اکسپرت ادوایزر (EA) در فارکس چیست؟

Expert Advisor

هرکسی که به صورت مبتدی یا حرفه‌ای در بازارهای مالی فعالیت می‌کند در تمام مدتی که مشغول معامله است استرس و فشار عصبی بالایی را تجربه می‌کند. آگاه نبودن از نوسان بعدی قیمت‌ها، آگاهی نداشتن از پربازده‌ترین معاملات و ترس از دست دادن سود یا سرمایه باعث بروز چنین فشارهایی می‌شود. به همین خاطر 99 درصد معامله‌گران به سیستم‌هایی فکر می‌کنند که ضمن دریافت سود از بازار، فشار عصبی آن‌ها را به حداقل برساند. شاید بتوان اکسپرت ادوایزرها را نمونه اجرایی شده‌ی این سیستم‌ها در نظر گرفت. اگر مایلید بدانید اکسپرت ادوایزر یا EA در فارکس چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد در این مقاله از دلفین وست با ما همراه باشید.

اکسپرت ادوایزر (EA) چیست و چه کاربردی دارد؟

اکسپرت ادوایزر «Expert Advisor» به سیستم‌ها، نرم‌افزارها و ربات‌هایی گفته می‌شود که به‌صورت خودکار می‌توان در انجام معاملات از آن‌ها استفاده کرد. اکسپرت ادوایزرها که به اختصار به آن‌ها «EA» گفته می‌شود در تمام بازارهای مالی قابل استفاده هستند و هر روز بیشتر از قبل مورد استقبال کاربران قرار می‌گیرند. EA در فارکس نقش بسزایی در معاملات روزانه و شبانه دارد. گروهی از معامله‌گران این بازار تنها به اکسپرت ادوایزرها وابسته هستند. این در حالی است که اصلا نمی‌توان موفقیت این معاملات را تضمین کرد.

معاملات مبتنی بر EA در فارکس براساس درک افراد از روانشناسی بازار، تحلیل و دانش برنامه‌نویسی انجام می‌شود. اگر کسی بخواهد خود یک EA در فارکس طراحی کند، باید هم معامله‌گر خوبی باشد و هم به دانش کدنویسی مسلط باشد. این تسلط باید در حدی باشد که یک فرد بتواند شیوه استراتژی‌های معاملاتی را در حدی که بتوان آن را به یک دستورالعمل رباتیک تبدیل کرد، قابل اجرا کند. اکسپرت ادوایزر به صورت عامیانه با عناوین زیر نیز شناخته می‌شود:

 • تجارت رباتیک «Robotic Trading»
 • تجارت خودکار «Automated Trading»

شیوه کار EA در فارکس چگونه است؟

اکسپرت ادوایزرها خود توانایی درک اتفاقات بازار را ندارند بلکه صرفا به وسیله‌ی دستورالعمل‌ها و کدهای معاملاتی که در اختیار آن‌ها قرار داده‌اند، عمل می‌کنند. هرچقدر استراتژی‌های بیشتری در یک EA وجود داشته باشد، کاربری آن ارزشمندتر است اما معمولاً چنین سیستم‌های جامعی هم نمی‌توانند 100 درصد سودده باشند. چراکه گاهی بازار تحت تأثیر اخبار و اتفاقات ناگهانی اقتصادی و سیاسی قرار می‌گیرد و نمودارها با حالتی غیرعادی جابه‌جا می‌شوند.

در شرایطی که بازار دچار چنین عدم تعادل‌هایی شود، نرم‌افزارها و ربات‌های خودکار همچنان براساس کدهای قبلی خود به معامله می‌پردازند و نمی‌توانند بحران پیش آمده را کنترل کنند. هوش مصنوعی این اکسپرت‌ها محدود است و باید به‌صورت دوره‌ای تحت بروزرسانی‌های گسترده قرار بگیرند تا بتوانند کارایی خود را حفظ کنند. زمان این بروزرسانی‌ها در برخی از انواع دوره آموزش فارکس بررسی شده و قابل تشخیص هستند!

نحوه کار با EA

آیا همه می‌توانند از اکسپرت ادوایزرها استفاده کنند؟

پاسخ به چنین سؤالی کاملاً مثبت است؛ در واقع همه افراد با هر سطح از دانش مالی می‌توانند نرم‌افزارهای خودکار معاملاتی را خریداری کرده و آن‌ها را اجرا کنند. چراکه این سیستم‌ها به صورت همگانی و آنلاین به فروش می‌رسند. البته برخی از آن‌ها که امکانات محدودتری دارند را می‌توان به صورت رایگان هم مورد استفاده قرار داد. برخی از دوره‌های آموزش مقدماتی فارکس، شامل معرفی اکسپرت‌های کاربردی هم هستند.

مزایای Expert Advisor

در پی محبوبیت زیاد انواع EA در فارکس می‌توان مزایای این سیستم‌ها را به صورت زیر بیان کرد:

 • کاهش فشار روانی

  همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، تجارت خودکار می‌تواند از استرس‌ها و فشارهای روانی معامله‌گران بکاهد. البته تا زمانیکه افراد بتوانند عملکرد این سیستم‌ها را نظاره کنند و به صورت دستی پوزیشن‌ها را دستکاری نکنند!

 • عدم نیاز به دخالت انسان

  اگر کسی اکسپرت مناسبی را طراحی کند و به عملکرد آن ایمان داشته باشد، می‌تواند آن را اجرا کرده و خود از انجام مستقیم معاملات فارغ شود. فارکس یک بازار 24 ساعته است که به صورت شبانه‌روزی می‌توان در آن به معامله پرداخت. طبیعتا هیچکس نمی‌تواند در تمام طول 24 ساعت، نوسانات این بازار را رصد کند. بنابراین در ساعت‌هایی که خود در متاتریدر حضور ندارید، می‌توانید به وسیله‌ی اکسپرت از بازار سود بگیرید. چراکه این سیستم‌ها در زمان اجرا نیازی به دخالت کاربر ندارند!

 • سرعت در اجرای معاملات

  قطعا سرعت ربات یا یک سیستم خودکار در اجرای معاملات سریع‌تر از انسان است. یک اکسپرت زمانی که با موقعیت مناسبی برای ورود یا خروج از یک معامله روبه‌رو شود، بلافاصله آن را اجرا می‌کند. این در حالی است که انسان در شرایط این‌چنینی دچار شک و استرس می‌شود و نمی‌تواند عملکرد سریعی داشته باشد.

 • نظارت بر حجم بیشتر بازار

  حتی حرفه‌ای‌ترین تریدرهای فارکس هم در آن واحد فقط می‌توانند بر تعداد انگشت‌شماری از بازارهای جفت‌ارزی نظارت داشته باشند. بنابراین کنترل کردن حجم وسیعی از بازارها و نوسانات از عهده‌ی انسان خارج است. اما اکسپرت‌ها در تجارت خودکار خود می‌توانند تعداد زیادی از بازارها را به صورت همزمان رصد کرده و موقعیت‌های پربازده را در آن‌ها شناسایی کنند.

 • ساده‌سازی استراتژی‌ها

  کسانی که اکسپرت‌ها را طراحی می‌کنند، استراتژي‌های ترید را آنقدر مورد بررسی قرار می‌دهند تا در نهایت راهکارهای ساده‌ای را برای اجرایی کردن آن‌ها در قابل ربات پی‌ریزی کنند. بنابراین در طی فرآیند اکسپرت‌نویسی، استراتژی‌ها بشدت ساده‌سازی می‌شوند. این در حالی است که اکثر استراتژی‌ها تریدینگ در فارکس ماهیت پیچیده‌ای دارند (البته این قابلیت مخصوص برنامه‌نویسان است و افراد عادی که صرفاً اکسپرت‌ها را به صورت آماده خریداری می‌کنند، از این مهم بی‌بهره‌اند!‌)

 • عدم طمع

  طمع را می‌توان دردسر سازترین صفت انسانی در تجارت آنلاین به حساب آورد. گاهی تریدرها سودهای خوبی از پوزیشن‌ها می‌گیرند، اما چون در پی سودهای بالاتر هستند، گاهاً همان سود اولیه را نیز از دست می‌دهند. تجارت خودکار این مشکل را ندارد. وقتی یک ربات با سودی که در دستورالعمل‌ها برایش تعیین شده، روبه رو شود، بلافاصله معامله را می‌بندد.

 • عدم خستگی

  گفتیم که انسان نمی‌تواند تمام 24 ساعت خود را به نوسان‌گیری بازار اختصاص دهد، اما ربات‌ها و نرم‌افزارهای خودکار این کار را انجام می‌دهند. آن‌ها هرگز خسته نمی‌شوند و می‌توانند به  صورت همیشگی در حال اجرای دستورات خود باشند.

معایب Expert Advisor

اکسپرت ادوایزرها علی‌رغم مزایای خوبی که دارند، معایبی هم دارند که سبب شده گروه بزرگی از تریدرها آن‌ها را کنار بگذارند یا به ‌صورت دوره‌ای و مقطعی از آن‌ها استفاده کنند. از مهم‌ترین معایب تجارت خودکار می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • نیاز به توان برنامه‌نویسی

  کسی که اکسپرت‌ها را خریداری می‌کند، نمی‌تواند تشخیص دهد که آن بر روی چه استراتژی‌ها یا پوزیشن‌هایی بالاترین عملکرد را دارد. اگرچه ممکن است در زمان خرید، اطلاعاتی به وی داده باشند، اما در نهایت این برنامه‌نویسان و توسعه دهندگان اکسپرت‌ها هستند که بیشترین بازده‌ را از این سیستم‌ها می‌گیرند، نه افرادی که صرفاً آن‌‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند.

بنابراین برای اینکه تجارت خودکار پرسودی داشته باشید، باید خود بتوانید با فراگیری و تکیه بر دانش برنامه‌نویسی، اکسپرت‌هایی را ایجاد کنید که در زمان عدم حضور شما در بازار، بتوانند نقش شما را به خوبی اجرا کرده و سودهای بالایی را ایجاد کنند.

 • نیاز به به‌روزرسانی

  معمولاً بیشتر اکسپرت‌ها در اوایل فعالیت خود بسیار خوب عمل می‌کنند، اما پس از مدتی کارایی خود را از دست می‌دهند. وقتی کارایی چنین سیستم‌هایی پایین بیاید، به این معنی است که باید مورد بروزرسانی قرار بگیرند. اگر کسی که از EA استفاده می‌کند، توانایی دستکاری و ویرایش آن را نداشته باشد، عملاً با یک سیستم از کار افتاده روبرو خواهد بود. بنابراین برورسانی‌های پی در پی را می‌توان یکی از مشکلات اکسپرت ادوایزرها در نظر گرفت.

 • نیاز به دخالت انسان در شرایط بحرانی

  یکی از بهترین مزیت‌های EA این بود که به دخالت انسان در اجرا نیاز نداشت، اما اگر بازار دچار شرایط بحرانی شود و نمودارها برخلاف تحلیل‌ها جابه‌جا شوند، قطعاً اکسپرت‌ها به تنهایی از عهده‌ی چنین بحران‌هایی برنمی‌آیند و ممکن است ضررهای بسیاری را به بار بیاورند. بنابراین گاهی لازم می‌شود تا تریدرها به‌صورت دستی پوزیشن‌های را دستکاری کنند!

 • عدم هوشمندی و محدود بودن

  ربات‌ها هوشمند نیستند و نمی‌توانند خارج از کدهای خود کار بیشتری را انجام دهند. اگر موقعیتی فراتر و پرسودتر از دستورالعمل‌های آنان در بازار وجود داشته باشد، آن‌ها قادر به تشخیصش نیستند و به ‌راحتی از آن عبور می‌کنند.

چگونه می‌توان از اکسپرت ادوایزرها استفاده کرد؟

معمولاً اکثر افرادی که در فارکس فعالیت می‌کنند، جدا از اینکه به چه بروکری متصل هستند، از نرم‌افزار متاتریدر (Meta Trader) برای انجام معاملات خود بهره می‌برند. اکسپرت ادوایزرها یا EA در فارکس را می‌توان به صورت یک افزونه در متاتریدر مورد استفاده قرار داد. افراد می‌توانند در هر زمان از معامله، به پنجره اندیکاتورها و اکسپرتهای خود مراجعه کرده و EA موردنظر خود را اجرا کنند.

البته گروهی دیگر از EA در فارکس وجود دارد که با روش‌هایی غیر از افزونه هم می‌توان آن‌ها را اجرا کرد. اگر EA شما پولی باشد، در زمان خرید می‌توانید اطلاعات و نحوه استفاده از آن را مطالعه کنید یا از افراد و رسانه‌های ارائه دهنده‌ي آن‌ها راهنمایی بگیرید. اگر شما از انواع آموزش 0 تا 100 فارکس بهره بگیرید، چگونگی استفاده گسترده از این سیستم‌ها را یاد خواهید گرفت. دوره‌های آموزش فارکس «دلفین وست» نیز این مفاهیم را کاملاً پوشش می‌دهند.

انواع EA در فارکس

انواع EA در فارکس کدامند؟

قطعا  expert adviser در تجارت خودکار به یک روش و استراتژی معاملاتی بسنده نکرده و با انواع مدل‌ها به معامله می‌پردازد. در واقع هر EA در فارکس که مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک یا چند استراتژی را پوشش می‌دهد. بنابراین این معامله‌گران هستند که براساس استراتژی‌ها و شیوه‌های معاملاتی مورد علاقه خود، اقدام به خرید یا دانلود اسکپرت‌هایی می‌کنند که با شیوه موردنظر آن‌ها اجرا شود.

از جمله اکپسرت ادوایزرهای محبوب و رایج در فارکس، می‌توان اکسپرت‌های مارتینگل و آنتی مارتینگل، اکسپرت مدیریت چارت، اکسپرت‌های اندیکاتوری و غیراندیکاتوری، اسکالپر، هدجینگ، کرولیشن و …. را نام برد که هریک با شیوه متفاوتی عمل می‌کنند. برای مثال، اکسپرت‌های اسکالپر، براساس شیوه معاملات کوتاه و پی در پی اجرا می‌شوند. هر معامله‌گر براساس شیوه عملکرد خود می‌تواند اکسپرت آن را نیز نصب کند.

سخن نهایی

اگرچه اکسپرت ادوایزرها به‌ سرعت در حال افزایش و توسعه هستند، اما معامله در بازارهای مالی چون فارکس نمی‌تواند بدون دخالت هیچ دست انسانی انجام شود. افراد باید خود زمام تریدهایشان را برعهده بگیرند و در کنار آن نیز از اکسپرت‌ها به عنوان سیستم‌هایی خودکار و مکمل استفاده کنند.

در بهترین حالت، تلفیق دانش مالی و برنامه‌نویسی است که می‌تواند بهترین بازخورد را در استفاده از EA در فارکس و سایر بازارهای مالی به دنبال داشته باشد. در غیر این‌صورت، افراد عادی که نه دانش مالی دارند و نه توان برنامه‌نویسی، بازخورد بالایی از این سیستم‌ها نمی‌گیرند. بنابراین همواره آموزش فارکس و ارتقا دانش مالی است که می‌تواند موفقیت تصاعدی تریدرها را به همراه داشته باشد. پس اگر شما نیز در فکر استفاده از تجارت خودکار هستید، در کنار آن از ارتقا سطح دانش خود نیز غافل نشوید.

آموزش بازار فارکس در ایران

مجموعه دلفین‌ وست یکی‌ از بزرگ‌ترین مرجع‌های آموزش سرمایه‌ گذاری است که تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید. مطلب فوق صرفاً به منظور آشنایی بیشتر مخاطبان با این بازار مالی است و مسئولیت استفاده از محتویات این مقاله، کاملاً بر عهده خود خوانندگان است.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید