کلید عمومی و خصوصی در بیت کوین چیست چه تفاوتی دارند؟

تفاوت کلید خصوصی و عمومی در بیت کوین

تفاوت کلید خصوصی و عمومی چیست؟ این سوالی است که بیشتر افراد فعال در زمینه بیت کوین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهند بدانند. زیرا آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها معمولا از این رمزها استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. این که تفاوت کلید خصوصی و عمومی در چه چیزهایی است ممکن است برای برخی از افراد جای سوال باشد. در این مقاله از سایت دلفین وست تلاش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم شما را با این دو کلید و تعاریف آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها که در دنیای رمزارزها و رمزنگاری پرکاربرد هستند آشنا کنیم.

تفاوت کلید خصوصی و عمومی

کلید خصوصی عددی تصادفی است که 256 بیت است. کلید خصوصی با بهره گیری از رمزنگاری بیضوی در بیت کوین کلید عمومی را تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. این در حالی است که در این شیوه رمزنگاری نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان از کلید عمومی به کلید خصوصی دست یافت. کلید خصوصی عددی تصادفی است و هر کسی آن را داشته باشد در واقع به تمام دارایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کیف پول دسترسی دارد و مالک آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها است. یکی از کاربرد کلید خصوصی استفاده برای امضای دیجیتالی است. یکی از نکاتی که در هنگام تولید کلید خصوصی لازم است مورد توجه قرار بگیرد این است که باید کاملا تصادفی باشد و روش مورد استفاده در آن به هیچ وجه نباید قابل پیش بینی باشد. از این جهت هنگام ساخت این کلید سایت از شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهد موس خود را تکان دهید یا عبارتی را در جای مشخص شده وارد کنید تا از طریق آن آنتروپی حاصل شود. اگر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید بدانید امن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین کلید خصوصی کدام است می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان گفت کلیدی که شامل 256 کاراکتر بوده و پشت سر هم نوشته شود. کلید خصوصی بسیار طولانی است از این رو نمایش آن به صورت رشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های 0 و 1 جالب نیست بنابراین این کلید را به صورت عدد در مبنای 16 (هگزادسیمال) می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نویسند. کلید خصوصی را باید در جای امنی نگهداری کرد و به هیچ وجه نباید آن را در اختیار دیگران قرار داد زیرا آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به راحتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند مالک ارزهای شما شوند.

سعی کنید همیشه از کلید خصوصی یک بکاپ تهیه کنید تا در صورتی که دستگاهی که کیف پول خود را در آن ساخته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید دچار مشکل شد با استفاده از این بکاپ بتوانید مجددا به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید. همان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌طور که گفتیم کلید عمومی از کلید خصوصی به دست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. در واقع از کلید عمومی برای تایید صحت امضا در هنگام تراکنش ها استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در این روش نودهای شبکه با مطابقت دادن امضای دیجیتال و کلید عمومی مطمئن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند که مالک بیت کوین تراکنش را امضا کرده پس قابل انجام است.

آدرس بیت کوین

می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان گفت آدرس بیت کوین مجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از حروف و اعداد است که به راحتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید و در واقع آدرسی است که به دیگران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهید تا به آن ارز دیجیتال بیت کوین را بفرستند. آدرس با استفاده از توابع هش یک طرفه از کلید عمومی به دست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. این توابع به گونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که خروجی منحصر به فردی با اندازه ثابت تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

آدرس بیت کوین

انواع آدرس بیت کوین

آدرس بیت کوین در سه فرمت وجود دارد که در ادامه تلاش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم شما را با هر یک آشنا کنیم.

  • لگاسی (P2PKH)
    اگر آدرس بیت کوین با 1 شروع شود، لگاسی (P2PKH) خواهد بود. آدرس لگاسی با آدرس سگویت سازگاری ندارد و نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان از این طریق برای برای آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها پول فرستاد اما ارسال به لگاسی با استفاده از سگویت مشکلاتی ندارد. اگر بخواهیم به طور میانگین در نظر بگیریم کارمزد تراکنش در این نوع آدرس نسبت به سایر آدرس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بیشتر است.
  • آدرس فشرده (P2SH)
    ساختارآدرس فشرده (P2SH) مانند لگاسی است. اما به جای عدد 1 با عدد 3 شروع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. از آدرس فشرده معمولا برای امضای چندگانه به کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود. پشتیبانی این نوع آدرس قوی است و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان با استفاده از آن به هر دو نوع دیگر ارز ارسال کرد.
  • سگویت (bech32)
    سگویت آدرسی کاملا متفاوت است که با عبارت bc1 شروع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و نسبت به دو نوع قبلی آدرس طولانی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری است. سگویت که امروزه مورد استقبال بسیاری از کیف پول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها است در حال حاضر در صرافی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها گسترده نشده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

نحوه ایجاد آدرس بیت کوین

ایجاد یک آدرس بیت کوین شخصی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بسیار لذت بخش باشد. منظور از آدرس سفارشی یا شخصی آدرسی است که حروف اولیه آن را خودتان مشخص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید. این کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به چنند روش صورت بگیرد که در این جا سعی کردیم روشی که مطمئن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است را برای شما توضیح دهیم. روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیگری نیز وجود دارد که ایمنی بالایی ندارند و نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان از آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده کرد.

نحوه ایجاد آدرس بیت کوین

نحوه ایجاد آدرس بیت کوین در ویندوز

روش مختلفی برای ایجاد آدرس بیت کوین وجود دارد. ما قصد داریم به شما استفاده از برنامه Vanitygen را در ویندور برای ایجاد آدرس سفارشی آموزش دهیم. ابتدا مانند هر برنامه دیگری این برنامه را از گیت هاب دانلود کنید و در مکان مشخص آن را از حالت فشرده خارج نمایید. اگر از کارت گرافیک استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید از oclvanitygen استفاده کنید. در غیر این صورت مجبورید از vanitygen و یا vanitygen64 برای نصب برنامه استفاده نمایید. سپس لازم است آن را ران کرده و عبارت cmd را در جلوی open تایپ کنید و ok را بزنید. در مرحله بعدی لازم است آدرس فولدری که برنامه را در آن ذخیره کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید وارد کنید. همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان در برخی ویندوزها (7 به بالا) فایل را درگ کرد. سپس enter را بزنید و سایر مراحل را با توجه راهنمایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های برنامه انجام دهید.

سخن پایانی

معمولا دو نوع کلید در بیت کوین و انواع ارز دیجیتال داریم که به آن‌ها کلید خصوصی و عمومی گفته می‌شود که هنگام دریافت بیت کوین و یا انتقال آن به کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیند و این دو کلید تفاوت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی دارند و پروسه ساخت آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با هم متفاوت است. کلید خصوصی اهمیت بسیاری دارد و لازم است همیشه از آن یک بکاپ داشته باشید این در حالی است که کلید عمومی معمولا در هر تراکنش یک بار ساخته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. انواع مختلف آدرس بیت کوین وجود دارد که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در ارسال بیت کوین و یا دریافت آن تاثیر داشته باشد. با استفاده از روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خاص مانند نصب برنامه oclvanitygen می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان آدرس بیت کوین را شخصی سازی کرد.

آموزش ارز دیجیتال ماشین زمان

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان

 

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *