نکات مهمی که قبل از سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال باید بدانید!

سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال

امروزه ارزهای دیجیتال به یک فرصت سرمایه‌گذاری هیجان‌انگیز تبدیل شده‌اند و افراد زیادی قصد ورود به این حوزه و سرمایه‌گذاری در این زمینه را دارند، اما سرمایه‌گذاران بی‌تجربه اگر از یک ارز دیجیتال جدید بدون اطلاع از پیشینه آن پشتیبانی کنند، ریسک ازدست‌دادن سرمایه خود را خواهند داشت. افراد زیادی در سراسر جهان، اکنون در تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارز‌های دیجیتال و دسترسی به آن‌ها هستند. حتی افرادی که پیش از این هیچ تصمیمی مبنی بر ورود به این حوزه نگرفته بودند، الان به‌طور جدی به این موضوع فکر می‌کنند. اگر شما نیز تصمیم به خرید و فروش و آغاز سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال دارید، پیش از شروع و اقدام به سرمایه‌گذاری، نکاتی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید. در این مقاله قصد داریم تا به ذکر نکات سرمایهگذاری ارزهای دیجیتال و توضیح هر یک از آن‌ها بپردازیم، اما قبل از آن بهتر است یک آشنایی نسبی با ارزهای دیجیتال و نحوه کارکرد آن‌ها داشته باشید.

کریپتوکارنسی چیست؟

کریپتوکارنسی به عنوان یک ارز دیجیتال یا مجازی با روش‌های رمزنگاری ایمن می‌شود. بسیاری از ارزهای دیجیتال، شبکه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند که در یک دفتر کل توزیع‌شده توسط شبکه‌ای متفاوت از رایانه‌ها اجرا می‌شود. یکی از ویژگی‌های مشخص ارزهای دیجیتال این است که معمولاً توسط هیچ مرجع مرکزی صادر نمی‌شوند و از نظر تئوری از دخالت یا دستکاری دولت‌ها ایمن می‌مانند. رمز ارزهای دیجیتال، امکان پرداخت آنلاین امن را بدون استفاده از واسطه‌های شخص ثالث فراهم می‌کنند. کریپتو نیز به الگوریتم‌های رمزگذاری مختلف و تکنیک‌های رمزنگاری اشاره دارد که از این ورودی‌ها محافظت می‌کنند. ارزهای دیجیتال را می‌توان استخراج کرد یا از صرافی‌های ارز دیجیتال خریداری نمود و اقدام به سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال کرد.

به‌طور معمول، سایت‌های تجارت الکترونیک، امکان خرید با استفاده از ارزهای دیجیتال را ندارند. درواقع، ارزهای دیجیتال، حتی ارزهای محبوب مانند بیت کوین نیز به سختی برای معاملات در فروشگاه‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. با‌این‌حال، ارزش بالای ارزهای دیجیتال باعث محبوبیت آن‌ها به عنوان یک ابزار معاملاتی قوی شده است.

کریپتوکارنسی چیست؟

نحوه کار کریپتوکارنسی چگونه است؟

ارزهای رمزنگاری‌شده بر روی یک دفتر کل توزیع‌شده به نام بلاک چین اجرا می‌شوند که در آن رکوردی از تمام تراکنش‌های به‌روزشده و نگه‌داری‌شده توسط دارندگان ارز، ثبت می‌شود. واحدهای ارز دیجیتال از طریق فرآیندی به نام ماینینگ ایجاد می‌شوند که شامل استفاده از نیروی رایانه برای حل مسائل پیچیده ریاضی است که کوین‌ها را تولید می‌کنند. کاربران همچنین می‌توانند ارزها را از کارگزاران خریداری کنند، سپس آن‌ها را با استفاده از کیف پول‌های رمزنگاری ذخیره و مبادله نمایند.

انواع ارزهای دیجیتال کدام‌ها هستند؟

بیت کوین، محبوب‌ترین و باارزش‌ترین ارز دیجیتال است که شخصی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو آن را اختراع و در سال 2008 نیز از طریق وایت پیپر آن به دنیا معرفی کرد. امروزه بیش از هزار رمز ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی وجود دارد. هر ارز دیجیتالی که ایجاد می‌شود و به بازار رمز ارزها می‌پیوندد، ادعا می‌کند که عملکرد و ویژگی‌های متفاوتی از سایر رمز ارزها دارد. به عنوان مثال، ارز دیجیتال اتریوم خود را به عنوان گازی برای پلتفرم قرارداد هوشمند زیربنایی عرضه می‌کند. XRP ریپل توسط بانک‌ها برای تسهیل نقل و انتقالات بین مناطق جغرافیایی مختلف استفاده می‌شود. بیت کوین که در سال 2009 در دسترس عموم قرار گرفت، تا به امروز محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان است. پس از موفقیت بیت کوین در بازار رمز ارزهای دیجیتال، ارزهای دیجیتال دیگری به نام «آلت کوین» نیز ایجاد و راهی بازار شدند. شما به عنوان یک کاربر می‌توانید سرمایه‌گذاری ارز دیجیتالی انجام دهید و از این طریق سود و درآمد کسب داشته باشید.

نمونه‌هایی از ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

با وجودی که هزاران ارز دیجیتال وجود دارد، برخی از شناخته‌شده‌ترین آن‌ها شامل این موارد می‌شوند:

 • بیت کوین: بیت کوین که در سال 2009 تأسیس شد، اولین ارز رمزنگاری‌شده بود و هنوز هم رایج‌ترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری است. همان‌طور که گفتیم این ارز دیجیتال توسط ساتوشی ناکاموتو ساخته شده است.
 • اتریوم: اتریوم که در سال 2015 توسعه یافت، یک پلتفرم بلاک چین با ارز دیجیتال مخصوص به خود به نام اتر (ETH)  یا اتریوم است و پس از بیت کوین جزء محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در این زمینه شناخته می‌شود.
 • لایت کوین: این ارز دیجیتال، بیشترین شباهت را به بیت کوین دارد، اما برای توسعه نوآوری‌های جدید، از جمله پرداخت‌ها و فرآیندهای سریع‌ برای امکان تراکنش‌های بیشتر، با سرعت بیشتری عمل کرده است.
 • ترون trx: ترون یک پلتفرم دیجیتال غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین با ارز دیجیتال خاص خود به نام Tronix یا TRX است. هدف Tron که در سال 2017 توسط یک سازمان خصوصی سنگاپور تأسیس شد، میزبانی یک سیستم سرگرمی جهانی برای به اشتراک‌گذاری مقرون‌به‌صرفه محتوای دیجیتال است. برای سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال ترون می‌توانید به کارگزاری‌ها و صرافی‌های معتبر کشور مراجعه کنید.
 • ریپل ripple: ریپل یک سیستم دفتر کل توزیع شده است که در سال 2012 تأسیس شد. این سیستم می‌تواند برای ردیابی انواع مختلف تراکنش‌ها، نه فقط ارزهای دیجیتال استفاده شود.

نکات سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

 • استراتژی خرید، فروش و مبادله ارزهای دیجیتال را پیش از شروع به سرمایه‌گذاری درک کنید.

صرافیهایی را پیدا و انتخاب کنید که امکان انتقال و برداشت ارز را به عنوان راهی برای انتقال وجوه به بیرون و درون از اکوسیستم ارزهای دیجیتال فراهم کرده‌اند. مهم است که پیش از سرمایهگذاری، در مورد نحوه انجام معاملات اولیه خرید و فروش اطلاعات کسب کنید.

 • قبل از سرمایه‌گذاری بر روی رمز ارز‌های دیجیتال، در مورد آن‌ها تحقیقات لازم را انجام دهید.

سرمایهگذاری را نه به این خاطر که اطرافیانتان انجام می‌دهند، بلکه به دلیل علاقه و توانایی خود انجام دهید. عدم دانش، تجربه و توانایی در زمینه ارزهای دیجیتال ریسک بالایی دارد، چراکه شرکای خود را وارد فضایی میکنید که هیچ اطلاعاتی راجع به آن ندارید.

به همین خاطر پیش از آنکه اقدام به سرمایهگذاری و انتقال سرمایه خود به یک حوزه جدید نمایید، حتماً در مورد آن حوزه، مسائل پیرامون آن و خطرات احتمالی موجود در آن تحقیق کرده و اطلاعات کسب کنید و سپس پس از کسب دانش کافی، سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال را شروع کنید. پیشنهاد ما این است که برای سرمایهگذاری، همیشه از ارزهایی مانند بیت کوین شروع کنید که نسبت به سایرین برجسته‌تر هستند.

 • یک سرمایه‌گذاری متنوع، رمز موفقیت در بلندمدت است.

با وجودی که کار با تنها یک توکن در بازار ارزهای دیجیتال بسیار رایج است، اما این کار، اشتباه است. وقتی افراد تازهکار، شروع به سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال میکنند، اغلب با معروفترین رمز ارز یعنی بیت کوین شروع به کار می‌کنند و با بیت کوین نیز به سرمایهگذاری خود ادامه میدهند، اما بهتر است از پتانسیل موجود در ارزهای موفق دیگری که در بازار وجود دارند نیز استفاده کنید.

نمونه‌هایی از ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

در این صورت با رکود قیمت و کاهش ارزش یکی از رمز ارزها نیز همه سرمایه خود را از دست نمیدهید. ایمن‌ترین رویکرد سرمایهگذاری در ارزدیجیتال در یک بازار کریپتو پر از ریسک، تنوع‌دادن به دارایی برای سرمایهگذاری در تمام پروژه‌های برتر در حوزه‌های گوناگون مانند DeFi، NFT و غیره است.

 • قبل از اقدام به سرمایه‌گذاری، شخصاً در مورد تمام مسائل مربوطه، تحقیق کنید.

پیش از سرمایهگذاری، زمان زیادی را صرف بررسی عمیق رمز ارزها ‌و فضای کریپتو کنید. به تحقیقات و اطلاعات انجام‌گرفته پیشین توسط سایر افراد و یا موجود در سایتها اکتفا نکنید. هرگز ارزی را تنها به این دلیل که آن را معرفی کرده است خریداری نکنید. فضای کریپتو به اندازه کافی پر ریسک است و ورود بدون دانش، آن را برای شما پرریسکتر خواهد کرد.

 • به بازار صعودی دلخوش نباشید.

این موضوع را فراموش نکنید که بازار رمز ارزها یک بازار پرنوسان است و ثبات ندارد. به همین دلیل صعودی یا نزولی بودن یک ارز، معیار مناسبی برای شناسایی و اطمینان به آن نیست. به یاد داشته باشید که همیشه یک ارز صعودی و یا نزولی نیست. بنابراین فردی میتواند در سرمایهگذاری ارز دیجیتالی موفق عمل کند که نوسانات بازار را شناسایی کند و توانایی مدیریت آنها را نیز داشته باشد.

 • روش معامله خود را در بازار مشخص کنید.

سرمایهگذاران ب تجربه، رویکرد خاص خود را دارند و به آن نیز پایبند هستند، اما شما به عنوان یک سرمایهگذار تازه‌کار که هیچ تجربهای در این زمینه ندارید، باید پیش از ورود به این حوزه، استراتژی خود را مشخص کنید و اگر یک سرمایه‌گذار کوتاه‌مدت یا بلندمدت هستید، طبق آن جلو بروید. همچنین بهترین رمز ارزها را برای سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال بلندمدت و کوتاه‌مدت انتخاب کنید. یادتان باشد که سرمایهگذاران موفق برنامهای مشخص برای داراییهای خود تعیین میکنند.

 • زمان‌بندی مناسب مهم‌ترین نکته است.

اغلب سرمایه‌گذاری‌‌ها به واسطه احساسات انجام میشود و نه منطق! این سرمایهگذاری بدون منطق، میتواند منجر به سرمایهگذاریهای زمانبند‌ی نشده گردد که در نهایت به ازدست‌رفتن دارایی منتهی میشود. هنگامی که یک ارز در بازار شروع به افزایش قیمت می‌کند، همه افراد سعی میکنند زودتر اقدام به سرمایهگذاری ارز دیجیتال نمایند. هرگز چنین اقدامی نکنید و با زمانبندی مناسب، منتظر افزایش و تثبیت قیمت بمانید.

 • توجه به مقدار دارایی سرمایه‌گذاری مهم است.

همان‌طور که پیش از این نیز ذکر شد، ارزهای دیجیتال ذاتاً ریسکپذیر هستند و ارزش اکثر توکن‌ها در نهایت به صفر خواهد رسید. با در نظر داشتن این موضوع، هرگز بیش از آنچه می‌توانید سرمایهگذاری نکنید. هیچ تضمینی وجود ندارد که ارزشی که برای یک توکن در نظر میگیرید در درازمدت حفظ شود و حتی اگر هم این‌طور باشد، اغلب سالها طول میکشد تا پس از شروع یک بازار نزولی، دارایی را که از دست دادهاید، مجدد به دست آورید.

 • سایت‌های ارز‌های دیجیتال اطلاعات جامعی را ارائه می‌دهند.

در رسانه‌های مختلف اجتماعی، روزانه تبلیغات زیادی درباره یک استراتژی سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال نمایش داده میشود که نوید بازدهی کلان از دارایی‌های رمزنگاری مبهم را می‌دهد. در دنیای ارزهای دیجیتال ادعاها و اطلاعات غلط زیادی رد و بدل میشود و افراد زیادی نیز به دلیل اکتفا به این اطلاعات دارایی و سرمایه خود را از دست میدهند. برای جلوگیری از این موضوع میتوان از سایتهای رسمی ارزهای دیجیتال استفاده کرد. این سایتها اطلاعات جامع و درستی را در مورد نحوه عملکرد رمز ارزها ارائه میدهند.

 • در انتخاب ارز رمزنگاری دقت کنید.

پیش از اقدام به سرمایهگذاری، به دنبال یک صرافی ارز دیجیتال با سطح نقدینگی بالا، تنوع دارایی‌های رمزنگاری زیاد و  مطمئن باشید. به عنوان فردی که در امر سرمایهگذاری تازه‌کار و بی‌تجربه هستید، زمانی که اقدام به سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال کردید، باید عملکرد سکهها را شناسایی کنید و  از آنها مطلع باشید. همچنین قیمت توکن، میزان عرضه و تقاضای آن، میزان حجم معاملات و صندوق سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال، از سایر نکات مهم در انتخاب یک ارز هستند.

 • هرگز فرصت‌های ایجادشده را از دست ندهید.

بازار ارزهای دیجیتال، بازاری شبانه‌روزی است. با توجه به این موضوع، فرصت جبران کردن اشتباهات به وفور وجود دارد. همچنین فرصتهای معاملاتی زیادی نیز ایجاد میشود که باید در دسترسی به آن‌ها سرعت عمل داشته باشید و از فرصتهای ایجادشده بهره کافی را ببرید.

 • با مفاهیم مرتبط با حوزه‌ی ارز‌های دیجیتال شوید.

نکته دیگری که باید به دانسته‌های پیش از سرمایهگذاری ارز دیجیتال خود اضافه کنید، حداقل درک در حد یک مبتدی از آنچه در حال ورود به آن هستید، است. در آخرین گزینه از این نکات، برخی از اصطلاحات و عباراتی که تمام مبتدیان برای درک دنیای سرمایه‌گذاری ارز‌های دیجیتال به آن‌ها نیاز دارند، آورده شده است.

ارز دیجیتال: اولین مورد مهم آشنایی با ارز دیجیتال است. رمز ارز، ارز دیجیتال به صورت غیرمتمرکز است و می‌توان آن را برای خرید و فروش و معاملات یا به عنوان ذخیره بلندمدت دارایی به کار برد. تاکنون انواع مختلفی از ارز‌های دیجیتال معرفی شده است.

بلاک چین: مدل دیجیتالی نگه‌داری و فناوری شکل‌دهنده ارزهای دیجیتال است. یک بلاک چین، نتیجه بلوک‌های متوالی که بر روی یک‌دیگر ساخته می‌شوند است و یک دفتر کل دائمی و غیرقابل تغییر ایجاد می‌کند.

کیف پول دیجیتالی (نرم‌افزاری و سخت‌افزاری): مکانی امن و مطمئن برای نگه‌داری و ذخیره ارز دیجیتال به صورت آنلاین یا آفلاین است. بسیاری از کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانند به محافظت از ارز‌های رمزنگاری‌شده در برابر سرقت کمک کنند.

عدم تمرکز: به طور سنتی بلاک چین‌ها غیرمتمرکز هستند، چراکه برای فعالیت و ایجاد تغییرات، نه به یک مرجع مرکزی، بلکه به تأیید اکثریت کاربران احتیاج دارند.

معاملات مالی غیرمتمرکز (DeFi): معاملات مالی که بدون دخالت واسطه‌‌های مختلف مانند بانک و یا سایر مؤسسات مالی انجام می‌شوند.

صرافی: صرافی‌های ارز‌های دیجیتال محلی برای سرمایهگذاری ارز دیجیتال و یک بازار دیجیتالی هستند که در آن‌ها می‌توانید ارزهای دیجیتال را خرید و فروش و معامله کنید.

Gas: هزینه‌ای است که سرمایه‌گذاران باید برای استفاده از سیستم به شبکه اتریوم بپردازند. پرداخت هزینه‌ gas از طریق اتر، ارز دیجیتال بومی اتریوم است.

استخراج: فرآیندی که در طی آن سکه‌های ارزهای دیجیتال جدید از طریق استخراج کردن توسط دستگاه‌های ماینر‌، به دست می‌آیند.

قرارداد‌های هوشمند: یک برنامه الگوریتمی کد‌نویسی‌شده که شرایط یک قرارداد را به طور دیفالت بر اساس کد واردشده به آن ارائه می‌کند. شبکه اتریوم، مهم‌ترین ارز دیجیتال قرارداد‌های هوشمند است.

آیا رمز ارزهای دیجیتال قانونی هستند؟

آیا رمز ارزهای دیجیتال قانونی هستند؟

رمز ارزهای دیجیتال توسط هیچ نهاد دولتی یا خصوصی پشتیبانی نمی‌شوند و در کشور ما نیز غیرقانونی تلقی می‌گردند، اما با‌این‌حال کارگزاری‌های و صرافی‌های داخل کشور، کارهای مربوط به سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال را انجام می‌دهند. وضعیت قانونی ارزهای رمز پایه پیامدهایی برای استفاده از آن‌ها در معاملات و معاملات روزانه دارد. در ژوئن 2019، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) توصیه کرد که نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال رمزنگاری‌شده باید مشمول الزامات قانون سفر خود باشند که خود، مستلزم رعایت AML است، اما ارزهای دیجیتال در اتحادیه اروپا قانونی هستند و مشتقات و سایر محصولاتی که از ارزهای رمزنگاری‌شده استفاده می‌کنند باید به عنوان ابزار مالی دیجیتالی واجد شرایط خاصی شوند.

در ژوئن 2021، کمیسیون اروپا مقررات بازارهای دارایی‌های رمزنگاری‌شده (MiCA) را منتشر کرد که طبق آن ضمانتی را برای مقررات تعیین کرده و قوانینی را برای شرکت‌ها یا فروشندگانی که با استفاده از ارزهای دیجیتال خدمات مالی خود را ارائه می‌کنند، وضع می‌کند. در سایر کشورهای جهان نیز رمز ارزهای دیجیتال به عنوان قانون خاص وضع نشده‌اند، اما مبادله آن‌ها و سرمایه‌گذاری ارز دیجیتالی بلامانع است.

ارزهای دیجیتال چه مزایا و معایبی دارند؟

ارزهای دیجیتال با هدف ایجاد تحول در زیرساخت‌های مالی معرفی شدند، اما مزایا و معایبی نیز دارند که به هنگام سرمایه‌گذاری در آن‌ها باید به این موارد توجه شود.

مزایای ارزهای دیجیتال

 • ارزهای رمز پایه نشان‌دهنده یک الگوی جدید و غیرمتمرکز برای دارایی‌های مالی هستند. در این سیستم، واسطه‌های متمرکز مانند بانک‌ها و مؤسسات مالی برای اعتماد بین دو طرف در تراکنش‌ها ضروری نیستند. بنابراین، سیستم کلی ارزهای رمزنگاری‌شده، لزوم وجود بانک‌های بزرگ را از بین می‌برند.
 • ارزهای رمزنگاری‌شده انتقال مستقیم وجوه بین دو طرف را بدون نیاز به شخص ثالث قابل‌اعتماد مانند بانک یا شرکت کارت اعتباری آسان‌تر می‌کنند. معمولاً انتقال‌های غیرمتمرکز از طریق کلیدهای عمومی و خصوصی و انواع مختلف سیستم‌ها، مانند اثبات کار یا اثبات سهام، ضمانت می‌شوند.
 • از آن‌جایی که ارزهای دیجیتال از واسطه‌های شخص ثالث استفاده نمی‌کنند، انتقال ارز دیجیتال بین دو طرف معامله سریع‌تر از انتقال پول به روش سنتی انجام می‌گیرد.
 • سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال می‌تواند سودآور باشد. ارزش بازارهای ارزهای دیجیتال در دهه گذشته به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است و در مقطعی به حدود 2 تریلیون دلار نیز رسیده است. تا 20 دسامبر 2021، بیت کوین در بازارهای رمزنگاری بیش از 862 میلیارد دلار ارزش داشته است.
 • اقتصاد حواله در حال آزمایش، یکی از مهم‌ترین استفاده‌ها از رمز ارزهای دیجیتال است. در حال حاضر، رمز ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به عنوان یک ارز واسطه برای ساده کردن انتقال پول در سراسر کشورها عمل می‌کنند. بنابراین یک ارز فیات به بیت کوین یا یک ارز دیجیتال دیگر تبدیل می‌شود. این روش فرآیند انتقال پول را ساده می‌کند.

معایب ارزهای دیجیتال

 • اگرچه رمز ارزهای دیجیتال ادعا می‌کنند که تراکنش‌ها را به صورت ناشناس انجام می‌دهند، اما در واقع ارزهای دیجیتال نام مستعار هستند. آن‌ها یک دنباله دیجیتالی به جا می‌گذارند که سازمان‌هایی مانند (FBI) می‌توانند رمزگشایی‌شان کنند. این امر امکان ردیابی تراکنش‌های مالی شهروندان عادی را برای دولت‌ها یا مقامات فدرال باز می‌کند.
 • ارزهای رمز پایه به ابزاری محبوب برای مجرمان برای فعالیت‌های مانند پول‌شویی و خریدهای غیرقانونی تبدیل شده‌اند.
 • یکی دیگر از معایب ارزهای دیجیتال این است که هر کسی می‌تواند آن‌ها را با استفاده از یک کامپیوتر و با از اتصال به اینترنت استخراج کند. با این حال، استخراج رمز ارزهای محبوب مانند بیت کوین به انرژی قابل‌توجهی نیاز دارد.

نحوه ذخیره ارز‌های دیجیتال پس از خرید و سرمایه‌گذاری

هنگامی که ارز دیجیتال موردنظر خود را خریداری کردید، باید آن را با خیال آسوده ذخیره کنید تا از هک یا سرقت آن‌ها توسط هکرهای ارزهای دیجیتال محافظت نمایید. رمز ارزهای دیجیتال معمولاً در کیف پول‌هایی با عنوان کیف پول‌های رمزنگاری ذخیره می‌شوند. این دستگاه‌‌ها، دستگاه‌های نرم‌افزار آنلاین هستند که برای ذخیره ارزهای دیجیتال، به ‌طور کاملاً ایمن استفاده می‌شوند. برخی از صرافی‌ها خدمات کیف پول را نیز ارائه می‌کنند و ذخیره مستقیم از طریق پلتفرم‌ها را برای شما آسان‌تر می‌سازند. به طور معمول دو‌ نوع کیف پول برای ذخیره دارایی‌ها و رمز ارزهای دیجیتال وجود دارد که شامل کیف پول‌های سخت و نرم می‌شود. ذخیره‌سازی در کیف پول‌های نرم، به ذخیره‌سازی رمزنگاری گفته می‌شود که از نرم‌افزار آنلاین برای محافظت از کلیدهای خصوصی دارایی‌های شما استفاده می‌کند. ذخیره‌سازی در کیف پول‌های سخت برخلاف کیف پول‌های نرم، برای ذخیره ایمن کلیدهای خصوصی به دستگاه‌های الکترونیکی آفلاین متکی هستند.

ارزهای دیجیتال چه مزایا و معایبی دارند؟

آیا سرمایه‌گذاری در زمینه رمز ارزهای دیجیتال سودآور است؟

مانند هر سرمایه‌گذاری مالی دیگر، بهتر از که قبل از سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال بدانید که دقیقاً در چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید. چند پیش‌نیاز وجود دارد که قبل از خرید ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن به شما توصیه می‌شود، مانند ذخیره‌کردن صندوق اضطراری، پرداخت بدهی‌های با بهره بالا و تضمین یک برنامه بازنشستگی سنتی. اگر در زمینه سرمایه‌گذاری رمز ارزها مبتدی هستید، توجه داشته باشید که در ابتدا مبلغ بسیار کمی را سرمایه‌گذاری کنید تا در صورت نوسانات بازار، تمام سرمایه خود را از دست ندهید.

کارشناسان نیز توصیه می‌کنند که بیش از 5 درصد از سبد خود را به این دارایی‌های دیجیتال اختصاص ندهید. درحالی‌که تحلیلگران به سرمایه‌گذاران در مورد ماهیت بی‌ثبات و غیرقابل‌پیش‌بینی بودن ارزهای رمزنگاری‌شده هشدار می‌دهند، برخی از سرمایه‌گذاران مایلند برای پاداش‌ها و سودهای احتمالی ریسک کنند. بسیار مهم است که از قبل هرگونه سرمایه‌گذاری در این زمینه تحقیقات خود را به خوبی انجام دهید تا در آینده متضرر نشوید.

چگونه در مورد ارز دیجیتالی که می‌خواهیم سرمایه‌گذاری کنیم، اطلاعات بیشتری کسب کنیم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارزهای دیجیتال، بهتر است به سایت‌های معتبر مراجعه کنید و شرایط سرمایه‌گذاری و همچنین تحلیل‌های تکنیکال آن رمز ارز را مطالعه نمایید. شما همچنین می‌توانید وایت پیپرهای ارزهای دیجیتال موردنظر خود را بخوانید و اطلاعات لازم را درباره جزئیات آن رمز ارز، کسب کنید. به طور کلی هر پروژه ارز رمزنگاری‌شده باید یک وایت پیپر داشته باشد و آن را در دسترس عموم قرار دهد، اگر ارزی وایت پیپر نداشت به معنای این است که آن رمز ارز قابل‌اطمینان نیست.

جمع‌بندی

ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، ارزهایی هستند که به وسیله دارایی‌های حقیقی یا اوراق بهادار پشتیبانی نمی‌شوند. سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال، اگرچه طرفداران بسیاری دارد و اکثر افراد تمایل به ورود به این حوزه را دارند، اما به دلیل عدم ثبات قیمت و خطرات ازدست‌رفتن سود، ریسک بالایی را به همراه دارد. بنابراین نیاز است که اگر علاقهمند به این حوزه هستید، پیش از ورود به این فضا توانایی و اطلاعات خود را افزایش دهید و برای یک تریدر ماهرشدن تمام تلاش خود را به کار بگیرید. اصل مهم این امر، آموزش، تداوم یادگیری، کسب تجربه و دوری از رفتارهای پرخطر است. در این مقاله ما سعی کردیم تا هر آنچه را که نیاز است راجع به سرمایهگذاری ارز دیجیتال و نکات مهم  مربوط به آن بدانید جمع‌آوری کنیم و شرح دهیم.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *