تاثیرات ترس در معامله گری و راه‌های مقابله با آن

زمان مطالعه: 7 دقیقه
ترس در معامله‌گری

ترس در معامله گری یک امر بسیار طبیعی است. چراکه انسان‌ها مخلوقات احساساتی هستند و در واکنش به موقعیت‌های مختلف، احساسات گوناگونی را تجربه می‌کنند. یکی از رایج‌ترین احساسات افراد معامله‌گر، احساس ترس و نگرانی است. این احساس معمولاً در بدو ورود به معاملات ایجاد می‌شود. همچنین زمان‌هایی که معاملات به سمت زیان‌دهی سوق پیدا می‌کنند نیز این حس بالا می‌گیرد. در واقع، ترس از آن جهت در وجود معامله‌گران شعله می‌کشد، چون موضوع از دست دادن در میان است. انسان وقتی می‌بیند که در یک موقعیت خطر از دست دادن دارایی‌هایش وجود دارد، دچار ترس و دلهره می‌شود. شاید نتوان ترس را برای همیشه از بین برد؛ اما مدیریت آن امکان‌پذیر است. پس در ادامه ضمن بررسی آسیب‌های ترس در معامله گری، راه‌حل‌های متنوعی را برای مقابله یا کاهش آن ارائه خواهیم داد. اگر ترس در معامله برای ما هم تبدیل به یک معضل شده، حتماً ‌با ما همراه باشید.

آیا ترس در معامله گری چیز بدی است؟

ریشه ترس در معامله گری بیشتر به افکار منفی انسان برمی‌گردد. انسان به‌صورت ذاتی به برآورد رویکرد منفی قضایا تمایل دارد. بنابراین اکثر تریدرها در هنگام باز کردن معامله در بازارهایی چون بورس، فارکس، کریپتو، طلا یا … بدترین حالت ممکن را در نظر می‌گیرند. اما اگر بخواهیم به صورت کلی به موضوع ترس نگاه کنیم؛ ترس چیز بدی نیست. ترس باعث می‌شود تا ما از آسیب‌های فیزیکی و روانی دور بمانیم. گاهی ترس در حین معامله سبب می‌شود تا بتوانیم رفتار درستی را از خود بروز داده و سرمایه خود را از خطر نجات دهیم. اما هرچیزی در حل متعادل آن خوب است. اگر ترس در معامله گری نیز از حالت تعادل بگذرد، تریدر را ناتوان خواهد کرد. پس وقتی در مورد ترس در معامله‌گری صحبت می‌کنیم، منظور ما یک ترس بیش از حد و دلهره‌آور است. در ادامه آسیب‌های این نوع ترس در معامله گری را عنوان خواهیم کرد.

استرس در معامله

آسیب‌های ترس برای معامله‌گران

همانطور که اشاره کردیم، ترس‌های زیاد و کنترل نشده می‌تواند برای تریدرها مضر باشد. اگر بخواهیم برخی از این آسیب‌ها را بشناسیم، باید موارد زیر را بررسی کنیم:

 • اعتماد نکردن به تحلیل‌ها

ترس در معاملات سبب می‌شود که تریدر بازار معامله را به چشم یک کازینو یا قمارخانه ببیند. اگر چنین طرز فکری در تریدر ایجاد شود، طبیعتاً نسبت به بررسی‌های نموداری بی‌توجه خواهد شد. آن‌گاه صرفاً به دنبال شایعات و اخبار کذب می‌رود. این در حالی است که بازارهای معاملاتی، بازارهایی هدفمند هستند؛ بنابراین با تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال می‌توان عملکرد آن را پیش‌بینی کرد. یک معامله‌گر حرفه‌ای و شجاع، به تحلیل‌های خود اعتماد می‌کند. اما معامله‌گر ترسو نمی‌تواند به تحلیل‌ها اعتماد کند. در نتیجه نمی‌تواند نتیجه مطلوبی هم از معاملات خود بگیرد.

 • ناتوانی در انتخاب استراتژی معاملاتی

یکی از مهم‌ترین آسیب‌های ترس در معامله گری، ناتوانی در انتخاب شیوه معامله است. چراکه یک معامله‌گر ترسو از این موضوع می‌ترسد که استراتژی انتخابی وی نتواند برایش مفید باشد. در نتیجه هربار با روش متفاوتی به معامله می‌پردازد. این امر سبب می‌شود تا تریدر در هیچ استراتژی معاملاتی تبحر کسب نکند. این نوع آسیب می‌تواند به فلج شدن فکری تریدر هم بینجامد.

 • نداشتن تعهد در معاملات

طبیعتاً یک معامله‌گری اصولی به یک سری تعهدات نیاز دارد. برای مثال، یک تریدر باید در انتخاب نقطه سود و زیان، مقدار وارد کردن سرمایه به هر معامله و …. به یک درک کلی رسیده باشد و برای خود تعهد ایجاد کرده باشد. اگر قرار باشد معامله‌گر هربار جوگیر شده، بترسد و نقاط سود و زیان و مقدار سرمایه هر معامله خود را تغییر دهد، این عمل برای وی آسیب‌های زیادی را در پی خواهد داشت. به طوری که هرگز نمی‌تواند به یک شناخت درست از خود و بازار برسد. چراکه ترس‌هایش،‌ مدام مسیر وی را کنترل می‌کنند و او خود کنترل چندانی بر عملکردش ندارد.

بیشتر بخوانید:  چگونه هیجانات خود را در بازار فارکس کنترل کنیم؟ | ۶ روش کنترل احساسات در فارکس
 • خودشکنی

ترس در معاملات همیشه هم برای فرار از شکست نیست. گاهی ترس از موفقیت نیز در معامله‌گران ایجاد می‌شود. چنین ترسی باعث می‌شود تا تریدر از حداکثر پتانسیل‌های خود بهره نگیرد و دچار خودشکنی شود. یعنی کمتر از آنچه که باید تلاش کند و کمتر هم نتیجه بگیرد.

این موارد تنها بخشی از آسیب‌های ترس در معامله گری هستند. طبیعتاً ترس زیادی می‌تواند آسیب‌های بزرگ‌تری را برای تریدرها در پی داشته باشد. اگرچه ترس از عدم اطمینان می‌آید؛ اما گاهی تریدرهای حرفه‌ای نیز دچار ترس می‌شوند. خوشبختانه راه‌های زیادی برای رها شدن از ترس در معامله گری وجود دارد. اما هر راه‌حل برای فرد خاصی می‌تواند مؤثر واقع شود. طوری نیست که یک راه‌حل خاص برای همه مفید باشد. بنابراین در ادامه چندین راه‌حل فکری و غیرفکری برای رهایی از ترس در معامله گری را مورد بررسی قرار می‌دهیم. شما می‌توانید با توجه به شخصیت خود، از مناسب‌ترین راه‌حل بهره بگیرید.

راه‌حل‌های فکری مقابله با ترس در معامله

فکر منبع تمام احساساتی است که در درون ما شکل می‌گیرد. طبیعتاً وقتی به چیزهای خوب فکر می‌کنیم، احساسات خوبی هم در ما ایجاد می‌شوند. اما همین که به موضوعات و اتفاقات منفی فکر کنیم، احساسات ناخوشایندی هم در ما ایجاد خواهند شد. از جمله این احساسات ناخوشاید می‌توان به ترس، دلهره، نگرانی و استرس در معامله اشاره کرد. بنابراین به کمک راه‌حل‌های فکری می‌توان از دست ترس‌های فلج کننده معامله‌گری راحت شد. این راه‌حل‌ها به قرار زیر هستند:

 • یافتن دلیل اصلی ترس‌ها

همه‌ی افراد از یک چیز مشترک نمی‌ترسند. بنابراین هرکس باید دلیل اصلی ترس خود را بیابد. وقتی دلیل ترس مشخص باشد،‌ می‌توان در تناسب با آن راه‌حل خوبی را انتخاب کرد تا ترس را کاهش داد. سعی کنید بفهمید که ترس بیشتر در چه زمان‌هایی به سراغ شما می‌آید. در آغاز معامله، در اواسط آن یا در هنگام پایان دادن به معامله؟! ترس همچنین می‌تواند ناشی از کاهش سرمایه یا خوردن برچسب‌هایی چون تریدر بد باشد. اگر در آغاز معامله دچار استرس در معامله می‌شوید، پس باید سعی کنید قبل از آغاز معامله به خود اطمینان داده و ترس را از خود دور کنید. یافتن دلیل اصلی ترس شما در مسیر معامله سبب می‌شود تا بتوانید بهتر از راه‌حل‌های موجود برای مقابله با آن استفاده کنید. البته گاهی شناخت ترس، خود می‌تواند برای کاهش و مدیریت آن کفایت کند!

ترس در معاملات

 • پذیرش ترس و کاهش آگاهانه آن

گاهی تریدرها در برابر ترس مقاومت کرده و از پذیرش آن طفره می‌روند. آن‌ها در هنگام معامله بشدت می‌ترسند و دچار آسیب می‌شوند؛ اما این موضوع را نمی‌پذیرند و همواره اعلام می‌کنند که ترسی در حین معامله ندارند. این مقاومت سبب می‌شود تا ترس فرصت بیشتری برای جولان در وجود آدمی پیدا کند. بنابراین اگر شما در مورد ترس کنجکاو هستید، اما مدام می‌گویید که نمی‌ترسید، باید ترس‌های خود را بپذیرید. با رسیدن به نقطه‌ی پذیرش، راه‌حل‌ها آشکار خواهند شد. تا زمانی‌که شما ترس خود را انکار کنید، هیچ کاری برای مدیریت آن نمی‌توانید انجام دهید. اما زمانی‌که آن را بپذیرید، می‌توانید آگاهانه آن را کاهش داده یا کلاً از بین ببرید. وقتی من بدانم که از یک چیز خاص می‌ترسم، طبیعتاً به دنبال راهی هستم که آن ترس را در خود کاهش دهم. حالا اگر این حالت در دنیای معاملات روی دهد، شما می‌توانید با مرتب کردن افکار خود، ترس را خودبه‌خود کاهش دهید.

 • استفاده از ترس در جهت سختکوشی بیشتر

وقتی شما ترس را بپذیرید و آن را بشناسید،‌ می‌توانید از آن برای رشد خود بهره بگیرید. تصور کنید که شما در زمان شروع معاملات دچار ترس می‌شوید. شما به این موضوع آگاه هستید. بنابراین می‌توانید با بررسی تحلیل‌های بیشتر، پرسیدن نظر افراد حرفه‌ای درباره موقعیت موردنظر خود و ….. به اطمینان خاطر بیشتری در رابطه به معامله خود برسید. همچنین در این مسیر، مهارت‌ها و استراتژی‌های معاملاتی بیشتری را فرا خواهید گرفت که به تقویت توان معامله‌گری شما می‌انجامد. شاید اگر نمی‌ترسیدید، به دنبال یادگیری استراتژی‌های جدید و یادگیری روش‌های تحلیلی تازه نمی‌رفتید.

بیشتر بخوانید:  مفهوم بازار گاوی و خرسی در بورس چیست؟
 • تعیین قوانین شخصی معامله‌گری

داشتن قوانین شخصی معاملاتی به شما کمک می‌کند تا ریشه ترس در معامله گری خود را مدیریت کنید. سعی کنید از قوانین کوچک شروع کنید. هربار یک قانون برای خود تعیین کرده و سعی کنید به آن پایبند بمانید. آن‌گاه اگر آن قانون را در جریان معاملاتی خود تثبیت کردید و یاد گرفتید به آن عمل کنید، قانون تازه‌ای وضع نمایید. می‌توانید از تعیین کردن حد ضرر و حد سود شروع کنید. سپس به قوانین بزرگ‌تر و اصلی‌تر برسید. البته هرگز نباید سعی کنید یکدفعه‌ای قوانین بسیاری را برای خود در نظر بگیرید. سنگ بزرگ نشانه نزدن است. پس از کوچک‌ترین قدم‌ها شروع کنید.

راه‌حل‌های غیرفکری مقابله با ترس در معامله‌

گاهی متمرکز کردن افکار یا استفاده از راه‌حل‌های فوق برای ما کار سختی می‌شود. به دلیل آشفتگی فکری نمی‌توانیم انتظار چندانی از خود داشته باشیم که بتوانیم آگاهانه ترس خود را کاهش دهیم. در چنین شرایطی می‌توان از راه‌حل‌های غیرفکری زیر برای مقابله با ترس در معامله گری استفاده کرد:

 • ورزش و نرمش

ورزش یا نرمش‌های روزانه می‌تواند باعث کاهش استرس در معامله و در نهایت باعث کاهش ترس شود. این عمل به‌صورت ناخودآگاه رخ می‌دهد. در واقع وقتی شما نرمش می‌کنید، هورمون‌های قدرت در بدن شما ترشح می‌شوند و هورمون‌های بوجودآورنده ترس کاهش پیدا می‌کنند. آن‌گاه می‌بینید که دیگر به اندازه گذشته نمی‌ترسید و راحت‌تر معامله می‌کنید.

 • خوردن غذاهای مقوی و گرم

خوردن غذاهای مقوی و گرم و همچنین خوردن غذاهای مرودعلاقه‌تان می‌تواند در کاهش ترس در معامله گری مؤثر باشد. متأسفانه بیشتر معامله‌گران به حدی درگیر نمودارها می‌شوند که وقتی برای خوردن غذای مناسب ندارند؛ بلکه پای معامله از ساندویچ و غذاهای آماده تغذیه می‌کنند. این عمل سلامت جسم و روان تریدر را به خطر می‌اندازد. پس طبیعی است که ترس هم فرصت بروز بیشتر پیدا کند. سعی کنید در ساعات صبحانه، شام و نهار، معامله را رها کرده و در آرامش به غذا خوردن بپردازید. این امر برای کاهش ترس بسیار بهتر است.

 • رفتن به گردش و سفر

رفتن به مکان‌های تفریحی و مسافرت‌های کوتاه به کاهش استرس و ترس در معامله‌ گری کمک می‌کند. پس سعی نکنید بخاطر معامله خود را از تفریح و سفر محروم کنید. به‌خصوص تفریح و سفر همراه با خانواده به بهبود روحیه و به‌وجود آمدن افکار مثبت در شما می‌انجامد. این مورد اگرچه به‌صورت مستقیم برای مقابله با ترس نیست، اما به صورت غیر مستقیم می‌تواند موجب کاهش آن شود.

وقت گذراندن با خانواده و عزیزان، تغذیه مناسب، نرمش، گپ زدن با دوستان، تماشای فیلم‌های انگیزشی و  حتی روزانه چند دقیقه بازی رایانه‌ای سرگرم کننده نیز می‌تواند در کاهش ترس در معامله گری نقش داشته باشد.

سخن نهایی

ترس در معاملات برای تریدرها بسیار بازدارنده است. به همین خاطر راه‌حل‌های زیادی برای این موضوع پیشنهاد شده است. در اینجا به برخی از راه‌حل‌های موجود برای کاهش ترس در معامله گری پرداختیم. اما اگر شما زندگی متعادلی داشته باشید و ترید را بیش از حد جدی و حیاتی نبینید، ترس هم جایی در تصمیم‌گیری‌های شما نخواهد داشت. پس سعی کنید عمل معامله و تریدینگ را در حد یک فعالیت اقتصادی ببینید و آن را به ادامه حیات و سرمایه خود وابسته نکنید. چراکه شما هرچقدر بیشتر به داشته‌های خود وابسته باشید و آن‌ها را جدی بگیرید، بیشتر برای از دست دادن آن‌ها نگران و ترسان خواهید شد!

امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.