ارز دیجیتال دوج کوین و رشد شارپی آن در سال 2021

دوج کوین چیست

ارز دیجیتال دوج کوین (DOGE) یک ارز  نظیر به نظیر و متن باز است. دوج‌ کوین در ابتدا تنها به عنوان یک سرگرمی راه‌اندازی شد، اما اکنون این ارز یکی از جایگزین‌های بیت‌کوین است، که با اصطلاح altcoin شناخته می‌شوند. دوج کوین در سال 2013 با لوگویی به شکل سگ شیبا‌اینو، یکی از نژادهای ژاپنی راه‌اندازی شد. درست است که به عنوان یک سرگرمی آغاز به کار کرد، اما بلاک‌چین این ارز از سیستم‌های محبوب و کارآمد است. فناوری زیربنایی DOGE از لایت‌کوین گرفته شده است. از ویژگی‌های قابل توجه دوج کوین می‌توان به قیمت بسیار پایین و عرضه نامحدود آن اشاره کرد. مانند تمام ارزهای دیجیتالی دیگر، دوج‌کوین نیز از ویژگی‌های مختلفی از استخراج و نگهداری گرفته تا چارت قیمتی مخصوص به خود برخوردار است، که در این مقاله به بیان این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

تاریخچه دوج کوین

در ابتدا دوج‌ کوین در سال 2013 توسط جکسون پالمر مدیر تولید شرکت ادوبی در سیدنی استرالیا، برای به مسخره گرفتن اعتیاد افراد به ارزهای دیجیتالی ابداع شد. اما پس از آن‌که در فضای مجازی بازخوردهای مثبتی دریافت کرد، دامنه Dogecoin.com را برای خود خریداری کرد. در همین حال، در پورتلند ایالت اورگان در آمریکا، بیلی مارکوس، توسعه‌دهنده نرم‌افزار در IBM که می‌خواست ارز دیجیتال ایجاد کند، اما در ترویج آن مشکل داشت، آوازه دوج کوین را شنید. پس از آن مارکوس با پالمر تماس گرفت تا اجازه راه‌اندازی یک سیستم نرم‌افزاری برای دوج‌ کوین واقعی را از او بگیرد.

مارکوس کد دوج‌ کوین را بر اساس لاکی‌کوین بنا نهاد که خود از لایت‌کوین گرفته شده است و در ابتدا از پاداش تصادفی برای استخراج بلوک استفاده می‌کرد، اگرچه در مارس 2014 به پاداش ثابت تغییر یافت. ارز دیجیتال دوج کوین از ارزهایی است که از اثبات کار استفاده می‌کند. پس از آن‌که این دو نفر با همکاری یکدیگر، دوج کوین را راه‌اندازی کردند، در عرض چند هفته قیمت آن 300 درصد بیشتر شد، که دلیل این افزایش، اعلام ممنوعیت ارزهای دیجیتال توسط بانک‌های چین بود.

ارز دیجیتال دوج کوین

با این‌که ارز دیجیتال دوج کوین در ابتدا تنها یک سرگرمی بود، اما پس از شروع به کار طرفداران بسیاری پیداکرد. در سال 2017 دوج کوین نیز مانند سایر ارزهای دیجیتالی وارد حباب قیمتی شد. پس از آن با شکست حباب قیمت تمامی ارزها به ثبات رسید و قیمت دوج کوین نیز تا حد بسیار زیادی پایین آمد. با این حال بعد از آن هم افراد بسیاری به معامله دوج کوین ادامه دادند. کاربران می‌توانند دوج‌ کوین را استخراج کنند یا از صرافی‌های ارز دیجیتال خریداری کنند. این ارز نیز مانند سایر ارزهای دیجیتالی باید روی کیف ‌پول‌های مخصوص ذخیره شود.

آموزش استخراج ارز دیجیتال دوج کوین

استخراج ارز دیجیتال دوج کوین به فرایند دریافت دوج کوین به عنوان جایزه برای انجام تراکنش در بلاک‌چین دوج کوین است. البته این فرآیند به سادگی تعریف آن نیست. استخراج این ارز مانند قرعه‌کشی است. کامپیوتر شما به عنوان گره در بلاک‌چین سعی می‌کند تا تراکنشی را به سرانجام برساند و شما را صاحب دوج کوین کند.

چندین کامپیوتر به صورت هم‌زمان روی یک تراکنش فعالیت می‌کنند، اما برنده تنها یکی از آن‌ها خواهد بود. کسی که ارز را به‌دست می‌اورد، گره جدیدی در بلاک‌چین است که به بلاک قدیمی متصل می‌شود. این عملیات به کمک معادلات پیچیده ریاضی صورت می‌گیرد. بنابراین کامپیوتری که زودتر معادله را حل کند برنده است و می‌تواند به عنوان گره جدید به بلاک‌چین متصل شود. استخراج یا ماین تمام ارزهای دیجیتالی به همین شکل است. اما استخراج دوج کوین کمی از سایرین متفاوت است که بعدا به بیان آن می‌پردازیم.

برای استخراج دوج کوین چه چیزهایی نیاز است؟

لوازم لازم برای استخراج دوج کوین و سایر ارزهای دیجیتالی به شرح زیر است.

 • الگوریتم: استخراج هر ارز از قوانین به خصوصی پیروی می‌کند. این قوانین در حوزه تکنولوژی‌های کامپیوتری، الگوریتم نام‌ دارند.
 •  Block time: این فاکتور میانگین زمان انجام تراکنش و اضافه ‌شدن بلاک جدید به بلاک‌چین را نشان می‌دهد.
 • دشواری: این فاکتور به عدد بیان می‌شود و نشان‌دهنده میزان سختی تراکنش است. می‌توانید از عدد دشواری برای بررسی میزان احتمال برنده ‌شدن در فرایند استخراج استفاده کنید. سختی استخراج بسته به تعداد ماینرها می‌تواند بالا یا پایین برود. این مشکل همچنین توسط پروتکل مخصوص ارز تنظیم می‌شود تا اطمینان حاصل شود که Block time ثابت مانده‌است.
 • پاداش: مقدار ارز جدیدی است که به ماینر هر بلوک جدید تعلق می‌گیرد.

نحوه استخراج دوج کوین

تفاوت استخراج دوج کوین، بیت‌کوین و لایت‌کوین

 • الگوریتم: ارزهای دوج کوین و لایت‌کوین از الگوریتم Scrypt استفاده می‌کنند. اما الگوریتم بیتکوین، SHA-256 است.
 • دشواری: نرخ دشواری ارز دیجیتال دوج کوین، بیت‌کوین و لایت کوین به ترتیب 2798252/1991، 3511060552899/72 و 6802626/0955 است.
 • Block time: زمان ساخته‌شدن بلاک برای دوج کوین 1 دقیقه است، در حالی که برای بیت‌کوین و لایت‌کوین به ترتیب 10 و 2/5 دقیقه است.
 • پاداش: پاداش دوج کوین در ازای هر بلوک 10000 عدد ارز است، در حالی که برای بیت‌کوین و لایت‌کوین این تعداد به ترتیب 12/5 و 25 است.

کیف پول های دوج کوین

حال که فرایند استخراج دوج کوین را بررسی کردیم، به کیف‌ پول مناسب نیاز داریم. آن‌چه در انتخاب کیف‌ پول ارز دیجیتال اهمیت دارد، بررسی تعدادی از ویژگی‌های ضروری است.

 1. پشتیبانی از دوج کوین: پیش از هر چیز بسیار مهم است که کیف‌ پولی انتخاب شود که از دوج کوین پشتیبانی می‌کند.
 2. کاربری راحت: اگر در زمینه ارزهای دیجیتالی تازه‌کار هستید، به دنبال کیف‌پولی باشید که کاربری ساده‌ای دارد. برای مثال داشتن یک واسط گرافیکی ساده نه تنها استفاده را راحت‌تر می‌کند، بلکه از استرس کاربر نیز می‌کاهد.
 3. امنیت: این فاکتور بسیار مهم است. سؤالاتی که باید در این زمینه مطرح کنید این است که آیا کیف‌پول از احراز هویت چند مرحله‌ای پشتیبانی می‌کند و آیا تا به حال نقص امنیتی درمورد آن گزارش شده‌ است.
 4. پشتیبان‌گیری: این قابلیت بسیار مهم است. به هرحال دوج کوین یک ارز دیجیتالی و درواقع مجموعه‌ای از صفر و یک‌های کامپیوتری است و ممکن است به هر دلیلی از دسترس خارج شود. بنابراین مهم است که شما بتوانید، نسخه‌ای از ارزهای خود را در جای دیگری پشتیبان‌گیری کنید.
 5. توسعه مداوم: پیش از خرید کیف‌پول مطمئن شوید، تیم خوبی آن را پشتیبانی می‌کند و مدام در حال انجام به‌روز رسانی و اعمال توسعه جدید روی ویژگی‌های آن هستند.
 6. راهنمای مشتریان: هر مشکلی ممکن است برای کیف‌ پول پیش‌ بیاید. مهم است که بدانید آیا شرکت سازنده، از مشتری پشتیبانی می‌کند و در زمان نیاز پاسخگوی سؤالات شما هست یا خیر.
 7. دیدگاه‌های مثبت: تنها اتکا به بازاریابی شرکت‌ها خوب نیست. شما باید بررسی کنید کاربران کیف ‌پول مدنظر شما تا چه اندازه از آن احساس رضایت دارند.

معرفی 5 کیف پول دوج کوین

براساس آن‌چه گفتیم، می‌توانیم 5 کیف ‌پول برای دوج کوین پیشنهاد دهیم.

 1. Ledger Nano S که یک کیف‌پول سخت‌افزاری است.
 2. KeepKey کیف‌پولی سخت‌افزاری.
 3. Jaxx که کیف‌پولی نرم‌افزاری برای دسکتاپ و موبایل است.
 4. Coinomi که کیف‌پولی برای موبایل است.
 5. Dogecoin Wallet کیف‌پولی برای موبایل.

خرید دوج کوین

برای خرید دوج کوین یا به‌دست آوردن آن بدون انجام استخراج، باید به صرافی‌های ارز دیجیتال مراجعه کنید. این صرافی‌ها در ایران نیز وجود دارند و در ازای پرداخت ریالی می‌توانید ارز مورد نظر خود را بخرید. برای فروش نیز صرافی‌ها به شما کمک خواهند کرد. تنها کاری که باید انجام دهید، ثبت‌نام در سایت صرافی و انجام مراحل احراز هویت است. پس از آن قادر خواهید بود با پرداخت مبلغ مورد نظر در ازای ارز انتخابی، مثلاً دوج کوین، آدرس کیف‌پول خود را وارد کرده و به راحتی ارز خریداری‌ شده‌ را دریافت کنید.

رشد شارپی دوج کوین و علت آن

قیمت دوج کوین هرگز به 1 دلار نرسیده‌است. با این وجود در ماه‌های آغازین سال 2021 میلادی، شاهد رشد این ارز با نرخی بالغ بر 400 درصد بوده‌ایم. چنین رشدی برای سایر ارزهای دیجیتالی مشاهده نشده‌ است و به این دلیل که هر دوج کوین قیمت بسیار پایینی دارد، آن‌چنان به چشم نمی‌آید. تصویر زیر یکی از جدیدترین چارت‌های دوج کوین است، که اطلاعاتی نظیر قیمت هر کوین و حجم معاملات را نشان می‌دهد.

آخرین چارت دوج کوین

همان‌طور که می‌بینید در عرض 52 هفته معادل یک سال، قیمت دوج کوین از 0/0012 دلار به 0/0536 دلار افزایش یافته است. حجم معاملات سالانه و 24 ساعت روز معاملاتی نیز در تصویر نشان‌ داده ‌شده ‌است.

قیمت دوج کوین

در نمودار فوق، نرخ ارزش دوج کوین، از اواخر 2019 تا اوایل 2021 نشان‌ داده ‌شده‌ است، که بیان‌گر رشد شارپی قیمت هر عدد از این ارز است.

سخن آخر

درنهایت ممکن است بپرسید که آیا سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال دوج کوین سودآور است یا خیر؟ باتوجه به قیمت هر کوین باید گفت استخراج تکی سودآور نیست. اما اگر وارد استخر استخراج شوید، یا در صرافی اقدام به خرید تعداد بالایی از این ارز کنید ممکن است در طولانی مدت به سود برسید. به هرحال دوج‌کوین نیز یکی از انواع ارزهای دیجیتالی در دنیای تکنولوژی است، که باتوجه به حجم معاملات روزانه آن می‌توان گفت بسیار محبوب است.

اگر شما یک فرد علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال هستید و قصد سرمایه گذاری در این حوزه را دارید اما دانش کافی در این زمینه نارید می‌توانید با مشاورین مجموعه دلفین وست در ارتباط باشید تا راهنمایی‌های لازم برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را دریافت کنید.

برای یادگیری “انواع ارز دیجیتال” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *