معرفی ۱۵ پروژه دیفای برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱

زمان مطالعه: 15 دقیقه
پروژه دیفای

رویای دیفای قرن‌هاست که برای بشر وجود داشته است؛ حتی زمانی که هنوز برق هم اختراع نشده بود و هیچکس به پیدایش دستگاه‌هایی به خارق‌العادگی کامپیوتر فکر نمی‌کرد. این رویا زمانی محقق شد که تکنولوژی‌های مبتنی بر بلاک‌چین به وجود آمدند و توانستند بازارهای مالی را با تغییراتی قابل‌توجه روبرو کنند.
دیفای یا Decentralized Finance به سیستم‌های خدمات مالی گفته می‌شود که برخلاف سیستم‌های سنتی، در کنترل سازمانی خاص نبوده و به شکل کاملاً غیر‌متمرکز اداره می‌شود؛ به این شکل که مردم می‌توانند با استفاده از آن‌ها بدون نیاز به دولت، بانک‌ها و هر گونه نهاد ناظر، به انجام تبادلات مالی بپردازند و خدمات مالی مختلفی را دریافت نمایند.
دیفای این امکان را به وجود آورده است تا خریداران و فروشندگان بتوانند بدون مشکلاتی که در سیستم‌های سنتی وجود دارد، به معامله بپردازند و در کمترین زمان ممکن، ارزهای مورد‌نظر خود را جابجا نمایند؛ بدون اینکه با چالش‌های امنیتی روبرو شوند یا اطلاعات آن‌ها در اختیار نهاد‌های نظارتی خاص قرار گیرد و در آینده مورد سوء‌استفاده قرار گیرد.
با استفاده از دیفای و امور مالی غیر‌متمرکز، امکان هر گونه کلاهبرداری و سوء‌استفاده‌هایی که در نظام‌های بانکی کلان از کاربران می‌شود، از بین می‌رود؛ تا جایی که با استفاده از دیفای می‌توان تا حد زیادی از به وجود‌آمدن تورم جلوگیری کرد و به حفظ ارزش پول پرداخت.

تمامی مزایای پروژه دیفای باعث شده است تا در سال‌های اخیر بسیاری از افراد به این حوزه علاقمند شوند و تصمیم بگیرند تا منابع مالی خود را در پروژه‌های دیفای سرمایه‌گذاری کنند.
پروژه‌های دیفای به‌دلیل آیندۀ درخشانی که دارند، مورد‌توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند و به‌سرعت در حال رشد هستند؛ به همین دلیل، افرادی که در زمان مناسب به سرمایه‌گذاری در آن‌ها می‌پردازند، می‌توانند سود‌های قابل‌توجهی را به دست آورند و در مدت‌زمانی بسیار کوتاه، سرمایۀ خود را تا حد زیادی افزایش دهند.
بهتر است بدانید که پروژه‌های دیفای معمولاً بعد از مدتی که به ثبات می‌رسند، کمتر رشد می‌کنند و همین باعث می‌شود تا میزان سود‌دهی آن‌ها کمتر شود؛ اما پروژه‌های جدید به علت اینکه هنوز به ارزش واقعی خود نرسیده‌اند، برای سرمایه‌گذاری بسیار مناسب خواهند بود و افرادی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، در بسیاری از موارد با کمی ریسک بیشتر سود بسیار مناسبی را به دست خواهند آورد. از این رو، در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم تا به معرفی ۱۵ پروژۀ نوپای دیفای بپردازیم تا بتوانید با آشنایی با آن‌ها، گزینه‌های مناسبی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب نمایید.

۱. برنت فایننس

در معرفی پروژه‌های دیفای بهتر است قبل از هر چیز به معرفی پروژۀ برنت فایننس بپردازیم؛ چون در حال حاضر، یکی از بهترین پروژه‌هایی است که می‌توان روی آن سرمایه‌گذاری کرد.
برنت فایننس در مدت‌زمانی بسیار کوتاه توانسته است به یکی از پروژه‌های معتبر و پرطرفدار دیفای تبدیل شود؛ به‌طوری که نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران به آن جلب شده است و در آینده انتظار می‌رود تا جذب سرمایۀ قابل‌توجهی برای برنت فایننس صورت گیرد.
تا به اینجا برنت فایننس توانسته است در حدود ۳ میلیون دلار سرمایه جذب کند که در نوع خود رقم قابل‌توجهی است. بهتر است بدانید این سرمایه‌گذاری‌ها توسط ۲۴ سرمایه‌گذار خصوصی صورت گرفته است که درصد بالایی از آن‌ها جزو سرمایه‌گذار‌های تخصصی در حوزۀ دیفای هستند. این موضوع نشان‌دهندۀ این است که پروژۀ برنت فایننس در آینده، حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت و در صورت موفقیت‌آمیز‌بودن، جزو یکی از برترین پروژه‌ها برای سرمایه‌گذاری حوزۀ دیفای خواهد بود.

پروژه‌های defi، برنت فایننس
برنت فایننس یک پروتکل برای برگزاری حراجی‌ها و صدور دارایی‌های دیجیتال است که نسبت به رقبایی که در حال حاضر وجود دارند، مزایای بسیار زیادی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، سرعت بالای انجام تراکنش‌هاست.
سرعت بالای انجام تراکنش‌ها در برنت فایننس به این علت است که این برنامه روی بلاک‌چین سولانا قرار گرفته است. خوشبختانه، هزینۀ انجام تراکنش‌ها نیز در این شبکۀ بلاک‌چینی نسبت به سایر شبکه‌ها در حد پایین‌تری قرار گرفته است که همین باعث می‌شود انجام تراکنش‌های بالا در پلتفرم برنت فایننس مناسب‌تر‌ از نمونه‌های مشابه باشد.
یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای سرمایه‌گذاری در پروژه دیفای باید به آن توجه داشت، افرادی هستند که در تیم پروژه شرکت دارند. وجود افراد با سابقۀ موفق در حوزۀ دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز باعث خواهد شد تا بتوان آیندۀ پروژه را بسیار درخشان پیش‌بینی کرد. در غیر این صورت، باید به ویژگی‌های دیگر پروژه توجه داشت.
پروژۀ برنت فایننس جزو پروژه‌هایی است که یک فرد ناشناس با نام مستعار برنت بنکسی آن را ایجاد کرده است. به همین دلیل، امکان بررسی سوابق تیم مدیریتی و اجرایی آن وجود نخواهد داشت؛ اما اینکه سرمایه‌گذاری‌های زیادی از سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری معتبر روی آن صورت گرفته است، می‌تواند مهر تأییدی بر اعتبار آن باشد و احتمال بالایی برای دستیابی به اهداف تعیین‌شده را انتظار داشت.
در رابطه با پروژۀ برنت فایننس باید این موضوع را هم بدانید که در حال حاضر، اطلاعات زیادی از این پروژه در دسترس نیست و متأسفانه توکن آن هم هنوز در بازار ارائه نشده است و نمی‌توان به خریدوفروش آن پرداخت. به‌طور کلی، تنها دلیلی که باعث می‌شود به سرمایه‌گذاری روی این پروژه پرداخت، سرمایه‌گذاری‌های بزرگ قبلی است.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با ۳ الگوریتم اجماع در بلاک چین | کاربردها + مزایا و معایب

۲. سیِر نتوورک

پروژه‌های امور مالی که روی شبکۀ بلاک‌چین اجرا می‌شوند، در آینده‌ای بسیار نزدیک جایگزین درصد زیادی از نمونه‌های سنتی خواهند شد.
در سال‌های اخیر، تقاضا در زمینۀ برنامه‌های مبتنی بر بلاک‌چین به‌شدت افزایش پیدا کرده است؛ به‌طوری که بسیاری از شرکت‌ها به‌دنبال پیداکردن جایگزینی مناسب برای نرم‌افزارهای سنتی هستند. نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) یکی از این نرم‌افزارها هستند که به‌سرعت در حال جایگزین‌شدن با نرم‌افزارهای سنتی هستند.
سیر نتورک یکی از پروژه‌های معتبر در زمینۀ سیستم‌های ارتباط با مشتری است که در آینده جایگزین بسیار مناسبی برای نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری قدیمی خواهد بود. سؤالی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید، این است که اصلی‌ترین مزیت این پروژۀ دیفای چیست و چگونه باعث ایجاد تحول در سیستم‌های ارتباط با مشتری می‌شود؟

پروژه defi چیست، سیِر نتوورک

به‌طور کلی، یکی از چالش‌هایی که در زمینۀ نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری وجود دارد، امنیت اطلاعات و اطمینان از پایداری آن‌هاست. این در حالی است که تضمین این موارد در نرم‌افزارهای قدیمی وجود نخواهد داشت، اما با سیر نتورک که یک پروژۀ دیفای معتبر است، می‌توان این مشکل را به‌طور کلی برطرف کرد.

پروژۀ سیر نتورک جزو یکی از بهترین پروژه‌های دیفای است که سرمایه‌گذاری روی آن به‌شدت پیشنهاد می‌شود. تیم مدیریتی و مؤسسان این پروژه از افرادی تشکیل شده است که هر کدام از سوابق حرفه‌ای در زمینۀ مدیریت پروژه‌های معتبر نرم‌افزاری برخوردار هستند و اعتبار بالایی در این زمینه دارند که همین هم باعث شده است تا سرمایه‌گذاران برجسته در این پروژه سرمایه‌گذاری کنند.
فرد جین مدیرعامل و یکی از مؤسسان پروژۀ سیر نتورک است که در کارنامۀ خود سابقۀ تأسیس شرکت‌های معتبر در حوزۀ تکنولوژی‌های نرم‌افزاری را داشته و سال‌های زیادی را هم به‌عنوان برنامه‌نویس فعالیت نموده است.
سیر نتورک در حال حاضر پروژۀ خود را روی شبکۀ تست نت ایجاد کرده است و در آینده‌ای نزدیک قرار است تا پروژه روی شبکۀ اصلی شروع به کار کند که در زمان مشخص‌شده، ارزش این پروژه به‌شدت افزایش خواهد یافت. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران مختلف روی این پروژه ۲۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند که در میان آن‌ها نام سرمایه‌گذاران بزرگی مانند جی وان ونچرز و آرینگتن کپیتال دیده می‌شود.

۳. لیکوییتی

دریافت وام توسط بانک‌ها و سیستم‌های سنتی معمولاً مشکلات زیادی را برای افراد به دنبال داشت؛ تا جایی که بسیاری از افراد ترجیح می‌دادند به جای دریافت وام، گزینه‌های دیگری را برای جذب نقدینگی انتخاب کنند، اما پروژه‌هایی مانند لیکوییتی توانسته‌اند این مشکلات را تا حد زیادی رفع کنند و باعث شوند روند اخذ وام به‌شدت آسان شود.
لیکوییتی که یک پروژۀ دیفای معتبر است، این امکان را به وجود آورده است تا کاربران بتوانند با وثیقۀ ۱۱۰ درصدی به دریافت وام بدون بهره بپردازند. استیبل‌کوین LUSD و توکن LQTY توکن‌هایی هستند که در این پروژه ارائه شده‌اند و کاربران برای انجام تراکنش‌های مختلف برای دریافت وام باید از آن‌ها استفاده کنند. تا سال ۲۰۲۱ تنها ۱۱ درصد از توکن‌ها عرضه شده است که تعداد آن‌ها در حدود ۱۰ میلیون است.
روبرت لاکو و ریک پردو از سرمایه‌گذاران و اعضای تیم مدیریت پروژه هستند که دارای سوابق کافی در زمینۀ توسعۀ سیستم‌های مبتنی بر بلاک‌چین هستند.
برای سرمایه‌گذاری در دیفای یکی از مواردی که به آن توجه ویژه‌ای می‌شود، مقدار سرمایه‌گذاری انجام‌شده روی پروژه است که در مورد لیکوییتی، در حد قابل‌قبولی قرار گرفته است. در حال حاضر، ۸ میلیون دلار سرمایه از سوی سرمایه‌گذارانی همچون آلامادا ریسرچ و ملتم دمیررز جذب شده است.

لیکوییتی | سرمایه‌گذاری در defi

۴. اکوالایزر فایننس

اکوالایزر فایننس برای افرادی که به‌دنبال برترین پروژه‌های دیفای برای سرمایه‌گذاری هستند، گزینه‌ای فوق‌العاده به شمار خواهد رفت. این پروژۀ دیفای توسط تیمی از رومانی، روسیه و اسلوونی بنیان‌گذاری شده است که توانسته تاکنون نزدیک به چند صد هزار دلار سرمایه جذب نماید.
پروژۀ اکوالایزر فایننس سیستمی برای ارائۀ وام فوری است که کاربران می‌توانند با استفاده از آن، بدون ضمانت به دریافت وام بپردازند؛ اما در عوض، وام‌گیرندگان باید بتوانند وام را در یک تراکنش باز‌پرداخت کنند تا از ریسکی که ممکن است برای وام‌دهندگان ایجاد شود، جلوگیری شود.
توکن EQZ توکنی است که در پروژۀ اکوالایزر فایننس مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر، در حدود یک سوم از توکن‌ها عرضه شده‌اند که در آینده‌ای نزدیک، درصد بیشتری از آن‌ها ارائه خواهد شد. بهتر است بدانید در حال حاضر، پروژه در مرحلۀ تست قرار دارد و در ماه‌های آینده روی شبکۀ اصلی راه‌اندازی می‌شود.
سرمایه‌گذارانی که قصد دارند روی یک پروژۀ معتبر دیفای سرمایه‌گذاری کنند که ریسک کمی به دنبال داشته باشد، می‌توانند این پروژه را انتخاب کنند. نکته‌ای که باید به آن توجه شود، این است که سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته روی پروژۀ اکوالایزر فایننس، محدود‌تر از سایر موارد بوده است؛ به همین دلیل، میزان سوددهی آن در آینده هنوز مشخص نیست.

معرفی پروژه دیفای، اکوالایزر فایننس

بیشتر بخوانید:  آشنایی با توکن‌ها و ارزهای دیجیتال برتر متاورس برای سرمایه گذاری

۵. بیاند فایننس

بیاند فایننس دیگر پروژۀ دیفای برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱ است که می‌توان به بررسی آن پرداخت. این پروژه قابلیت ایجاد و مبادلۀ محصولات مالی مجازی را با استفاده از تأمین پشتوانۀ موردنیاز فراهم کرده است تا بدین طریق بتوان به راحت‌ترین شکل ممکن به تجارت دارایی‌های ترکیبی پرداخت.
توکن پروژۀ بیاند فایننس BYN است که حداکثر آن تعداد ۱۰۰ میلیون خواهد بود. در حال حاضر، در حدود ده درصد از این توکن عرضه شده است که باقی آن‌ها هنوز در گردش قرار نگرفته‌اند.

byn crypto | سرمایه‌گذاری در defi
متأسفانه، آمار دقیقی از میزان سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در پروژۀ بیاند فایننس به دست نیامده است، اما سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی معتبری روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند که همین باعث اعتباربخشی به این پروژه شده است. جی بی آی سی، داک دائو، مون ویل ونچرز و اوککس بلاک دریم ونچرز، از سرمایه‌گذارانی هستند که روی بیاند فایننس سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
در مورد تیم مدیریتی پروژه هم بهتر است بدانید که تیم مون در حال حاضر رهبری تیم را بر عهده گرفته است. تیم مون در کمپانی‌های مشهوری همچون گلدمن ساکس و بارکلیز فعالیت نموده است و در طی آن توانسته است افتخارات زیادی را کسب نماید.

۶. پولک‌آمارکتس

پروژه‌های دیفای پولک‌آمارکتس جزو متفاوت‌ترین پروژه‌های دیفای است که می‌توانید به سرمایه‌گذاری روی آن بپردازید. این پروژه قابلیت‌هایی را در اختیار کاربران قرار داده است تا با استفاده از آن بتوانند به ساده‌ترین شکل ممکن، پیش‌بینی‌های خود در رابطه با رویدادهای مختلف را ثبت نمایند و در صورت صحیح‌بودن، پاداشی را دریافت کنند.
توکنی که در این پروژه برای دریافت پاداش مورداستفاده قرار می‌گیرد، POLK نام دارد که در حال حاضر ۴۰ میلیون از آن‌ها عرضه شده است و در اختیار سرمایه‌گذاران و … قرار گرفته است.
سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده روی پروژۀ پولک‌آمارکتس ۶۰۰ هزار دلار است که در آینده‌ای نزدیک، سرمایه‌گذاری‌های بزرگتری انتظار می‌رود؛ چون در حال حاضر، پروژه به مرحلۀ اجرا نرسیده است و حتی جزییات کامل در مورد آن به ثبت نرسیده است. به‌طوری که وایت پیپر پروژه هم منتشر نشده است و اطلاعاتی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار نگرفته است.
در حالی که سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده روی پروژۀ پولک‌آمارکتس که یک پروژه دیفای معتبر است، نسبت به برخی از رقبا در حد پایین‌تری قرار گرفته است، وجود اعضای معتبر در تیم پروژه باعث شده است تا بتوان با خیال راحت روی آن سرمایه‌گذاری کرد و انتظار رشد مناسبی را در آینده داشت.
ریکاردو مارکز مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران پروژه است که در رزومۀ خود سابقۀ توسعه‌دهندگی در پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین را داشته است و در گذشته، یکی از بنیانگذاران هایر فاکس بوده است.

پولک‌آمارکتس، پروژه‌های defi
فرانسیسوک لورسنو و روی تیکسیرا از دیگر بنیانگذاران پولک‌آمارکتس هستند که از سوابق آن‌ها می‌توان به بنیانگذاری شبکۀ BEPRO اشاره کرد.
برای سرمایه‌گذاری روی پروژه دیفای پولک‌آمارکتس باید به این موضوع توجه داشته باشید که به‌طور کلی، در حال حاضر پروژه‌های مبتنی بر دیفای در مراحل از رشد خود قرار گرفته‌اند و افراد زیادی با آن‌ها آشنایی ندارند؛ به همین دلیل، در صورتی که پروژۀ مناسبی برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید، می‌توانید در مدت‌زمان مشخص شاهد رشد مناسب سرمایۀ خود باشید.

۷. بند پروتکل

پروژۀ دیفای بند پروتکل جزو پروژه‌هایی است که سرمایه‌گذاری در آن به شدت پیشنهاد می‌شود. این پروژه جزو برترین پروژه‌های نوپای دیفای است که رشد فوق‌العاده‌ای را از ابتدا تجربه کرده است؛ به‌طوری که توانسته است گوی سبقت را از بسیاری از رقبای قدیمی برباید.
پروژۀ بند پروتکل پلتفرمی است که نقش اوراکل را در شبکۀ بلاک‌چین ایفا می‌کند. اوراکل‌ها وب‌سرویس‌هایی هستند که اطلاعات مختلف را از منابع گوناگون دریافت می‌کنند و آن را در اختیار برنامه‌های بلاک‌چین مانند قراردادهای هوشمند قرار می‌دهند. اوراکل نقش حیاتی در دنیای دیفای و بلاک‌چین دارد و وجود آن در آیندۀ بلاک‌چین کاملاً ضروری خواهد بود.
در حال حاضر، چندین اوراکل بلاک‌چین در بازار وجود دارند که به‌صورت جدی در حال رقابت با یکدیگر هستند. بند پروتکل که یک پروژۀ دیفای معتبر است، در سال‌های اخیر توانسته است به رقابت با رقبای اصلی مانند چین لینک بپردازد.

بند پروتکل، معرفی پروژه‌های defi
طبق شاخص‌های مختلف، بند پروتکل در حال سبقت‌گرفتن از چین لینک است؛ اما نکتۀ مثبتی که در این رابطه وجود دارد، این است که بازار بلاک‌چین برای فعالیت اوراکل‌ها بسیار بزرگ است. به‌‌طوری که همزمان باید چندین اوراکل به سرویس‌دهی بپردازند تا پاسخگوی نیازهای موجود باشند. البته این نیازها در آینده نیز افزایش قابل‌توجهی پیدا خواهد کرد؛ به همین دلیل، در حال حاضر رقبای دیگری نیز در حال ورود به بازار هستند.
سوراویس سریناوکون مدیرعامل پروژۀ بند پروتکل است که در رزومۀ خود سابقۀ فعالیت در گروه مشاورۀ بوستون و شرکت فناوری اطلاعات اریکسون را دارد و فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد است. پاول ناتاپاتسیری و سوراویت سوریاکارن از دیگر بنیانگذاران و مدیران پروژه هستند که در دراپ پاکس، کورا، مم اس‌کیوال و تریپ ادوایزر سابقۀ همکاری داشته‌اند.
میزان سرمایۀ جذب‌شده توسط بند پروتکل ۸ میلیون دلار است که سرمایه‌گذاران بزرگی مانند بایننس آن را تأمین کرده‌اند. از دیگر سرمایه‌گذاران این پروژه دیفای می‌توان به ییلد ونچرز، اسپارتان گروپ، سکویا کپیتال ایندیا و فاند ووداستاک اشاره کرد. حمایت این سرمایه‌گذاران باعث شده است تا پروژه از اعتبار بالایی برخوردار شود و بسیاری از سرمایه‌گذاران کوچک نیز تصمیم بگیرند به سرمایه‌گذاری در آن بپردازند.

۸. سولرایز فایننس

پلتفرم‌های مدیریت دارایی غیر‌متمرکز اخیراً توانسته‌اند رشد بالایی را تجربه کنند و به جایگاه مناسبی در میان پروژه‌های دیفای دست یابند. سولرایز یکی از این پلتفرم‌هاست که با استفاده از آن می‌توان بدون نیاز به شخص ثالت، به مدیریت دارایی‌ها پرداخت. توکن مورد‌استفاده در سولرایز فایننس SLRS نام دارد که در حال حاضر، نزدیک به ۵ درصد از آن به گردش افتاده است.
افرادی که دارای توکن SLRS هستند، می‌توانند به مشارکت در مدیریت پروژه بپردازند که همین باعث شده است تقاضا در رابطه با این توکن‌ها افزایش پیدا کند و ارزش آن‌ها با رشد روبرو شود.
در حال حاضر، مراحل انجام تست در شبکۀ تست نت به پایان رسیده است و تاریخ راه‌اندازی شبکۀ اصلی به‌زودی اعلام خواهد شد و پروژه به مراحل اجرا نزدیک خواهد شد.
ویدور گنسل، فیلیپ دراگوسلاویچ و متیو مارتین، جزو بنیانگذاران پروژه دیفای سولرایز فایننس هستند که از تجربه‌های مختلف در زمینۀ توسعۀ اپلیکیشن‌های حوزۀ بلاک‌چین، مدیریت کسب‌وکار شرکت‌های فناوری و مدیریت ارشد عملیاتی در کمپانی‌ها و پروژه‌های معتبر برخوردار هستند.
جامپ کپیتال، پارافای کپیتال، اسکای ویژن و رسیپروکال ونچرز، از سرمایه‌گذاران پروژه هستند که تاکنون نزدیک به ۳.۴ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

سولرایز فایننس، معرفی پروژه دیفای

۹. رِیز نتوورک

ریز نتوورک یک پروژه دیفای تقریباً نوپاست که قصد دارد با پروتکل میان‌زنجیرۀ خود بسیاری از مشکلات ناشی از مقیاس‌پذیری را در شبکۀ بلاک‌چین رفع نماید. این پروژه پروتکلی را ارائه می‌دهد که به‌کارگیری آن باعث جلوگیری از بسیاری از مشکلات امنیتی نیز خواهد شد و امنیت تراکنش‌های شبکۀ بلاک‌چین را نیز افزایش می‌دهد.
در ریز نتوورک برای ایجاد ارتباط و همکاری با شبکه‌های گوناگون بلاک‌چین از ریز سواپ بهره گرفته شده است؛ بدین طریق، این امکان وجود دارد تا ریز نتورک برای بسیاری از شبکه‌های بلاک‌چین مفید باشد.
توکن ریز نتورک RAZE نام دارد که از آن برای مبادله و اختصاص پاداش بهره گرفته می‌شود. در حال حاضر، ۳۰ درصد از توکن‌های پروژه انتشار داده شده‌اند.
سرمایۀ جذب‌شده توسط پروژۀ دیفای ریز نتورک ۲.۲ میلیون دلار است که از سرمایه‌گذاران مختلف تأمین شده است. سی ام اس هولدینگ، لوتوس کپیتال، انجل وان، ایلوژنیست، مون وال، مستر ونچر، ارپا لبز و PYNYX از جمله سرمایه‌گذارانی هستند که در ریز نتورک سرمایه‌گذاری نموده‌اند.

پروژۀ ریز نتورک، معرفی پروژه دیفای
یکی از نکاتی که در رابطه با پروژۀ ریز نتورک باید به آن اشاره کنیم، این است که خوشبختانه وایت پیپر این پروژه با جزئیات دقیق ارائه شده است و تست نت نیز در مراحل پایانی قرار دارد؛ به همین دلیل، احتمال جذب سرمایه‌های بالا در آینده‌ای نزدیک بسیار زیاد خواهد بود.

۱۰. رریبل

دارایی‌های دیجیتال به‌عنوان یکی از دارایی‌های قابل‌اعتماد، مورد‌توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند. این موضوع باعث شده است تا درصد زیادی از سرمایه‌گذاران تصمیم به سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های خرید‌و‌فروش دارایی‌های دیجیتال مانند NFT، اقلام مرتبط با بازی و … بپردازند. رریبل یکی از این پلتفرم‌هاست که می‌توان آن را جزو بی‌رقیب‌ترین پروژه‌های بازار دانست.
رریبل تاکنون از محبوبت بسیار بالایی برخوردار شده است؛ به‌طوری که در ماه نزدیک به ۲ میلیون نفر از وب‌سایت آن بازدید می‌کنند. این پروژه دیفای توانسته است تا به رقابت با رقبایی همچون فوندیشن بپردازد. تا جایی که بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که رریبل در آینده می‌تواند جایگاه پلتفرم‌های بزرگی مانند اوپن سی را پر کند.
بهتر است بدانید سایت رریبل در حال حاضر یک‌چهارم سایت اوپن سی بازدید‌کننده دارد که در نوع خود رقم بسیار مناسبی به شمار می‌رود و بسیار امیدوار‌کننده است.

پروژه defi چیست | رریبل
توکن RARI توکنی است که در پلتفرم رریبل مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربران باید برای انجام تراکنش‌ها، پرداخت کمسیسون و مدیریت از آن استفاده کنند. در حال حاضر، نزدیک به ۵ میلیون توکن در شبکۀ رریبل در حال گردش است.
اکلسی فالین و الکساندر سالنیکوف از بنیانگذاران و مدیران رریبل هستند که از سوابق عالی در پروژه‌های مرتبط با کریپتو‌کارنسی‌ها برخوردار بوده‌اند.
میزان سرمایه‌ای که توسط پروژۀ دیفای رریبل تاکنون جذب شده است، ۱۶ میلیون دلار است که توسط چندین سرمایه‌گذار حقوقی انجام شده است که در میان آن‌ها، نام کوین فاند، کوین بیس ونچرز و ونراک به چشم می‌خورد.

بیشتر بخوانید:  چگونه از هک کیف پول ارز دیجیتال خود جلوگیری کنیم؟

۱۱. ریف فایننس

ریف فایننس یک پلتفرم و پروژه دیفای است که خدمات مختلفی را برای تجمیع نقدینگی، تجمیع فارمینگ هوشمند و مدیریت دارایی‌ها ارائه می‌دهد. توکنی که در این شبکه مورد‌استفاده قرار می‌گیرد، REED است که در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد آن عرضه شده است. حداکثر توکن‌هایی که در شبکه عرضه خواهد شد، ۲۰ میلیارد توکن خواهد بود.
سرمایه‌ای که در حال حاضر توسط ریف فایننس جذب شده است، ۲۵ میلیون دلار است که سرمایه‌گذارانی همچون مستر ونچرز، کریپیتال گروپ، جنسیس بلاک و آلامدا ریسرچ آن را انجام داده‌اند.
بنیانگذاران و مدیران ارشد ریف فایننس، دنکو منچسکی و والریا خولوسنتنکو هستند که سابقۀ همکاری با های ویولی، ادل و کانسنسیس را دارند.
در حال حاضر، شبکۀ اصلی ریف فایننس راه‌اندازی شده است و کاربران می‌توانند به استفاده از خدمات مختلف پلتفرم بپردازند.

معرفی پروژه دیفای | ریف فایننس

۱۲. مینا پروتکل

مینا پروتکل، یکی از متفاوت‌ترین شبکه‌های بلاک‌چین است که اخیراً مورد‌توجه بسیاری از فعالان اکوسیستم قرار گرفته است. با وجود اینکه این پروژه هنوز به بلوغ نرسیده است، اما بسیاری از کارشناسان، آیندۀ آن را درخشان می‌دانند و آن را به‌عنوان یکی از بهترین پروژه‌های دیفای برای سرمایه‌گذاری معرفی می‌کنند.
یکی از مزایایی که پروژۀ مینا پروتکل نسبت به دیگر شبکه‌های بلاک‌چین دارد، این است که حجم شبکه در این پروژه بسیار کم است و در عین حال، امنیت و مقیاس‌پذیری نیز در سطح بسیار عالی قرار گرفته‌است؛ به‌طوری که قابل رقابت با برترین شبکه‌های بلاک‌چین هستند.
میزان سرمایه‌ای که توسط مینا پروتکل جمع‌آوری شده است، نزدیک به ۳۰ میلیون دلار است. پارادایم، کوین بیس ونچرز، تیر اروز و فنبوشی کپیتال، از جمله شرکت‌های خصوصی هستند که به سرمایه‌گذاری در این پروژه پرداخته‌اند.
ایوان شاپیرو و ایزاک مکلر از اعضای اصلی پروژه دیفای مینا هستند که در موزیلا و جین استریت سابقۀ فعالیت داشته‌اند.

سرمایه‌گذاری در defi | مینا پروتکل

۱۳. کَسپر نتورک

کسپر نتورک از دیگر پروژه‌های شبکۀ بلاک‌چین است که برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱ باید آن را مورد بررسی قرار داد. در این پروژه از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌شود که طبق نظر کارشناسان، استفاده از این الگوریتم باعث شده است تا در این شبکه نسخه‌ای بهتر از شبکه‌هایی مانند اتریوم ایجاد شود.
در کسپر نتورک برای توسعۀ قراردادهای هوشمند از وب اسمبلی استفاده می‌شود تا درصد بیشتری از توسعه‌دهندگان بتوانند در این شبکه به توسعه بپردازند.

سرمایه‌گذاری در defi | کَسپر نتورک
مارینال مانوهار بنیانگذار و مدیر‌عامل کسپر نتورک است که تجربۀ زیادی در حوزۀ سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال دارد و همین باعث شده است تا پروژه به سرعت رشد کند و مورد‌توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران بزرگ قرار گیرد؛ به‌طوری که تاکنون ۲۸ میلیون دلار از طریق عرضۀ اولیۀ توکن به دست آمده است. سرمایه‌گذاران اصلی این پروژه هش کی، آرینگتون کپیتال، فاند ووداستاک و آیوا ۲۱ هستند.
شبکۀ اصلی کسپر نتورک در حال حاضر راه‌اندازی شده است و پروژه‌های دیگری در حال توسعه هستند که از میان آن‌ها می‌توان به پروژۀ خدمات اسنادا دیجیتال کردنشیا و سرویس امضای دیجیتال کسپرساین اشاره کرد.

۱۴. بارن بریج

بارن بریج این امکان را برای سرمایه‌گذاران به وجود آورده است تا بتوانند با ریسک کمتر به سرمایه‌گذاری در اتریوم بپردازند و از فراز‌و‌نشیب‌های شدید بازار در امان باشند. این پروژه دیفای محصولات مختلفی را ارائه کرده است که از میان آن‌ها می‌توان به اسمارت ییلد و اسمارت اکسپوژر اشاره کرد.
توکن مورد‌استفاده در بارن بریج توکن BOND است که در حال حاضر، ۱۰ میلیون از آن انتشار پیدا کرده است و باقی آن طبق زمان‌بندی‌هایی که در نظر گرفته شده است، عرضه خواهد شد.
بارن بریج در حال حاضر موفق به جذب یک میلیون دلار سرمایه از سرمایه‌گذاران خصوصی شده است. به علت اینکه محصولات جدیدی در حال توسعه هستند، این امکان وجود دارد تا در همین روزهای پیش رو، سرمایۀ بیشتری برای این پروژه جذب شود.
بنیانگذاران این پروژه، تروی موری، تایلر و بوگدان گئورگه هستند که سابقۀ فعالیت در فناوری‌های مرتبط با بلاک‌چین را دارند.

توکن BarnBridge، پروژه‌های defi

بیشتر بخوانید:  آلت کوین چیست؟ | تفاوت آلت کوین و بیت کوین

۱۵. باند اپتیت

باند اپتیت مأموریتی بزرگ را در پیش گرفته است. این پلتفرم قصد دارد تا در آینده به تأمین نقدینگی عظیم برای کسب‌و‌کار‌های مختلف در تمامی کشور‌های جهان بپردازد. پروژه دیفای باند اپتیت پروتکلی بر بستر اتریوم است که وام‌های تجاری با اوراق قرضه را تأمین می‌کند.
توکن اصلی پروژه USDp است که استیبل‌کوین اصلی باند اپتیت خواهد بود. Bag نیز توکن دیگر پروژه است که دارندگان می‌توانند با استفاده از آن به سرمایه‌گذاری بپردازند و از این طریق درآمد‌زایی نمایند.
اعضای اصلی تیم باند اپتیت سال‌هاست که در فناوری‌های مختلف حوزۀ بلاک‌چین مشغول به کسب تجربه بوده‌اند و قبل از این، استارتاپ‌های مشابهی را بنیانگذاری کرده‌اند. آرتم تولکاچف که بنیانگذار و مدیر‌عامل باند اپتیت است، سابقۀ بنیانگذاری توکونومیکا را داشته است و در کارنامۀ خود، سابقۀ مدیریت بلاک‌چین لبز را هم دارد.

توکن USDp، سرمایه‌گذاری در defi
جالب است بدانید آرتم تولکاچف نزدیک به ۲۲ سال است که در شرکت‌های حوزۀ آی‌تی سابقۀ فعالیت دارد که همین، یکی از دلایل رشد شگفت‌انگیز باند اپتیت بوده است.
در رابطه با سرمایه‌گذاران و میزان سرمایۀ جذب‌شده توسط باند اپتیت، اطلاعات زیادی وجود ندارد؛ اما طبق اطلاعات موجود، ساشا ایوانف سرمایه‌گذار اصلی پروژه است.
پروژۀ باند اپتیت هنوز در مراحل اولیۀ رشد خود قرار دارد؛ به‌طوری که تنها چند ماهی است که از ارائۀ نسخۀ تست اولیۀ (MVP) می‌گذرد. به همین دلیل، برای افرادی که ریسک‌پذیر هستند، سرمایه‌گذاری در این پروژه به‌شدت توصیه می‌شود.

برای یادگیری “مقدمات آموزش سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.