کاربرد شاخص ترس و طمع در تحلیل قیمت | شاخص ترس و طمع چیست؟

شاخص ترس و طمع

تنش‌ها و نظرات مختلف در بارارهای مالی خصوصا ارزهای دیجیتال خصوصا در شبکه‌های اجتماعی بسیار چالش برانگیز و قابل تحلیل است. همواره نظرات تریدرها در فضاهای مختلف بر تصمیمات و احساسات دیگر معامله گران تاثیرگذار است. یک تریدر موفق تریدری است که راه درست غلبه بر احساسات را بداند و از تاثیر مخرب احساسات و هیجانات در انجام تحلیل‌ها و معاملات بپرهیزد. با شناخت انواع احساسات و نحوه تحلیل درست آن‌ها می‌توان رفتار تریدرهای دیگر را در زمان‌های مختلف شناسایی کرد. در این مقاله به بررسی یک شاخص مهم  برای تحلیل احساسات، به نام شاخص ترس و طمع می‌پردازیم.

شاخص ترس و طمع چیست؟

شاخص ترس و طمع «Fear and Greed Index» یک اندیکاتور است که برای تحلیل احساسات در بازار ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شاخص دو نوع احساس «ترس» و «طمع» را بررسی می‌‌کند. چراکه ترس و طمع، دو احساسی هستند که در بین معامله‌گران این بازارها رواج بیشتری دارند. به طوری که تقریباً اکثریت تریدرهای این بازار در مسیر معاملات خود یا دچار ترس می‌شوند یا طمع. اما این دو احساس در دو جهت مخالف حرکت می‌کنند. در واقع می‌توان آن‌ها را در تضاد با هم در نظر گرفت. این دو احساس را می‌توان به صورت زیر ارزیابی کرد:

 • احساس «حرص»:

وقتی که بازار صعودی است، خیل عظیمی از معامله‌گران به‌صورت شتاب‌زده دست به خرید می‌زنند تا از بازار عقب نمانند. این موضوع سبب می‌شود تا افزایش قیمت‌ها ادامه پیدا کند. در نهایت قیمت بیشتر از ارزش ذاتی خود بالا می‌رود. در چنین شرایطی، اصطلاحاً گفته می‌شود که بازار دچار «Overbought» شده است.

 • احساس «ترس»:

وقتی که بازار نزولی است، معامله‌گران می‌ترسند که در جریان کاهش قیمت‌ها، همه یا بخش زیادی از سرمایه خود را از دست بدهند. بنابراین دست به فروش‌های شتاب زده می‌زنند. فروش همگانی سبب می‌شود تا نزول قیمت بیشتر از پیش ادامه پیدا کند. در نتیجه، در تضاد با حالت قبل، قیمت‌ها بیشتر از ارزش ذاتی که دارند پایین می‌آیند. در چنین شرایطی، اصطلاحاً گفته می‌شود که بازار دچار «Oversold» شده است.

پیامدهای حاصل از دو احساس فوق، توسط شاخص ترس و طمع در بازار کریپتوکارنسی ارزیابی می‌شود. در جریان این شاخص می‌توان به موقعیت بازار در یک بازه زمانی مشخص پی برد.

شاخص ترس و طمع بیت کوینآیا شاخص ترس و طمع برای تمام رمزارزها کاربرد دارد؟

شاخص ترس و طمع، به‌صورت کلی به بازار رمزارزها اختصاص دارد. بنابراین آن را برای هر رمزارز خاصی می‌توان در نظر گرفت. در حال بیشتر از صدها ارز دیجیتال مختلف در بازار کریپتو حضور دارند. برخی از این رمزارزها از برخی دیگر محبوب‌تر و قدرتمندتر هستند. بنابراین برخی از ارزهای قوی می‌توانند کل این بازار را تحت تأثیر قرار دهند. به‌خصوص رمزارز بیت‌کوین «Bitcoin» به عنوان اولین ارز دیجیتال جهان، بیش از 50 درصد سهم بازار کریپتو را به تنهایی در دست دارد. بنابراین با توجه به سلطه‌ای که بیت‌کوین  بر این بازار دارد، معمولاً این شاخص را با عنوان «شاخص ترس و طمع بیت کوین» می‌شناسند. به طوری که بیشتر رمزارز بیت‌کوین را با آن مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

شاخص ترس و طمع چگونه کار می‌کند؟

گفتیم که شاخص ترس و طمع یک اندیکاتور یا ابزار تحلیلی است که می‌توان آن را روی داده‌های بازار اعمال کرد. این شاخص به وسیله‌ی یک عدد، موقعیت بازار را به معامله‌گران اعلام می‌کند. این عدد بین 0 تا 100 قرار دارد. بنابراین نتایج زیر را می‌توان از این بازه عددی استخراج کرد:

 • عدد 0 تا 25:

این عدد نشان دهنده وجود ترس شدید در بازار است. به طوری که بیشتر سرمایه گذاران در صدد فروش دارایی‌های رمزارزی خود هستند. این عدد می‌تواند نشانه خوبی برای ورود به بازار و خرید رمزارزها با قیمتی پایین‌تر از قیمت ذاتی آن‌ها باشد.

 • عدد 25 تا 50:

این عدد وجود ترس در بازار را با شدت کمتری نشان می‌دهد. به طوری که موقعیتی مابین نزول قیمت و تعادل آن را نشان می‌دهد. با دیدن عددی در این بازه هم می‌توان به معاملات خرید فکر کرد.

 • عدد 50 تا 75:

وقتی عدد شاخص از 50 عبور می‌کند، دیگر ترس در بازار وجود ندارد. بلکه تمایل عمومی بازار به سمت طمع میل می‌کند. البته مقدار طمع اندک است. بنابراین با دیدن این بازه عددی می‌توان رمزارزها را در معامله فروش قرار داد.

 • عدد 75 تا 100:

این بازه عددی نشان دهنده‌ی طمع شدید حاکم بر بازار است. در چنین شرایطی، ورود به بازار بسیار خطرناک است، چراکه قیمت‌ها در اوج قرار دارند. اما برای فروش فرصت خوبی است. به طوری که شما می‌توانید دارایی‌های خود را با قیمت‌هایی بالا به فروش برسانید و سود بسیاری ببرید.

از روی اعداد شاخص ترس و طمع می‌توان به یک دید کلی نسبت به موقعیت بازار رسید. در واقع هرچقدر عدد به 50 نزدیک‌تر باشد، تعادل بیشتری بین ترس و طمع برقرار است. هرچقدر عدد از 50 فاصله بیشتری داشته باشد، ورود یا خروج از معاملات امکان‌پذیر خواهد بود.

شاخص ترس و طمع چیستمنابع شناسایی شاخص ترس و طمع کدامند؟

اندیکاتور شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال، اعداد 0 تا 100 را از روی یک سری منابع مشخص بدست می‌آورد. در واقع، این اطلاعات از مسیرهایی بدست می‌آیند که معامله‌گران در آن‌جا حضور داشته باشند. این منابع به قرار زیر هستند:

 • نوسانات بازار

نوسانات حداکثری بازار در یک دوره زمانی مشخص و همچنین نوسانات حال حاضر بازار، اولین منبع برای شاخص ترس و طمع هستند. همچنین میانگین معاملات در 30 تا 90 روز گذشته مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در واقع نوسان بیش از حد قیمت می‌تواند بزرگ‌ترین نشانه برای تشخیص ترس و طمع در بازار باشد. این منبع تا 25٪ در تعیین این شاخص نقش دارد.

 • حجم بازار

حجم بازار یا به عبارتی دیگر «قدرت بازار» در یک بازه زمانی 30 تا 90 روزه مورد مقایسه و بررسی قرار می‌گیرد. چراکه بالا گرفتن حجم خریدها در یک زمان مشخص، نشان دهنده بالا گرفتن طمع در بازار است. کاهش خریدها نیز می‌تواند نشانه وجود ترس در بازار باشد. این منبع نیز تا 25٪ در تعیین شاخص ترس و طمع تأثیر دارد.

 • شبکه‌های اجتماعی

بررسی هشتگ‌ها و تگ‌های مرتبط با هر کوین در شبکه‌های اجتماعی چون توئیتر و ردیت، یکی دیگر از منابع اساسی در تعیین شاخص ترس و طمع است. چراکه تعداد بازخوردهای غیر معمول یک کوین در این رسانه‌ها می‌تواند منجر به ایجاد حرص در بازار شود. این منبع تا 15٪ در تعیین شاخص ترس و طمع نقش دارد.

 • نظرسنجی‌ها

حدود 15٪ از نتیجه نهایی شاخص ترس و طمع را می‌توان از روی نظرسنجی‌های مرتبط با کوین‌ها در بازار ارزهای دیجیتال ارزیابی کرد. معمولاً سرمایه‌گذاران برتر هر هفته یکبار نظرات و پیش‌بینی‌ها خود را نسبت به موقعیت بازار و برخی کوین‌ها اعلام می‌کنند. این نظرسنجی‌ها به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. آن‌گاه میانگین این نظرات در نتایج شاخص لحاظ می‌شود.

 • تسلط یک کوین خاص

رفتار معامله‌گران، گاهاً به تسلط برخی از آلت‌کوین‌ها نسبت به بیت‌کوین در بازار می‌انجامد. این در حالی است که معمولاً بیت‌کوین تسلط کلی این بازار را برعهده دارد. اما تسلط آلت‌کوین‌ها می‌تواند به حرص تریدرها بینجامد. به طوری که روند بازار در یک بازه زمانی مشخص به صورت غیرمعمول ادامه پیدا می‌کند. این منبع 10 ٪ از نتیجه نهایی شاخص ترس و طمع را به خود اختصاص داده است.

 • جستارها

ابزارهای محاسباتی گوگل مانند گوگل ترندز (Google Trends) نیز دیگر منبع ارزیابی شاخص ترس و طمع هستند. به طوری که اگر شما کلیدواژه‌های مرتبط با کاهش قیمت بیت‌کوین را مورد جستجو قرار دهید، نتایج مشخصی از تعداد جستارهای این موضوع برای شما نمایش داده می‌شود. همین‌طور در بررسی جستارهای مربوط به افزایش قیمت این رمزارز نیز به عدد متفاوت‌تری دست می‌یابید. حال با مقایسه تعداد جستارهای مربوط به هریک می‌توانید به نتیجه کلی در مورد شاخص ترس و طمع بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال برسید. این مورد نیز حدود 10 ٪ از شاخص ترس و طمع را مشخص می‌کند.

سخن نهایی

با توجه به رفتار احساسی و واکنشی سرمایه‌گذاران، بررسی احساسات این افراد می‌تواند موقعیت بازار را مشخص کند. در بین تمام احساسات انسانی، دو حس ترس و طمع از بقیه برجسته‌تر هستند. به همین خاطر، اقتصاددانان این دو حس را مورد شاخص و ارزیابی قرار داده‌اند. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال با اندیکاتور ترس و طمع صورت می‌گیرد. هر سؤال یا ابهامی در رابطه با این شاخص دارید، آن را در بخش نظرات مطرح نمایید.

آموزش ارز دیجیتال ماشین زمان

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید