آموزش بورس از صفر (یک گام به ثروت نزدیک‌‌ شوید)

زمان مطالعه: 13 دقیقه
آموزش بورس از صفر

بازار بورس در کشورمان سابقه نسبتاً خوبی دارد و درصد زیادی از جمعیت کشورمان سرمایه‌های خود را وارد بازار بورس تهران کرده‌اند. سرمایه‌گذاری در بورس در برابر سرمایه‌گذاری در بانک از هر لحاظ برای افراد بهتر است، چراکه با وارد شدن سرمایه‌های عمومی به بورس، به‌صورت غیرمستقیم چرخ‌های تولید و صنعت کشور بیشتر به گردش درمی‌آید. اما متاسفانه مردم کشورمان معمولاً بدون آگاهی و آموزش لازم در زمینه سرمایه‌گذاری بورس، وارد این بازار می‌شوند و همین موضوع باعث می‌شود تا ضررهای بسیاری را متحمل شوند. در همین راستا می‌خواهیم آموزش بورس از صفر را در این مطلب برای مبتدیان مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم تا کسانی که قصد ورود به بازار بورس را دارند، اطلاعات اولیه کافی در این مورد داشته باشند. این اطلاعات از متضرر شدن بسیاری از افراد جلوگیری می‌کند. اگر دلتان نمی‌خواهد در این حوزه ضرر کنید چند دقیقه ای از وقت خود را صرف خواندن این مقاله (آموزش بورس از صفر) کنید.

بورس چیست؟

بازار بورس یا «Bourse» به مکان، دستگاه یا سیستمی گفته می‌شود که به‌وسیله آن مردم می‌توانند به داد و ستد بپردازند. در واقع بازار بورس، یک بازار رسمی و مبتنی بر یک ساختار منظم است که خرید، فروش و قیمت‌گذاری انواع کالا، اوراق بهادار، قراردادهای آتی و …. در آن انجام می‌شود. برای آشنایی بهتر با این بازار بهتر است با آموزش بورس از صفر همراه باشید تا با آمادگی کافی معاملات بورسی خود را استارت بزنید. آموزش بورس برای مبتدیان به‌صورت مقاله، فیلم آموزشی، فایل‌های الکترونیکی و حتی فایل‌های صوتی هم وجود دارد. شما می‌توانید ابتدا با خواندن مقالات شروع کرده و سپس به دنبال سایر انواع آموزش بورس بروید.

تاریخچه بورس در ایران و جهان

اگر بخواهیم بدانیم پیدایش بازار بورس چگونه بوده است، باید به قرن پانزدهم میلادی برگردیم. در اوایل قرن پانزدهم شخصی به نام «واندر بورس» در شهر بروژ کشور بلژیک زندگی می‌کرد که روزانه مردم جلوی درب خانه این شخص جمع می‌شدند و به معامله می‌پرداختند. از آن پس در هر مکانی که مردم برای داد و ستد اجتماع می‌کردند، بورس گفته می‌شد. تا اینکه در سال ۱۴۶۰ میلادی اولین مرکز رسمی بورس جهان در همان کشور بلژیک تأسیس شد.

به دنبال آن در سایر کشورهای جهان نیز بازارهای بورس ایجاد شدند و سهم بزرگی از اقتصاد کشورها را به خود اختصاص دادند. بورس تهران نیز در سال ۱۳۴۵ به تصویب مجلس رسیده و در سال ۱۳۴۶ به‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. بورس ایران با سابقه بالای ۴۰ ساله‌ای که دارد، فراز و فرودهای زیادی را شاهد بوده است. اما در هیچ دوره‌ای به اندازه سال‌های ۹۷ تا ۹۹ شاهد اوج گرفتن این بازار در کشور نبوده‌ایم. در پی آشنایی بخش اعظم جامعه با بازار بورس، آموزش بورس اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

آموزش بورس bourse

آموزش بورس از صفر تا صد (۰ تا ۱۰۰)

تمام تلاش‌های ما در زندگی برای دست یافتن به پول و سرمایه بیشتر است تا بتوانیم راحتی و رفاه بیشتری را در زندگی خود تجربه کنیم. معمولاً افراد تمام درآمدهای خود را صرف هزینه‌های ضروری و عمومی زندگی‌شان می‌کنند؛ حال آن‌که لازم است هر فرد درصدی از درآمد خود را برای سرمایه‌گذاری کنار بگذارد. در تمام کتاب‌های آموزش ثروت‌اندوزی، به اهمیت پس‌انداز و سرمایه‌گذاری اشاره شده است. برخی از مردم پس‌اندازها و سرمایه‌های خود را وارد بازار ارز و سکه می‌کنند. این افراد مسیر درستی را در پیش می‌گیرند اما با کمی دقت می‌توانند پول خود را در بازارهای سودمندتری سرمایه‌گذاری کنند. ممکن است با خود بگویید که: «درآمد من کفاف پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را نمی‌دهد!» اشتباه نکنید، افراد با کوچکترین درآمدها هم می‌توانند پس‌انداز داشته باشند.

بازار بورس همان سیستمی است که می‌تواند هر مقدار پس‌انداز یا سرمایه شما را به ثروت تبدیل کند. البته لازمه این کار، آموزش صحیح فعالیت در بورس است. اگر بدون آموزش وارد بورس شوید، نه تنها سودی کسب نمی‌کنید، بلکه ممکن است دچار ضررهای زیادی شوید. بنابراین یا سرمایه‌های خود را به بورس نسپارید، یا اگر می‌سپارید، در زمینه سرمایه‌گذاری در این بازار حتماً آموزش کافی ببینید. آموزش  بورس از صفر به شما کمک می‌کند تا مهارت چند برابر کردن سرمایه‌های خود را به راحتی کسب کنید.

چه افرادی برای ورود به بورس باید از صفر آموزش ببینند؟

تمام افرادی که به تازگی می‌خواهند وارد بازار بورس تهران شوند، باید از صفر در مورد بورس آموزش ببینند. همچنین افرادی که وارد این بازار شده‌اند اما هنوز با مفاهیم اصلی این بازار آشنایی ندارد هم باید در این زمینه از صفر آموزش ببینند. خوشبختانه آموزش اولیه بورس کار سختی نیست. هرکس که بخواهد می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن مفاهیم پایه این بازار را یاد بگیرد. پس نگران نباشید و با صبر و حوصله مطالب را دنبال کنید.

اهمیت فعالیت در حوزه بورس

بورس بازاری است که پشتوانه قوی دارد و افراد زیادی در آن مشغول به معامله هستند. شما با ۵۰۰ هزار تومان سرمایه‌ اولیه هم می‌توانید وارد بازار بزرگ بورس شوید. این امکان در هیچ بازار دیگری برای شما وجود ندارد. شما اگر بخواهید وارد بازار معاملات ارز، سکه یا اجناس قابل فروش در بازار شوید، حداقل باید چند میلیون سرمایه اولیه داشته باشید. این در حالی است که بورس می‌تواند با کمترین مقدار سرمایه پذیرای شما باشد. با توجه به نرخ تورم نامتعادل کشور، پول‌هایی که به صورت نقدی روی حساب‌ها بمانند، روز به روز ارزش خود را از دست می‌دهند. بازار بورس می‌تواند ارزش پول‌های شما را در برابر تورم حفظ کند. اگر آموزش صحیح ببینید و کمی هوشمند باشید، بورس می‌تواند باعث چند برابر شدن سرمایه شما نیز شود پس آموزش بورس از صفر را هرچه سریع‌تر شروع کنید.

بیشتر بخوانید:  دوراهی سرمایه گذاری در بورس یا مسکن

مزایا سرمایه گذاری در بورس

ریسک‌پذیری بورس و دیگر بازارهای مالی، بزرگترین و گاهی تنها مشکلی است که به این بازارها وارد می‌شود. اما اگر بخواهیم معایب بازارهای مالی را نادیده بگیریم و تنها روی مزایای آن‌ها حساب کنیم، مزایای سرمایه‌گذاری در بورس، شامل موارد زیر خواهد بود:

مزایا فعالیت در بورس

نقدشوندگی بالا

فرض کنید دو شخص به یک اندازه سرمایه در اختیار دارند. یکی با سرمایه خود کاری را راه‌اندازی می‌کند و دیگری سرمایه خود را وارد بازار بورس می‌کند. پس از مدتی این دو نفر نیاز پیدا می‌کنند تا سرمایه‌های خود را نقد کنند. شخصی که کسب‌وکار راه‌اندازی کرده بود، برای دست یافتن به سرمایه نقدی باید کل کسب و کار خود را تعطیل کند و تجهیزات خود را بفروشد تا به پول نقد برسد. اما شخصی که سرمایه‌اش را وارد بورس کرده بود، به محض فروش سهام خود، به نقدینگی خود دست پیدا می‌کند. (اگرچه راه‌اندازی کسب‌وکار از هر لحاظ بهتر از سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی است، اما اگر نقدشوندگی سرمایه برای شما اهمیت دارد، بورس این قابلیت را برای شما فراهم می‌کند.)

عدم محدودیت زمانی و مکانی

شما برای معامله در بورس در هرکجای کشور که باشید، به کمک لپ‌تاپ یا تلفن همراه اسمارت خود می‌توانید در این بازار فعالیت کنید. بازار بورس تهران از ساعت ۹ تا ۳۰/۱۲ شنبه تا چهارشنبه هر هفته باز است. شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی در این زمان‌ها معاملات خود را در این بازار انجام دهید.

پتانسیل ثروت‌سازی بالا

کارشناسان معتقدند که هیچ بازار مالی در جهان به اندازه بورس نمی‌تواند ثروت‌ساز باشد. بنابراین اگر به درستی در زمینه بورس آموزش ببینید، خواهید توانست از طریق آن به ثروت برسید. ممکن است گاهی شاهد ریزش بورس باشید انا با دانش و علم کافی می‌توانید بحران‌ها را گشت سر بگذارید.

چگونه بدون هیچ دانشی وارد بورس شویم؟

فعالیت در بازار بورس مختص به فارغ‌التحصیلان رشته‌های مالی نیست. هرکسی که بخواهد می‌تواند بلافاصله وارد این بازار شده و به معامله بپردازد. البته همانطور که قبلاً هم عنوان کردیم، برای فعالیت در بورس، بهتر است به صورت آزاد در این زمینه آموزش کافی ببینید تا بتوانید سود خوبی از این بازار کسب کنید. اگر هنوز آموزش ندیده‌اید اما می‌خواهید سرمایه خود را وارد بورس کنید، می‌توانید با افراد متخصص در این رشته مشورت کنید تا برای خرید سهام بنیادین در بورس به شما کمک کنند. بنابراین بدون دانش هم می‌توانید وارد بورس شوید اما توصیه ما ابتدا آموزش و سپس ورود به بورس است.

تاثیر دانش در بورس

با چقدر پول میتونم وارد بورس بشم؟

حداقل مقداری که برای خرید هر سهم در بورس پیش‌بینی شده است، می‌تواند مقدار اولیه سرمایه شما برای ورود به این بازار باشد. در حال حاضر حداقل مقدار خرید یک سهم در بازار بورس تهران برابر با ۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال یا پانصد هزار تومان است. شما می‌توانید اولین معامله خود در بورس را با پانصد هزار تومان استارت بزنید. اما متخصصین توصیه می‌کنند برای ورود به بورس بهتر است حدود پنج میلیون تومان سرمایه اولیه داشته باشید تا بتوانید سود بیشتری کسب کنید.

ورود به بورس از صفر

۳ گام برای ورود به بورس

گام اول

برای ورود به بازار بورس باید ابتدا کد بورسی بگیرید و سپس در یک کارگزاری حساب خود را افتتاح کنید. برای آشنایی با این مفاهیم، باید مراحل زیر را طی کنید:

 1.  دریافت کد بورسی
  هر شخص حقیقی یا حقوقی که می‌خواهد در بازار بورس معامله کند، باید یک کد منحصر به فرد داشته باشد که به آن «کد بورسی» گفته می‌شود. برای دریافت این کد، افراد باید ابتدا به سامانه جامع اطلاعات مشتریان بورس تهران «سجام» www.sejam.ir مراجعه کنند و در آن اطلاعات شخصی خود را ثبت کنند. پس از وارد کردن اطلاعات صحیح در این سامانه، یک کد بورسی ۱۰ رقمی به شماره همراه شما ارسال خواهد شد. (ورود اطلاعات در سامانه سجام چند مرحله دارد که باید به ترتیب انجام شود)
 2.  ثبت‌نام در کارگزاری بورس
  در حال حاضر بالغ بر ۵۰ کارگذاری در کشور وجود دارد که شما می‌توانید برای افتتاح حساب بورسی خود به نمایندگی‌های این کارگزاری‌ها در شهرتان مراجعه کنید. (ابتدا در مورد سیستم و نحوه خدمت‌رسانی کارگزاری‌ها مختلف تحقیق کنید و ببینید کدام یک سیستم جامع و سریعتری دارند)؛ آن‌گاه با ارائه اطلاعات شخصی خود به کارگزاری، مراحل افتتاح حساب شما انجام شده و پس از سه روز کاری نتیجه آن به شما اعلام می‌شد. پس از اعلام نتیجه می‌توانید وارد پنل کاربری خود در کارگزاری مربوطه شوید. (از بهترین کارگزاری‌های کشور می‌توان کارگزاری آگاه، مفید، بانک صادرات، پارسیان، حافظ، بانک ملت، مبین‌سرمایه، فارابی، نهایت نگر و کارگزاری بهمن را نام برد.)
برای ثبت‌نام در کارگزاری‌ها به چه مدارکی نیاز داریم؟

شما در هنگام مراجعه به کارگزاری‌های بورس باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 •  اصل شناسنامه و کارت ملی
 •  کپی تمام صفحات شناسنامه
 • کپی پشت و روی کارت ملی
 •  ارائه قبض آب، برق یا تلفن منزلتان (برای مشخص شدن کد پستی فعلی شما)
 •  شماره حساب بانکی به همراه شماره شبای همان حساب (برای برداشت پول از حساب بورس)

البته شما می‌توانید از تمام مدارک فوق اسکن بگیرید و خود شخصاً به سامانه‌های آنلاین کارگزاری‌ها مراجعه کرده و اقدام به افتتاح حساب بورسی خود کنید. در این‌صورت پس از طی کردن مراحل مربوطه به‌صورت آنلاین، کافی است یکبار به یکی از دفاتر پیشخوان برای امضای قرارداد کارگزاری مراجعه کنید تا حساب شما فعال شود.

گام دوم

پس از طی کردن اولین مراحل ورود به بورس، یعنی دریافت کد بورسی و ثبت‌نام در کارگزاری، حالا نوبت به آشنایی با اصطلاحات بورس می‌رسد. در دومین مرحله ورود به بازار بورس، شما باید با اصطلاحاتی که در این بازار وجود دارد کاملاً آشنا شوید. پس از آشنایی با این عبارات است که می‌توانید فعالیت‌های خود در این بازار را آغاز کنید. رایج‌ترین اصطلاحات بورس به قرار زیر هستند:

اصطلاحات رایج بورس

 سهم

ارزش شرکت‌های بورس به قسمت‌های مساوی تقسیم می‌شود و این قسمت‌ها برای فروش به سرمایه‌گذاران بورس ارائه می‌شود. به مجموعه چند سهم، سهام گفته می‌شود. یعنی وقتی شما سهام یک شرکت را خریداری می‌کنید، در واقع براساس مقدار سرمایه خود، قسمت‌هایی از ارزش آن شرکت را می‌خرید.

 سهامدار

سهامدار یا «Share Holder» به مالک سهام یک شرکت گفته می‌شود. یک سهامدار می‌تواند سهام شرکت‌های مختلف را خریداری کند. شما پس از اینکه وارد بازار شدید و سهام خریداری کردید، سهامدار شرکت‌هایی هستید که سهام آن را خریده‌اید.

بیشتر بخوانید:  منظور از سهم و سهام در بورس چیست؟ سهام‌دار کیست؟

شاخص کل

شاخص کل بورس تهران با عنوان « TEDPIX» شناخته می‌شود. این شاخص نشان دهنده میانگین بازدهی کل سرمایه‌گذاران بورس تهران است. شاخص کل یکی از پرکاربردترین اصطلاحات در بین معامله‌گران بورس است که چگونگی روند کل بازار را برای آن‌ها مشخص می‌کند.

 پرتفوی

سبد کل سهام یک سهامدار در پنل بورسی‌اش، با عنوان پرتفوی یا «Portfolio» آن سهامدار شناخته می‌شود. در واقع حتی در بهترین شرایط بازار هم نباید تمام سرمایه خود را تنها روی یک سهم بگذارید. در هر حالت باید پرتفوی یک سرمایه‌گذار بورس، تلفیقی از چند سهم بنیادی باشد.

عرضه اولیه

وقتی یک شرکت برای اولین باز سهام خود را وارد بازار بورس تهران کند، اولین سهام او با حجم زیاد در بین تمام سرمایه‌گذاران بورس برای خرید تقسیم می‌شود و به هر کد بورسی مقدار مشخصی تعلق می‌گیرد. به این سهام اولیه، عرضه اولیه آن سهام گفته می‌شود.

 نماد

به کد یا عبارت اختصاری شرکت‌ها در بورس، نماد آن سهم گفته می‌شود. برای مثال، شرکت مس ایران با نماد «فملی» و سهامی ذوب آهن اصفهان با نماد «ذوب» در بورس شناخته می‌شود.

تحلیل

تحلیل در بازار بورس بیشتر به دو شیوه تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی انجام می‌شود. سرمایه‌گذاران آموزش دیده بورس به کمک این تحلیل‌ها است که می‌توانند سهام قابل رشد را از سهام ضررده تشخیص دهند و در معاملات خود سود ببرند.

پولبک

پولبک یا Pullback در لغت به معنای «برگشت به عقب» است. این اصطلاح برای عقبگرد سهم‌ها برای برگشتن به حالت تعادل گفته می‌شود. مثلاً اگر خط روندی یک نماد بورس بشکند و پس از دور شدن به خط روند قبلی‌اش سر بزند، به این حرکت برگشتی پولبک گفته می‌شود.

حجم مبنا

حجم مبنا در بازار بورس به حداقل تعداد سهمی گفته می‌شود که باید در طی یک روز کاری بر روی یک قیمت خاص معامله شود تا قیمت پایانی آن به قیمت معامله شده برسد.

سبدگردانی

به چیدمان تخصصی و درست دارایی‌ها در پرتفوی یک سرمایه‌گذار، سبدگردانی گفته می‌شود. سبدگردان‌ها با دارا بودن یک تیم حرفه‌ای سبدهای سرمایه‌گذاران را با سهامی از گروه‌های متفاوت بورسی می‌چینند که ریسک معاملات ایشان را به حداقل برسانند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی، بهترین شیوه برای معامله با حداقل ریسک در این بازارها هستند. در بازار بورس تهران، دو نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک وجود دارد. در این صندوق‌ها گروهی از نمادهای معتبر بورسی قرار دارند. شما با خرید این صندوق‌ها، در واقع گروهی از نمادها را با هم خریداری می‌کنید. در این صورت اگر یک یا چند نماد صندوق دچار ضرر شوند، دیگر نمادهای سودده، ضررهای وارده را جبران می‌کنند.

فرابوس

در بازار بورس دو نوع بازار «بورس» و «فرابورس» وجود دارد که به‌صورت کلی در پرتفوی شما قابل معامله هستند. تفاوت این دو بازار در این است که بازار بورس، بازار اصلی معاملاتی با نمادهای اصلی است، اما بازار فرابورس روند ثبت‌نام آسانتری برای شرکت‌ها دارد و به نسبت بازار اصلی بورس، یک بازار غیراصلی به‌حساب می‌آید. بنابراین شرایط ورود به بازار بورس برای شرکت‌ها سخت گیرانه‌تر از ورود به بازار فرابورس است. وقتی یک شرکت فرابورسی بتواند از فیلترهای سخت‌تر سازمان بورس عبور کند، می‌تواند به بازار بورس اصلی بپیوندد.

اوراق بهادار

منظور اصلی معاملات بورس، معامله اوراق بهادار در این بازار است. می‌توان گفت پایه اصلی بورس، معامله اوراق بهادار مانند سهام شرکت‌ها، اوراق مشارکت و …. است. دیگر انواع بازارهای بورس به نسبت بازار اوراق بهادار، بازارهای جانبی بورس هستند. شما پس از ثبت‌نام در کارگزاری، در واقع به معامله اوراق بهادار در بورس مشغول می‌شوید. برای معامله کردن در سایر بازارهای بورس که در ادامه معرفی می‌کنیم، باید قراردادهای جداگانه‌ای را با کارگزاری‌ها امضا کنید.

بورس انرژی

بورس انرژی یکی از بازارهای جوان در بورس تهران است که در سال ۱۳۹۱ شروع به کار کرده است. در این بازار انواع حامل‌های انرژی مانند نفت، گاز، زغال‌سنگ، برق معامله می‌شود.

بورس کالا

یورس کالا شاخه‌ای از بازار بزرگ بورس است که در آن کالای فیزیکی خاص، تحت شرایط قانونی و قیمت‌های متعادل معامله می‌شوند. از جمله کالایی که در بازار بورس کالا معامله می‌شود، می‌توان به محصولات پتروشیمی، فلزات، زعفران، برنج‌، پنبه اشاره کرد. سایت www.ime.co.ir ویژه بورس کالا است.

بیشتر بخوانید:  سرمایه گذاری در بورس ایران به روش مستقیم و غیر مستقیم

گام سوم

شما پس از اخذ کد بورسی، ثبت‌نام در کارگزاری و آشنایی با اصطلاحات رایج بازار بورس، باید برای معامله در این بازار آموزش ببینید. آموزش بورس لازمه ورود به این بازار است. برای آموزش بورس باید با مفاهیم زیر آشنا شده و برای فراگیری آن‌ها اقدام کنید:

تفاوت تحلیل تکنیکال و بنیادی

 • تحلیل تکنیکال «Technical Analysis»
  به زبان ساده می‌توان تحلیل تکنیکال را «پیش‌بینی روند حرکت یک سهم براساس حرکت‌های قبلی آن سهم» در نظر گرفت. یعنی سرمایه‌گذاران بورس می‌توانند با بررسی نمودارها، روند قیمت سهم در روزها، هفته‌ها یا ماه‌های گذشته، روابط ریاضی و …. به پیش‌بینی حرکت یک سهم در آینده ‌بپردازند. در این صورت اگر در تحلیل تکنیکال تشخیص داده شود که روند حرکت یک سهم در روزهای آتی صعودی خواهد بود، سرمایه‌گذار آن را سهم را می‌خرد؛ اما اگر در تحلیل تکنیکال نتیجه نشان دهد که آن سهم در روزهای آینده سقوط می‌کند، سرمایه‌گذار آن سهم را می‌فروشد.
 • تحلیل بنیادی «Fundamental Analysis»
  تحلیل بنیادی یا تحلیل فانتامنتال در بورس، حرفه‌ای‌تر و ریشه‌ای‌تر از تحلیل تکنیکال است. در واقع در این روش تحلیل‌گران به بررسی روند شرکت‌ها، قیمت‌ و ارزش واقعی سهام‌ آن‌ها از طریق بررسی عواملی چون «اتفاقات داخلی آن شرکت»، «عوامل محیطی و سیاست‌های خارجی شرکت» و «عوامل مرتبط با صنعت» می‌پردازند. در این نوع از تحلیل، اگر سرمایه‌گذار تشخیص دهد که قیمت فعلی یک سهم پایین‌تر از ارزش واقعی (ارزش ذاتی) آن سهم قرار دارد، آن را می‌خرد. اما اگر سرمایه‌گذار تشخیص دهد که قیمت فعلی یک سهم بالاتر از ارزش واقعی آن قرار گرفته، آن سهم را می‌فروشد.

ورود به بورس از صفر

تفاوت تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی در چیست؟

متخصصینی که از تحلیل تکنیکال برای خرید سهام استفاده می‌کنند، معتقدند که حرکات و نوسانات قیمت گذشته یک سهم، می‌تواند بر حرکات آینده آن سهم تاثیر بگذارد. به همین خاطر این افراد بررسی‌های ریشه‌ای سهم را کاری بی‌مورد دانسته و تنها از روی نمودارها و اطلاعات گذشته یک سهم، در مورد آینده آن پیش‌بینی می‌کنند. در برابر تحلیل‌گران تکنیکال، تحلیل‌گران بنیادی قرار دارند که تنها به بررسی روند گذشته سهم‌ها بسنده نکرده و تمام اطلاعات یک سهم را به‌صورت ریشه‌ای و اساسی مورد پیگیری و بررسی قرار می‌دهند.

تحلیل تکنیکال بهتر است یا تحلیل بنیادی

متخصصین بورس توصیه می‌کنند که افراد مبتدی ابتدا آموزش بورس خود را بر روی تحلیل تکنیکال انجام دهند. افراد مبتدی پس از اینکه توانستند نتایج خوبی از تحلیل‌های تکنیکال خود ببینند، آن‌گاه می‌توانند برای فراگیری تحلیل بنیادی در آموزش بورس خود اقدام کنند. بهرحال هرکس بسته به شرایط و نظر خود می‌تواند این نوع از تحلیل‌ها را انجام دهد. قضاوت در مورد بهتر بودن هرکدام از این روش‌ها برعهده انجام دهنده آن است.

بیشتر بخوانید:  ریزش بورس چیست و تا چه مدت ادامه دارد؟

بورس شغل اول یا دوم؟

بورس شغل اول یا دوم

انتخاب کردن بورس به عنوان شغل اول و شغل اصلی نیازمند تجربه، سرمایه و قدرت ریسک‌پذیری بالا است. شما تنها زمانی می‌توانید بورس را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کنید که مطمئن باشید این بازار می‌تواند سود موردنظر را برای شما ایجاد کند. البته هر کسب‌وکاری سود و زیان‌های خاص خود را دارد. کسی که بورس را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کند، باید سود و زیان‌های آن را با تمام وجود قبول کند. (سود و زیان در بورس همیشه وجود دارد) البته چون معامله در بورس و سود بردن از آن نیاز به صبر دارد، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند از این بازار به عنوان شغل دوم و محلی برای سرمایه‌گذاری‌های خود استفاده کنند. شما می‌توانید ابتدا با سرمایه کم فعالیت نیمه‌وقت در این بازار را آغاز کنید و پس از تجربه و آموزش بورس کافی، مدت زمان بیشتری را برای فعالیت در آن اختصاص دهید.

➕ ادامه مطلب

سوالات متداول

سوالات متداولی که ممکن است برای شما پیش بیاید:

 1. آیا بورس فقط برای افراد حرفه ای است؟
  قطعا خیر همه افراد می توانند در این بازار مالی فعالیت کنند اما باید به دنبال رشد در این بازار باشند تا بتوانند موفق شوند.
 2. آیا بدون دانش می توان وارد بورس شد؟
  شما می توانید با هر دانشی وارد بازار بورس شوید اما برای به دست آوردن سودهای مالی باید همراره دانش خود را ارتقا دهید نه تنها در بورس در هر حوزه ای که فعالیت می کنید باید آموزش ببینید.
 3. مزایای سرمایه گذاری در بورس چیست؟
  اولیت مزیت بورس این است که شما با هر مقدار سرمایه حتی اندک می توانید وارد این بازار شود. دومین مزیت این است شما می توانید به بورس به عنوان شغل دوم و منبع درآمد جدید بنگرید.
 4. اولین گام ورود به بورس چیست؟
  شما باید در ابتدا از طریق سایت سجام کد بورسی دریافت کنید و بعد از آن در یک کارگزاری ثبت نام کنید.

سخن نهایی

آموزش بورس از صفر به شما کمک می‌کند تا با اطلاعات اولیه مناسب وارد این بازار شوید و به معامله بپردازید. خوشبختانه در بستر وب، آموزش بورس برای مبتدیان به‌راحتی پیدا می‌شود. شما می‌توانید آموزش بورس خود را از دوره آموزش بورس به زبان ساده دلفین وست آغاز کنید. توصیه اکید ما این است که هرگز بدون آموزش بورس از صفر وارد این بازار نشوید. آشنایی با اصطلاحات و نحوه تحلیل‌ها در بورس جزو ضروریاتی است که هر سهامدار باید از آن بهره‌مند باشد. ممکن است با خود بگویید که افراد زیادی بدون هیچ اطلاعات و آموزشی وارد بورس شده‌اند، این درست است اما مطمئناً افرادی که آموزش نمی‌بینند، زیان‌های زیادی را در بورس تجربه خواهند کرد. پس این ریسک معقول به نظر نمی‌رسد. شما با یک آموزش بورس کوتاه می‌توانید سودهای بسیاری را عاید خود کنید و ضررهایتان را به حداقل برسانید. ​

برای یادگیری “مقدمات بورس” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

۴.۹/۵ - (۴۲ امتیاز)

37 پاسخ

  1. ما تعدادی از فیلتر های خوب رو در وب سایت قرار دادیم.ما بقی در خود دوره است

  2. به زودی دوره جدید و با سرفصل های جدید برگزار می شود.

  3. دوره جدید و کامل تا خرخره سود کن بر ر وی وب سایت قرار گرفته و می تونید تهیه کنید.

  1. درود.دوره جدید به تازگی ثبت نام انجام شده.لطفا از طریق شماره تلفن قرار گرفته شده در قسمت درباره ما در ساعات کاری پیگیری فرمایید

 1. سلام . میشه راهنمایی کنید ۹جلسه رایگان تو اینستاگرام رو از کجا دانلود کنم .

  1. جلسات رو می تونید در همان اینستاگرام ببینید و احتمالا به زودی در وب سایت قرار می دیم.

  1. خودتون بنویسید.یکی از فاکتور هاش قدرت فروشنده بالاتر از خریدار باشد ولی سهم مثبت باشد.

 2. با سلام و احترام.اقای مهندس قبلا گفتید فیلترها در بخش مقالات اموزش قرار داده شده.اما متاسفانه هر چه بررسی کردم هیچ نشانی از فیلترها ندیدم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید با سپاس.

  1. درود.از طریق وب سایت و اینستاگرام اطلاع رسانی میشه.می تونید با شماره دفتر هم تماس بگیرید

 3. سلام و احترام
  استاد با عرض خسته نباشید وتشکر از شما بابت دوره بورسی رایگان شما.
  استاد دوره پیشرفته تر از دوره رایگان بورسی برای بورس دارید؟میخواستم ثبت نام کنم.
  و یه سوال دیگه استاد کتاب خوب برای تابلو خوانی و تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی معرفی میکنید؟سپاس🙏

  1. درود بر شما. خوشحالم که براتون مفید بوده.
   بله دوره تریدر شو ما جامع ترین دوره آموزش بازارهای بورس و فارکس و ارزهای دیجیتال است. از طریق خطوط دفتر پیگیری فرمایید…
   در رابطه با کتاب هم به زودی مقاله ای جهت معرفی کتاب های بورسی میگذاریم

 4. سلام مستر
  خسته نباشی بابت تلاشی ک میکنی
  همیشه تلاش مقدم تر بر استعداده
  در صورتی ک تلاش همراه با برنامه و اموزش دقیق باشه
  ۷ الی ۸ ماهه وارد بورس تهران شدم
  از طریق اکسپلور اینستا گرام وارد پیج شما شدم
  پیج تون دقیق بررسی کردم و میکنم و آموزش های رایگان تون دنبال کردم
  شما به عنوان کسی ک چن سال هست در زمینه فارکس کار میکنید
  ما هم جوان هستیم علاقه داریم به این دنیای جدید
  طبیعتا کسی نمیگه که ماست من ترشه
  البته جسارتی ندارم به شما و گروه قوی تون
  ما ب عنوان یک مبتدی
  همین طور ک هم شما گفتید اموزش دقیق و جامع و مفید
  برای کسی ک وارد فارکس میشه بسیار مهمه
  جز شما پیج های دیگه و اشخاص دیگه هم هستن
  ما چیکار کنیم ک‌ یک نفر انتخاب کنیم ب عنوان استادمون
  خیلی دچار شک شدیم

  1. درود.سپاس از لطف شما.
   آموزش ها و نتایج دوره ها و اساتید مختلف رو بررسی کنید و ببینید کدام دوره و استاد بیشتر نزدیک به تفکر شماست و طبق اون پیش برید.

 5. سلام دوباره مستر
  دوره تریدر شو که ب گفته خودتون جامع و کامله
  شامل هم بورس و فارکس و … میشه؟
  و سوال دوم
  در دوره تریدر شو
  آموزش ها از طریق فایله؟
  و اگر ما اموزش انلاین از طریق سایت هم بزارید
  ما اگه سر کار بودیم اون فایل سیو میشه برامون یا نه

  1. درود بر شما.
   بله دوره تریدر شو شامل سه بازار بورس تهران،فارکس و ارزهای دیجیتال است.
   دوره به صورت ویدیویی در پروفایل تون قرار می گیره و شما تا یک سال بهش دسترسی دارید.و جلسات رفع اشکال به صورت آنلاین برگزار می شود.
   بله در هر زمان بخوایید می تونید دوره رو مشاهده کنید.

 6. سلام واحترام.
  استاد آیابرای یادگیری فارکس و ارز دجیتال باید زبان انگلیسی و بلد باشیم؟
  میخواستم ثبت نام کنم ولی زبانم ضعیفه لطفا راهنماییم کنید سپاس گزارم.

  1. درود .خیر
   نیاز به یادگیری زبان نیست
   فقط باید اصطلاحات تخصصی شو بدونید که با کار کردن یاد میگیرید.

  1. درود.
   دوره تریدر شو بالغ بر ۲۶ جلسه است که تمامی نکات مربوط به تحلیل تکنیکال گفته میشه.به زودی هم سرفصل ها در وب سایت قرار می گیرند.

 7. سلام استاد خسته نباشید.یکی از دوستان من دوره تریدرشو شما شرکت کرده وخیلی راضی هستش.مخصوصا از آموزش بورس که در این دوره گذاشتید.
  استاد میخواستم بدونم دوره کوسه شو که برای بورس هستش همون آموزش هایی در تریدر شو برا بورس میگید و داره یانه؟

  1. درود.ممنونم از لطف شما

   دوره کوسه شو قبلا برگزار شده

   دوره جدید تا خرخره سود کن که آموزش تابلوخوانی و فیلتر نویسی تخصصی و حرفه ای است کاملا مجزا از کوسه شو و … است.

 8. سلام استادگرامی
  دوره های رایگان بورسی فوق العاده بودممنون از وقت وانرژی ک گذاشتید
  ثبت نام دوره تریدرشو گفتن از۱۰ ام ثبت نامش شروع میشه ولی هنوزچیزی اعلام نشده

  1. درود.از طریق اینستاگرام اطلاع رسانی میشود.می تونید با شماره های دفتر هم تماس بگیرید.

  1. کوسه شو امکان ثبت نام در سایت هست.برای تریدر شو با دفتر تماس بگیرید

  1. سلام.به زودی دوره آموزشی ارزهای دیجیتال در وب سایت قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.