پیش بینی قیمت دلار امروز (15 آذر 1401)

پیش بینی قیمت دلار و تحلیل دلار امروز سه شنبه 15 آذر 1401: در روز های اخیر با توجه به رشد قیمت طلا و ثابت ماندن قیمت دلار در محدوده 36 هزار تومان سوالی که برای بسیاری از سرمایه گذاران پیش آمده این است که دلار تا چه قیمت هایی امکان پیش روی دارد؟ اگر دلار را به عنوان یک کالای سرمایه ای در نظر بگیریم بدیهی است که قیمت آن هم باید نسبت به رشد نقدینگی واکنش نشان دهد و هم نسبت به تورم، لذا پیش بینی حجم نقدینگی و شاخص قیمت مصرف کننده در انتهای سال 1401 بسیار مهم خواهد بود.

برای درک بهتر همبستگی میان قیمت دلار و نقدینگی و تورم به نمودار زیر دقت کنید.

پیش بینی قیمت دلار

تحلیل دلار

دو نمودار فوق به وضوح همبستگی میان قیمت دلار و نقدینگی را طی 20 سال گذشته اقتصاد ایران نشان میدهد لذا پیش بینی تورم و حجم نقدینگی اهمیت پیدا میکند.

تحلیل قیمت دلار

طبق گزارش بانک مرکزی حجم نقدینگی از ابتدای سال 1401 تا شهریور ماه با 16 درصد رشد از 4823 همت به 5594 همت افزایش پیدا کرده و پیش بینی میشود تا اتهای سال به 6500 همت برسد. شاخص قیمت مصرف کننده نیز با رشد 33 درصدی در آبان ماه به 552 واحد رسیده است و بنظر میرسد تا آخر سال به 620 واحد صعود کند.

نکته مهم دیگری که در پیش بینی تورم وجود دارد تعیین ضریب همبستگی میان قیمت دلار و تورم و نقدینگی است که با بررسی آماری داده های 20 سال گذشته اقتصاد ایران و تعیین ضریب همبستگی به عددی ما بین 36 تا 40 هزارتومان برای قیمت دلار در سال 1401 میرسیم. توجه شود که این بازه قیمتی برای دلار طبق فرض 620 واحد برای شاخص قیمت مصرف کننده و حجم نقدینگی 6500 همتی است.

مهمترین سیگنالی که برای قیمت دلار به ما میدهد این است که هم اکنون قیمت دلار در کف قیمتی خود قرار دارد و احتمال رشد قیمتی آن بیش از کاهش آن است.

4.5/5 - (6 امتیاز)

2 پاسخ

  1. سلام جناب سامانی پور. روز بخیر وخدا قوت. من الان که دارم نظرمو مینویسم تارخ 22 دیماه هست ومیبینم که شما به زیبایی قیمت آینده دلار رو در 15 آذر برای انتهای سال 1401پیش بینی کردین. دیدم جا داره که از شما بابت تحلیل درست تون تشکر کنم.هر چند بنده به تازگی با سایت شما آشنا شدم ولی دوره 6 جلسه ای پرایس اکشن رو ثبت نام کردم واز امروز انشاله میخوام شروع کنم.باز هم از شما وتیمتون برای این سایت خوب سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *