با استانداردهای اتریوم و کاربرد آن‌ها آشنا شوید

استانداردهای اتریوم

استانداردهای اتریوم تنوع زیادی دارند که هرکدام از ویژگی و کاربردهای خاص خود برخوردار هستند. شبکه اتریوم به عنوان یکی از پرطرفدارترین شبکه‌های بلاکچین به شمار می‌آید که الگوریتم گواه تثبیت کار را برای اجتماع مورد استفاده قرار می‌دهد. در واقع باید گفت در دنیای ارزهایی که رمزنگاری شده‌اند، اتریوم دومین شبکه مشهور بوده و به جز توکن اتر دارای سرویس‌های فراوان دیگر است.

برای این که یک استاندارد جهت پلتفرم اتریوم ساخته شود، یک پروپوزال بهبود توسط توسعه‌دهنده ارائه می‌گردد. این نوع طرح پیشنهادی، مشخصات پروتکل و استانداردهای قراردادها را دربردارد. هنگامی که کمیته در نهایت این پروپوزال یا EIP را پذیرفت، به یک استاندارد شبکه بلاکچین اتریوم یا ERC مبدل خواهد شد. بنابراین ابتدا مطرح شدن یک استاندارد اتریوم به شکل طرحی پیشنهادی یا پروپوزال بهبود یا EIP صورت می‌گیرد و اگر مورد پذیرش واقع شد، به شکل ERC انتشار می‌یابد.

معرفی استانداردهای اتریوم

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، گروهی از استانداردها با قابلیت اجرا به وسیله EIPهای نهایی شده برای توسعه‌دهندگان اتریوم ایجاد می‌شود. قراردادهای هوشمند که برای ساخت آن‌ها از یک استاندارد ERC استفاده شده است، دارای رابطی مشترک هستند و کلیه این قراردادها می‌توانند از طریق شیوه‌ای معین ارتباط بگیرند. جهت نشان دادن هر استاندارد یک عدد هم به همراه ERC به نمایش درمی‌آید.

این عدد، رقم طرح پیشنهادی و پروپوزالی را نشان خواهد داد که افراد آن را پیشنهاد داده‌اند. از معروف‌ترین استانداردهای اتریوم در جامعه رمز ارزها می‌توان به استاندارد ERC-20 اشاره کرد. تعداد زیادی از توکن‌هایی که بر بستر پلتفرم اتریوم به وجود آمده‌اند، این نوع استاندارد را به کار گرفته‌اند. مورد استفاده قرار دادن استانداردها هنگام نوشتن قرارداد هوشمند یک توکن، اختیاری است. اما درصورتی‌که از آن‌ها استفاده شود، برای صاحبان پروژه شرایطی فراهم می‌گردد تا توکن آن‌ها برای کار کردن با انواع کیف‌پول‌ها، صرافی‌ها و سایر قراردادهای هوشمند راحت عمل کند. در ادامه، مهمترین استانداردهای توکن اتریوم را معرفی خواهیم کرد.

آشنایی با استاندارد ERC-20

این استاندارد، ابتدا سال 2015 مطرح گردید و سپس در سال 2017 مورد تایید قرار گرفت. با وجود این که برخی از توسعه‌دهندگان پی بردند که یک سری عیب‌ و آسیب‌پذیری در چنین استانداردی وجود دارد اما استاندارد ERC-20 آغاز خوبی برای استانداردشدن توکن‌ها به حساب می‌آمد و تا به امروز یکی از محبوب‌ترین استانداردهای اتریوم است. ایاس و بانکور از جمله پروژه‌های شناخته شده‌ای هستند که توکن‌های ERC-20 را به کار برده‌اند.

معرفی استانداردهای اتریوم

لازم است این نکته را ذکر کنیم که کلیه استانداردهای ERC-20 نقش یک شیوه انقلابی را در گسترش ICO ایفا کرده‌اند. تا به امروز هزاران توکن ERC-20 گسترش پیدا کرده و این استاندارد با وجود همه مزیت‌هایش کامل و بدون عیب و نقص نبوده است. در بخش بعدی مقاله خواهیم گفت که کدام ایراد آن باعث شد تا توسعه‌دهندگان به دنبال بهبودی‌های بیشتری باشند.

بررسی عملکردهای استاندارد ERC-20

استاندارد ERC-20 که یکی از بهترین استانداردهای اتریوم است، 6 عملکرد از قبیل اجازه، تایید، موجودی حساب، موجودی کل، انتقال و انتقال از حساب دارد. عملکرد اجازه داشتن یا نداشتن توکن کافی، حساب کاربران را جهت پرداخت تراکنش مورد بررسی قرار می‌دهد. عملکرد تایید به بررسی موجودی توکن‌های تراکنش در برابر تمام موجودی توکن می‌پردازد.

در عملکرد موجودی حساب، تعیین مقدار توکن موجود در حساب امکان‌پذیر است. اجرای موجودی کل فقط یک مرتبه و در آغاز پیدایش توکن صورت می‌گیرد و این نوع عملکرد فقط تعداد کل توکن‌هایی که وجود دارند را مشخص می‌کند و تغییر آن، غیرممکن است. عملکرد انتقال، فرستادن توکن‌ها را از اولین عرضه توکن به کیف پول کاربر ممکن می‌سازد. هم‌چنین آدرس دریافت‌کننده و تعداد توکن‌های ارسالی را تعیین می‌کند. عملکرد انتقال از حساب دارای عملکردی مشابه انتقال است ولی از نظر این که پس از عرضه اولین توکن هر انتقال انجام می‌شود با هم تفاوت دارند.

ایراد اصلی استاندارد ERC-20

ایراد توکن‌های ERC-20 به عنوان یکی از استانداردهای اتریوم، پرخطر بود و با کارایی انتقال توکن‌ها میان حساب‌ها ارتباط داشت. استاندارد ERC-20 از دو شیوه فرستادن توکن که شامل عملکردهای انتقال یا تایید و انتقال از حساب می‌شود، حمایت می‌کند. درصورتی‌که قصد دارید برای ارسال توکن‌ها به آدرس کیف پول فرد دیگری اقدام کنید، عملکرد انتقال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تعریف استانداردهای توکن اتریوم

این عملکرد، بررسی و تنظیم موجودی حساب‌تان و هم‌چنین موجوی حساب طرف مقابل را برای تعداد توکن‌هایی که قرار است فرستاده شود، انجام می‌دهد. اگرچه زمانی که قصد واریز توکن‌های خود به قرارداد هوشمند را دارید، عملکرد انتقال، کار نخواهد کرد البته به آن شکل که توقع دارید، عمل نمی‌کند. در صورت استفاده از عملکرد انتقال جهت فرستادن توکن‌ها به قرارداد هوشمند، تراکنش با موفقیت انجام می‌شود. اما قرارداد هوشمند قادر نیست اعتبار توکن‌های دریافتی در حساب‌تان را بسنجد. چرا که این موضوع زمانی که قرارداد هوشمند دارای ویژگی برداشت اضطراری نباشد، مشکل‌ساز می‌شود.

در این شرایط بازگرداندن توکن‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود و دیگر به توکن‌های خود دسترسی ندارید. در مورد توکن‌های ERC-20 شیوه درست واریزهای قرارداد هوشمند این است که عملکرد تایید و انتقال از حساب را به کار ببرید. عملکرد تایید به قرارداد هوشمند اجازه کم کردن از موجودی حساب شما را خواهد داد. سپس انتقال توکن‌ها از حساب‌تان به قرارداد هوشمند توسط عملکرد انتقال از حساب صورت می‌گیرد. اصلی‌ترین ایراد استاندارد  ERC-20 این بود که نوع تراکنش مورد استفاده با قرارداد هوشمند به شکل آنی معین نشده بود. همین مسئله منجر به از دست رفتن میلیون‌ها دلار در واریز توکن با عملکرد انتقال گردید. در نتیجه انجام دو تراکنش به جای یک تراکنش علاوه بر دو برابر کردن هزینه تراکنش، زمان پردازش را نیز بیشتر می‌کرد.

تعریف استاندارد ERC-223

استاندارد ERC-223 یکی دیگر از مهم‌ترین استانداردهای اتریوم است. این استاندارد، عملکردهای انتقال از حساب را به عملکردی به نام ذخیره‌سازی توکن ادغام کرده است. چنین عملکردی را تنها قراردادهای دریافت‌کننده به کار می برند که چگونگی کارکردن با توکن ارسالی را تعیین کرده‌اند. هر دو عملکرد نوین با افزودن لایه حسابرسی، مانع از دست رفتن سرمایه می‌شوند. به علاوه، ادغام دو عملکرد انتقال باعث صرفه‌جویی بسیار زیادی در مصرف گس در شبکه اتریوم شده و هزینه کاربران را کاهش می‌دهد.

به طور اساسی استاندارد ERC-20 به عنوان زیر مجموعه استاندارد ERC-223 به شمار می‌آید. چرا که این استاندارد دارای کلیه عملکردهای استاندارد ERC-20 است و به جز آن سایر عملکردها را هم اضافه کرده است. استاندارد ERC-223 می‌تواند از توکن‌های استاندارد ERC-20 حمایت کند؛ از این رو همه پلتفرم‌هایی که با استاندارد ERC-20 عمل می‌کنند، با استاندارد ERC-223  هم مطابقت دارند.

مزایای استاندارد ERC-223 

مزایای استاندارد ERC-223 

استاندارد ERC-223  که جزو استانداردهای اتریوم محسوب می‌شود، با برآورده کردن خواسته‌ها کمک کرده تا ایراد استاندارد ERC-20 تا حد زیادی برطرف شود. یکی از مزیت‌های استاندارد اتریوم ERC-223 این است که اجازه نمی‌دهد توکن‌ها از دست بروند. از طریق عملکرد بروزرسانی شده انتقال که امروزه به قراردادهای هوشمند هم پاسخ می‌دهد، کاربران قادر به انجام همان مراحل انتقال توکن جهت کیف پول‌ها و قراردادهای هوشمند هستند؛ بنابراین از دست رفتن هیچ توکنی رخ نخواهد داد.

همچنین توسعه‌دهندگان قرارداد هوشمند توانایی این را دارند تا از پذیرش انواع توکن‌های ورودی که پشتیبانی نمی‌گردند، اجتناب کنند. ازدست‌رفتن این توکن‌ها قبل از به‌وجودآمدن چنین استانداردی اتفاق می‌افتاد ولی اجرای استاندارد ERC-223 منجر به حل این مشکل گردیده است. ارزان‌ترشدن تراکنش‌ها یکی دیگر از مزایای استاندارد ERC-223 است. از طریق این استاندارد می‌توان توکن‌ها را در یک تراکنش به قراردادهای هوشمند ارسال کرد. برای انتقال توکن نیازی نیست که انرژی زیادی مصرف شود؛ در نتیجه میزان کارمزد تراکنش برای ارسال‌کنندگان پایین است.

تعریف استاندارد محبوب ERC-621

استاندارد ERC-621 یکی از استانداردهای توکن اتریوم یا استانداردهای اتریوم است که معرفی و تایید آن در ماه می سال 2017 انجام گرفت. این استاندارد نقش یک گسترش بر روی استاندارد ERC-20 را ایفا می‌کند و افزودن دو تابع increaseSupply و decreaseSupply به چنین استانداردی صورت گرفته است. از طریق به‌کاربردن این تابع‌ها، کاهش یا افزایش‌دادن میزان تمام توکن‌هایی که درحال‌گردش هستند، امکان‌پذیر خواهد بود.

در استاندارد ERC-20 فقط برای یک بار می‌توان تمام عرضه توکن و هنگام ساخت آن‌ها را تعیین کرد. چنین استانداردی فقط همین مورد را ممکن کرده است و همه موارد دیگر آن به استاندارد ERC-20 شباهت دارد. به همین جهت الگوریتمی که توسط ERC-20 اتریوم ارائه گردیده را می‌توان مادر سایر دگرگونی‌ها به حساب آورد.

استاندارد ERC-721

استاندارد ERC-721

خوب است بدانید که استاندارد ERC-721 نیز از جمله استانداردهای اتریوم است که دارای تفاوت‌های بسیار زیادی با دو استاندارد پیشین است. در این نوع استاندارد، هر توکن با توکن دیگر یکسان نیست و هر یک برای کاربران گوناگون، ارزش خاص خود را دارد. احتمالا توکن‌های NFT را دیده‌اید که برای توکن‌های غیرقابل تعویض یا همان توکن‌های متفاوت، فرصت‌های تازه‌ای را به وجود می‌آورد. از طرفی کلیه توکن‌های ERC-20 می‌بایست به هم شباهت داشته باشند و تفاوتی بین آن‌ها وجود ندارد.

بازی کریپتوکیتیز به عنوان کاربرد اصلی و مهم استاندارد ERC-721 به شمار می‌آید. باید این نکته را ذکر کنیم که غیرقابل‌تعویض بودن توکن‌ها از مزایای فراوانی برخوردار است. توکن‌های ERC-721 را می‌توان در همه تبادل‌ها مورد استفاده قرار داد. ولی توکن چون منحصربه‌فرد و کمیاب بوده، ارزش بالایی دارد. برنامه‌هایی که این استاندارد را به کار می‌برند، توانایی ثبت کردن مالکیت گروهی از موارد و اختصاص‌دادن آن به حسابی با نام مستعار را دارند. به این شکل ضرورتی به اطمینان داشتن به برنامه نیست و فقط باید شیوه عملکرد را مطالعه کنید.

استاندارد ERC-777 و مزایای آن

استاندارد ERC-777 یکی دیگر از استانداردهای اتریوم است که نقش نسخه بهبود یافته استانداردهای توکن اتریوم ERC-20 و ERC-223 را ایفا می‌کند. یکی از مزایای مهم استاندارد اتریوم ERC-777 این است که اجازه نمی‌دهد سرمایه از دست برود و عملکردی را به کار می‌گیرد که نام آن send است. از طریق این عملکرد، دو تراکنش در ERC-20 به یک تراکنش کاهش پیدا می‌کند و منجر به پایین‌آمدن هزینه‌ها و افزایش عملکرد خواهد شد.

در مورد مهم‌ترین کاربرد استاندارد ERC-777 باید گفت که قابلیت تعیین‌کردن اپراتور خود را دارند. این قابلیت برای کاربران شرایطی را به وجود می‌آورد تا آدرس‌هایی را معین کنند که دارای قابلیت ارسال و سوزاندن و همچنین متوقف‌کردن آن در هر لحظه هستند.

استاندارد ERC-1155

استاندارد ERC-1155 و هدف آن

استاندارد ERC-1155 جزو دیگر استانداردهای اتریوم محسوب می‌شود که کمپانی Enjin آن را تولید کرده است. هدف استاندارد ERC-1155 این است تا دارایی‌هایی را بر روی شبکه اتریوم ایجاد کند که قابل تعویض و غیرقابل تعویض هستند. به وسیله شبکه اتریوم، توکن‌های بر پایه این نوع استاندارد، دارای امنیت، قابلیت خرید و فروش و غیر قابل هک هستند. به کمک آن معامله‌ها کارایی بیشتر و تراکنش‌های بالاتری دارند که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

علاوه‌براین امکان توکن‌های کاربردی و توکن‌های غیرقابل تعویض با استفاده از استاندارد ERC-1155 وجود خواهد داشت. این استاندارد از جمله استانداردهایی بر اساس شبکه اتریوم است که خصوصیات دو استاندارد شبکه اتریوم ERC-20 و ERC-721 را با هم ادغام می‌کند. امروزه این استاندارد در گروه توکن‌های قابل تعویض، غیرقابل تعویض و نیمه تعویض قرار می‌گیرند.

استاندارد ERC-1400 و موارد استفاده آن

استاندارد ERC-1400 که یکی از استانداردهای اتریوم است، برای اوراق بهادار مورد استفاده قرار می‌گیرد. توکنیزه‌کردن اوراق بهادار از جمله موضوعاتی بوده که ذهن کاربران برای چندین سال درگیر آن شده است. به ثبت رساندن تراکنش‌های مرتبط با اوراق بهادار در سراسر دنیا نیز به عنوان قابلیت‌های دیگر بلاک‌ چین به شمار می‌رود. بلاک‌چین نه تنها جایگزین شکل فعلی پول و ارز گردید بلکه توانایی کمک کردن به ثبت و تراکنش انواع اوراق بهادار در تمام نقاط دنیا را نیز دارد.

استاندارد ERC-1400

سخن پایانی

امروزه، تعداد زیادی از افراد کار کردن با استانداردهای توکن اتریوم را تجربه کرده‌اند و می‌دانند که هر یک از این استانداردها چه کاربردی دارند. در این مطلب سعی کردیم تا معروف‌ترین استانداردها را به شما معرفی کنیم. لازم به ذکر است که شبکه بلاک‌چین اتریوم از جمله محبوب‌ترین شبکه‌های دنیای ارزهای دیجیتال بوده و مزیت مهم آن، ارائه دادن قرارداد هوشمند است.

برای این که این قراردادهای هوشمند راه‌اندازی شوند، براساس الگوریتم می‌بایست دستورالعمل‌های پذیرفته شده در این شبکه را مورد استفاده قرار داد. در این مطلب به طرح‌های پیشنهادی و توسعه‌دهندگان دومین شبکه پرطرفدار بازار اشاره کردیم. علاوه بر این شما را با استانداردهای اتریوم و چگونگی نامگذاری آن‌ها نیز آشنا کردیم. با خواندن این مقاله، متوجه می‌شوید مشهورترین و پرکاربردترین استاندارد اتریوم چیست و از چه ویژگی‌هایی برخوردار است. اگر علا‌مند به فعالیت حرفه‌ای در ارزدیجیتال را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره ارزدیجیتال ماشین زمان را تهیه کنید، این دوره به صورت جامع از مقدماتی تا پیشرفته مباحث ارز دیجیتال را شامل می‌شود و شما را برای فعالیت در بازار آماده می‌کند.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *