مقایسه کاردانو و پولکادات | کدام آینده بهتری دارد؟

مقایسه کاردانو و پولکادات

مقایسه کاردانو و پولکادات برای افراد فعال در بازار ارز دیجیتال یکی از موضوعات بسیار مهم به‌شمار می‌آید. نگرانی اصلی چنین افرادی این است که تشخیص دهند بهترین پروژه، کدام بوده و همچنین بدانند چه پروژه‌ای دارای بیشترین پتانسیل است. کاردانو و پولکادات هم از جمله ارزهایی هستند که سعی دارند تا جهان غیرمتمرکز را دگرگون سازند. اتریوم به‌عنوان نخستین بلاک‌چینی شناخته شد که از تکنولوژی قرارداد هوشمند حمایت کرد و آن را به دیگران ارائه داد. ولی ایراد اساسی اتریوم این بود که از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کرد که همیشه دارای عیب مقیاس‌پذیری است. این شبکه برای ازبین‌بردن مشکل مقیاس‌پذیری تلاش می‌کند تا الگوریتم خود را به اثبات سهام تغییر دهد. برای این‌که بدانید فرق بین کاردانو و پولکادات چیست، در این مطلب می‌خواهیم در مورد آن‌ها صحبت کنیم.

تعریف ارز دیجیتال کاردانو

قبل از این‌که به مقایسه کاردانو و پولکادات بپردازیم، ابتدا بهتر است که تعریفی از کاردانو ارائه دهیم. کاردانو در واقع جزو گروه رمز ارزهای نسل سوم محسوب می‌شود و عملکردی مشابه بلاک‌ چین اتریوم دارد. بلاک‌چین کاردانو درست شبیه اتریوم به‌عنوان بستری برای قرار گرفتن قراردادهای هوشمند است که به وسیله ارائه دادن معماری چند لایه بر روی امنیت تمرکز می‌کند.

کاردانو، نخستین بلاک‌چینی بود که با توجه به تحقیقات علمی داوری شده پی‌تو‌پی (P2P) عمل می‌کند. این بلاک‌چین هم همانند دیگر همکاران خود، خدمات پرداخت با رمز ارز را با سرعت بسیار بالا و به‌صورت مستقیم ارائه می‌دهد. هدف کاردانو از ورود به بازار این بوده است تا دامنه گسترده‌ای از ایرادات که توسعه‌دهندگان در سال 2017 با آن‌ها روبرو بودند را به‌طورکامل برطرف کند. در وایت پیپر این پروژه بیان شده که توسعه یافتن کاردانو با هدف ارائه اموسیستمی متعادل و پایدار برای آن دسته از کاربرانی صورت گرفته است که قصد ایجاد یکپارچگی در بلاک‌چین را دارند.

تفاوت کاردانو و پولکادات، معرفی ارز کاردانو

تعریف ارز دیجیتال پولکادات

قبل از مقایسه کاردانو و پولکادات، آشنایی با ارز دیجیتال پولکادات ضروری است. چرا که کمک می‌کند تا درک بهتر و بیشتری از تفاوت کاردانو و پولکادات داشته باشید. پولکادات، یک نوع تکنولوژی چند زنجیره‌ای و در واقع بلاک‌چینی است که بلاک‌چین‌های دیگر را به هم وصل می‌کند.

یکی از اصلی‌ترین اهداف پولکادات، برطرف کردن مشکلاتی است که اجازه نمی‌دهند بلاک‌چین وارد زندگی روزمره شود. پولکادات که ارز رسمی خود به نام dot را دارد، ارائه شده تا یک پلتفرم برای ردو‌بدل کردن و به اشتراک گذاشتن اطلاعات در بین شبکه‌های بلاک‌چینی را به وجود آورد. باید گفته شود که یکی از مدیران ارشد بلاکچین پولکادات جزء تاسیس کنندگان بلاک‌چین اتریوم نیز محسوب می‌شود.

همچنین در طول چند ماه اخیر، این شبکه توکن رسمی خود را ارائه داد و دارای یک رویکرد همانند بالا رفتن سرمایه در بازار ارز بوده است. علاوه‌براین، فهرست شدن آن در صرافی بایننس هم به‌عنوان یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل رشد و افزایش نرخ این ارز به‌شمار می‌آید. پولکادات با این هدف گسترش یافته است که چند دستگی اطلاعات در فضاهای بلاک‌چینی را رفع کند. به بیانی دیگر، پروژه پولکادات می‌خواهد جمع‌آوری اطلاعات گوناگون در بلاک‌چین‌ها را از طریق متصل کردن این بسترها به هم به شکل یک‌جا انجام داده و در اختیار کاربران قرار دهد.

تفاوت کاردانو و پولکادات، معرفی ارز پولکادات

دلیل دادن لقب قاتلین اتریوم به کاردانو و پولکادات

در مطلب مقایسه کاردانو و پولکادات لازم است این نکته را ذکر کنیم که به جز اتریوم، ارزهای دیگری از قبیل پولکادات و کاردانو نیز موجودند. این شبکه‌ها از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کرده و برای خود نام بلاک‌چین‌های نسل سوم را انتخاب کرده‌اند. آن‌ها از آغاز، عیب مقیاس‌پذیری را مورد توجه قرار دادند و توانستند به وسیله انواع گوناگون الگوریتم اجماع اثبات سهام این ایراد را از بین ببرند.

از طرفی دیگر بلاک‌چین‌هایی مانند پولکادات و کاردانو دارای ویژگی مشترکی هستند که تبدیل شدن آن‌ها به قاتل اتریوم یکی از این خصوصیات به‌حساب می‌آید. بنابراین می‌توان گفت که این موضوع باعث شده است تا این دو نوع بلاک‌چین به رقبای جدیدتری مبدل گردند. از لحاظ بهای بازار، میزان فاصله اتریوم با پولکادات و کاردانو زیاد است. علت آن هم در حال حرکت بودن بلاک‌چین‌ها به طرف اتریوم با سرعت بسیار بالا و همچنین دادن لقب قاتلین اتریوم است. هر سه ارز دیجیتال به هم شباهت دارند، به‌طوری‌که هرکدام یک نوع پول قابل برنامه‌ریزی را به وجود می‌آورند ولی شیوه دستیابی در هر یک یکسان نیست.

تاسیس کنندگان کاردانو و پولکادات

در این بخش مطلب مقایسه کاردانو و پولکادات خوب است که با بنیان‌گذاران این دو ارز دیجیتال آشنا شوید. “چارلز هاسکینسون” شخصی بود که ارز دیجیتال کاردانو را تاسیس کرد. البته او یکی از موسسان ارز دیجیتال اتریوم است که از این پروژه بیرون آمد. به‌علاوه، این شخص موسس “هونگ کونگ” یک کمپانی نرم‌افزاری سودآور بوده که در حوزه محافظت از کاردانو کار می‌کرد.

چارلز یکی از رقیب‌های سرسخت ارز دیجیتال پولکادات به‌نام “گاوین وود” است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این دو شخص به‌خاطر داشتن دیدگاه متفاوت نسبت به اتریوم از یکدیگر خوش‌شان نمی‌آید. گاوین وود یکی از متخصصان حوزه برنامه‌نویسی است که نخستین اتریوم را مورد استفاده قرار داد. او بر این باور بود که کسب و کار اتریوم می‌بایست به گسترش حقیقی دست پیدا کند تا قادر به پیشی گرفتن از برنامه‌های دیگر باشد.

فرق بین کاردانو و پولکادات

بررسی جامعه در مقایسه کاردانو و پولکادات

در این بخش قصد داریم جامعه در مقایسه کاردانو و پولکادات را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. مشارکت داشتن پولکادات به‌صورت اجتماعی به‌عنوان تکیه‌گاه یا پاشنه آشیل این نوع رمز ارز به‌شمار می‌آید. لازم به ذکر است که چارلز نسبت به گاوین، زمان بیشتری را برای معاشرت کردن با جامعه کاردانو صرف می‌کند که این موضوع، نشان‌دهنده شخصیت‌های آن‌هاست.

یک ایجادکننده کسب‌وکار زیرک، چارلز و مهندس فناوری منزوی شخصی به‌نام گاوین است. فعالیت پولکادات درست از سال 2020 آغاز گردید، این در حالی است که زمان آغاز و انتشار یافتن فعالیت کاردانو به سال 2015 بازمی‌گردد. بنابراین می‌توان گفت به‌همین‌دلیل است که سطح حمایت اجتماعی پولکادات زیاد بالا نبوده و پایین است. بد نیست بدانید که درحال‌حاضر 481 هزار از افراد جامعه دارای ارز دیجیتال کاردانو و 25 هزار از آن‌ها دارای ارز دیجیتال پولکادات هستند. در نتیجه از آنجایی که تعداد کاربران کاردانو بالاتر است، به همین جهت بر پولکادات برتری دارد.

تفاوت کاردانو و پولکادات

مقایسه کاردانو و پولکادات از نظر مشخصات فنی

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید، این است که تفاوت کاردانو و پولکادات از لحاظ ویژگی‌های فنی چیست؟ هم کاردانو و هم پولکادات، اهداف یکسانی دارند، اما هرکدام راه متفاوتی را دنبال می‌کنند. هریک از بلاک‌چین‌هایی برخوردار هستند که الگوریتم اثبات سهام را مورد استفاده قرار می‌دهند. در مورد مقایسه کاردانو و پولکادات باید گفته شود شبکه پولکادات شامل بلاک‌چین‌های گوناگونی می‌شود که در شبکه‌ای دور یکدیگر حاضر شده‌اند.

نام بلاک‌چین اصلی پولکادات، ریلی چین است و سایر بلاک‌چین‌هایی که کاربران به وجود می‌آورند، پاراچین نامیده می‌شود. هر داده‌ای که به داخل پولکادات وارد می‌گردد، حتما می‌بایست از پلتفرم کوساما عبور کند. کوساما به‌عنوان یک نوع پلتفرم پیش‌ساخته پولکادات به‌شمار می‌آید که برای توسعه‌دهندگان، شرایطی را فراهم می‌کند تا برنامه‌های خود را قبل از این که بر روی زنجیره اصلی ایجاد شوند بر روی کوساما امتحان کنند. سفارشی‌سازی کردن برای هر تعدادی از کاربران را می‌توان به وسیله پاراچین انجام داد و سپس در بلاک‌چین گذاشت. بنابراین امکان این وجود دارد که پاراچین به‌عنوان یک مرکز مالی غیرمتمرکز، کار کرده و نقش جایی برای حمل و نقل استیبل کوین‌ها را ایفا کند. گوین می‌گوید: «پولکادات زمانی مقیاس‌پذیر است که قادر به انجام دادن یک میلیون تراکنش در هر ثانیه با استفاده از پاراچین‌ها و شاردینگ باشد.»

ویژگی‌های مهم کاردانو چیست؟

برای این که بدانید فرق کاردانو و پولکادات چیست، باید در مورد ویژگی‌های کاردانو اطلاعات کافی داشته باشید. به همین جهت در این قسمت مطلب مقایسه کاردانو و پولکادات به بررسی ویژگی‌های ارز دیجیتال کاردانو می‌پردازیم.

کاردانو از دو لایه برخوردارست که یک لایه به موجودی توکن‌ها و جابه‌جایی‌ها رسیدگی می‌کند و لایه دیگر پیگیری محاسبات مربوط به اجرای قراردادهای هوشمند را انجام می‌دهد. الگوریتم اثبات سهام اوروبوروس نام دارد و نخستین پروتکل اثبات سهامی است که امنیت بالای آن ضمانت شده است و به شبکه، امکان پردازش چند صد تراکنش در ثانیه را خواهد داد.

بررسی فرق بین کاردانو و پولکادات

در مورد تفاوت کاردانو و پولکادات باید گفت یکی از ویژگی‌های اصلی و مهم کاردانو این است که از قابلیت تعامل‌پذیری برخوردارست. توسعه‌دهندگان آدا برای ارائه یک مبدل ERC-20 اقدام کردند که اتصال اتریوم به کاردانو را انجام می‌داد. این مبدل به‌عنوان یک شیوه حل‌کننده مقیاس‌پذیری برای اتریوم به‌کار می‌رود. کاردانو برای این که به حدود هزار تراکنش در ثانیه دست پیدا کند، هایدرا را به‌عنوان یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه دوم مورد استفاده قرار خواهد داد. بنابراین اگر هزاران استخر سهام به شکل همزمان کار کنند، کاردانو در هر ثانیه به بیشترین میزان تراکنش خواهد رسید.

مقایسه کاردانو و پولکادات از لحاظ اکوسیستم‌ها

خوب است بدانید که کاردانو و پولکادات نه تنها از نظر مشخصات فنی بلکه از لحاظ اکوسیستم‌ها نیز با یک‌دیگر تفاوت دارند. امروزه محل قرارگیری تعداد زیادی از محبوب‌ترین پروژه‌ها در شبکه پولکادات است که کوساما، مون بیم و پولکادات جزو این پروژه‌ها محسوب می‌شوند. اما در کاردانو پروژه خاصی موجود نیست. از طریق مقایسه کاردانو و پولکادات از لحاظ اکوسیستم‌ها می‌توان به این موضوع پی برد که ارز دیجیتال پولکادات نسبت به کاردانو بهتر است. ولی با کلیه این اتفاق‌ها کاردانو از پروژه‌های بسیار زیادی برخوردار بوده که در حال ساخت است. ولی چون ممکن نیست که قادر باشد تا ماه اوت قراردادهای هوشمند را به اجرا درآورد یا خیر، بنابراین چنین مسئله‌ای یک ایراد خیلی بزرگ برای کاردانو خواهد بود. به دلیل این که فعالیت آن پیش از پولکادات شروع شد ولی همچنان دارای اصلی‌ترین مزایا نیست.

تفاوت کاردانو و پولکادات چیست؟

مقایسه کاردانو و پولکادات از لحاظ توکنومیک

در زمان پرداختن به مقایسه کاردانو و پولکادات از نظر توکنومیک متوجه می‌شویم که پولکادات از لحاظ تورمی به‌عنوان یک رمز ارز تورمی به‌شمار می‌رود. به همین جهت در مبحث تفاوت کاردانو و پولکادات باید این نکته را بیان کنیم که احتمال کاهش یافتن میزان ارزش سرمایه شما با خرید ارز وجود دارد. آن‌هایی که صاحب اعتبارسنجی شده پولکادات هستند، چیزی حدود 10 الی 15 درصد از توکن‌های خود سود به دست می‌آورند. ازاین‌رو مقدار مشخص شده‌ای به‌منظور کسب‌کردن پاداش وجود خواهد داشت. پاداش‌های پراکنده یا توزیع شده کاردانو به‌طورکلی 7.31 درصد بوده ولی اکنون، توکنیزه شدن بالای 70 درصد از توکن‌های کاردانو صورت گرفته است.

مناسب‌بودن پولکادات به عنوان جایگزینی برای اتریوم

در این بخش بررسی مقایسه کاردانو و پولکادات باید بگوییم حدس تعداد زیادی از افراد این است که امکان بودن پولکادات به‌‌عنوان اتریوم بعدی وجود دارد. در حقیقت این قیاس مناسبی نیست. اکثر کسانی که طرفدار سرسخت کاردانو هستند، باور دارند که در آخر این ارز دیجیتال به کمک نصب و راه‌اندازی تکنولوژی و بدون کارمزد تراکنش برای کنار زدن اتریوم اقدام خواهد کرد. ارتقاء و رشد DeFi باعث شده تا بازار به طرف ارز دیجیتال پولکادات، تمایل و گرایش پیدا کند. این رمز ارز از جمله ارزهایی است که توانایی داشتن آینده‌ای خوب همانند اتریوم را دارد و حتی شاید جای اتریوم را بگیرد.

مقایسه کاردانو و پولکادات از لحاظ توکنومیک

سخن پایانی

فرق کاردانو و پولکادات چیست؟ این یکی از سوالات پرتکرار در میان افرادی است که در بازار ارز دیجیتال فعالیت دارند. در واقع دغدغه اصلی چنین افرادی این است که بدانند کدام یک از ارزهای دیجیتال کاردانو و پولکادات نسبت به دیگری برتری دارد. مقایسه کاردانو و پولکادات به ما این امکان را نمی‌دهد تا بهترین ارز دیجیتال را تشخیص دهیم، ولی براساس آنچه در مورد خصوصیات گوناگون این دو ارز دیجیتال ذکر کردیم، می‌توان گفت که هرکدام از مزایا و ویژگی‌های خاص خود برخوردار هستند.

برای نمونه یک کاربر ردیت به شکل تخصصی و پیشرفته چنین موضوعی را بیان می‌کند. تصور او این است پولکادات مانند سیستم جاده‌ای میان شهرها و به شکل مستقیم است. از طرفی دیگر اشاره می‌کند آدا به شهر رم شباهت دارد که از جاده‌های همگرا برخوردار است. حال این سوال پیش می‌آید که آیا سیستم جاده‌ای توانایی کار کردن به جای دو سیستم را داشته یا رم قادر به کنترل آن خواهد بود؟ پولکادات ممکن است یک نقش شبیه عوارض جاده‌ای را ایفا کند که اتصال آن با کاردانو صورت می‌گیرد، ولی در جمع کردن هزینه‌ها مجزا عمل می‌کند. به‌طورکلی و با کلیه موارد بیان شده در مطلب تفاوت کاردانو و پولکادات درصورتی‌که قرار باشد یکی از آن‌ها به‌عنوان بهترین ارز دیجیتال انتخاب شود، باید بدانید که کاردانو نسبت به پولکادات گزینه برتر و ایده‌آل‌تری است.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *