معرفی 14 ارز دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند + مزایا و معایب

ارزدیجیتال قراردادهای هوشمند

ارز دیجیتال قراردادهای هوشمند در حوزه کریپتو بسیار مهم است، زیرا پایه و اساس بسیاری از توکن‌های دیگر هستند. قراردادهای هوشمند و همه پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری مهم از متاورس و توکن‌های بازی گرفته تا برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و Web 3، بر روی پلتفرم‌های قرارداد هوشمند ساخته می‌شوند. قراردادهای هوشمند، نوعی از قراردادهای دیجیتال ذخیره شده بر روی بلاک‌چین‌ها هستند که به‌صورت کاملا اتوماتیک و خودکار و از پیش تعیین‌شده با قوانین و شرایط خاص اجرا می‌شوند. قراردادها زیربنای بسیاری از تعاملات روزانه هستند. قابلیت اصلی قراردادهای هوشمند این است که همه آن قراردادها را می توان کدگذاری و تنظیم کرد تا بدون دخالت شخص ثالث، به‌طور خودکار کار کنند.

قراردادهای هوشمند یکی از دلایلی است که فناوری بلاک‌ چین می‌تواند تا این حد قدرتمند باشد، اگرچه که هنوز تنها به نیمی از پتانسیل خود رسیده‌اند. به‌طور کلی می‌توان گفت قراردادهای هوشمند کدهای برنامه‌نویسی‌ هستند که با ضوابط و قوانین ثابت و از پیش مشخص‌شده، بر روی بلاک‌چین‌ها اجرا می‌شوند که با پرداخت کارمزدهای شبکه می‌توان از این قراردادها استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم تا به توضیح قرار‌دادهای هوشمند و معرفی برترین ارز دیجیتال قرار‌داد‌های هوشمند بپردازیم.

ارز دیجیتال قراردادهای هوشمند چیست؟

ارز دیجیتال قرارداد‌های هوشمند، اصطلاحا به رمز ارزهایی گفته می‌شود که شبکه آن‌ها برای اجرای قراردادهای هوشمند مناسب است. همچنین، برای پرداخت کارمزدها در این قراردادها می‌توان از ارز‌های دیجیتال استفاده کرد. اجرای ارزهای دیجیتال در قراردادهای هوشمند یک کارکرد بسیار مهم را برای این قرارداد‌ها فراهم کرده است. به‌طور کلی نیز امکان اجرا‌ی قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین‌های گوناگون وجود دارد. برای نمونه می‌توان به  بلاک‌چین ارز دیجیتال بیت‌کوین اشاره کرد که این امکان را اجرایی کرده است. اما نه به حالت اختصاصی برای این رمز ارز و بلاک‌چین آن.

هر ارز دیجیتال و بلاک‌چینی که قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند را در پلتفرم خود داشته باشد، شرایط و قوانینی مخصوص به خود را دارد. برای نمونه در امر سهولت کارکردن و کاربردی‌‌بودن، ارز دیجیتال اتریوم برترین گزینه بوده و از نظر مقیاس‌پذیری نیز، ارز دیجیتال کاردانو رمز ارز بهتری است.

بهترین قرارداد هوشمند

در ادامه تلاش کرده‌ایم تا بهترین اسمارت کانترکت ارز دیجیتال را معرفی کرده و همراه با ویژگی‌های آن‌ها شرح دهیم. شناخت این ارزهای دیجیتال به شما برای شناسایی و یافتن یک رویکرد مناسب جهت سرمایه‌گذاری بر روی این ارز‌های دیجیتال کمک خواهند کرد.

ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند  کدام‌ها هستند؟

کریپتوهای قراردادهای هوشمند زیادی وجود دارند که همگی برای جلب علاقه توسعه‌دهندگان و پروژه‌های کلیدی با یک دیگر رقابت می‌کنند. در ادامه قصد داریم تا ارز‌های دیجیتالی را که بر روی بهترین قرارداد‌های هوشمند اجرا شده‌اند را معرفی کنیم.

 1. اتریوم (ETH)

مزایا: اتریوم اولین و مهم‌ترین ارز دیجیتالی بود که قابلیت قرارداد هوشمند را راه‌اندازی کرد. حدود 80 درصد از برنامه‌های DeFi در شبکه اتریوم اجرا می‌شوند. اتریوم سال مهمی را پیش رو دارد. چرا که Eth2 که ارتقاء اتریوم برای حل برخی از این مشکلات است، در آینده‌ای بسیار نزدیک عرضه خواهد شد. شبکه اتریوم تراکنش‌ها را سریع‌تر و ارزان‌تر پردازش می‌کند. درحال‌حاضر اتریوم همچنان میزبان سهم اصلی برنامه‌هاست و از نظر ارزش بازار پس از بیت‌کوین (BTC) در رتبه دوم قرار دارد.

معایب: درحال‌حاضر، ازدحام شبکه و هزینه‌های بالای gas، موجب نارضایتی در توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران شده و آن‌ها را به جستجوی جایگزین‌های اتریوم وادار کرده است.

بهترین اسمارت کانترکت

 1. سولانا (SOL)

مزایا: سولانا یکی از ارزهای دیجیتال با عملکرد برتر در سال 2021  است. از نظر ارزش بازار، از جایگاه 120 در ابتدای سال 2021 به رتبه پنجم تا پایان سال با افزایش قیمت بیش از 11000 درصد رسیده است. سولانا درحال‌حاضر با سرعت 50000 تراکنش در ثانیه، سریع‌ترین رمزارز موجود در بلاک‌چین محسوب می‌شود.

سولانا حدود 400 پروژه در حال اجرا بر روی سیستم خود دارد از جمله استیبل کوین USDC که به سرعت در حال رشد است. USDC بر روی اتریوم و سولانا اجرا می‌شود.

 1. پولکادات (DOT)

Solana به دلیل سرعت خود متمایز است، اما Polkadot به دلیل قابلیت همکاری (توانایی بالا برای کارکردن با سایر سیستم عامل‌ها) متمایز است. پولکادات از عملکردی به نام پاراچین استفاده می‌کند که به موازات بلاک‌چین اصلی اجرا می‌شود و به آن اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را سریع‌تر پردازش کند. قراردادهای هوشمند بر روی پاراچین اجرا می شوند، نه بلاک چین اصلی.

 1. Ergo (ERG)

این پلتفرم قرارداد هوشمند هزینه gas دریافت نمی‌کند که این ویژگی آن را از سایر ارزهای دیجیتال در این لیست متمایز کرده است. Erg برای پردازش قراردادهای پیچیده‌تر طراحی شده است که می‌تواند برای DeFi نیز کاربردی باشد.

با همه این‌ها، این ارز دیجیتال هنوز در بسیاری از صرافی‌های بزرگ رمزنگاری، فهرست نشده است و باید برای اثبات خود تلاش کند.

بهترین قراردادهای هوشمند ترون

 1. الگوراند (ALGO)

مانند دیگر پلتفرم‌های جدید قرارداد هوشمند، Algorand نوید هزینه، مقیاس‌پذیری و سرعت پایین را بدون به خطر انداختن امنیت می‌دهد. توسعه‌دهندگان می‌توانند از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف برای نوشتن قراردادهای هوشمند در Algorand استفاده کنند. یکی از این زبان‌ها، Clarity است تا کاربران بتوانند به‌راحتی درک کنند که قرارداد چه کاری انجام می‌دهد.

Algorand به صنعت مالی توجه زیادی دارد. به عنوان مثال، Algorand خود را به عنوان ابزاری برای ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) معرفی کرده است. کشورهای زیادی از جمله ایالات متحده در حال بررسی راه‌اندازی CBDCهای خود هستند. این موضوع می‌تواند جایگاه مهمی را برای ALGO به ارمغان بیاورد.

 1. کاردانو (ADA)

اغلب به نظر می‌رسد که Cardano رقابتی متفاوت از سایر ارزهای دیجیتال و یک رویکرد آهسته و پیوسته برای توسعه دارد. این ارز دیجیتال پیش از ارائه عملکرد جدید، بررسی و آزمایش کامل و دقیق را انجام می‌دهد. بنیانگذار کاردانو، چارلز هاسکینسون بیان کرده است که بیش از 100 پروژه در این اکوسیستم در حال توسعه است و 20 یا 30 پروژه نیز آماده راه‌اندازی در سه ماهه اول سال 2022 است.

Cardano تنها در ماه سپتامبر عملکرد قرارداد هوشمند خود را راه‌اندازی می‌کند و رویکردی آهسته و پیوسته برای توسعه دارد. هر مرحله به‌طور دقیق بررسی شده و با دقت آزمایش می‌شود.

بهترین Smart Contracts

 1. COSMOS (ATOM)

ارز دیجیتال COSMOS خود را “اینترنت بلاک‌چین” معرفی می‌کند. Cosmos بر قابلیت همکاری متمرکز است و تضمین می‌کند که با بلاک‌چین‌های مختلف می‌‌تواند همکاری کند. از آن‌جایی که کاربران شروع به استفاده از چندین شبکه مختلف قرارداد هوشمند می‌کنند، قابلیت همکاری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

 1. Elrond (EGLD)

این شبکه به تازگی راه‌اندازی شده است. الروند می‌تواند 15000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند که به سرعت سولانا نیست اما یک پیشرفت بزرگ در قرارداد‌های هوشمند به شمار می‌رود. هدف آن این است که با کار با چندین زبان مختلف و داشتن یک پلتفرم ایمن و مقیاس‌پذیر با توسعه‌دهندگان سازگار باشد.

 1. Tron

Tron یک سیستم عامل مبتنی بر بلاک‌چین است که هدف آن، ارائه ابزارهای ایمن برای فناوری بلاک‌چین است. این شبکه به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز، با تمرکز بر اشتراک محتوا و سرگرمی توصیف می‌شود. به عنوان بهترین قراردادهای هوشمند ترون، این شبکه به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 1. Ergo

هدف پلتفرم Ergo ارائه راهکاری کارآمد، ایمن و آسان برای اجرای قراردادهای مالی است که در بلندمدت مفید و کارآمد خواهد بود. این پلتفرم هیچ هزینه‌ای برای gas دریافت نمی‌کند که آن را از بقیه ارزهای دیجیتال موجود در بازار متمایز کند.

 1. بایننس کوین

زمانی که صحبت از ارز دیجیتال قراردادهای هوشمند به میان می‌آید، حتما باید بایننس کوین در لیست حضور داشته باشد. بایننس کوین ارز دیجیتالی است که کارکرد و مزایا و ویژگی‌های زیادی داشته و برای سرمایه‌گذاری یک گزینه مناسب برای سرمایه گذاران به حساب می‌آید. این ارز دیجیتال، حجم معاملاتی بالایی دارد و تعداد کاربرانی که قصد سرمایه‌گذاری در این شبکه را دارند روز به روز افزایش می‌یابد.

 1. آوالانچ

در میان ارز‌های دیجیتال قرارداد هوشمند معرفی شده، آخرین مورد نوبت آوالانچ است. می‌توان این ارز دیجیتال را به عنوان یک پلتفرم مناسب معرفی کرد. ارز دیجیتال آوالانچ یک رمز ارز بسیار کاربردی است که هدف‌های مشخصی جهت توسعه در این زمینه دارد. این ارز دیجیتال در سال پیش رشد خوبی داشته و طرفداران زیادی پیدا کرده است. اکنون نیز به عنوان یکی از بهترین ارز‌ها قرارداد هوشمند برای سرمایه‌گذاری معرفی می‌شود. ارز دیجیتال آوالانچ درحال‌حاضر ریسک و خطر زیادی ندارد و می‌توان گفت در چند سال آینده به عنوان یکی از موفق‌ترین ارز‌های دیجیتال بازار رمز‌ارزها معرفی خواهد شد.

این رمز ارز در حوزه‌ ارزهای دیجیتال قرارداد هوشمند با رقبای زیادی مانند اتریوم و کاردانو دست و پنجه نرم می‌کند. باید دید می‌تواند از این رقابت با موفقیت بیرون آمده و به عنوان یک ارز مناسب برای سرمایه‌گذاری جایگزین سایر ارز‌ها شود یا خیر.

آشنایی با بهترین اسمارت کانترکت

 1. Avalanche

در حال حاضر Avalanche به عنوان یکی از ستاره‌های در حال ظهور بازار ارز دیجیتال در نظر گرفته می‌شود. این ارز دیجیتال، سریع‌ترین پلتفرم قراردادهای هوشمند در صنعت بلاک‌چین است که کارمزد تراکنش پایینی دارد و از نظر زیست محیطی نیز پایدار است. توکن AVAX می‌تواند به عنوان مدلی برای انجام پرداخت استفاده شود.

 1. چین لینک

یک رمز ارز دیجیتال با قیمت مناسب که هم در دسته ارزهای دیجیتال هوشمند قرار دارد و‌ هم برای سرمایه‌گذاری بسیار مناسب است و در چندین ماه اخیر نیز بین کاربران رمز ارزهای دیجیتال محبوبیت زیادی پیدا کرده است. کیفیت و قیمت مناسب این رمز ارز دیجیتال باعث شده که سرمایه‌گذاران بزرگ بازار کریپتو آن را به عنوان یک‌ گزینه عالی سرمایه‌گذاری ببینند. همچنین رمز ارز دیجیتال چین لینک در رتبه بسیار خوبی در میان سایر رمز ارزها قرار دارد.

سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های قرارداد هوشمند چگونه است؟

ارزهای رمزنگاری شده قراردادهای هوشمند حوزه هیجان‌انگیزی هستند. ما نمی‌دانیم که در آینده این صنعت نوپا چگونه تکامل خواهد یافت، اما این احتمال وجود دارد که این ارزهای دیجیتال نه تنها در درازمدت به فعالیت خود ادامه دهند، بلکه عملکرد خوبی نیز داشته باشند. اگر قصد سرمایه‌گذاری بر روی ارز‌های دیجیتال قرارداد‌های هوشمند را دارید، در مورد این رمزارزها و سایر ارزهای دیجیتال تحقیق کنید. چرا که همه سرمایه‌گذاری‌های کریپتو دارای ریسک بالایی هستند. این ریسک می‌تواند بر روی بازار ارزهای دیجیتال به ویژه در کوتاه‌مدت تأثیر بگذارد.

آیا شبکه بیت‌کوین از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند؟

شبکه بیت‌کوین از طیف گسترده‌ای از قراردادهای هوشمند با استفاده از زبان برنامه‌نویسی قدرتمند خود به نام اسکریپت پشتیبانی می‌کند. اسکریپت به کاربران این اجازه را می‌دهد تا معیارهایی را برای بیت‌کوین خود تعیین کنند. تراکنش‌های بیت‌کوین مقادیر خاصی از بیت‌کوین را بر روی این اسکریپت‌ها قفل می‌کنند.

بهترین اسمارت کانترکت ارز دیجیتال

چرا قراردادهای هوشمند در حوزه کریپتو اهمیت زیادی دارند؟

بهترین اسمارت کانترکت، به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و توکن‌های غیرمتمرکز را بسازند. این قرارداد‌ها در همه مسائل از ابزارهای مالی جدید گرفته تا تدارکات و تجربیات بازی استفاده می‌شوند و مانند هر تراکنش رمزنگاری دیگری بر روی یک بلاک‌چین ذخیره می‌شوند.

هنگامی که یک برنامه قرارداد هوشمند به بلاک‌چین اضافه شد، معمولا نمی‌توان آن را معکوس یا تغییر داد (اگرچه استثناهایی وجود دارد.) برنامه‌های مبتنی بر قراردادهای هوشمند اغلب به عنوان «برنامه‌های غیرمتمرکز» یا «dapps» شناخته می‌شوند و شامل فناوری مالی غیرمتمرکز یا DeFi هستند که هدف آن، تغییر حوزه‌ معاملات است. DeFi به دارندگان ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهد تا در تراکنش‌های مالی پیچیده مانند پس‌انداز، وام‌دهی، بیمه و غیره شرکت کنند.

محبوب‌ترین برنامه‌های کاربردی قرارداد هوشمند فعلی

Uniswap : یک صرافی غیرمتمرکز که به کاربران این امکان را می‌دهد تا از طریق بهترین smart contracts، انواع خاصی از ارزهای دیجیتال را بدون هیچ مرجع مرکزی تعیین کننده‌ نرخ ارز، معامله کنند.

Compound : پلتفرمی است که از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند تا به سرمایه‌گذاران این امکان را دهد تا کسب سود کنند.

USDC : ارز دیجیتالی که از طریق قرارداد هوشمند به دلار آمریکا متصل می‌شود و ارزش یک دلار آمریکا را دارد.  UDDC نوع جدیدی از پول‌های دیجیتالی است که همچنین به عنوان استیبل کوین نیز در بازار رمز ارزها شناخته می‌شوند.

چگونه می‌توان از این ابزارهای مبتنی بر قرارداد هوشمند استفاده کرد؟

فرض کنید مقداری اتریوم دارید که می‌خواهید آن‌ها را با USDC جایگزین کنید. برای این منظور شما می‌توانید اتریوم خود را در Uniswap قرار داده و از طریق قرارداد‌های هوشمند، به‌طور اتوماتیک بهترین نرخ معامله و یا مبادله را پیدا کنید و سپس معامله را انجام بدهید. در این‌صورت است که USDC برای شما ارسال می‌شود. سپس می‌توانید مقداری از USDC خود را در Compound قرار دهید و نرخ بهره‌ای که به‌طور الگوریتمی تعیین شده است را دریافت کنید.

معرفی بهترین قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

قراردادهای هوشمند اولین بار در دهه 1990 توسط یک دانشمند کامپیوتر به نام نیک سابو ارايه شدند. سابو معروف است که یک قرارداد هوشمند را با یک دستگاه فروش خودکار مقایسه می‌کند. درحال‌حاضر، اتریوم محبوب‌ترین پلتفرم و قراردادهای هوشمند است، اما بسیاری دیگر از بلاک‌چین‌های ارزهای دیجیتال (از جمله EOS، Neo Tezos، Tron، Polkadot و Algorand) نیز می‌توانند آن‌ را اجرا کنند. یک قرارداد هوشمند می‌تواند توسط هر فردی ایجاد شده و در یک بلاک‌چین مستقر شود. کد قرارداد‌های هوشمند، شفاف و قابل تایید عمومی است.

قراردادهای هوشمند در انواع زبان‌های برنامه نویسی از جمله Solidity، Web Assembly و Michelson نوشته می‌شوند. در شبکه اتریوم، کد هر قرارداد هوشمند بر روی بلاک‌چین ذخیره می‌شود و به هر فردی اجازه می‌دهد تا کد قرارداد و وضعیت فعلی قرارداد را بررسی کرده و عملکرد آن را تأیید کند. پس از استقرار در بلاک‌چین، قراردادهای هوشمند به‌طور کلی نمی‌توانند تغییر یابند، حتی توسط سازنده آن‌ها.

دیدگاه پایانی

با نگاهی به افزایش ۱۱۰۰۰ درصدی قیمت سولانا در سال ۲۰۲۱، قابل درک است که سرمایه‌گذاران قصد دارند سولانای بعدی با همان میزان رشد و یا یک اتریوم دیگر، با همان میزان موفقیت را پیدا کرده و در بازار تکرار کنند. اما قیمت ارزهای دیجیتال می‌تواند کاهش یا افزایش داشته باشد و هیچ تضمینی برای موفقیت سایر ارز‌ها وجود ندارد. باید توجه کرد که قرارگرفتن یک رمز ارز در لیست ارز دیجیتال قرارداد هوشمند به معنی مناسب و عالی بودن آن رمز ارز برای سرمایه‌گذاری نیست. در این مقاله ما سعی کردیم تا هر آنچه که نیاز است راجع‌به ارز‌های دیجیتال قرارداد‌های هوشمند بدانید را جمع‌آوری کرده و شرح دهیم. برای موفقیت در بازار مالی مانند ارزدیجیتال باید در این زمینه آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید به سودهای خوبی برسید، دوره ارز دیجیتال ماشین زمان هر چیزی که برای ورود و معامله در این بازار را نیاز داشته باشید در اختیار شما قرار می‌دهد.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
1/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید