افزایش سرمایه چیست؟ و انواع روش‌های آن در بورس

افزایش سرمایه
بورس / سرمایه گذاری

افزایش سرمایه چیست؟ و انواع روش‌های آن در بورس

زمان مطالعه ۷ دقیقه

افزایش سرمایه از اصطلاحاتی است که در بورس بسیار به چشم می‌خورد. اگر به تازگی وارد بازار بورس شده‌اید ممکن است مفهوم این عبارت را ندانید و یا از کاربرد و اهمیت آن اطلاع نداشته باشید. ممکن است همه شرکت‌هایی که در حال فعالیت هستند در برحه‌ای از فعالیت خود با کمبود منابع مالی مواجه شوند در این هنگام می‌توان از روش افزایش سرمایه به منابع مالی دسترسی پیدا کرد. روش‌ها و راه‌هایی وجود دارد که از طریق آن‌ها یک شرکت می‌تواند سرمایه خود را افزایش دهد. در این مقاله از سایت دلفین وست قصد داریم شما را با مفهوم افزایش سرمایه و راه‌های افزایش سرمایه آشنا کنیم زیرا این مساله از اهمیت بالایی برخودار است و می‌تواند به حمایت مالی اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس کمک کند.

 افزایش سرمایه در بورس چیست؟

اگر بخواهیم به ساده‌ترین شکل ممکن تعریفی از افزایش سرمایه ارائه دهیم این روش یکی از روش‌هایی است که از طریق آن می‌توان شرکت را تامین مالی کرد. شرکت‌ها در شرایطی برای افزایش قدرت رقابتی خود و توسعه فعالیت‌ها  اقدام به استفاده از این روش می‌کنند. همچنین ممکن است این کار برای توسعه ساختار مالی یک شرکت صورت گیرد که به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید:  معرفی ترازنامه و اصطلاحات مرتبط با آن

افزایش سرمایه در بورس چگونه صورت می‌گیرد؟

برای افزایش سرمایه در بورس معمولا هیات مدیره شرکت دلایل پیشنهاد این اقدام را به سهامداران ارائه می‌دهد. سپس در جلسه‌ای در شرکت این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر در مجمع عمومی شرکت تصویب شد و سازمان بورس مجوز این کار را صادر می‌کند و سرمایه شرکت افزایش می‌یابد. یکی از اثرات این اقدام تاثیر بر قیمت سهام است که با توجه به روشی که  پیش گرفته‌اید متغیر است.

راه های افزایش سرمایه

 راه های افزایش سرمایه

به طور کلی افزایش سرمایه از چهار طریق انجام می‌شود که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1.  از محل سود انباشته
 2.  روش صرف سهام
 3.  تجدید و ارزیابی دارایی‌ها
 4.  محل آورده نقدی

 روش از محل سود انباشته

هر شرکتی بر طبق قوانین سالانه لازم است مقداری از سود را نزد خودش نگه دارد که این سود به عنوان سود انباشته در قسمت مالی شرکت ثبت می‌شود. هنگامی که سود انباشته شرکت به میزان قابل توجهی برسد شرکت می‌تواند از آن برای افزایش سرمایه استفاده کند و در نتیجه منابع مالی مورد نیاز شرکت تامین می‌شود و می‌توان گفت در این روش عملا نقدینگی جدیدی وارد حساب مالیاتی شرکت نمی‌شود. در این روش سهامدارن شرکت پولی برای سهام جدیدی که به دست آورده‌اند پرداخت نمی‌کنند و برخی از افراد این سهام را سهام جایزه نامیده‌اند.

فرمول در روش سود انباشته

اگر بخواهیم فرمولی برای این روش پیدا کنیم می‌توان گفت درصد افزایش سرمایه تقسیم بر صد برابر است با مجهول x. سپس قیمت پایانی سهم قبل از افزایش سرمایه را بر (۱+x) تقسیم می‌کنیم و در نتیجه قیمت جدید سهم پس از افزایش سرمایه به روش سود انباشته به دست می‌آید.

روش محل برآورده نقدی

ممکن است شرکت سود انباشته لازم را نداشته باشد و یا بخواهد از منابع مالی جدیدی وارد کند در این هنگام محل آورده نقدی سهامدارن می‌توانند یکی از راه‌های افزایش سرمایه شرکت باشد. این منابع توسط سهامدارن تامین می‌شود و در نتیجه از همان ابتدا باید در جلسات برای تصمیم گیری حضور داشته باشند و اوراق حق تقدم سهام به سهامداران داده می‌شود. سپس دو ماه برای سهامدارن در نظر گرفته می‌شود که به این مدت مهلت پذیره نویسی گفته می‌شود و سهامداران در این مدت می‌توانند به دو روش اقدام کنند:

 1.  روش پرداخت قیمت اسمی سهام که در این روش در بازه دو ماهه سهامداران مبلغی را به شرکت می‌پردازند که در کشورمان این مبلغ معمولا برابر قیمت اسمی هر سهم است. سپس با افزایش سرمایه حق تقدم سهامداران به سهم عادی در شرکت تبدیل می‌شود.
 2. روش فروش حق تقدم است که سهامداران می‌توانند بر طبق آن حق تقدم خود را در این دوره دو ماهه به سایر سرمایه گذاران بفروشند و در واقع با این حق تقدم‌ها مانند سهام عادی برخورد می‌شود و قابل معامله هستند.

فرمول روش محل برآورده نقدی

برای محاسبه قیمت جدید سهم در روش محل برآورده نقدی می‌توان از این روش استفاده کرد. در این روش ابتدا قیمت پایانی سهم پیش از افزایش سرمایه را با مقدار آورده سهامداران ضرب در مقدار X (که در روش قبل معرفی شد) جمع کرده و بر مقدار (۱+X) تقسیم می‌کنیم حاصل برابر است با قیمت جدید سهم بعد از این که افزایش سرمایه را اعمال کرده‌ایم.

بیشتر بخوانید:  دامنه نوسان قیمت سهام چیست و تاثیرات آن در بورس

روش صرف سهام

در روش صرف سهام یک شرکت سهام خود را بیشتر از قیمت اسمی به فروش می‌رساند و این کار را با استفاده از پذیره نویسی انجام می‌دهد. سپس تفاوت قیمت میان قیمتی که سهام به فروش رسیده و سهام اسمی به دست آورده را به حساب شرکت واریز کرده و یا به سهامدارن می‌دهد. در این روش منظور از صرف سهام تفاوت ارزش اسمی و بازاری است.

روش تجدید و ارزیابی دارایی‌ها

در روش تجدید دارایی‌ها همان‌طور که از نام آن پیدا است شرکت دارایی‌هایی مانند زمین، ماشین آلات، ساختمان و … که دارایی‌های ثابت هستند را از نظر قیمت مورد ارزیابی قرار می‌دهد و در نتیجه ترازنامه بر اساس قیمت‌های جدید به روز می‌شود. پس برای برقراری تعادل، شرکت باید افزایش سرمایه بدهد. هر میزانی که تعداد سهام بیشتر شود قیمت کم‌تر می‌شود. پس در این روش عملا دارایی‌ها تغییر نکرده و پولی هم وارد شرکت نمی-شود و فقط صورت حساب‌های شرکت دچار تغییرات جزئی می‌شود.

بهترین روش‌

عده‌ای هستند که می‌خواهند بدانند بهترین روش برای افزایش سرمایه کدام است. در پاسخ به این سوال لازم است بگوییم همه چیز بستگی به شرایط شرکت شما دارد. پس نمی‌توان گفت روشی بر بقیه روش‌ها برتری دارد آن چه اهمیت دارد شرایط شرکت، نیازها و وضعیت آن است که با توجه به آن‌ها این روش تعیین می‌شود. هر روش مزایای خاص خود را دارد برای مثال روش صرف سهام و سرمایه از آورده نقدی منابع جدیدی وارد شرکت می‌کنند، روش سود انباشته کمک می‌کند سود انباشته شرکت باقی مانده و از آن استفاده شود و در روش تجدید ارزیابی، عملیات حسابداری شرکت دچار تغییر و تحول می‌شوند.

افزایش سرمایه چیست

نکات ضروری که باید بدانید

 1. تمامی قوانینی که در جلسه شرکت تصویب می‌شود برای افرادی است که در زمان برگذاری آن جلسه سهامدار شرکت بوده‌اند.
 2. پس از افزایش سرمایه خبر آن در روزنامه رسمی ثبت می‌شود و سهامداران از طریق سامانه کدال نسبت به آن مطلع می‌شوند.
 3. ممکن است یک شرکت از ترکیبی از روش‌های افزایش سرمایه استفاده نماید. که در این روش لازم است محاسبات هر روش را جداگانه انجام داده و با هم جمع کرد.
 4.  قیمت‌های محاسبه بر اساس فرمول‌های تئوری هستند پس ممکن است دچار تغییراتی شوند. برای مثال میزان عرضه و تقاضا می‌تواند در کاهش یا افزایش قیمت سهم موثر باشد.

سخن آخر

افزایش سرمایه یکی از روش‌هایی است که از اهمیت بالایی برخوردار است و از طریق آن می‌توان به فعالیت‌های مالی شرکت کمک کرد. این اقدام به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که هر کدام دارای شرایط خاصی هستند و مزایای خاص خود را دارند. این روش‌ها با توجه به شرایط شرکت و نیازهای آن انتخاب می‌شود و در جلسه‌ای به تصویب می‌رسد. برای فعالیت در حوزه بورس بهتر است آموزش بورس از صفر را شروع کنید.

برای یادگیری “افزایش سرمایه” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

نظرات خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0