بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند؟

فارکس بزرگترین بازار مالی در سطح جهان است که بیشترین میزان سرمایه گذاری و معامله روزانه را دارد. امروزه حتی دولت ها نیز در معاملات فارکس شرکت میکنند. در این مقاله قصد داریم بازیگران بازار فارکس را معرفی کنیم و به نقش هر یک از آنها در بازار بپردازیم.

آشنایی با بازیگران اصلی فارکس

بازیگران اصلی فارکس

بررسی و تحلیل رفتار بازیگران فارکس، شما را از جریان آتی بازار باخبر خواهد کرد.

بانک ها

بانک ها برجسته ترین بازیگران فارکس هستند. آنها بیشترین میزان سرمایه معامله شده را در این بازار دارند. بیش از 80 درصد سرمایه معامله شده در فارکس مستقیما از بانک های تجاری بزرگ می آید. بانک ها با وجوهی که به آنها سپرده شده در فارکس معامله میکنند و برای مشتریان خود سود ایجاد میکنند. بانک هایی که در روند بازار فارکس تاثیرگذارند، عبارتند از Citi Bank، JP Morgan، UBS، Barclays Bank، Deutsche Bank، BAML، Goldman Sachs، HSBC، Morgan Stanley و غیره. 

تغییر و تبدیل حجم معاملات در فارکس توسط بانک ها ایجاد میشود.

بانک مرکزی

بانک های مرکزی اغلب به عنوان تامین کننده نقدینگی شناخته میشوند. بانک مرکزی هر کشور این حق را برای خود قائل هستند که ارز کشور خود را چاپ کرده و آن را برای معامله در دسترس قرار دهند. آنها ارزهای خارجی مورد نیاز در بازار فارکس را به بانک های تجاری عرضه میکنند. بانک های مرکزی از طریق سیاست های خود به طور گسترده بر بازار فارکس تاثیر میگذارند.

دولت ها

درست مثل بانک ها که از طریق معامله در فارکس به دنبال سود هستند، دولت نیز این کار را انجام میدهد. بیشتر دولت ها برای محافظت در برابر تورم و تقویت اقتصاد خود، بخش زیادی از دارایی خود را در بازار ارز سرمایه گذاری میکنند. تخمین زده میشود که دولت ها بیش از 5 درصد کل معاملات فارکس را به خود اختصاص میدهند.

شرکت ها

شرکت های بسیاری از کشورهای مختلف که صادرات کالا را برعهده دارند، میلیاردها دلار برای تسهیل تجارت در فارکس معامله میکنند. زمان بندی این معاملات ارزی میتواند تاثیر بزرگی روی ترازنامه یک شرکت داشته باشد.

صندوق پوشش ریسک

صندوق پوشش ریسک مجموعه بزرگی از پول است که توسط افراد ثروتمند جمع آوری شده است و به یک معامله گر با تجربه سپرده میشود تا آنها را معامله کند و سود ارائه دهد. این صندوق ها مبالغ زیادی را معامله میکنند، بنابراین تاثیر نسبتا زیادی در تغییر جهت بازار (پس از بانک ها) دارند. بیشتر مدیران صندوق های پوشش ریسک، تمایل دارند خود را با مسیری که بانک های بزرگ برای حفظ سودآوری طی میکنند، هماهنگ کنند.

بروکرها

کارگزاران فارکس یا بروکرها نقش مهمی در بازار دارند. آنها برای معامله گران خرد ضروری هستند، زیرا اهرمی ارائه میدهند که مبالغ ناچیز سپرده شده افراد را افزایش میدهند و به معامله گر اجازه میدهند مبالغی بالاتر از سپرده های اولیه خود را معامله کنند.

معامله گران خرد

بیشترین گروه فعال در بازار فارکس معامله گران خرد هستند. با این حال میزان سرمایه ارائه شده توسط سرمایه گذاران خرد در مقایسه با بازیگران دیگر نستا ناچیز است. به همین دلیل، آنها تمایل زیادی به استفاده از اهرم دارند تا بتوانند در فارکس معامله کنند.

سخن پایانی

بازارهای مالی تا اواخر دهه 90 میلادی در اختیار افرادی خاص بود. دیگران نیز درصورت تمایل به پیوستن به آن‌ها و برای آغاز کار در این بازار حداقل 10 تا 50 میلیون دلار نیاز داشتند. بازار مالی فارکس که در ابتدا قرار بود از سوی بانکداران و مؤسسان بزرگ استفاده شود و هیچ ربطی به مردم عادی نداشته باشد، به‌دلیل فناوری اینترنت با تغییرات بسیار زیادی مواجه شد. در زمانه کنونی کارگزاران این بازار آنلاین می‌توانند به افراد عادی نیز حساب‌های تجاری را ارائه دهند و آن‌ها را در جمع خود بپذیرند.

با وجود این کماکان بازیگران بزرگی در بازار فارکس وجود دارند که بیشترین تأثیر را بر روند کلی بازار دارند و می‌توانند با هماهنگی هم این بازار مالی را در دست بگیرند. ازاین‌رو شناخت این بازیگران فارکس که به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند و آگاهی از ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که در اختیار دارند، می‌تواند در انجام معاملات در بازار فارکس به‌شدت به ما مردم عادی کمک کند.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *