ایکوئیتی (equity) در فارکس چیست؟

ایکوئیتی در فارکس

بازار ارزی فارکس، بازاری است که همیشه با اعتبار و لوریج همراه است. هر معامله‌گر مبتدی و حرفه‌ای فارکس می‌تواند علاوه بر سرمایه خود، مقدار مشخصی لوریج از بروکر بگیرد تا بتواند معاملات بزرگتری را باز کند. گاهی سرمایه ما می‌تواند برای معاملات بزرگی در نظر گرفته شود، اما چون لازم است تا مقداری از آن سرمایه روی حسابمان به عنوان مارجین باقی بماند، ‌امکان باز کردن معاملات موردنظرمان وجود ندارد؛ در چنین حالتی ارزش لوریج بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد و می‌تواند ما را از بن‌بست نجات دهد. دیگر فاکتور مهم برای بررسی مقدار سرمایه و موجودی، ایکوئیتی است که در این مقاله از دلفین وست ضمن تعریف مختصری از سایر مفاهیمی که ارائه شد، تعریف جامعی نیز در مورد اکوئیتی ارائه خواهیم داد.

ایکوئیتی در بازار فارکس به چه معناست؟

ایکوئیتی مفهومی است که در ارتباط با سرمایه‌های  ثابت و متغیر ما معنا پیدا می‌کند. اما برای اینکه بتوانیم معنی ایکوئیتی را درک کنیم؛باید ابتدا با معانی مفاهیم زیر آشنایی داشته باشیم:

ایکوئیتی و اصطلاحات مرتبط با آن

 • لوریج (Laverage):

  لوریج در فارکس به اعتبار اولیه‌ای گفته می‌شود که کارگزار یا بروکر به معامله‌گران می‌دهد تا معاملات بهتر و بزرگتری را آغاز کنند. تصور کنید یک معامله‌گر مبتدی 100 دلار به موجودی حساب فارکس خود اضافه کرده است. این فرد می‌تواند 1000 دلار نیز به عنوان لوریج از بروکر خود بگیرد. آن‌گاه می‌تواند یک معامله 900 یا 1000 دلاری استارت بزند و 100 یا 200 دلار باقی‌مانده را نیز به عنوان مارجین نگه‌دارد.

 • مارجین (Margin):

  مارجین به حاشیه سود و زیان معاملات در فارکس اطلاق می‌شود. یعنی معامله‌گر وقتی معامله‌ای را باز می‌کند، نباید همه موجودی خود را وارد آن معامله کند، بلکه باید مقداری از موجودی حسابش را (بسته به نوع و مقدار معامله) روی حسابش نگه‌دارد. وقتی معامله وارد ضرر شود، مقدار ضرر از مارجین (موجودی یا بالانس باقی‌مانده روی حساب فارکس معامله‌گر) کسر می‌شود.

 • بالانس (Balance):

  بالانس در فارکس به موجودی اصلی حساب فارکس می‌شود. برای مثال، اگر کسی 2000 دلار به حساب فارکس خود منتقل کند و هنوز هیچ معامله‌ای را آغاز نکرده باشد، موجودی حساب آن معامله‌گر، برابر با 2000 دلار خواهد بود. از روی بالانس می‌توان به مقدار سرمایه اصلی معامله‌گر دسترسی داشت. اما وقتی پوزیشن‌های معاملاتی باز شوند و فرد سرمایه خود را وارد معامله کند، در این صورت مقدار بالانس نمی‌تواند بیانگر سرمایه اصلی معامله‌گر باشد. در چنین حالتی مقدار سرمایه به‌وسیله ایکوئیتی مشخص می‌شود.

 • ایکوئیتی (Equity):

  اکوئیتی به مقدار بالانس حساب به اضافه‌ی سود و زیان‌های حاصل از پوزیشین‌های باز گفته می‌شود. برای مثال، اگر شما دو پوزیشن معاملاتی باز داشته باشید که مجموع سود آن‌ها برابر با 1000 دلار باشد، مقدار اکوئیتی برابر است با: ‌Balance + 1000 = equity حالا اگر دو پوزیشن باز شما 500 دلار در ضرر باشند، مقدار اکوئیتی برابر خواهد بود با: Balance – 500 = equity

پس می‌توان نتیجه گرفت که بسته به تغییر مقدار سود یا زیان معاملات، مقدار ایکوئیتی نیز متغیر خواهد بود. ایکوئیتی را می‌توان مقدار سرمایه متغیر هم در نظر گرفت، چراکه سود و زیان حاصل از معاملات به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند؛ ممکن است معامله‌ای که 10 دلار در سود است، چند دقیقه یا چند ساعت بعد، 10 دلار در ضرر قرار بگیرد. پس مقدار equity هرگز ثابت نخواهد بود، مگر اینکه هیچ پوزیشن معاملاتی باز وجود نداشته باشد. وقتی در حساب فارکس یک معامله‌گر، هنوز هیچ پوزیشن بازی ایجاد نشده و هیچ معامله‌ای آغاز نشده است، مقدار اکوئیتی با مقدار بالانس حساب برابر خواهد بود.

چرا بررسی مقدار ایکوئیتی در فارکس اهمیت دارد؟

اهمیت ایکوئیتی در فارکس

گاهی معامله‌گران مبتدی برای بررسی سود و زیان خود، تنها به سود زیان حاصل از معاملات خود توجه می‌کنند. این در حالی است که سود و زیان اصلی و همه‌جانبه یک حساب فارکس را تنها می‌توان در اکوئیتی مشاهده کرد. گاهی یک‌سری از معاملات سودده می‌شوند و نمودار مربوط به آن‌ها به رنگ سبز درمی‌آید، اما مقدار ایکوئیتی رقم متفاوتی را نشان می‌دهد. این تفاوت به معنی ریسک بالای آن معامله است و نشان می‌دهد که معامله‌گر هرچه سریعتر باید آن پوزیشن را ببندد.

اکوئیتی به معامله‌گران کمک می‌کند تا سود و زیان معاملات را در برابر مقدار ریسکی که دارند محاسبه کنند. وقتی یک معامله سود اندکی داشته باشد، اما ریسک نگه‌داری آن بالا باشد، از روی مقدار اکوئیتی می‌توان به نابرابری ریسک و سود آن معامله پی برد. در نتیجه یک معامله‌گر حرفه‌ای همیشه گوشه‌چشمی به مقدار اکوئیتی حساب خود دارد و هرگز از آن غافل نمی‌شود. برای درک بهتر این موضوع، می‌توانید مقدار equity را در حساب دمو یا اصلی خود در متاتریدر به صورت عملی بررسی کنید. اگر علاقه به سرمایه گذاری و آموزش فارکس هستید می‌توانید از مشاورین دلفین وست کمک بگیرید.

آموزش بازار فارکس در ایران

مجموعه دلفین‌ وست یکی‌ از بزرگ‌ترین مرجع‌های آموزش سرمایه‌ گذاری است که تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید. مطلب فوق صرفاً به منظور آشنایی بیشتر مخاطبان با این بازار مالی است و مسئولیت استفاده از محتویات این مقاله، کاملاً بر عهده خود خوانندگان است.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
4/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *