تاثیر هوش هیجانی بر تصمیم‌گیری‌های سرمایه گذاران

هوش هیجانی در سرمایه گذاری

هوش هیجانی در سرمایه‌گذاری یکی از تاثیرگذارترین فاکتورها بر عملکرد سرمایه‌گذاران است که می‌توانند از آن طریق معاملات خود را به شکل سودآوری انجام دهند؛ البته توجه داشته باشید که هوش هیجانی در زمان معامله باید به‌خوبی کنترل شود، چراکه در غیر این صورت فرد تصمیماتی را می‌گیرد که ممکن است منجر به ضرر و زیان شود.

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی (Emotional Intelligence) را می‌توان یکی از رایج‌ترین مدهای مدیریتی در چند دهه اخیر در نظر گرفت، به‌طوری‌که به‌احتمال‌زیاد تابه‌حال با جمله «EQ به IQ ارجحیت دارد» بارها روبه‌رو شده‌اید. دلیل این موضوع نیز این است که رهبران و مدیران معتقدند هرچه هوش هیجانی بالاتری داشته باشند، توانایی آن‌ها در هدایت سازمان و شرایط نیز افزایش پیدا می‌کند. این موضوع به‌قدری اهمیت دارد که محققان از بررسی‌های انجام شده متوجه شدند که کارکنان با وجدان و وظیفه‌شناس، اما فاقد هوش هیجانی عملکرد ضعیف‌تری در مقایسه با افراد مشابه که هوش هیجانی آن‌ها بالا است دارند.

اولین بار در دهه 1990 اصطلاح هوش هیجانی توسط دو روانشناس به نام‌های جان مایر و پیتر سالووی مطرح شد. این دو روانشناس اظهار داشتند افرادی که هوش هیجانی دارند، می‌توانند عواطف خود و افراد دیگر را تحت کنترل درآورند، بین پیامدهای مثبت و منفی تفاوت قائل شوند و از اطلاعات عاطفی در جهت پیشرفت اهداف خود استفاده کنند.

پس از مطرح شدن اصطلاح هوش هیجانی، رهبران کسب‌و‌کارها خیلی سریع این مفهوم را به نفع خودشان معنا کردند و معتقد بودند که پشتکار و توانایی کنترل احساسات از مهم‌ترین فاکتورها بر موفقیت است. از طرفی همین موضوع باعث شد که مدیران در هنگام استخدام آن دسته از افراد که در آزمون‌های هوش هیجانی نمره بالاتری کسب کرده‌اند را به کار بگیرند.

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی در سرمایه‌گذاری

مفهوم هوش هیجانی روزبه‌روز در سطح مختلف جامعه گسترش پیدا کرد و افراد در زمینه‌های مختلف به دنبال کارمندان و نیروهایی بودند که هوش هیجانی بالاتری داشته باشند. این موضوع به همین شکل ادامه پیدا کرد، به‌طوری‌که اکنون در بازارهای سرمایه‌گذاری نیز افرادی که هوش هیجانی یا EQ بالاتری دارند، موفق‌تر عمل کرده‌اند.

همان‌طور که می‌دانید بازار بورس و سرمایه‌گذاری از جمله بازارهای پرهیجان و پر اتفاق است که می‌تواند احساسات هر سرمایه‌گذاری را درگیر کند. حال اگر فرد نتواند بر احساسات خود کنترل لازم را داشته باشد، مسلما تصمیماتی را در این حال می‌گیرد که بسیاری از آن‌ها منجر به ضرر و زیان خواهد شد.

اگر شما هوش هیجانی در سرمایه‌گذاری داشته باشید، می‌توانید با تغییرات بازار به‌سرعت سازگار شوید و بهترین عکس‌العمل‌ها را در برابر اتفاقات نشان دهید. این موضوع اگر شما فاقد هوش هیجانی باشید، غیرممکن خواهد بود و باعث می‌شود شما به‌سرعت به تغییرات واکنش نشان دهید و در پی جبران ضرر و زیان خود درآیید که این موضوع می‌تواند بیشتر از آنچه از دست داده‌اید، سرمایه شما را نابود کند.

بیشتر بخوانید:

عوامل موثر در هوش هیجانی

همان‌طور که تا به اینجا متوجه شدید، کنترل هوش هیجانی یک موضوع بسیار مهم و تاثیرگذار است که می‌تواند به شما در زمینه‌های گوناگون کمک کند. از همین رو لازم است بدانید که عواملی گوناگون بر این موضوع تاثیر دارند که ما در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

عوامل موثر در هوش هیجانی

  • کنترل و آگاهی داشتن از احساسات شخصی

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در هوش هیجانی آگاهی از احساسات شخصی است و افرادی که در شناخت و آگاهی از عواطف خود به‌خوبی عمل کنند، می‌توانند تا حد زیادی از استرس و کلافگی دور باشند، چراکه توانایی ارشاد و هدایت زندگی خود را دارند. این مورد یکی از تاثیرگذارترین فاکتورها در کنترل هوش هیجانی در سرمایه گذاری نیز است. به‌طوری‌که اگر شما به‌عنوان یک سرمایه‌گذار بدانید که شرایط بازار چگونه است، می‌توانید احساسات خود را به‌درستی کنترل کنید و با اعتماد بیشتر به فعالیت در این بازار بپردازید و به موفقیت برسید.

  • کنترل خود در زمان برانگیختگی

گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که شما را برانگیخته می‌کند. حال اگر شما بتوانید در چنین موقعیتی بر احساسات خود کنترل داشته باشید و رفتارهای عجولانه را کاهش دهید، می‌توانید به موفقیت مورد نظر برسید. افرادی که چنین ویژگی دارند، بسیار انعطاف‌پذیر هستند و شرایطی که آن‌ها را به رشد و سود می‌رسانند می‌پذیرند، در نتیجه برای فعالیت در بازارهای مختلف به‌ویژه سرمایه‌گذاری و بورس مناسب هستند.

  • مطلع شدن از احساسات افراد دیگر

از مهم‌ترین فاکتورهای هوش هیجانی در سرمایه‌گذاری می‌توان به مطلع شدن از احساسات افراد دیگر اشاره کرد. همان‌طور که می‌دانید بازار سرمایه و معامله یک بازاری است که افراد با یکدیگر در آن تعامل بسیار زیادی دارند و از تعامل آن‌ها است که شرایط بازار رقم می‌خورد؛ بنابراین اگر شما بتوانید هوش هیجانی در بازار بورس را افزایش دهید، به این توانایی می‌رسید که از احساسات افراد و سرمایه‌گذاران دیگر مطلع شوید و از آن‌ها در جهت بهبود عملکرد خود استفاده کنید.

تفاوت هوش هیجانی و IQ

تفاوت هوش هیجانی و IQ

هوش هیجانی یا ضریب عاطفی (EQ) در حقیقت به توانایی فرد در ارزیابی، شناسایی، کنترل و بیان احساسات گفته می‌شود؛ به‌طوری‌که یک فرد با هوش هیجانی بالا توانایی بسیاری در درک کردن، همدلی، ارتباط موثر با افراد، رهبری و … دارد. این در حالی است که ضریب هوشی یا آی‌کیو نمره‌ای در جهت ارزیابی هوش افراد است که بر اساس آزمون‌های استاندارد تعیین و اعلام می‌شود.

دقت داشته باشید که داشتن هوش هیجانی بالا، مهارت خودآگاهی شما را افزایش می‌دهد و شما را به‌جایی می‌رساند که می‌توانید بر احساسات و حالات خود کنترل و آگاهی لازم را داشته باشید. از همین رو می‌توان گفت هوش هیجانی برای موفقیت در کسب‌وکارها و فعالیت‌های مورد نظر یک امر ضروری است که می‌تواند به‌شدت به شما در مسیر موفقیت کمک کند.

به تعبیری دیگر می‌توان گفت ضریب هوشی بالا در توانایی‌های تحصیلی و مواردی از این دست تاثیرگذار است؛ درحالی‌که شاخص بهتر برای موفق شدن در محل کار و مواردی چون سرمایه‌گذاری EQ است که به شما اجازه می‌دهد رهبر و بازیکن خوبی باشید.

چگونه هوش هیجانی در بازار بورس مدیریت کنیم؟

در ادامه به برخی از روش‌هایی که شما می‌توانید از طریق آن‌ها هوش هیجانی خود را مدیریت کنید می‌پردازیم. اگر شما در یک بازه زمانی به‌طور مرتب و روزانه این دست از اقدامات را انجام دهید، به‌مرور زمان متوجه افزایش توانایی مدیریت هوش هیجانی خود خواهید شد که این موضوع موفقیت شما در زمینه‌های مختلف را به‌همراه دارد.

  • پیش از انجام هر کاری مکث کنید

یکی از کارهایی که می‌تواند از ضرر و زیان شما جلوگیری کند، مکث کردن پیش از انجام هرکاری است. در بسیاری از شرایط اگر شما قبل از این‌که کاری انجام دهید صبر کنید و یک مشورت با درون خود انجام دهید، می‌توانید بهترین عملکردها را ارائه دهید. اگر این مهارت را در خود افزایش دهید، هوش هیجانی در معامله‌گری می‌تواند به شما کمک بسیاری کند، به‌طوری‌که پیش از اقدام به هر خرید و فروشی کمی مکث می‌کنید و از نتیجه کار مورد نظر مطلع می‌شوید و در صورت آن‌که این‌کار به نفع شما باشد آن‌را انجام می‌دهید.

چگونه هوش هیجانی در بازار بورس مدیریت کنیم؟

  • انعطاف‌پذیر باشید

تعصب و سخت‌گیری بیش‌ازحد روی باورها و افکار از جمله مواردی است که می‌تواند شما را به یک فرد غیر منعطف تبدیل کند. اگر در پی افزایش هوش هیجانی در سرمایه‌گذاری هستید، باید این عادت را کنار بگذارید و از پیشنهادات افراد دیگر در جهت بهبود شرایط استفاده کنید و در برابر تغییرات و نظرات منعطف باشید تا بتوانید شرایط را به نفع خود درآورید.

  • نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید

از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند به شما در موفق شدن در بازار بورس کمک کند، شناسایی نقاط ضعف و قوت است. اگر شما بدانید که در چه زمینه‌هایی ضعف دارید، قطعا اقداماتی را در جهت بهبود آن‌ها انجام می‌دهید و نقاط قوت خود را نیز تقویت می‌کنید. رسیدن به چنین مهارتی به شما اجازه می‌دهد که هوش هیجانی در سرمایه‌گذاری را مدیریت کنید و بر اساس شرایط خود معاملات گوناگون را انجام دهید.

بیشتر بخوانید:

نتیجه کنترل هوش هیجانی در سرمایه‌گذاری چیست؟

هوش هیجانی یکی از موثرترین فاکتورها در رفتارهای اجتماعی افراد است، به‌طوری‌که مولفه‌های آن می‌توانند زندگی و روابط هر فردی را تحت تاثیر قرار دهند؛ بنابراین شناخت این ویژگی‌ها به شما کمک خواهد کرد که بتوانید فعالیت بهتری را انجام دهید. کنترل هوش هیجانی در سرمایه‌گذاری نیز می‌تواند شما را به موفقیت در این بازار برساند و کمک کند که به سودهای کلانی دست پیدا کنید، چراکه داشتن این هوش به شما در کنترل احساسات کمک می‌کند و اگر شما بتوانید بر احساسات خود کنترل داشته باشید، مسلما تصمیمات بهتری را نیز می‌گیرید که این تصمیمات استراتژی معاملاتی شما را به بهترین شکل رقم خواهند زد.

سخن آخر

همان‌طور که مطالعه کردید، در این مقاله در رابطه با هوش هیجانی در سرمایه‌گذاری صحبت کردیم و به نکات مثبتی که کنترل این هوش در فعالیت شما دارد نیز پرداختیم. بنابراین اگر به دنبال موفقیت در بازار سرمایه‌گذاری هستید، باید هوش هیجانی در معامله گری و بازار بورس را افزایش دهید تا بتوانید بهترین عملکرد را در این حوزه داشته باشید.

چقدر مفید بود؟

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *