اتمام استخراج بیت‌کوین و پیش‌بینی قیمت آن را بدانید

اتمام استخراج بیت‌کوین

اگر یک سرمایه‌گذاری باتجربه یا کارشناس مسائل اقتصادی باشید، به‌عنوان یک معامله‌‎گر تازه‌‎کار به دنیای کریپتو ورود کرده باشید و حتی اگر گشتی در فضای مجازی زده باشید، حتماً بارها و بارها نام بیت‌کوین، اولین و مهم‌ترین ارز دیجیتال را شنیده‌‎اید! به‌واسطه‌ی تصمیم مخترع بیت‌کوین، این ارز دیجیتال اساساً به‌عنوان طلای دیجیتالی طراحی شده و با الگو گرفتن از مقدار محدود طلای واقعی، حداکثر عرضه آن محدود شده است. یکی از ویژگی‌‎های مهم این رمزارز همین است که عرضه سکه آن محدود است که موجب می‌شود این ارز دیجیتال کمیاب شده و تورم احتمالی از عرضه نامحدود آن را کنترل نماید. حال ممکن است سؤالاتی در مورد اتمام استخراج بیت‌کوین یا تعداد بیت‌کوین استخراج‌شده تا امروز یا حتی پایان استخراج و عاقبت این رمزارز در ذهن شما ایجاد شده باشد.

برای دریافت پاسخ آن‌ها، پیشنهاد می‌‎کنیم که تا پایان این متن با ما همراه باشید.

استخراج بیت‌کوین و مشکلات آن

استخراج بیت‌کوین فرآیند ایجاد Bitcoin با حل پازل اتفاق می‌افتد. این فرآیند شامل سیستم‌های محاسباتی مجهز به تراشه‎‌های تخصصی بوده که برای حل معما‎های ریاضی باهم رقابت می‌کنند. فرآیند ماینینگ و همچنین تراکنش‎‌های موجود در شبکه ارز دیجیتال را تأیید کرده و آن‎ها را قابل‌اعتماد خواهد کرد و به این منظور حفظ دفتر کل تراکنش‎‌هایی که این بلاک‌چین بر آن استوار است، کاملاً ضروری است.

اکنون فرآیند استخراج BTC با استفاده از استخرهای استخراج بزرگی انجام می‎‌شود که در بسیاری از مناطق جغرافیایی گسترده شده است. گفتنی است که ماینرها در چند سال گذشته بسیار پیچیده‌تر شده‌اند و از ماشین‌آلات مخصوصی برای سرعت بخشیدن به عملیات معدن استفاده می‌کنند.

استخراج بیت‌کوین

بااین‌حال، علی‌رغم آنچه طرفداران بیت‌کوین به شما می‌گویند، استخراج این ارز دیجیتال یک سرگرمی نیست؛ بلکه این فرآیند یک سرمایه‌گذاری گران‌قیمت با احتمال شکست بالا است و مشخصاً هیچ تضمینی وجود ندارد که حتی پس از صرف هزینه‌ها و تلاش‌های قابل‌توجه، پاداش بیت‌کوین را به دست آورید.

ضمناً تجمیع سیستم‌های ماینینگ برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار کوچک که بیت‌کوین را استخراج می‌کند، ممکن است راهی برای خروج از آن ارائه دهد. بااین‌حال، حتی چنین مشاغلی نیز تحت تأثیر نوسان ارزهای دیجیتال قرار دارند. اگر افت قیمت کریپتوکارنسی ادامه پیدا کند، اجرای سیستم‌های استخراج بیت‌کوین غیراقتصادی شده و ماینرهای کوچک مجبور می‌شوند از تجارت خارج شوند.

همچنین از سختی‏‌ها و مشکلات این فرآیند که بسیاری را از شنیدن محدود بودن آن و فرارسیدن زمان اتمام استخراج بیت‌کوین در آینده خوشحال خواهد کرد، می‎توان به استخراج‌کنندگان بیت‌کوین، مصرف بسیار زیاد برق توسط سیستم‌های استخراجی این رمزارز، تحت تأثیر قرار دادن وضعیت آب‌و‌هوایی، نیاز به زیرساخت مناسب و… اشاره کرد.

عاقبت بیتکوین، نحوه استخراج بیت‌کوین

این فرآیند در مناطقی که برق با استفاده از سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود برای محیط زیست بسیار مضر به شمار می‌رود و موجب می‌شود بسیاری با پایان استخراج بیت‌کوین یا منتقل کردن عملیات خود به مناطقی با منابع تجدیدپذیر انرژی، از زیر بار انتقاد رسانه‏‌ها خارج شوند!

همچنین می‌‏توان از انگیزه‌های ماینرهای BTC برای مشارکت در این فرآیند، کارمزد بالای تراکنش آن را نام برد که به آن‎ها اجازه می‎‌دهد تا علاوه‌بر جوایز، از هر تراکنش موجود در آن بلوک نیز کارمزد دریافت کنند و بدین ترتیب استخراج این بلاک‌چین به‌طور قابل‌توجهی هزینه‌بر خواهد بود.

پایان استخراج بیت‌کوین

برای اتمام استخراج بیت‌کوین، سقف استخراج 21 میلیون تعیین شده است اما به دلیل استفاده از اپراتورهایی در پایگاه کد بیت‌کوین، احتمال دارد که تعداد بیت‌کوین‌های صادرشده هرگز به این رقم نرسد! بااین‌حال، زمانی که عرضه این کوین به حد بالایی برسد، هیچ سکه‏ اضافی‌ای تولید نخواهد شد و ماینرها احتمالاً فقط از کارمزد تراکنش‌ها درآمد کسب خواهند کرد.

باید اشاره کنیم تا ژانویه 2022، 18.9 میلیون Bitcoin صادر شده hsj که تنها حدود 2.1 میلیون تا رسیدن به سقف مقرر برای اتمام استخراج بیت‌کوین فاصله دارد و ممکن است این تصور به وجود بیاید که برخلاف پیش‌بینی قبل، زمان کوتاهی تا پایان استخراج بیت‌کوین باقی‌مانده اما همان‌گونه که گفته شد، به دلیل استفاده شبکه BTC از عملگرهای bit-shift برای گرد کردن مبلغ پاداش بلوک‌‎ها، انتظار نمی‌رود که تعداد کل سکه‎‌های صادرشده‌ این رمزارز هرگز به 21 میلیون برسد؛ اما در صورت ایجاد شرایط لازم، می‌‎توان احتمال داد که با کاهش تقریباً هر چهار سال یک‌بار تعداد سکه‎‌های جدید صادرشده در هر بلوک به نصف تا سال 2140 میلادی این تعداد کوین استخراج شود.

پایان استخراج بیت‌کوین

اگرچه حداکثر 21 میلیون بیت‌کوین قابل‌استخراج است، اما این احتمال وجود دارد که تعداد بیت‌کوین‌‎های در گردش به میزان قابل‌توجهی کمتر از این تعداد باشد؛ چراکه دارندگان این ارز دیجیتال ممکن است دسترسی به دارایی خود را مثلاً با از دست دادن کلیدهای خصوصی کیف پول بیت‌کوین خود یا فوت بدون به اشتراک گذاشتن جزئیات کیف پول خود، از دست بدهند. بد نیست اشاره کنیم که شرکت Chain lysis تخمین می‌زند که تا 20 درصد از بیت‌کوین صادرشده ممکن است برای همیشه از بین برود.

اتمام استخراج بیت‌کوین بر ماینرها چه تأثیری خواهد داشت؟

بعد از استخراج 21 میلیون بیت‌کوین و رسیدن به تعداد حداکثر، حتی اگر این تعداد در نهایت کمی هم کمتر از 21 میلیون باشد، سکه‎ جدیدی صادر نخواهد شد و تراکنش‌های بیت‌کوین در قالب بلوک‌ها ادغام و پردازش می‌شوند و ماینرهای بیت‌کوین همچنان پاداش خود را دریافت خواهند کرد.
اتمام استخراج بیت کوین، بر ماینرهای این بلاک‌چین تأثیر خواهد گذاشت اما نحوۀ این تأثیرگذاری تا حد زیادی به چگونگی تکامل بیت‌کوین به‌عنوان یک ارز دیجیتال بستگی دارد و چنانچه از تعداد بیت‌کوین استخراج‌شده تا امروز فراتر رفته و طبق پیش‌بینی‌ها، سال 2140 پایان استخراج بیت‌کوین باشد و کماکان بسیاری از تراکنش‌ها را پردازش کند، ماینرها در آن زمان ممکن است بتوانند تنها از کارمزد پردازش تراکنش سود کسب کنند.

تعداد بیت‌کوین استخراج شده تا امروز

 

همچنین اگر بیت‌کوین در سال 2140 به‌جای خریدهای روزانه تا حد زیادی به‌عنوان یک ذخیره‌کننده ارزش به فعالیت خود ادامه دهد، حتی با حجم کم تراکنش‌ها و ناپدید شدن پاداش‌های بلوک، بازهم سودآوری برای ماینرها امکان‌پذیر خواهد بود؛ در این صورت استخراج‌کنندگان می‌توانند برای پردازش تراکنش‌های با ارزش بالا، کارمزد تراکنش‌های بالایی دریافت کنند و با استفاده از بلاک‌چین‌های کارآمدتری مانند شبکه لایتنینگ که در ارتباط با بلاک‌چین بیت‌کوین کار کرده تا هزینه روزانه را تسهیل کند، کماکان به سودآوری خود ادامه دهند.

اما اگر استخراج بیت‌کوین در غیاب پاداش بلوک به‌طور قابل‌اعتمادی سودآور نباشد، ممکن است برخی نتایج منفی نظیر تبانی گروهی ماینرها برای کنترل منابع و اعمال هزینه تراکنش بالاتر و همچنین استخراج خودخواهانه‎ سکه‌ها توسط ماینرها از طریق مخفی کردن بلوک‌‏های معتبر جدید و معرفی نمودن آن‌‏ها به‌عنوان بلوک‌‏های آزاد تأیید نشده را نیز در بر داشته باشد که این عمل می‌تواند زمان پردازش بلوک‌ها را به طرز محسوسی افزایش داده و هزینه‌های بسیار بالایی برای بلوک‌های جدید زمانی به ارمغان آورد که در نهایت به زنجیره بلوک عرضه می‌شوند.

عاقبت بیت‌کوین چه می‌شود و پیش‌بینی قیمت آن

اکوسیستم بیت‌کوین هنوز درحال‌توسعه است و این امکان را به وجود می‌آورد که بیت‌کوین ممکن است در دهه‌های آینده نیز به روند تکاملی خود ادامه دهد اما با وجود اینکه بیت‌کوین تکامل می‌یابد، پس از رسیدن به سقف 21 میلیون سکه چه می‌شود؟ عاقبت بیت‌کوین چه خواهد شد؟ آیا بیت‌کوین در سال 2140 مانند پول جیبی یا شمش‌های طلا عمل خواهد کرد؟

عاقبت بیتکوین

پس از استخراج این تعداد، هیچ بیت‌کوین جدیدی منتشر نخواهد شد و رسیدن به این حد عرضه احتمالاً بیشترین تأثیر را بر ماینرهای بیت‌کوین خواهد داشت اما این امکان وجود دارد که سرمایه‌گذاران بیت‌کوین نیز تأثیرات منفی این رویداد را تجربه کنند.

زمانی که ناکاموتو بیت‌کوین را در سال 2008 ایجاد کرد، پاداش تأیید یک بلوک تراکنش، 50 بیت‌کوین بود. در سال 2012، به 25 بیت‌کوین کاهش یافت و در سال 2016 به 12.5 کاهش یافت. در ماه مه 2020، ماینرها به ازای هر بلوک جدید 6.25 بیت‌کوین درآمد داشتند و تا پایان سال 2024 انتظار می‌رود که ماینرها تنها 1.56 بیت‌کوین کسب کنند. برای تأیید یک بلوک از تراکنش‌ها این فرآیند نصف شدن نامیده می‌شود و تا آخرین استخراج بیت‌کوین ادامه خواهد داشت.
پس از رسیدن به 21 میلیون عرضه در گردش، بیت‌کوین کمیاب‌تر خواهد شد و ماینرها به‌جای پاداش‌های بلوک، به کارمزد تراکنش‌ها وابسته خواهند شد. استخراج‌کنندگان از تراکنش‌هایی که روی این بلاک‌چین‌ها اتفاق می‌افتد، درآمد بیشتری نسبت به خود ماینینگ خواهند داشت.
همچنین باید اشاره کرد که بیت‌کوین فقط یک ارز دیجیتال نیست، بلکه یک شبکه بلاک‌چین است که تراکنش‌ها را در چارچوب دفتر کل توزیع شده پردازش می‌کند؛ بنابراین این فناوری موارد استفاده بسیار بیشتری از یک دارایی رمزنگاری دارد.

تعداد بیت‌کوین استخراج شده تا امروز

صرف‌نظر از هرگونه تلاش آتی برای تغییر فناوری اساسی بیت‌کوین، کارشناسان پس از رسیدن به حداکثر حد مجاز، به گمانه‌زنی در مورد آینده ادامه می‌دهند. برخی تحلیلگران ادعا می‌کنند که فناوری‌های جدید احتمالاً به کاهش هزینه‌های ماینینگ کمک می‌کنند (استخراج بیت‌کوین به رایانه‌هایی با قدرت بالا نیاز دارد که به‌شدت از برق استفاده می‌کنند) که در نهایت منجر به سود بیشتر برای ماینرها خواهد شد. برخی دیگر پیشنهاد می‌کنند که پلتفرم‌های بیت‌کوین می‌بایست فقط برای تراکنش‌های بزرگ و با ارزش بسیار بالا مورد استفاده قرار ‌گیرند تا درآمد کافی برای راضی نگه‌داشتن سهامداران ارائه شود.
در حال حاضر، متوسط ​​کارمزد هر تراکنش بیت‌کوین 15 دلار است و باید توجه داشت که این کارمزد در سال گذشته 1.40 دلار بود، به این معنی که در برخی رویدادها مانند سقوط کریپتو، قیمت می‌تواند به افزایش خود ادامه دهد؛ بااین‌حال، هیچ اطمینانی وجود ندارد که هزینه فرآیند استخراج در سال‌های آینده بالا باقی بماند.

آنکور دوبی، مدیر سرمایه‌گذاری در ژوپیتر کپیتال، معتقد است که حتی پس از اتمام استخراج بیت‌کوین‌، ماینرهای کریپتو همچنان در شبکه بلاک‌چین غیرمتمرکز شرکت خواهند کرد؛ البته شاید تمرکز در آن مقطع زمانی از استخراج بیت‌کوین به تسهیل تراکنش تغییر کند، اما شبکه به‌عنوان یک موجودیت کلی آسیب زیادی نخواهد دید.

در بحث عاقبت بیت‌کوین، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که رابطه‌‎ای معکوس بین قیمت و عرضه کل بیت‌کوین وجود دارد؛ بنابراین پس از گذشتن از مرز تعداد بیت‌کوین استخراج شده تا امروز و رسیدن به حد ماکسیمم، عرضه BTC کاهش خواهد یافت و سرمایه‌گذاران می‌توانند انتظار داشته باشند که قیمت، به طرز چشمگیری افزایش یابد.
همچنین بسیاری از کارشناسان با دنبال کردن روند افزایش خریدوفروش این رمزارز توسط زنان نسبت به مردان در سال 2021 و خبرهایی مبنی بر دریافت حقوق شهرداران نیویورک به Bitcoin در آینده، نسبت به ادامه‎ درخشش این رمزارز مانند گذشته و چه‌بسا بیش از گذشته، فوق‎‌العاده خوش‌بین‌اند.

به‌طورکل، عاقبت بیت‌کوین تا حد زیادی به تقاضا و مقررات آینده بستگی دارد اما می‌توان گفت که بیت‌کوین تا آن زمان به کمیاب‌ترین دارایی در جهان تبدیل خواهد شد.

عاقبت بیتکوین چه می شود؟
هرچند که مناقشات سیاسی بین روسیه و اوکراین و به وجود آمدن درگیری نظامی، شاهد افت قیمت کم‌سابقه‌ بیت‌کوین بوده‌ایم اما بنابر اظهارنظرها و پیش‌بینی‌های کارشناسان از قیمت این سکه، این افت کوتاه‌مدت بوده و باگذشت زمان در میان‌مدت و بلندمدت، مجدداً شاهد افزایش قیمت این رمزارز خواهیم بود.

سخن پایانی

بیت‌کوین یکی از معدود ارزهایی است که از ابتدا یک حد مشخص را برای استخراج خود تعیین کرده تا در برابر افت قیمت یا تورم احتمالی در آینده، ایمن باشد؛ تعداد بیت‌کوین استخراج‌شده تا امروز بیش از 90 درصد حد مجاز را به خود اختصاص داده اما وجود سازوکارهایی هوشمندانه، پایان استخراج بیت‌کوین را تا دهه‌ها به عقب خواهد راند.

پس از اتمام استخراج بیت‌کوین نیز هیچ سکه‌‎ی جدیدی منتشر نشده و به‌همین‌خاطر با کاهش عرضه، شاهد افزایش قیمت این ارز دیجیتال خواهیم بود؛ پیش‌بینی‌ای که دارندگان Bitcoin را بیش از همگان خوشحال خواهد کرد!

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *