ارز دیجیتال چیا | آینده ارز چیا چگونه پیش بینی می‌شود؟

ارز چیا

ارزهای دیجیتال با هدف تبدیل شدن به پول‌های رایج پا به عرصه ظهور نهادند. اما این ارزها تا به امروز در رسیدن به این هدف ناکام مانده‌اند. به همین خاطر، هر روز شاهد ظهور رمزارزهای تازه‌تری هستیم که اهداف بهتر و جالب‌تری را در شبکه‌ی بلاک‌چین خود دنبال می‌کنند. یکی از رمزارزهای جدیدی که در ماه مارس 2021 فعالیت خود را آغاز کرد، chia ارز است. در ادامه می‌خواهیم ضمن تعریف این ارز چیا، تاریخچه، ویژگی‌ها، شیوه استخراج و دیگر رویکردهای آن را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما نیز به تازگی نام این رمزارز را بسیار می‌شنوید و کنجکاوید تا بیشتر در مورد آن بدانید، حتماً با ما همراه شوید.

معرفی ارز دیجیتال چیا

ارز دیجیتال چیا «Chia» یک ارز دیجیتال جدید است که با نماد اختصاری «XCH» در بازار کریپتو عرضه شده است. «چیا» در حقیقت نام یک گیاه است. دانه‌های این گیاه دارای مواد مغذی بسیاری هستند و برای سلامتی مفیداند. رابطه ارز دیجیتال چیا با گیاه چیا در این است که ارز چیا در وایت‌پیپر «White Paper» یا معرفی‌نامه‌ی خود به عنوان یک ارز «دوست‌دار محیط زیست» معرفی شده است. روی لوگوی کوین‌های این ارز نیز یک برگ سبز نقش بسته است. این ارز دیجیتال توسط شخصی به نام برام کوهن «Bram Cohen» طراحی و ارائه شده است. «برام کوهن» قبلاً در حوزه‌ی تکنولوژی فعالیت‌های قابل توجهی داشته و پروژه‌ی بیت‌تورنت را در کارنامه‌ی خود دارد. مهم‌ترین ویژگی این ارز دیجیتال، شیوه استخراج آن است که با استخراج دیگر ارزهای دیجیتال تفاوت دارد. در واقع برای استخراج ارز چیا، نه از کارت گرافیک و پردازنده، بلکه از هارد دیسک بهره می‌گیرند.

تاریخچه ارز چیا

برای بررسی تاریخچه چیا، بهتر است ابتدا به پروژه قبلی آقای برام کوهن، یعنی پروژه‌ی بیت‌تورنت برگردیم. بیت‌تورنت «Bittorrent» را می‌توان یک پروتکل گسترده غیرمتمرکز عنوان کرد که قابلیت توزیع نقطه‌به‌نقطه فایل‌های سنگین ویدئویی و موسیقیایی به چندین کاربر را ممکن می‌سازد. این پروژه در ماه آوریل سال 2001 با زبان پایتون طراحی و سپس در دسترس عموم قرار گرفت. اما بعدها در سال 2018، این سیستم توسط بنیاد ترون خریداری شد. این موضوع آغاز جرقه‌ای برای ارائه یک ارز دیجیتال به نام بیت‌تورنت با نماد اختصاری «BTT» در بازار کریپتو شد. هم‌اکنون (آذرماه 1400) قیمت هر واحد بیت‌تورنت در بازار کریپتو برابر با 003142/0 دلار است.

تاریخچه ارز چیا

به دنبال این پروژه، آقای کوهن خواستار ارائه یک ارز دیجیتال متفاوت شد. ایده اولیه ارز چیا در سال 2017 در ذهن کوهن نقش بست. اما در نهایت، شبکه آن در سال 2020 راه‌اندازی شده و در 2021 به لیست کریپتوکارنسی‌ها اضافه شد. در حال حاضر، هر واحد ارز چیا، حدود 133 دلار قیمت دارد.

بیشتر بخوانید:

ویژگی‌های ارز دیجیتال چیا

ارز چیا، علی‌رغم داشتن ویژگی‌هایی مشترک بسیار با سایر ارزهای دیجیتال، ویژگی‌های متفاوتی نیز دارد که این ویژگی‌ها را می‌توان به صورت زیر بررسی کرد:

 • زبان برنامه نویسی «Chialisp»

پروژه ارز دیجیتال چیا با زبان برنامه نویسی چیالیسپ «Chialisp» نوشته شده است. کلیه برنامه‌ها و پلتفرم‌های مرتبط با امور بانک‌داری و صرافی‌ها می‌توانند از شبکه‌ی چیا ایجاد شده به کمک این زبان برنامه نویسی استفاده نمایند.

 • فارمینگ به‌جای ماینینگ

شبکه چیا «Chia Network» به «بلاک‌چین سبز» شهرت دارد. بنابراین برای بدست آوردن آن، به‌جای واژه استخراج یا «Mining» از واژه زراعت یا «Farming» استفاده می‌شود. بنابراین به کاربران فارمینگ این شبکه هم کشاورز یا فارمر «Farmer» گفته می‌شود.

 • فارمینگ با هارد دیسک

همان‌‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، استخراج یا به عبارت صحیح‌تر، عملیات فارمینگ ارز chia، با استفاده از هارددیسک صورت می‌گیرد. این در حالی است که ارزهای دیجیتال دیگری چون بیت‌کوین «Bitcoin» یا اتریوم «Etherum» از قدرت پردازنده‌های سطح بالا و کارت‌های گرافیکی قوی استفاده می‌کنند. اما چیا با استفاده از فضای هارددیسک، می‌تواند مصرف برق و انرژي کمتری را در امر فارمینگ به دنبال داشته باشد. لازم به ذکر است که فضای اختصاصی هر بلوک در شبکه‌ی چیا، حدود 101 گیگابایت است.

ویژگی‌های ارز دیجیتال چیا-فارمینگ با هارد دیسک

 • الگوریتم اثبات فضا و زمان

بیشتر شبکه‌های رمزارزی از الگوریتم اثبات کار «PoW» و اثبات سهام «PoS» بهره می‌گیرند که به استفاده از توان پردازشی کامیپوترها یا سپرده‌گذاری دستگاه‌های ماینر برای استخراج و تأمین امنیت شبکه ارزهای دیجیتال اختصاص دارد. اما الگوریتم‌های دیگری مانند اثبات فضا «PoC» وجود دارد که در آن، از فضای ذخیره‌سازی سیستم‌ها بهره می‌گیرند. شبکه رمزارز چیا در کنار بهره‌گیری از الگوریتم اثبات فضا، از الگوریتم اثبات زمان «Proof of Time» نیز استفاده می‌کند. در این صورت «فضا» و «زمان» دو عامل قابل توجه در فارمینگ این ارز دیجیتال هستند.

 • پیروی از هدف بیت‌کوین اما با مصرف کمتر

هر ارز دیجیتال برای هدف خاصی طراحی می‌شود. هدف ارز Chia تا حد زیادی شبیه به هدف بیت‌کوین است. صرفاً منبع تأمین انرژی آن‌ها با هم تفاوت دارد. استخراج بیت‌کوین، مصرف برق و انرژی بالایی را می‌طلبد؛ اما فارمینگ ارز چیا، با مصرف حداقل برق و انرژی ممکن می‌شود.

شاید این ویژگی از نظر شما موضوع بااهمیتی نباشد. اما تحقیقات نشان داده است که بیت‌کوین به اندازه کشور «هلند» و اتریوم به اندازه کشور «پرو» برق مصرف می‌کنند!!!!!!! بنابراین وجود یک شبکه با اهداف مرتبط اما بهینه‌تر از ارزهای دیجیتال مشهوری چون بیت‌کوین و اتریوم در بازار کریپتوکارنسی‌ها می‌تواند بسیار سودمند باشد.

ماین و استخراج ارز دیجیتال chia

پس از بررسی ویژگی‌های ارز چیا، حالا به بررسی شیوه‌های فارمینگ این ارز دیجیتال می‌پردازیم. در واقع، فارمینگ ارز چیا مراحل و شیوه‌های متنوعی دارد. اگرچه در حالت کلی، صرفاً دو روش استخراج پلاتینگ «Plotting» و هاروستینگ «Harvesting» را برای این ارز معرفی می‌کنند؛ اما خود روش پلاتینگ، خود به مراحل زیادی نیاز دارد. در ادامه به بررسی کلی و موردی فارمینگ ارز چیا می‌پردازیم:

ماین و استخراج ارز دیجیتال chia

 • فارمینگ ارز چیا با استفاده از لپ‌تاپ، کامپیوتر یا حتی شبکه‌های سازمانی و ابری قابل انجام است.
 • ارز Chia، هر فضای 101گیگابایتی از حافظه را به یک پلات «Plott» تقسیم می‌کند. اما برای اتمام عملیات تخصیص هر پلات حافظه، 356 گیگ فضای موقت نیاز است. این فضای موقت، پس از پلات‌بندی، آزاد می‌شود. عملیات پلات‌بندی را می‌توان به عملیات درایوبندی ویندوز تشبیه کرد.
 • اگرچه گفته می‌شود که فارمینگ چیا به انرژی بالا نیاز ندارد، اما در عملیات پلاتینگ آن، پردازنده و رم سیستم‌ها به‌صورت مستقیم درگیر خواهند بود. به همین خاطر، معمولاً در مرحله پلاتینگ، هارد را به یک سیستم کامپیوتری قوی متصل می‌کنند تا سریع‌تر پلات‌بندی شود. آن‌گاه هارد را جدا کرده و به یک سیستم با سخت‌افزار پایین‌تر متصل می‌کنند. چون پس از پلات‌بندی، دیگر الگوریتم اثبات فضا و زمان فارمینگ، به سخت‌افزارهای پردازشی قوی نیاز ندارند.
 • پیوستن سریع فارمرها به استخرهای فارمینگ این ارز از حساسیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر، فارمرها برای اتمام سریع‌تر عملیات پلات‌بندی از حافظه‌های بسیار سریع «SSD» و «NVMe» استفاده می‌کنند.
 • با توجه به حافظه بالایی که فارمینگ ارز چیا نیاز دارد، برای بدست آوردن این رمزارز، باید از هارددیسک‌های چندین ترابایتی استفاده شود.
 • با بیشتر شدن تعداد فارمرهای شبکه‌ی چیا، سختی شبکه آن نیز تبدیل به موضوع مهمی شده است.
 • بهتر است قبل از اقدام به خرید هارددیسک و پلات‌بندی، مقدار سختی شبکه، درآمد تقریبی حاصل از فارم چیا و دیگر اطلاعات لازم را از وبسایت «chiacalculator» به دقت بررسی نمایید. در این وبسایت، مراحل به‌روز و تکمیلی فارمینگ ارز چیا نیز وجود دارد.
 • با توجه به جدید بودن ارز چیا و خیل توجهات به فارمینگ آن، هر روز اطلاعات جدیدی در مورد نحوه فارمینگ، پاداش‌ها و استراتژی‌های این شبکه منتشر می‌شود. بنابراین اگر به فارمینگ این ارز علاقه دارید، بهتر است ضمن بررسی وبسایت نامبرده، به وبسایت رسمی چیا «net» نیز مراجعه نمایید.

جدا از بحث پلاتینگ، روش هاروستینگ (Harvesting) ارز چیا به مرحله دیگری اشاره دارد که در آن، یک چالش تعیین می‌شود. سپس 32 کاربری که ابتدا به حل این چالش در شبکه چیا بپردازند، شامل دریافت پاداش از آن خواهند شد!

ماین و استخراج ارز دیجیتال chia

مزایا و معایب ارز دیجیتال چیا

ارز چیا برای جامعه کریپتو بسیار چالش‌برانگیز است. به‌خصوص مزایا و معایب آن هنوز به‌صورت قطعی اطمینان خاطر کاربران مارکت کریپتوکارنسی‌ها را جلب نکرده است. ابتدا به بررسی مزایا می‌پردازیم:

 • چیا ادعا می‌کند که نقل و انتقالات مالی با آن از مبادله ارزهای فیات آسان‌تر، امن‌تر و کوتاه‌تر خواهد بود.
 • ارز Chia به دلیل استفاده از الگوریتم اثبات فضا و زمان، امنیت بیشتری به نسبت سایر ارزهای دیجیتال چون بیت‌کوین دارد و از حملات 51 درصدی «Attack %51» در امان است. (وقتی یکی از کاربران شبکه بتواند بیش از 50 درصد شبکه را در دست بگیرد، می‌تواند شبکه را به نفع خود هدایت کرده و امنیت آن را به خطر اندازد!)
 • ارز چیا برای استخراج یا فارمینگ خود به پردازنده‌های قوی نیاز ندارد و بازار ارائه این سخت‌افزارها را آشفته نمی‌کند.

با گذر از مزایای قابل توجه رمزارز چیا، حالا به سراغ معایب آن می‌رویم. معایبی که می‌توانند به اندازه مزایا اهمیت داشته باشند:

 • استفاده از هارددیسک برای فارمینگ ارز چیا، سبب می‌شود تا بازار ارائه این حافظه‌ها با آشفتگی روبه‌رو شود.
 • وبسایت‌های ارائه دهنده‌ی هاردهای SSD، در صورت استفاده کاربران از این حافظه‌ها برای استخراج ارز چیا، عمر کارکرد این حافظه‌ها را 40 روز اعلام می‌کنند. این در حالی است این حافظه‌ها برای سایر امور می‌توانند تا 10 سال عمر مفید داشته باشند.
 • اگرچه ارز چیا به عنوان یک ارز سبز معرفی شده، اما استفاده از هارددیسک‌های ظرفیت بالا برای فارمینگ آن، به منابع زمینی که در ساخت این حافظه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، در ابعاد بزرگ آسیب می‌زنند.

مزایا و معایب ارز دیجیتال چیا

مزایا و معایب فوق در کنار هم می‌توانند وضوح بیشتری نسبت به ارز Chia را برای ما ایجاد کنند. شما می‌توانید با توجه به ویژ‌گی‌ها، مزایا و معایب این ارز دیجیتا، موقعیت خود را نسبت به این رمزارز را نهایی نمایید.

کاربردهای ارز دیجیتال چیا

در حال حاضر، بیشترین کاربرد ارز چیا در امر ترید (معامله) و هولدینگ (سرمایه‌گذاری و نگهداری) این رمزارز قرار دارد. شما می‌توانید در صرافی‌های آنلاین، با خرید و فروش این رمزارز، سودهای خوبی را بدست آورید. البته از چیا می‌توان برای مبادلات بین‌المللی مالی نیز استفاده کرد. کیف‌پول اختصاصی این رمرزارز را می‌توان از وب سایت رسمی آن دانلود کرد. کیف‌پول سخت‌افزاری ترزور «Trezor»، کیف‌پول غیرمتمرکز ناکل «Nucle» در کنار کیف‌پول رسمی این ارز برای نگهداری آن در دسترس کاربران قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

صرافی‌های پشتیبانی کننده از ارز chia کدامند؟

اگر خواهان ترید یا هولد ارز دیجیتال چیا به‌جای فارم آن هستید، می‌توانید ارز چیا را از صرافی‌های زیر خریداری نمایید:

 • صرافی کوکوین «Kucoin»
 • صرافی کوینکس «CoinEx»
 • صرافی هوبی‌گلوبال «Huobi Global»
 • صرافی اوکی اکسچینج «OKEX»

شما می‌توانید برای مشاهده دیگر صرافی‌های ارائه دهنده ارز چیا، به صفحه ارز چیا وبسایت کوین‌گکو «Coingecko» مراجعه نمایید. شما می‌توانید برای خرید آسان‌تر ارز چیا از صرافی‌های نامبرده، ابتدا استیبل کوین تتر «USDT» را از صرافی‌های داخلی خریداری نمایید.

صرافی‌های پشتیبانی کننده از ارز chia کدامند؟

آینده ارز چیا چگونه پیش بینی می‌شود؟

ارز Chia آغاز کار خود را با استقبال بالایی آغاز کرد. به طوری که تا ماه می 2021، فارمرها بر سر تهیه هارددیسک‌های قوی‌تر با هم به رقابت پرداختند. اهداف و ویژگی‌های ارز چیا توانست نظر بخش زیادی از کاربران کریپتو را به خود جلب نماید. اگرچه در این بین، چیا با انتقاداتی برای استفاده از هارددیسک‌ها روبه‌رو بوده، اما این رمزارز در نظر دارد تا توجه سازمان‌های بسیاری را به سمت خود معطوف کند. بحران هارددیسک چیا، مانند بحران ماینرها و کارت‌های گرافیکی در استخراج بیت‌کوین و اتریوم شده است. اما با این وجود، بسیاری از تحلیل‌گران، آینده خوبی را برای این ارز پیش‌بینی می‌کنند. شما می‌توانید شخصاً نمودار تکنیکال این ارز را بررسی کرده و نظر شخصی خود را در مورد آینده آن اعلام نمایید.

برخی از سؤالات متداول

 • ارز چیا (Chia) چیست؟

ارز دیجیتال چیا، یکی از شبکه‌های رمزارزی بازار کریپتو است. این ارز دیجیتال هدفی شبیه به بیت‌کوین دارد، با این تفاوت که برای استخراج آن، به‌جای پردازنده از فضای هارد استفاده می‌شود.

 • چرا به چیا، ارز دیجیتال سبز گفته می‌شود؟

چیا برای استخراج به مصرف انرژی و برق بالا نیاز ندارد. به همین خاطر، به آن ارز دیجیتال سبز گفته می‌شود.

 • چطور می‌توان رمزارز چیا خرید؟

شما می‌توانید چیا را از طریق صرافی‌های کوکوین، کوینکس و …. خریداری نمایید.

آموزش ارز دیجیتال ماشین زمان

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *