نحوه تبدیل سهام کاغذی به آنلاین در بورس

تبدیل سهام کاغذی به آنلاین

در گذشته هنگامی که شرکت‌ها می‌خواستند سهامی را واگذار کنند آن را بر روی برگه‌ای نوشته و به شخص می‌دادند اما امروزه در معاملات بورسی تحولاتی به وجود آمده و معاملات بر خط آنلاین انجام می‌گیرد. که این مساله توانست موجب تحولات بسیار گسترده‌ای از جمله باعث مطرح شدن نحوه تبدیل سهام کاغذی به آنلاین در بورس گردید.

شروع تبدیل سهام کاغذی به آنلاین

سایر کشو‌ر‌ها معمولا از معاملات آنلاین یا بر خط استفاده می‌نمایند و اولین بار این کار در آمریکا در سال 1971 به طور رسمی انجام گرفت. در این روش به جای این که میزان سهم و معامله در برگه نوشته شود بعد از این که سفارشات توسط کسی که سرمایه گذاری کرده است در سیستم معاملات بورسی ثبت شود، به سازمان فرابورس و بورس ایران فرستاده می‌شود تا معامله انجام گیرد.

در واقع در این روش تمام اطلاعات بورسی نظیر شاخص‌ها، نمادها و … را می تواند مشاهده کند و برای خرید و فروش هر سهم اقدام به عمل نماید. اما بحث ما چیز دیگری است. همان طور که گفتیم سهام کاغذی هنوز هم جای خود را در معاملات بورسی به طور کامل از دست نداده است، اما ممکن است کسی بخواهد هر روز اطلاعات خود را چک کند و بر روی سامانه معاملات خود را انجام دهد بنابراین لازم است که سهام‌های کاغذی به سهام‌های بورسی تبدیل گردند. در این مقاله قصد داریم به شما شیوه تبدیل سهام کاغذی به آنلاین را آموزش دهیم، پس اگر مایل هستید در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید با ما همراه شوید.

سهام کاغذی چیست

 

تبدیل و انتقال سهام کاغذی به آنلاین در کارگزاری

همان‌طورکه گفتیم ممکن است سهام شما بنا به هر دلیلی به شکل کاغذی باشد اما اکنون لازم است آن را به سهام آنلاین تبدیل نمایید. در ابتدا لازم است شما سهام کاغذی خود را نگه داشته باشید تا بتوانید اطلاعات آن را وارد سامانه کرده و آن را به سهام آنلاین تبدیل نمایید. همان طور که خودتان می‌دانید دوره سهام کاغذی تمام شده است اما بسیار پیش می‌آید که شما معامله‌ای را قبلا انجام داده و سهمی از یک شرکت خریده باشید و اکنون بخواهید آن را به سهام آنلاین تبدیل نمایید. برای این کار لازم است که این کار را به کارگزاری‌هایی مانند پاسارگاد، بانک ملی، فارابی، آگاه، بانک‌های کشاورزی، ملی و تجارت و … واگذار نمایید تا برای شما به بهترین وجه ممکن انجام دهند. این کارگزاری‌ها شرایطی را مهیا ساخته‌اند که سهام خود را به آن‌ها واگذار نمایید.

شیوه انتقال سهام به کارگزاری

همان‌طورکه گفتیم برای تبدیل سهام کاغذی به آنلاین لازم است سهام کاغذی خود را به کارگزاری انتقال دهید. این کار بسیار ساده است و برای همه کارگزاری‌ها روش یکسانی دارد اما در کارگزاری‌های مختلف منو‌ها متفاوت هستند. سهام کاغذی لازم است توسط کارگزار ناظر به کارگزار فعلی تغییر یابد. در ادامه قصد داریم روش انجام این کار و مراحل آن را  برای شما بیان کنیم.

  1. ابتدا در سامانه کارگزاری مورد نظر خود وارد شده و لاگین کنید.
  2. در مرحله بعدی لازم است گزینه‌ها را بررسی نموده و کارگزار ناظر را پیدا کنید.
  3.  سپس نماد سهام کاغذی خود را در قسمت مربوطه ثبت نموده و منظر بمانید تا درخواست شما بررسی گردد.
  4. این بررسی ممکن است از 1 الی 7 روز طول بکشد.
  5.  پس از این مدت سهام مورد نظر به پرتفوی کارگزاری منتقل می‌شود.

با انجام این مراحل 5 گانه شما به راحتی توانستید سهام کاغذی خود را به آنلاین تبدیل نمایید. ممکن است هنگامی که می‌خواهید کارگزار ناظر را تغییر دهید کمی به مشکل بر بخورید که برای این کار می‌توانید از دوستان خود که در این زمینه فعالیت دارند کمک بگیرید و یا ابتدا آموزش این کار را فرا گرفته و سپس آن را انجام دهید.

فروش سهام کاغذی چگونه انجام می‌شود؟

اکنون که تبدیل سهام کاغذی به آنلاین برای شما انجام گرفت و به صفحه پرتفوی اضافه گردید می‌توانید برای فروش سهام خود و معامله با آن اقدام کنید. برای این کار لازم است اقداماتی انجام دهید که به شرح زیر است که با انجام اقدامات زیر سفارش شما ثبت گردیده و معامله انجام خواهد شد.

  1.  ابتدا در صفحه معاملاتی که مربوط به شما است وارد شوید و نماد مورد نظر را انتخاب نمایید.
  2. یک صفحه برای شما باز می‌شود که می توانید نماد و جزئیات مربوط به شرکتی که قصد فروش سهام آن را دارید ببینید.
  3.  در مرحله بعد لازم است شما یک سری اطلاعات مانند تعداد سهام و قیمت آن را وارد نمایید.
  4.  در نهایت دکمه مربوط به ثبت سفارش برای فروش را بزنید.

نحوه فروش سهام کاغذی

نکته ضروری هنگام تبدیل سهام کاغذی به آنلاین

همان‌طورکه پیش از این گفتیم این کار بسیار ساده است و به‌راحتی با انجام چند مرحله ساده می‌توان آن را انجام داد اما رعایت یک نکته ضرورت دارد. فراموش نکنید قبل از اقدام به تبدیل سهام کاغذی به آنلاین ابتدا کد بورسی شما فعال باشد و نماد سهامی که قصد انتقال آن را دارید در سامانه بورسی موجود باشد در صورتی که این دو نکته را چک کردید می‌توانید به تبدیل سهام اقدام کنید. برای گرفتن کد بورسی ابتدا لازم است در کارگزاری مورد نظر ثبت نام نموده و سپس با استفاده از سامانه سجام کد ده رقمی برای شما ارسال می‌گردد. سپس لازم است به دفتر پیشخوان دولتی مراجعه نموده و کد را دریافت نمایید. این کد برای هر شخصی منحصر به فرد است و در معاملات بورسی مختلف می‌تواند از آن استفاده کند.

سخن پایانی

در اکثر کشور‌های دنیا و به خصوص کشور ما معاملات به صورت آنلاین انجام می‌شود اما ممکن است شخصی برای مثال در دو یا سه سال پیش سهمی از یک شرکت را خریداری کرده باشد که آن را به صورت کاغذی دریافت کرده است. در این شرایط لازم است تبدیل سهام کاغذی به آنلاین انجام گیرد تا شخص بتواند روزانه اطلاعات بورسی خود را مشاهده کرده و همچنین بتواند اقدام به فروش سهام کاغذی خود از طریق سامانه بورس نماید. در این مقاله تلاش کردیم روش تبدیل سهام کاغذی به آنلاین را برای شما بیان کنیم. همچنین در صورتی که در این مورد سوالی داشتید می‌توانید با مشاوران دلفین وست در ارتباط بوده و سوالات خود را از آن‌ها بپرسید.​

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *