کریپتوپانکس (CryptoPunks) چیست؟

کریپتوپانکس

امروزه کریپتوپانکس (CryptoPunks) یکی از محبوب‌ترین و گران‌ترین مجموعه‌های توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)در جهان هستند. برخی از پانک‌ها با قیمت ده‌ها میلیون دلار به فروش می‌رسند. در نگاه اول، چهره‌های کوچک مربعی پیکسلی خاص به‌نظر نمی‌رسند. برخی از آن‌ها پیپت دود می‌کنند، برخی‌دیگر کلاه دارند و برخی حتی بیگانه هستند. اما وقتی صحبت از NFT به میان می‌آید، ظاهر می‌تواند فریبنده باشد.

در سال 2021،NFT یک روند بزرگ در صنعت ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. تقاضا برای اقلام منحصربه‌فرد، کمیاب همچنان رو به افزایش است. هنرمندان، مشاهیر و سازندگان پروژه‌های مختلف NFT را راه‌اندازی می‌کنند تا عطش سیری‌ناپذیر کلاس‌های دارایی جدید را برطرف کنند. درحالی‌که درحال‌حاضر صدها توکن غیرقابل تعویض (NFT) درحال پرواز هستند، هدف هر کدام موفقیت بزرگ بعدی است. کل NFT در سال 2017 با یک پروژه جالب به نام CryptoPunks شروع شد. فقط 10000 کریپتوپانکس 8 بیتی، که مجموعه‌ای از NFT ها هستند درحال‌حاضر تقاضای زیادی دارند.
فقط داشتن یکی از این تصاویر می‌تواند به‌طور بالقوه برای شما هر چیزی از یک آپارتمان کوچک گرفته تا یک عمارت بزرگ را بخرد. با ما همراه باشید تا با کریپتوپانکس و سازندگان آن‌ها بیشتر آشنا شوید. اگر قصد خرید و سرمایه‌گذاری در این بازار را دارید حتما بخش کجا و چطور کریپتوپانکس بخریم را مطالعه کنید.

کریپتوپانکس چیست؟

CryptoPunks که توسط استودیوی توسعه Larva Labs در نیویورک در سال 2017 ایجاد شد، مجموعه‌ای از 10000 تصویر هنری 24×24، به سبک 8 بیتی، توکن‌سازی شده و پیکسل‌شده است. CryptoPunks یکی از پیشگامان شناخته شده در فضای NFT است زیرا یکی از اولین سری‌های توسعه یافته در بلاک‌چین اتریوم بود.NFT در واقع سند مالکیت یک شی دیجیتال است و در این مورد، نگه داشتن کریپتوپانکس NFT به این معناست که شما تنها صاحب یک تصویر پیکسلی منحصر‌به‌فرد هستید.

هر کریپتوپانکس NFT به‌طور تصادفی از چندین ویژگی مختلف تولید می‌شود و به‌طور‌موثر به آن‌ها اجازه می‌دهد تا منحصربه‌فرد باشند زیرا هیچ دو کریپتوپانک دقیقاً یکسان نیستند. درواقع هر کریپتوپانکس به‌طور تصادفی از فهرستی از ده‌ها موضوع ایجاد می‌شود، به این معنی که طیفی از طرح‌ها وجود دارد: افراد، بیگانگان، زامبی‌ها، و میمون‌. بیگانگان و زامبی‌ها از جمله محبوب‌ترین آواتار‌هایی هستند که تا به امروز بالا‌ترین قیمت فروش را داشته‌اند.
اندازه NFT طی سه سال آینده به تدریج افزایش یافت، اما تقاضا برای این مجموعه‌های دیجیتال کمیاب تا اواخر سال 2020 و به ویژه اوایل سال 2021 افزایش پیدا نکرد. زمانی که تقاضای زیادی برای کالایی با عرضه محدود وجود داشته باشد، قیمت‌ها افزایش می‌یابد. این مورد در مورد پروژه کریپتوپانکس صدق می‌کند.

CryptoPunks

ارزش فزاینده آن‌ها در بازارهای ثانویه NFT مانند OpenSea منجر‌به فروش چند میلیون دلاری، حراج در برخی از خانه‌های حراج برتر جهان از جمله کریستیز و ساتبی شده است. از ژانویه 2022، کریپتوپانکس تنها در OpenSea بیش از 2.5 میلیارد دلار از کل حجم تراکنش‌ها را تولید کرده‌اند، و محبوبیت و ارزش بازار آن‌ها همچنان در حال افزایش است، زیرا فضای NFT به کاربران اصلی می‌رسد.

سازندگان کریپتوپانکس چه افرادی هستند؟

جالب اینجاست که ایده محبوب‌ترین پروژه NFT جهان به‌عنوان یک آزمایش آغاز شد. مت هال و جان واتکینسون، سازندگان کریپتوپانکس، در ابتدا فکر می‌کردند که می‌توانند از این نرم افزار برای توسعه یک برنامه استفاده کنند، اما این آواتارها به سرعت به یک جهش بزرگ در فناوری تبدیل شدند. در سال 2017، هال و واتکینسون، بنیانگذاران Larva Labs، یک برنامه نرم افزاری توسعه دادن. این برنامه، هزاران تصویر پیکسلی مختلف را ایجاد کرد که ناهماهنگی‌ها و افراد ناسازگار را نشان می‌داد. ایده استفاده از این برنامه و آواتار در برنامه یا بازی گوشی‌های هوشمند است و از جنبش پانک لندن در دهه 1970 الهام گرفته شده است. آن‌ها نمی‌دانستند که پروژه کوچک آن‌ها صنعت عظیم NFT را که امروز می‌شناسیم، آغاز می‌کند. با استفاده از این فناوری، هال و واتکینسون توانستند معنای “مالکیت” چیزی را تغییر دهند.

سازندگان CryptoPunks

متعاقباً، قبل از اینکه استاندارد توکن ERC-721 وجود داشته باشد، مجموعه‌ای از 10000 کریپتوپانکس در بلاک‌چین اتریوم راه اندازی شد. کریپتوپانکس ابتدا به صورت رایگان منتشر شدند، تنها کاری که برای داشتن آن باید انجام می‌دادید، پرداخت هزینه تراکنش کوچک اتریوم بود و هر دارنده کیف پول اتریوم به مجموعه‌ای از NFT ها دسترسی داشت.1000 کریپتوپانکس اول برای توسعه‌دهندگان پروژه رزرو شده و Dev Punks نامیده می‌شود و خیلی زود، 9000 پانک موجود ربوده شدند.

پروژه کریپتوپانکس شامل تعداد زیادی طرح است که انسان‌ها، زامبی‌ها، بیگانگان و میمون‌ها را نشان می‌دهد. در واقع در این مجموعه 9 بیگانه، 24 میمون، 88 زامبی، 3840 پانک زن و 6039 مرد وجود دارد. هر کریپتوپانکس شخصیت ظاهری و ترکیبی منحصربه‌فرد از ویژگی‌های متمایز خود را دارد و این باعث می‌شود آن‌ها بسیار کم‌یاب و گران‌قیمت باشند. بیش از 70 ویژگی وجود دارد. برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است: بانی، خفه کننده، کلاه خلبانی، تیارا، دندان باک، عینک جوش، پیگتیل صورتی با کلاه. آن‌ها عمدتاً با لوازم جانبی خود متمایز می‌شوند. به‌عنوان مثال، 696 پانک با رژ لب داغ، 44 نفر کلاه بیبی، 54 نفر کلاه خلبانی، 124 نفر دارای خال، 136 نفر دارای مو‌های سفید وحشی، 146 دارای ریش بزرگ و 572 نفر دارای عینک نرد هستند.

هرچه یک کریپتوپانک لوازم جانبی بیشتری داشته باشد، خرید آن گران‌تر است. بیشترین لوازم جانبی که یک کریپتوپانک می‌تواند داشته باشد 7 عدد است که آن را بسیار کم‌یاب و گران می‌کند. حدود هشت پانک هیچ ویژگی متمایزی ندارند، آن‌ها اغلب به عنوان پانک‌های پیدایش شناخته می‌شوند، درحالی‌که یک کریپتوپانک، شماره 8348، دارای هفت ویژگی اساسی است و یکی از جذاب‌ترین آثار هنری در مجموعه کریپتوپانک به‌حساب می‌آید.
کریپتوپانکس غیرانسانی نیز گران و کم‌یاب هستند زیرا تعداد زیادی در بازار وجود ندارد. مانند کریپتوپانک‌های انسانی، کریپتوپانک‌های غیرانسانی نیز دارای ترکیبی متفاوت از لوازم جانبی هستند.

معرفی معروف‌ترین کریپتوپانکس

چه چیزی CryptoPunks را متفاوت می‌کند؟

یکی از بزرگ‌ترین محرک‌های تقاضا برای پروژه کریپتوپانکس این است که یکی از قدیمی‌ترین پروژه‌های NFT موجود در جهان و اولین مجموعه از تصاویر نمایه تولید شده به‌طور تصادفی هستند. ارزش NFTهای قدیمی مانند کریپتوپانکس با نقاشی‌های قدیمی معروف مانند «Femme nue couchée au collier» پیکاسو در سال 1932 قابل مقایسه است که توسط جاستین سان از TRON خریداری و توکن شده است.
ازاین‌رو، سن کریپتوپانک‌ها در بلاک‌چین، مطلوبیت آن‌ها را افزایش می‌دهد. اکثر سرمایه‌گذاران صرفاً پانک‌ها را برای این‌که یکی از قدیمی‌ترین آثار هنری NFT هستند و هنوز وجود دارند، آن‌ها را می‌خرند.

nft کریپتوپانکس

کریپتوپانک‌ها همچنین صاحبان برجسته‌ای نیز دارند، مانند رپر Jay-Z، اینفلوئنسر و سرمایه‌گذار گری Vaynerchuk و حتی Visa و غیره. در واقع، NFT‌ها آنقدر محبوب بودند که ویزا مجبور شد پانک را به قیمت 160000 دلار بخرد تا به این بازار بپیوندد.
علاوه‌براین، تمایزهای آشکاری وجود دارد که برخی از کریپتوپانکس را برای کلکسیونرها جذاب‌تر و ارزشمندتر می‌کند. آواتارهای بیگانه کمیاب‌ترین آواتارهای تصادفی هستند و به‌همین‌دلیل، کریپتوپانک‌های عجیب در میان گران‌ترین تصاویر NFT فروخته شده تا به امروز هستند. طرح‌های میمون و زامبی نیز مورد توجه قرار می‌گیرند. بیش‌تر کریپتوپانکس با ویژگی‌ها و لوازم جانبی متفاوت شبیه انسان‌ها هستند، اما آن‌هایی که بیشتر به‌نظر می‌رسند، از نظر قیمت درخواستی در بازارهای NFT به سطح بازار نزدیک‌تر هستند.

معروف‌ترین کریپتوپانکس چیست؟

در این‌جا برخی از معروف‌ترین کریپتوپانکس و گران‌ترین آن‌ها را که سرمایه‌گذاران و مجموعه داران مشتاق هنر دیجیتال توانسته‌اند به آن‌ها دست پیدا کنند، معرفی می‌شوند. اکثر NFTهای برتر بخشی از نوع کمیاب “Zombie” هستند. شاید فعلاً باید آن را «تب زامبی» بنامیم.

1. #7523 CryptoPunk: ارزش 11.75 میلیون دلار

cryptoPunk #7523 یک پانک بیگانه از 9 پانک موجود در مجموعه است. این باعث می‌شود که یکی از کم‌یاب‌ترین و معروف‌ترین کریپتوپانکس آثار هنری در مجموعه باشد. این کریپتوپانک تصویر یک بیگانه را با ماسک جراحی به تصویر می‌کشد.
cryptoPunk #7523 توسط Shalom Meckenzie، یکی از سهام‌داران اصلی شرکت شرط‌بندی ورزشی و فانتزی روزانه Draftkings به قیمت 11.75 میلیون دلار، در خانه حراج معتبر ساتبی لندن خریداری شد.

2. CryptoPunk #4156: ارزش 10.26میلیون دلار

با تنها 24 میمون پانک در این مجموعه، یک سرمایه گذار در دسامبر 2021، 10.26 میلیون دلار برای کریپتوپانک شماره 4156 پرداخت کرد و آن را به دومین پانک گران‌قیمت فروخته شده تا به امروز تبدیل کرد. این کریپتوپانک یکی از نوع کمیاب “میمون” است و تاکنون چندین بار فروخته شده است.

3. CryptoPunk #7804:  ارزش 7.56 میلیون دلار

CryptoPunk #7804 یک بیگانه است که کلاه و عینک آفتابی به سر دارد و پیپ می‌کشد. این کریپتوپانک به Dylan Field، مدیر عامل ابزار طراحی مبتنی بر ابر Figma، به قیمت 7.56 میلیون دلار فروخته شد. CryptoPunk #7804 یکی از معروف‌ترین کریپتوپانکس تا به امروز است و نیز بخشی از نوع بسیار کم‌یاب “بیگانه” محسوب می‌شود.

4. CryptoPunk #3100: ارزش 7.51 میلیون دلار

CryptoPunk #3100 آخرین بار در اوایل مارس 2021 به قیمت 7.51 میلیون دلار فروخته شد. این یکی از پانک‌های بیگانه است، اما با یک هدبند سفید-آبی. این کریپتوپانکس منحصربه‌فرد نیز بخشی از نوع بسیار کمیاب “بیگانه” است. تنها 0.09 درصد از کل کریپتوپانک‌ها دارای این ویژگی هستند.

5. Cypherpunk #5217:  ارزش 5.44 میلیون دلار

CryptoPunk #5217 یک میمون پانک است که یک روسری بافتنی قرمز و زنجیر طلایی پوشیده است. درنهایت به قیمت 5.44 میلیون دلار فروخته شد. این کریپتوپانکس نیز بخشی از نوع کم‌یاب “میمون” است و آن را از هر نظر منحصربه‌فرد می‌کند.

معروف‌ترین کریپتوپانکس

کریپتوپانکس چگونه کار می‌کند؟

در زمان راه‌اندازی پروژه، پروتکل توکن ERC-721 که درحال‌حاضر در NFT استفاده می‌شود وجود نداشت. Larva Labs مجبور شد با ERC-20 کار کند.
اگر به توکن‌ها در Etherscan نگاه کنیم، می‌توانیم حداکثر عرضه کل 10000 را مشاهده کنیم.
شما می‌توانید اعتبار هر کریپتوپانکس را با هش کردن تصویر مرجع آن و مقایسه آن با هش یک تصویر خاص در گره‌های توکن تعیین کنید.

CryptoPunks را از کجا بخریم؟

علاوه‌بر طراحی Larva Labs، کریپتوپانکس بازار خود را در وب‌سایت CryptoPunks ایجاد کرده است. این‌جا جایی است که کاربران برای خرید‌و‌ فروش کریپتوپانک پیشنهاد می‌دهند.
پروژه کریپتوپانکس همچنین به Opensea، بازار پیشرو NFT در اتریوم راه یافته است. با‌این‌حال، این نوار‌ها کمی متفاوت هستند. این در توکن‌های ERC-721 کپسوله شده است تا بتوان آن را در بازار‌های NFT معامله کرد.
CryptoPunk ERC-721 را می‌تواند به‌راحتی به فرم اصلی ERC-20 خود تبدیل کند. کپسوله‌سازی و باز کردن روی PUNKS انجام می‌شود و می‌توان آن را با استفاده از کیف پول MetaMask حاوی کریپتوپانک انجام داد.

پروژه کریپتوپانکس

چطور کریپتوپانکس بخریم؟

1. خرید اتریوم (ETH)

از آن‌جایی که توکن‌های غیرقابل تعویض هنوز در مراحل ابتدایی هستند، نمی‌توانید به صرافی بروید و آن‌ها را خریداری کنید. درعوض، باید NFT‌ها را با اتر، توکن بومی در بلاک‌چین اتریوم خریداری کنید. برخی از پلتفرم‌های عالی که اتر را ارائه می‌کنند عبارتند از Coinbase ،eToro و Gemini. اگر به اندازه کافی اتریوم برای خرید پانک خود دارید، باید وجوه خود را به کیف پول اتریوم منتقل کنید.

2. یک کیف پول بخرید یا دانلود کنید

اگر می‌خواهید NFT‌های خود را ایمن نگه دارید، باید آن‌ها را در کیف پول اتریوم نگه دارید. دو نوع اصلی کیف پول اتریوم، کیف پول سخت‌افزاری و نرم‌افزاری وجود دارد. کیف پول‌های نرم افزاری مانند Coinbase Wallet و Metamask برنامه‌های کامپیوتری هستند که ارز‌های دیجیتال و NFT شما را ذخیره می‌کنند.
برای خرید کریپتوپانکس، باید یک کیف پول نرم‌افزاری را به وب‌سایت Larva Lab متصل کنید. همان‌طور که در بالا اشاره شد، رایج‌ترین کیف پول نرم‌افزاری Metamask است، زیرا افزونه Google Chrome آن تعامل با وب‌سایت‌هایی را که با ارزهای دیجیتال تراکنش می‌کنند، آسان می‌کند.
کیف‌پول‌های سخت‌افزاری، دستگاه‌های فیزیکی هستند که ارزهای دیجیتال و NFT‌های شما را به‌صورت آفلاین ذخیره می‌کنند و امن‌ترین راه برای ذخیره کلکسیون‌های دیجیتال شما هستند. اکثر کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانند انواع ارزهای رمزنگاری شده را ذخیره کنند، بنابراین برای تمام دارایی‌های دیجیتال خود فقط باید یک کیف پول بخرید.

3. یک قطعه از مجموعه کریپتوپانکس بخرید

همه 10000 کریپتوپانکس قبلاً روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شده‌اند. این بدان معناست که اگر می‌خواهید یک کریپتوپانکس بخرید، باید آن را از شخصی خریداری کنید که از قبل مالک مجموعه است. برای انجام این‌کار، به وب‌سایت Larva Lab بروید و CryptoPunks فهرست شده برای فروش را مشاهده کنید. قیمت این مجموعه‌ها از حدود 90 اتر تا هزاران اتریوم متغیر است.

برای خرید کریپتوپانکس، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک لیست با استفاده از ارز دیجیتال در کیف پول اتریوم خود خریداری کنید. برخی از فهرست‌ها را می‌توانید به‌صورت خودکار خریداری کنید، اما برخی دیگر پیشنهادات را می‌پذیرند و قیمت خرید مشخصی ندارند. اگر فروشنده پیشنهاد شما را بپذیرد، تراکنش از طریق بلاک‌چین اتریوم پردازش می‌شود و NFT به کیف پول اتریوم شما ارسال می‌شود. بیش‌تر فهرست‌ها از اتریوم به‌عنوان روشی برای پرداخت استفاده می‌کنند، اما برخی‌دیگر از توکن‌های اتریوم ماننداستیبل کوین‌ها نیز استفاده می‌شوند.
میانگین قیمت پرداخت شده برای کریپتوپانک اخیراً حدود 400000 دلار است. کریپتوپانک‌های کم‌یاب و موردتوجه، مجموعه‌های دیجیتالی بسیار گران‌قیمتی هستند.

خرید CryptoPunks

 

آینده کریپتوپانکس چگونه است؟

تقاضا برای کریپتوپانکس NFT احتمالاً ادامه خواهد داشت، چراکه می‌تواند بازدهی بزرگی را برای سرمایه‌گذارانی که قبل از افزایش خرید کرده‌اند، ایجاد کند. هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا سطح فعلی تقاضا ادامه خواهد داشت یا خیر وجود ندارد، اما قیمت سطح ورودی برای پانک‌ها همچنان درحال افزایش است. حداقل قیمت در اوایل آگوست 2021 حدودا 100000 دلار بود و تنها چند روز بعد، از 150000 دلار گذشت.
غول خدمات مالی ویزا در اواخر آگوست 2021 به مالک CryptoPunk نادر تبدیل شد و NFT را یک “مصنوع تجاری تاریخی” خواند. او اظهار کرد که NFTها نقش مهمی در آینده خرده‌فروشی، رسانه‌های اجتماعی، سرگرمی و تجارت خواهند داشت. تقریباً بلافاصله پس از اعلام این خبر، بازار کریپتوپانکس‌ها افزایش یافت و تنها در آن روز بیش از 101 میلیون دلار NFT به این گروه فروخته شد. یک رکورد یک روزه!

بعید به نظر می‌رسد که Larva Labs کریپتوپانکس‌های بیش‌تری را منتشر کند، زیرا بخش بزرگی از جذابیت آن‌ها این است که عرضه محدودی دارند و جزو قدیمی‌ترین NFT های موجود هستند. در عوض، این شرکت شروع به حرکت به سمت پروژه‌های دیگر کرده است، مانند Meebits در سال 2021 – مجموعه‌ای از 20000 آواتار سه بعدی وکسل که با همان روحیه کریپتوپانکس ساخته شده‌اند. بااین‌حال، هنوز پیشرفت‌های بیش‌تری در مورد پروژه کریپتوپانکس‌ها وجود دارد. به‌عنوان مثال، در آگوست 2021، Larva Labs اعلام کرد که تمام آثار هنری CryptoPunks موجود را روی بلاک‌چین اتریوم قرار داده است. این مرحله‌ای است که کلکسیونر درخواست می‌کند تا از ماندگاری NFT ها اطمینان حاصل کند تا هرگز از وب ناپدید نشوند.

آینده CryptoPunks

سخن پایانی

کریپتوپانکس بسیاری از سرمایه‌گذاران برجسته را در فضای NFT جذب کرده است و در جنبش هنر کریپتو پیشرو است. تنها در چهار سال، قیمت پانک از نزدیک به صفر دلار به چند میلیون دلار رسید. در مورد کریپتوپانکس‌ NFT یک چیز مسلم است، آن‌ها همیشه بخشی جدایی‌ناپذیر از دنیای NFT به‌عنوان قدیمی‌ترین زنجیره، چندین سال قبل خواهند بود.
Larva Labs دائماً درحال بررسی راه‌های جدید برای بهبود بیش‌تر پروژه است، زیرا بعید است که CryptoPunk های بیشتری منتشر کند، زیرا عرضه محدود یکی از عوامل تعیین‌کننده برای محبوبیت آن است. این شرکت نرم‌افزاری فاش کرد که تمام ویژگی‌ها و تصاویر کریپتوپانکس را در زنجیره بلاک‌چین اتریوم قرار داده است. درحالی‌که قرار دادن همه چیز در زنجیره پرهزینه بود، این حرکت به تضمین تداوم و ماندگاری سرمایه‌گذاری‌های CryptoPunks کمک می‌کند. بنابراین این مجموعه محدود به‌عنوان یک بازار ارزشمند باقی خواهد ماند.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *