آیا خرید ارز دیجیتال در ایران قانونی است؟

قانون ارز دیجیتال در ایران

قانون ارز دیجیتال در ایران یکی از مسائلی است که افرادی که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌‌‌‌‌‌‌کنند می‌خواهند نسبت به آن آگاهی داشته باشند تا بتوانند از تسهیلات داخلی در کشور استفاده کنند که قطعا برای آن‌‌‌‌‌‌‌ها راحت‌‌‌‌‌‌‌تر خواهد بود. ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، و اتریوم و ده‌‌‌‌‌‌‌ها ارز دیگر وجود دارد که امروزه ماینرها از طریق آن‌‌‌‌‌‌‌ها کسب درآمد می‌‌‌‌‌‌‌کنند و سرمایه داران در سر‌‌‌‌‌‌‌تا‌‌‌‌‌‌‌سر دنیا بخشی از ثروت خود را در بازارهای ارز دیجیتال قرار می‌‌‌‌‌‌‌دهند. داشتن آگاهی از قوانین داخلی کشور می‌‌‌‌‌‌‌تواند در این زمینه به ماینرها بسیار کمک کند تا با استفاده از این قوانین بتوانند به راحتی کار خود را انجام دهند.

قانون ارز دیجیتال در ایران

قانون ارز دیجیتال در ایران از سال 97 شروع شد و تا قبل از این تاریخ هیچ قانونی در مورد این ارزها وجود نداشت در نتیجه خرید و فروش این ارزها از هیچ فیلتری رد نمی شد. در سال 97 بانک مرکزی کشورمان خرید و فروش بیت کوین را غیرقانونی اعلام کرد. اما اگر خوب فکر کنید این قانون نمی توانست محدود کننده باشد زیرا ارزهای دیجیتال در بستر یک بانک خاص انجام نمی‌‌‌‌‌‌‌شد و در نتیجه ماینرها و معامله‌‌‌‌‌‌‌کنندگان توانستند کار خود را بدون مانعی ادامه دهند. همچنین در سال 97 قوانین دیگری نیز وضع شد که منجر به افزایش محدودیت‌‌‌‌‌‌‌ها در این عرصه گردید. از طرفی همزمان با تحریم‌‌‌‌‌‌‌های آمریکا علیه ایران صرافی ها حساب ایرانیان را بلوکه کرده و از خرید و فروش ارز با آن‌‌‌‌‌‌‌ها خودداری کردند که با پیگیری کاربران ایرانی این مشکل حل شد.

قانون خرید و فروش بیت کوین در ایران

اولین قوانین خرید و فروش ارز دیجیتال از طرف بانک مرکزی

حدودا کم‌‌‌‌‌‌‌تر از یک سالی که از اعلام بان مرکزی مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش ارز دیجیتال می‌‌‌‌‌‌‌گذشت یعنی در بهمن ماه سال 97 بانک مرکزی تصمیم گرفت قوانین جدیدی در حوزه خرید و فروش ارز دیجیتال منتشر کند. این موارد به شرح زیر است:

 1. ارزهای دیجیتال نمی‌‌‌‌‌‌‌توانند در داخل کشور به عنوان یک روش پرداختی در نظر گرفته شوند.
 2. انتشار و صدور ارزهای دیجیتال در کشورمان در اختیار کسانی است که آن ارزها را توسعه داده‌‌‌‌‌‌‌اند و بانک مرکزی در این زمینه هیچ گونه مسئولیتی نمی‌‌‌‌‌‌‌پذیرد.
 3. معامله ارز دیجیتال فقط در صرافی‌‌‌‌‌‌‌ها قابل انجام است و همه صرافی‌‌‌‌‌‌‌ها نمی‌‌‌‌‌‌‌توانند این کار را انجام دهند بلکه باید مقررات ارزهای دیجیتال در قسمت الزامات عمومی آن صرافی آورده شده باشد.
 4. مقررات مربوط به کیف پول منتشر شد و بر مبنای آن توسعه کیف پول برای افراد حقوقی و حقیقی مانعی ندارد.
  بر اساس این قوانین خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران غیر قانونی به حساب نمی‌‌‌‌‌‌‌آمد. این در حالی است که این ارز ها نمی‌‌‌‌‌‌‌توانند برای پرداخت مورد استفاده قرار بگیرند. یعنی فعالان در این زمینه نمی‌‌‌‌‌‌‌توانند از آدرس کیف پول خود در وب‌‌‌‌‌‌‌سایت‌‌‌‌‌‌‌های اینترنتی استفاده کنند.

ارز دیجیتال ایرانی

امروزه رمزارزهایی در کشورمان وجود دارد که توانسته‌‌‌‌‌‌‌اند تحریم‌‌‌‌‌‌‌ها را دور بزنند و برای ماینرهایی که تحت تحریم‌‌‌‌‌‌‌ها هستند گزینه خوبی به حساب می‌‌‌‌‌‌‌آیند. این ارزها ویژگی‌‌‌‌‌‌‌های خاصی دارند که مهم‌‌‌‌‌‌‌ترین آن‌‌‌‌‌‌‌ها انتشار غیرمتمرکز این ارزها و ناشناس بودن تراکنش مقابل است. در نتیجه می‌‌‌‌‌‌‌توانند برای کشورهایی که تحت تحریم هستند مناسب بوده و ماینرها بتوانند ارز خود را به راحتی به فروش برسانند. در ادامه شما را با چند نمونه از این رمزارزها آشنا می‌‌‌‌‌‌‌کنیم.

ارزدیجیتال پیمان

ارز دیجیتال پیمان بر اساس پشتوانه طلا طراحی شده است و کنسرسیوم ققنوس با همکاری بانک‌‌‌‌‌‌‌های ملت، ملی، پاسارگاد، پارسیان و چند هلدینگ با نام‌‌‌‌‌‌‌های فناپ، بهسازان ملت و شرکت تکوست شکل گرفته است. توکن ارز پیمان چیزی معادل یک ارز حاصل از ICO است. ICO یک فرآیند است که در آن اشخاص حقیقی و حقوقی می‌‌‌‌‌‌‌توانند در داخل یک کشور ارز دیجیتال را صادر کرده و یا آن را به توکن جدیدی تبدیل کنند. همچنین می‌‌‌‌‌‌‌توانند چند واحد از ارز دیجیتال را برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاران جهت تامین سرمایه در نظر بگیرند. ارز دیجیتال پیمان که با علامت اختصاری PMN در بازار ارزهای دیجتال فعالیت می‌‌‌‌‌‌‌کند بر پشتوانه طلا است و هنگام انتشار اولیه ابتدا یک میلیون توکن را که بدون پشتوانه است صادر کرده و برای حساب‌‌‌‌‌‌‌هایی که توزیع بنیاد را بر عهده دارند می‌‌‌‌‌‌‌فرستد. همچنین قرار است به زودی نرم‌افزارهایی طراحی شود که کار معاملات با پشتوانه طلا را انجام دهند.

ارزدیجیتال ملی IRRDC

این ارز دیجیتال توکنی بر روی شبکه بلاک چین بوده و برد مبنای صرافی‌‌‌‌‌‌‌های غیرمتمرکز است. خوب است بدانید که می‌‌‌‌‌‌‌توان این نوع ارز را بر اساس ریال خرید و فروش کرد و در نتیجه برای معامله آن ارزی از کشورمان خارج نمی‌‌‌‌‌‌‌شود. ارز IRRDC دارای مزایایی است که از جمله آن‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌توان به مواردی نظیر موارد زیر اشاره کرد.

 1. ارز دیجیتال IRRDC خدمات حرفه‌‌‌‌‌‌‌ای برای معامله ارائه می‌‌‌‌‌‌‌دهد.
 2. معامله این ارز از طریق صرافی‌‌‌‌‌‌‌های آنلاین غیرمتمرکز امکان‌‌‌‌‌‌‌پذیر است.
 3. این نوع ارز قابلیت خریدوفروش در بازار بین المللی را دارد.
 4.  این ارز از سرویس تولید سیگنال معاملاتی بهره‌‌‌‌‌‌‌مند است.
 5. بهره‌‌‌‌‌‌‌مندی از سرویس Magic Trader Bot .

ارز دیجیتال ایرانی

رمزارز آریا

AYA که آن را در بازار ارز دیجیتال به نام رمز ارز آریا می‌‌‌‌‌‌‌شناسند بسیار به ارز دیجیتال بیت کوین شبیه است و هدف از ایجاد آن پرداخت غیرمتمرکز و همتا به همتا است. تراکنش‌‌‌‌‌‌‌های ارز دیجیتال آریا در بلاک چین ذخیره شده و می‌‌‌‌‌‌‌توان آن‌‌‌‌‌‌‌ها را استخراج نمود.
میزان کویین‌‌‌‌‌‌‌های آریا برابر با صد و بیست میلیون است که استخراج آن 16 سال طول می‌‌‌‌‌‌‌کشد. اولین دفتر نمایندگی این ارز دیجیتال در شهر استانبول ترکیه بوده و این ارز دیجیتال توانسته است به عنوان اولین ارز ایرانی در چندین سایت مانند CoinMaeketCap و Coingecko و CoinMaeketdaddy ارزیابی شود. خرید ‌‌‌‌‌‌‌و فروش این ارز در صرافی‌‌‌‌‌‌‌هایی مانند Crex24 و CoinExchange امکان‌‌‌‌‌‌‌پذیراست.

سخن پایانی

قانون ارز دیجیتال در ایران با وجود تمام فراز و نشیب‌‌‌‌‌‌‌هایی که داشت بالاخره توانست جای خود را در قوانین ایران پیدا کند. در حال حاضر امکان استخراج ارزهای بین المللی برای ایرانیان فراهم است و می‌‌‌‌‌‌‌توانند به استخراج و خرید و فروش آن‌‌‌‌‌‌‌ها بپردازند. اما نمی‌‌‌‌‌‌‌توان این ارزها را به عنوان خریدوفروش در بازار سرمایه انجام داد. امروزه ارزهایی در کشورمان مانند آریا، پیمان و … وجود دارد که دارای مزایای بسیاری بوده و تحت تاثیر تحریم‌‌‌‌‌‌‌ها نیستند بنابراین می‌‌‌‌‌‌‌توانند گزینه‌‌‌‌‌‌‌های بسیار خوبی برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاری باشند.

آموزش ارز دیجیتال ماشین زمان

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
5/5 - (3 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید