سرمایه گذاری جمعی در حوزه مسکن و املاک

سرمایه گذاری جمعی در مسکن

سرمایه گذاری جمعی در مسکن یکی از روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی است که برای هر کسی که قصد سرمایه گذاری در مسکن را دارد ضروری است. همان طور که خودتان می دانید بازار مسکن یکی از محبوب ترین بازارها است و عده زیادی تمایل دارند در آن سرمایه گذاری کنند اما متاسفانه همه آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند درآمد کافی برای این کار داشته باشند. برای شروع هر استارتاپ مقداری سرمایه لازم است تا شخص بتواند آن کار را آغاز کند. در این مقاله قصد داریم شما را با روش سرمایه گذاری جمعی در حوزه مسکن آشنا کنیم و مزایا و ابزار و همچنین روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سرمایه گذاری جمعی مسکن را به شما آموزش دهیم. پس اگر به این مطلب علاقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مند هستید در ادامه با ما همراه باشید.

منظور از سرمایه گذاری جمعی چیست؟

این عبارت برابر است با جمع کردن مقدار کوچکی از سرمایه که از طریق جامعه آماری بزرگی صورت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد. در قدیم یک روش به نام گل ریزان وجود داشت که افراد بسیاری پول کم روی هم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاشتند و به عروس و داماد هدیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دادند تا بتوانند زندگی خود را با سرمایه اولیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای هرچند کم شروع کنند. این روش نیز نوع پیشرفته همین کار است که در آن جامعه آماری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند یک شرکت، شخص و یا یک کسب و کار و موسسه باشد و در کل شامل افراد حقیقی و حقوقی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. سرمایه گذاری جمعی کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند تا به وسیله آن بتوان جامعه کارآفرینان و سرمایه گذاران را دور هم جمع کرد و افراد عادی را  وارد پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اقتصادی نمود. در نهایت جامعه آماری این روش شامل تمام سرمایه گذاران و کارآفرینان و مردم عادی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

در واقعیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان گفت از این طریق افرادی که ایده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای دارند آن را برای سرمایه گذاران مطرح و از آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند. شخص ایده خود را در سایت قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد و سرمایه گذاران با توجه به علاقه خود در آن پروژه سرمایه گذاری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. در این روش مقداری از سرمایه به پلتفرم میزبان تعلق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد و باقی مانده آن به کسی که طرح را پیشنهاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد داده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود تا در یک بازه زمانی محدود برای مثال 30 یا 60 روز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از طریق این سرمایه کسب درآمد کند. بسیاری از سرمایه گذاران در ازای انجام این کار پاداشی دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. برای مثال اگر شخصی تولید کننده آلبوم عکس است، نوعی ویژه از آلبوم را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد.

انواع سرمایه گذاری جمعی در املاک

سرمایه گذاری جمعی در املاک به روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف انجام می شود که در این مقاله قصد داریم به اختصار شما را با این روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها آشنا سازیم و در مورد آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها توضیحاتی ارائه دهیم.

انواع سرمایه گذاری مسکن و املاک

 1. سرمایه گذاری جمعی در ملک بر مبنای کمک بلاعوض
  در روش کمک بلاعوض سرمایه گذاران انتظار ندارند که پولشان به آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها برگردانده شود اما در پروژه اقدام به همکاری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. برای مثال در حین مواردی مانند سیل یا فاجعه انسانی و یا برای خیریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها این کار صورت می‌گیرد. گاهی برای کمک به درمان افرادی که بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بضاعت هستند از این روش استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
 2. روش سرمایه گذاری جمعی در مسکن تجمیعی بر مبنای پاداش
  در روش مبتنی بر پاداش شخص سرمایه گذار انتظار دریافت پاداش در ازای سرمایه خود را دارد که شباهت زیادی با روش قبلی دارد و بازگشت سرمایه در آن وجود ندارد یعنی سرمایه گذار نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در سرمایه را مجددا درخواست کند. برای مثال کیک استارتر (KickStarter) و همچنین ایندی گوگو (Indiegogo) از جمله این پلتفرم‌ها هستند که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان طرح خود را در آن جا قرار داد تا سرمایه گذاران به شما کمک کنند.
 3. روش سرمایه گذاری تجمعی شراکتی
  در روش سوم که آخرین روشی است که ما به شما یاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهیم سرمایه گذاران در واقع در جایگاه سهام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داران شرکت قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند و با توجه به سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که به اشترک گذاشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند سهم دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. در نهایت با توجه به پیشبرد طرح و نحوه کارکردشرکت اگر شرکت سود ببرد سرمایه گذاران نیز به سود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسند و اگر ضرر کرده باشد به ضرر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسند.

معرفی چند پلتفرم برای سرمایه گذاری جمعی

سایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بسیار زیادی وجود دارند که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید طرح خود را در آن جا قرار دهید تا بتوانید از روش سرمایه گذاری تجمعی استفاده کرده و از سرمایه گذارانی برای عملی کردن ایده خود کمک بگیرید.

 • گوفاندمی (GoFundMe)
  گوفاندمی یکی از معروف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین پلتفرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی است که در زمینه جذب سرمایه به افرادی که طرحی را از طریق آن به اشترک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارند کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. این پلتفرم در 7 روز هفته و به صورت 24 ساعته فعالیت دارد و تا کنون توانسته است 1.5 میلیارد دلار برای ایده پردازان جذب کند. در نهایت این سایت کارمزدی معادل 3 درصد و 0.3 دلار از افراد دریافت کرده و سرمایه را به طور آنی در اختیار آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.
 • کیک استارتر (Kickstarter)
  کیک استارتر یکی دیگر از پلتفرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی است که در زمینه سرمایه گذاری جمعی فعالیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و عملکردی منحصر به فرد را دارد به این صورت که برای قرار دادن پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها حتما باید تاییدیه کیک استارتر را بگیرند. در حال حاضر این پلتفرم توانسته است حدودا 3 میلیارد دلار را برای پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها جذب کند. کیک استارتر دارای ضعف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی نیز هست که از جمله آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به محدودیت در پشتیبانی و زمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بر بودن دریافت سرمایه اشاره کرد. کارمزد این سایت نیز برابر 3 درصد به اضافه 0.2 دلار است.

مفهوم سرمایه گذاری جمعی در زمینه املاک و مسکن

یکی از مهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین کاربردهای روش جمعی در زمینه املاک و ساخت و خرید ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فروش مسکن است. هنگامی که پروژه ساخت یک ساختمان بنابر مشکلات مالی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند پیشروی کند، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان از این روش استفاده کرده و از سرمایه دارانی برای ادامه پروژه کمک گرفت.
هر کدام از سرمایه داران با توجه به مبلغی که وارد کار کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند هنگام بهره برداری سود دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. همچنین ممکن است کسی قصد فروش ملک قدیمی خود را داشته باشد اما آن را به بهای کمی بخواهند در صروتی که بتواند از روش سرمایه گذاری تجمیعی استفاده کرده و با چند سرمایه گذار کار را شروع کند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند ملک ترمیم شده و از نو ساخته شده را به قیمت بالایی بفروشد و هر یک از سرمایه داران سود خود را ببرند. بنابراین این روش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در حوزه مسکن به چند شکل عمل کند.

3 عنصر سرمایه گذاری جمعی در املاک

در روش سرمایه گذاری جمعی املاک معمولا سه عنصر دخالت عمده دارند که به شرح زیر است.

 1. عنصر اصلی اول مربوط به کسی است که طرح را ارائه داده است. که این اشخاص معمولا نخبگانی هستند که طرحی را پی‌ریزی کرده و با کمک سرمایه داران شروع به عملی کردن آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.
 2. عنصر دوم پلتفرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سرمایه گذاری است که تلاش کردیم شما را در قسمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پیشین با آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها آشنا سازیم. کار این عنصر ایجاد ارتباط مناسب بین سرمایه گذار و طراح ایده است.
 3. سومین عنصر سرمایه داران هستند که در حوزه مسکن سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای را قرار می‌دهد.

6 مزایای سرمایه گذاری جمعی در حوزه املاک و مسکن

 1.  با استفاده از این روش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید ایده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خود را در معرض اجرا بگذارید و از پلتفرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که در بالا گفتیم برای این کار استفاده کنید.
 2.  ایجاد یک کمپین سرمایه گذاری جمعی به شما کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند دید بهتری نسبت به پروژه خود داشته و بررسی آن را به صورت دقیق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر انجام دهید.
 3. امکان تبلیغ کار شما در این سایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با استفاده از شبکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اجتماعی خیلی بالا تر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود و این به جذب سرمایه بیشتر کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
 4. این روش قابلیت سرراست بودن دارد و به این ترتیب با استفاده از آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید سرمایه گذارانی که در زمینه طرح شما سرمایه گذاری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند را راحت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر شناسایی کنید.
 5. نظر سرمایه گذاران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند منجر به این مساله شود که طرح شما قابل قبول است یا خیر؟ اگر سرمایه گذاران بیشتر به سمت طرح شما بیایند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان ثابت کرد امکان سود دهی در آینده بسیار زیاد است.
 6. با استفاده از این روش مهندسان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند ایده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خود را با دریافت سرمایه از سرمایه داران عملی کنند و سرمایه داران نیز می توانند با کمک و مشارکت در پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها سود بیشتری به دست آورند.

مزایا سرمایه گذاری جمعی در املاک

سخن پایانی

سرمایه گذاری تجمعی در مسکن یکی از بهترین روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی است که به کمک آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان سرمایه اولیه برای فعالیت در بازار مسکن را از سرمایه داران گرفت و با آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مشارکت کرد. برای همه نخبگانی که در زمینه مسکن طرح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی در ذهن دارند اما سرمایه اولیه کافی ندارند این روش یکی از بهترین روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی است که با استفاده از آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند اید خود را عملی کنند. در این مقاله تلاش کردیم شما را با این روش آشنا کرده و مزایا و ابزار لازم در این روش را به شما آموزش دهیم.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *