایه‌گذاری درمسکن وبورس .هستند

 

4.6/5 - (5 امتیاز)

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *