صندوق آپشن دیفای چیست؟ + نحوه کسب درآمد از آن

صندوق آپشن دیفای

صندوق آپشن دیفای به‌عنوان یکی دیگر از اصطلاحاتی به شمار می‌آید که در بازار ارز دیجیتال موجود است. امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای، ابتکار جدیدی در سیستم‌های مالی است که چون دارای تمرکززدایی بسیار بالایی هستند، در میان تعداد زیادی از افراد محبوبیت پیدا کرده‌‌اند. به عبارتی دیگر باید گفت که یک انقلاب عظیم را در امور مالی و بانکداری به پا کرد.

فعالیت این صندوق درست از سال 2021 شروع و به امور مالی غیرمتمرکز معرفی گردید. نماد استفاده شده برای نوشتن این صندوق DOV است که قفل‌شدن آن با رشد عجیبی به قسمت عظیمی‌ از 700 میلیون دلار ارزش کل صورت گرفته یا تبدیل همان TVL در پروتکل آپشن دیفای انجام شده است. بی‌سابقه بودن این رشد به اندازه‌ای بود که کلیه سرمایه‌گذاران دیفای به آن علاقمند شدند. به همین جهت در این مطلب قصد داریم صندوق‌های آپشن دیفای را به صورت جامع مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. هم‌چنین توضیح خواهیم داد که نحوه کسب درآمد از طریق آن به چه صورت است. برای این که بدانید مهم‌ترین موارد استفاده صندوق Defi Option چیست، به کاربردهای آن نیز اشاره می‌کنیم.

صندوق آپشن دیفای چیست و چه کاربردی دارد؟

صندوق آپشن دیفای دارای یک استراتژی است و محل قرارگیری آن فقط در دسترس سرمایه‌گذاران مطمئن یا معاملاتی است که خود در صرافی‌هایی از قبیل دریبیت اجرا می‌شوند. از استراتژی‌هایی که تا به امروز از آن‌ها استفاده می‌شد و از استراتژی‌هایی که بالاترین سود توسط آن‌ها در مبنای دیفای ارائه می‌شود، می‌توان به put و call اشاره کرد. با استفاده از این نوع استراتژی‌ها توزیع پاداش توکن‌ها انجام می‌گیرد که باعث دادن سود بیشتر به کاربران می‌شود.

وثیقه‌های موجود و سود حاکمیت یا سپرده‌گذاری یکی دیگر از مواردی است که می‌بایست در صندوق Defi Option یا بهتر است بگوییم صندوق‌های آپشن دیفای درنظر گرفته شود. از طریق این سه منبع که شامل معامله‌های آپشن، پاداش توکن و سود سپرده‌گذاری می‌شود، کسب درآمد کردن امکان‌پذیر خواهد بود. منبع‌های مذکور سود بسیار زیادی را به وجود می‌آورند که در زمینه دیفای بی‌سابقه بوده است.

صندوق‌های آپشن دیفای

به جز این منابع برخی از بازارسازهای اتوماتیک موجود هستند که جهت خریداری رمزارزها با هم رقابت می‌کنند و از این راه نه تنها هزینه بیشتری پرداخت شده بلکه سود بالایی نیز ارائه می‌گردد. معامله‌های تجهیزات غیرخطی، ایجاد نقدینگی برای بازار آپشن و به دست آوردن سود طبیعی بالاتر به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربردهای این صندوق به شمار می‌آیند. در ادامه با این کاربردها بهتر و بیشتر آشنا می‌شوید.

اهمیت Defi Option Vault چیست؟

  • به‌دست‌آوردن سود طبیعی بالاتر

پاداش‌های توکنی یک منبع است که توسط بسیار بالایی از آن در صندوق آپشن دیفای ارائه می‌گردد. البته پروتکل‌های بازار از قبیل بازارسازهای اتوماتیک، پروتکل‌هایی هستند که با سیستم نقدینگی مانند OHM دارای مقدار کمی‌سود مبنا هستند. در صورت نیاز به سود سالانه بیشتر، میزان وابستگی به پخش توکن‌ها بیشتر خواهد بود. سود غیرطبیعی و چرخشی آن تنها مشکل این موضوع است که دارای وابستگی شدیدی به تورم نرخ توکن است.

اگر تعداد کاربرانی که به دیفای وارد می‌گردند، کم باشد و میزان نرخ توکن کاهش پیدا کند، دیگر سودی در کار نیست و چرخه باطلی که آن را مشاهده می‌کنیم هم از بین می‌رود. سود مبنایی که صندوق‌های آپشن دیفای ایجاد می‌کنند، به پاداش‌های توکن وابستگی ندارد. لازم به ذکر است که کسب درآمد این صندوق از طریق نوسان دارایی‌ها صورت می‌پذیرد و از روش پرداخت امتیاز آپشن‌ها اجازه می‌دهد این سود وارد دیفای شود. به این ترتیب فاصله خود را از طرح‌های پانزی حفظ می‌کند و ارزش حقیقی بازار به وجود می‌آید. به همین شکل است که صندوق Defi Option توانایی دموکراتیزه‌کردن توزیع کریپتو به شکل تاثیرگذار را دارد.

صندوق‌های آپشن دیفای چیست؟

  • ارائه‌دادن تجهیزات خطی

ساختار بازارهای دیفای طوری بوده که قادر به مدیریت کردن تجهیزات خطی است. مقیاس‌پذیر شدن معامله‌های اسپات، وام‌دهی و گرفتن وام با وثیقه خیلی زیاد و معامله‌های تبادل قراردادهای همیشگی مارجین به وسیله مکانیزم‌های لیکوئید کردن فعال و کارآمد انجام می‌شود. البته توجه کنید هنگامی ‌که تجهیزات غیرخطی مانند آپشن‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهید، دیفای با مشکلات زیادی روبرو است.

لیکوئید شدن‌های غیرخطی به‌عنوان مشکل اصلی به شمار می‌آید و حتی صرافی‌های متمرکز مانند Deribit خیلی سخت لیکوئید شدن‌های غیرخطی را مدیریت می‌کنند. در چنین وضعیتی، صندوق آپشن دیفای برای ازبین‌بردن این مشکل راه‌حل‌هایی ارائه می‌دهد که بسیار دقیق هستند. راهکار ارائه شده توسط صندوق Defi Option یک نوع مدل دوگانه است که در آن سرمایه‌گذاری، کشف نرخ، پرداخت و تسویه به شکل داخل زنجیره‌ای و مدیریت وثیقه‌ای صورت می‌گیرد. همچنین انجام مدیریت ریسک غیرخطی به شکل زنجیره‌ای خواهد بود.

  • ایجادکردن نقدینگی در بازار آپشن

فعالیت صندوق‌های آپشن دیفای تحت کنترل، ارزهای دیجیتال بیت‌کوین و اتریوم است که معامله آن‌ها در صرافی دریبیت انجام می‌شود. دفتر سفارش‌های دریبیت که نقش منبع اصلی نقدینگی را ایفا کرده برای بیت‌کوین و اتریوم کار می‌کند و این مسئله در بازارهای OTC هم شفاف است. در ایام ابتدایی سال 2020 معامله‌های آپشن اتریوم دارای نقدینگی خیلی زیادی نبودند و در صرافی متمرکز دریبیت معامله می‌شدند. در همین وضعیت بود که کمپانی QCP نقدینگی بسیار زیادی را تزریق کرد و بازار معامله‌های آپشن اتریوم پیشرفت کرد.

این موضوع باعث ورود تعداد زیادی از بازارسازها به معامله‌های آپشن جهت ارائه سفارشات خود شد و در نتیجه، دفتر سفارش‌های اتر رونق پیدا کرد. پس از گذشت مدت طولانی از آن موقع، بازارهای آپشن اتر به اندازه بازارهای بیت‌کوین توسعه یافت. یکی دیگر از هدف‌های این کمپانی، ایجاد این پروسه برای شرکت‌های دیگر هم هست تا ظرفیت بازار سایر رمزارزها نیز بالا رود.

با این شیوه، تعداد سرمایه‌گذارانی که به چنین بازاری علاقمند می‌شوند، افزایش یافته و در آن شرکت می‌کنند. به همین دلیل است که صندوق آپشن دیفای قادر به فعالیت کردن به عنوان یک منبع نقدینگی بوده و قصد تبدیل شدن سریع به منبع نقدینگی اصلی برای آلت‌کوین‌ها را دارد.

کاربرد صندوق Defi Option

برطرف شدن مشکلات مربوط به فروش با صندوق‌های آپشن دیفای

خوب است بدانید که صندوق‌های آپشن دیفای کلیه مشکلاتی که مربوط به فروش هستند را به‌خوبی برطرف می‌کند. این صندوق، وثیقه سرمایه‌گذاران دیفای را دریافت کرده و به مطابقت دادن آن‌ها با بازارسازها می‌پردازد و در نتیجه سود مبنای بالاتری را ارائه می‌کنند. کلیه قراردادهای آپشن که معامله آن‌ها با استفاده از صندوق  Defi Option صورت می‌گیرد، از وثیقه کامل برخوردار هستند.

این مسئله کمک می‌کند تا نیاز به لیکوئیدشدن به‌صورت کلی برطرف شود. بعد از آن توکنیزه‌کردن قراردادهای آپشن امکان‌پذیر است و همچنین می‌توان از طریق RFQ یا دفتر سفارش‌ها به شیوه مقیاس‌پذیر و بدون این‌که به مکانیزم لیکوئیدشدن نیاز باشد، معامله آن‌ها را انجام داد. با وجود این که این روش پیچیده به نظر نمی‌رسد ولی مفهوم‌ها و اثرات خیلی زیادی به دنبال آن خواهد بود.

صندوق آپشن دیفای یک ابتکار شفاف بوده و لیکوئیدشدن غیرخطی مستقیم، مسئله‌ای است که Tradfi هیچ‌وقت مجبور نبوده برای ازبین‌بردن آن اقدام کند. معامله‌های آپشن در مقیاس بزرگ که با استفاده از روش واضح و پایدار اجرا شده و نظارت آن‌ها به وسیله قراردادهای هوشمند انجام می‌گیرد، قادر است چگونگی معامله‌ها و ساختار کالاهای مالی را تا ابد دگرگون سازد.

آشنایی با پروتکل‌های ارائه‌دهنده صندوق‌های آپشن دیفای

  • پروتکل ریبون فایننس:

این پروتکل به‌عنوان پیشرو و انجام دهنده ناظر اثبات مفهوم یا Proof of Concept برای صندوق‌های آپشن دیفای به شمار می‌آید. ریبون فاینس یک پروتکل بر بستر اتریوم بوده و دارای 200 میلیون دلار TVL است که به‌طور عمده دربردارنده اتریوم و همچنین WBTC می‌شود. به‌علاوه ارائه آوه، آوالانچ و STETH نیز توسط این پروتکل انجام می‌شود. لازم به ذکر است که ریبون به منظور تسویه از پروتکل‌های Opyn و AirsWap و همین‌طور جهت انجام مزایده‌های داخل زنجیره ای پروتکل نوسیس را مورد استفاده قرار می‌دهد.

  • پروتکل تتاناتز فایننس:

صندوق Defi Option در حال ترقی و ارتقاء است که امروزه امکان دسترسی به آن بر بستر اتریوم، بایننس اسمارت چین، پالیگان، فانتوم و آوالانچ وجود دارد. طولی نمی‌کشد که این پروتکل در تعداد زیادی از زنجیره‌هایی قرار می‌گیرد که از ماشین مجازی اتریوم از قبیل نیر NEAR، سولانا Solana، بوبا Boba، آرورا و نئون NEON حمایت می‌کنند.

باید گفته شود که به غیر از صندوق‌های اتریوم و WBTC اقدام‌های بسیار زیادی به وسیله پروتکل تتاناتز فایننس برای آلت‌کوین‌ها انجام شده است. به‌طوری که توانایی این را داشته تا صندوق 10 میلیون دلاری برای الگوراند و صندوق 2 میلیون دلاری را نیز برای لونا توزیع کند. اکنون این پروتکل در حال کارکردن بر روی کاردانو و بیت‌کوین کش برای زنجیره‌هایی نظیر نیر، بوبا و ROSE است. پروتکل تتاناتز مدیریت پرداخت‌ها و تسویه‌ها را درون پروتکل خود انجام می‌دهد و هیچ‌گونه وابستگی به افراد دیگر ندارد. منظور متکی نبودن او به اشخاص ثالث است.

پروتکل‌های صندوق‌های آپشن دیفای

  • پروتکل استیکر دائو stakeDAO:

امروزه فعالیت پروتکل استیکر دائو بر بستر اتریوم است و قصد دارد تا در آینده سرویس‌هایش را در پالیگان توزیع کند. استیکینگ استیبل‌کوین‌ها، توکن‌ها یا ارائه دادن نقدینگی در پروتکل‌های مختلف برای به دست آوردن پاداش جزء استراتژی پروتکل استیکر دائو محسوب می‌شوند. فریکشن فایننس یکی دیگر از صندوق‌های آپشن دیفای است که محل قرارگیری آن در بستر شبکه سولانا بوده و صندوق آپشن دیفای را برای بیت‌کوین، اتریوم و سولانا عرضه می‌کند.

ارائه کالاهای ساختاری کانوکس به وسیله این صندوق‌ها صورت می‌گیرد و صندوق Defi Option توانایی این را دارد تا یک مکانیزم در مقابل زیان‌ناپایدار ارائه کند. کاتانا فایننس و تپ فایننس از جمله DOV‌هایی هستند که در بستر سولانا وجود دارند. اپیوم فایننس که عرضه‌کننده صندوق‌های اتر و 1INCH است و سیرن مارکتز نیز در بستر پالیگان واقع شده‌اند. Arrow Markets یکی از DOVهایی است که بستر سولانا وجود دارد.

شناخت گام بعدی در تکامل صندوق‌های آپشن دیفای

سادگی فوق‌العاده مدل صندوق آپشن دیفای به عنوان جذاب‌ترین نکته در مورد آن به شمار می‌آید ولی این تنها آغاز کار است. این صندوق‌ها هستند که استراتژی‌های امروزه یا فعلی را ارائه می‌دهند. ساده و کسل‌کننده جزء ویژگی‌های کال و پوت محسوب می‌شوند ولی توانایی پیچیده‌ترشدن به صورت فزاینده را دارند.

کاربرد صندوق Defi Option

مدل‌های این مسئله، ساختارهای با پیچیدگی بالا آپشن‌هایی هستند که از وثیقه سود بهتر و بیشتری را به دست می‌آورند و میزان سود مبنا را بالا می‌برند. این استراتژی‌ها حتی قادر هستند تا از تجهیزاتی که صرفا با آپشن‌ها مرتبط بوده، به ابزارهایی مبدل گردند که دربردارنده کالاهای غیرخطی پیچیده‌تر هستند. ولی چنین موضوعی ریسک بسیار بالاتری را به دنبال خواهد داشت.

باید این نکته را ذکر کنیم که در بحث‌های مرتبط با صندوق‌های آپشن دیفای هیچ‌گونه محدودیت خاصی موجود نیست. درصورتی که یک قدم جلوتر برداریم، می‌توانیم بگوییم قراردادهای آپشن‌ها که معامله آن‌ها به وسیله این صندوق‌ها صورت می‌گیرد، امکان دارد توکنیزه شده و انجام معامله آن‌ها در بازارهای ثانویه به وسیله دفاتر سفارش یا RFQ خواهد بود.

نکات مهم در مورد صندوق آپشن‌های دیفای

در این بخش مطلب صندوق آپشن دیفای لازم است این نکته را ذکر کنیم که این صندوق‌ها تغییرات مختلفی را ایجاد می‌کنند. صندوق‌ها تنها چگونگی معامله آپشن‌ها و کالاهای ساختارمند را دگرگون نمی‌کنند. علاوه‌براین در چگونگی مدیریت دارایی‌ها هم یک سری تغییرات به وجود می‌آورند. دیگر ضرورتی ندارد تا برای این که به استراتژی‌های معاملاتی در سطح سازمانی دسترسی داشته باشیم، نقش یک سرمایه‌گذار مطمئن با کمترین میزان سرمایه‌گذاری را ایفا کنیم.

صندوق Defi Option

اشخاص سرمایه‌گذار حتی با یک دلار هم قادر به به شرکت‌کردن در صندوق‌های آپشن هستند و از سود بسیار بالایی که از استراتژی‌های پیچیده با وضعیت ریسک خود به دست می‌آید، بهره‌مند شوند. یکی دیگر از نکات مهم این است که میزان فاصله صندوق‌های آپشن دیفای با صندوق‌های پوشش ریسک متداول با نمونه 2 به 20 زیاد است. سرمایه‌گذاران در این صندوق‌ها کمترین کارمزد را می‌پردازند یا حتی برعکس هیچ کارمزدی را نمی‌پردازند. به دلیل این‌که در اختیار کلیه افرادی که شرکت کرده‌اند، پاداش قرار می‌گیرد تا ترغیب شوند برای سرمایه‌گذاری و ارائهدادن نقدینگی به صندوق‌ها اقدام کنند.

ساختار پاداش توکنی به این شکل است و یک مکانیزم جهت سهولت در ازبین‌بردن واسطه‌ها از زنجیره تامین در اقتصاد که نقش عمل‌کردن به‌عنوان قسمتی از ابتکار دیفای و نه منبع اصلی به دست آوردن سود را ایفا می‌کنند. حتی جای ایرادی نیست اگر بگوییم این صندوق‌ها به‌عنوان معرف اصلی ارزش‌های دیفای به شمار می‌آیند و همچنین نقطه پیوند و همچنین همگرایی جامعه فعلی دیفای و جهان Tradfi هستند.

سخن پایانی

در این مطلب توضیح دادیم که صندوق آپشن دیفای چه چیزی است و از چه اهمیتی برخوردار است. این صندوق برای کاربران، شرایطی را فراهم می‌کند تا از طریق استراتژی‌های اتوماتیک معامله‌های آپشن که اجرا می‌گردند، سود بسیار بیشتری را کسب کنند. معامله‌های آپشن سنتی به‌طور معمول از استراتژی‌های خرید و فروش برخوردار هستند.

مهم‌ترین فایده صندوق‌های آپشن دیفای در مقایسه با معامله‌های سنتی این است که با استفاده از آن برای بازار آپشن شرایط مورد نیاز برای به دست آوردن سود طبیعی بالا، معامله‌های تجهیزات غیرخطی و به وجود آمدن نقدینگی فراهم خواهد شد. همان‌طور که گفتیم، این موضوع به عنوان مزیت اصلی صندوق Defi Option در مقایسه با معامله‌های سنتی به شمار می‌آید. به‌طور کلی می‌توان گفت چنین صندوق‌هایی به کاربران، این امکان را می‌دهد تا به وسیله استراتژی‌های خودکار معامله‌های آپشن، درآمد بسیار بالایی را کسب کنند. در هر حوزه‌ای که قصد فعالیت در آن را داشته باشید آموزش و آگاهی قدم اول برای موفقیت است دوره آمورش ارزدیجیتال ماشین زمان می‌تواند شما را برای ورود به معاملات آماده کند.

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *