بازیگران فارکس چه کسانی هستند؟ | آشنایی با بازیگران اصلی فارکس

زمان مطالعه: 5 دقیقه

بازار فارکس به‌دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود یکی از محبوب‌ترین بازارهای مالی دنیاست. این بازار بازیگران مختلفی دارد که هرکدام به نحوی مهم هستند. بازیگرانی که به‌دلیل وجود شبکه جهانی اینترنت سیاست‌های کاریشان به‌شدت دست‌خوش تغییر شده و اکنون علاوه‌‌بر دسترسی بسیار آسان‌تر به داده‌ها می‌توانند در ارائه خدمات نیز به‌طرز چشم‌گیری سازنده‌تر و سریع‌تر عمل می‌کنند.

بسیاری از افراد با وجود سال‌ها فعالیت در فارکس هنوز با بازیگران فارکس و ویژگی‌ها و قابلیت‌های اساسی آن‌ها آشنایی چندانی ندارند و همین موضوع می‌تواند به‌شدت بر روند معاملات و کسب درآمد آن‌ها تأثیرگذار باشد. اگر شما هم نمی‌خواهید بدون شناخت بازیگران بزرگ فارکس وارد این بازار مالی شوید و سرمایه و دارایی خود را در معرض ریسکی بزرگ قرار دهید، می‌توانید این متن را تا پایان مطالعه کنید.

آشنایی با بازیگران اصلی فارکس

عوامل اصلی در دسته‌بندی بازیگران فارکس

پیش از آن‌که به معرفی بازیگران اصلی فارکس بپردازیم، ابتدا باید ببینیم چه عواملی در دسته‌بندی این بازیگران نقشی اساسی ایفا می‌کنند. درواقع اگر بخواهیم به‌صورت کلی بگوییم، دو عامل سرمایه‌گذاری و پیچیدگی مهم‌ترین تقسیم‌کننده بازیگران فارکس به شمار می‌روند. پیچیدگی بیانگر مهارت‌های مدیریت سرمایه به‌منظور کاهش ریسک‌پذیری و حداکثر بازده ممکن و استفاده از قابلیت‌های تکنولوژی در سطوح مختلف به‌منظور هماهنگ‌کردن برنامه‌ها با امکانات و درجه نظم و انضباط است. عامل سرمایه‌گذاری نیز همان‌گونه که از نامش پیداست، به مقدار سرمایه‌ای اشاره دارد که افراد وارد بازار مالی می‌کنند و میزان حجم واردکردن سرمایه بازیگران اصلی را از سایر معامله‌گران جدا خواهد کرد.

آشنایی با بازیگران اصلی فارکس

در بسیاری از تحلیل‌ها و مقالات ممکن است دسته‌های بازیگران بازار فارکس متفاوت باشد، اما چهار دسته زیر تقریباً تمامی پلیرهای اصلی این بازار مالی را دربر می‌گیرند.

  1. سوپر بانک‌ها

این بانک‌ها را می‌توان بزرگ‌ترین بازیگران بازار فارکس برشمرد. از آن‌جا که این بازار نقدی غیرمتمرکز است و به وجود واسطه‌ها برای معاملات نیازی ندارد، بزرگ‌ترین بانک‌های جهان به‌عنوان بازیگر اصلی آن نرخ ارز را تعیین خواهند کرد. درواقع بر پایه اصل عرضه و تقاضا برای ارزها معمولاً بانک‌های بزرگ موجب خواهند شد روندی خاص بر بازار حاکم شود یا پیشنهاد و درخواستی که در بازار مشاهده می‌شود، به وجود آید. حتی این بانک‌های بزرگ که در صنعت بانکداری یک غول تمام‌عیار به حساب می‌آیند، می‌توانند با هم یک بازار بین‌بانکی ایجاد کنند و روزانه حجم بسیار زیادی از تراکنش‌های فارکس را چه برای خودشان و چه برای دیگر معامله‌گران انجام دهند. این بازیگران بزرگ فارکس در این بازار مالی هیولاهای جریان‌ساز هستند که می‌توانند به‌واسطه حجم سهامی که در اختیار دارند، جریان معاملات ارزها را به‌کلی دست‌خوش تغییر کنند.

بیشتر بخوانید:  چگونه از حجم معاملات سهم سیگنال بگیریم؟

درحقیقت چه به‌عنوان یک فرد تازه‌کار وارد بازار غیرمتمرکز فارکس شده‌اید و چه سال‌هاست بدون شناخت این بازیگران بزرگ در این محیط فعالیت کرده‌اید، لازم است بدانید شناخت این بانک‌ها و رصد فعالیت آن‌ها در تصاحب سهام مختلف می‌تواند شما را در تصمیمات‌تان بسیار یاری کند؛ چراکه بررسی و تحلیل رفتار این بازیگران بزرگ شما را از جریان آتی بازارهای فارکس باخبر خواهد کرد. از برجسته‌ترین سوپر بانک‌ها می‌توان به غول‌هایی چون Goldman Sachs، JPMorgan، Citi، Barclays، Bank of America، Deutsche Bank و HSBC اشاره کرد.

  1. شرکت‌های بزرگ

پس از غول‌های صنعت بانکداری شرکت‌های بزرگ دنیای تجارت را می‌توان از بزرگ‌ترین بازیگران فارکس به شمار آورد. شرکت‌هایی که برای مبادلات و معاملات مختلف در بازار ارز شرکت می‌کنند. درحقیقت به‌واسطه اینکه حجم معاملات شرکت‌های تجاری بسیار پایین‌تر از حجم معاملات در مجموعه‌ای بین‌بانکی است، این شرکت‌ها که خود یک بازیگر بزرگ در بازار فارکس به شمار می‌روند نیز مجبور خواهند بود برای معاملات خود با بانک‌های تجاری نیز وارد معامله شوند؛ یکی از مهم‌ترین تأثیرات شرکت‌های بزرگ تجاری بر بازار فارکس و نوسانات نرخ ارز براساس فرایند ادغام و خرید میان این شرکت‌هاست.

عوامل اصلی در دسته‌بندی بازیگران فارکس

در این فرایند خرید اگر به‌صورت بین‌المللی انجام شود، وقوع اتفاقات مختلف می‌تواند قیمت‌ها را به‌شکل چشم‌گیری تغییر دهد؛ حتی در مثالی کوچک می‌توان از بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده گوشی‌های موبایل در جهان یعنی اپل نام برد که در زمان خرید قطعات الکترونیکی از شرکتی در ژاپن به‌منظور استفاده در تولیدات خود، ابتدا باید دلار آمریکا را با ین ژاپن مبادله کند که این فرایند در ابعاد وسیع‌تر می‌تواند بر نرخ ارز و بازارهای مالی اثرگذار باشد.

البته ناگفته نماند به‌دلیل نفوذ بیشتر شرکت‌های بزرگ تجاری در زندگی‌های روزمره ما و همچنین جذابیت رسانه‌ای بیشتر آن‌ها رصد مبادلات این شرکت‌ها در مقایسه با تجزیه و تحلیل رفتار بانک‌های بزرگ به‌مراتب راحت‌تر است. ازاین‌رو معامله‌گران این سیستم مالی غیرمتمرکز می‌توانند با زیر نظر داشتن این بازیگران اصلی فارکس انتخاب‌های هوشمندانه‌تری داشته باشند.

  1. دولت‌ها و بانک‌های مرکزی

دولت‌های مختلف و بانک‌های مرکزی گوناگون مانند بانک مرکزی اروپا، بانک انگلستان و فدرال رزرو به‌صورت پیوسته در بازار مالی فارکس مشارکت دارند و در تعیین نرخ ارز و خط روند کلی بازار بسیار اثرگذار خواهند بود. همان‌گونه که پیش‌تر نیز گفته شد، شرکت‌ها به‌منظور عملیات‌ و پرداخت‌های تجاری بین‌المللی در بازار ارز مشارکت دارند. دقیقاً به همین دلیل و البته رسیدگی به ذخایر ارزی دولت‌های مختلف نیز در بازار فارکس شرکت می‌کنند.

پس از دولت‌ها نام بانک‌های مرکزی نیز در میان بزرگان بازیگران بازار فارکس به چشم می‌خورد. بازیگرانی که به‌واسطه کنترل تورم از طریق تنظیم نرخ‌های بهره، تأثیرات بسیاری بر بازار ارز می‌گذارند. البته گذشته از این و در برخی موارد بانک‌های مرکزی به‌صورت مستقیم یا شفاهی در بازار ارز دخالت دارد و هر لحظه که تمایل داشته باشند، نرخ‌های ارز را دوباره تنظیم خواهند کرد. همچنین گاهی این بانک‌ها درصورت برآورد بسیار بالا یا بسیار پایین از ارزش ارز خود که پس از فرایند ارزش‌گذاری مشخص شده است، برای عملیات خرید و فروشی گسترده به‌منظور تغییر نرخ ارز و راه‌اندازی جریانی تازه در این بازار مالی اقدام خواهند کرد.

  1. دلالان

بازیگران بزرگ بعدی قشری نام‌آشنا در بازارهای مالی هستند که محال است نامی از یک حوزه بزرگ مالی بشنوید و نام آن‌ها را در میان بازیگرهای بزرگ آن نیابید؛ درواقع دلالان در بازار فارکس بر نوسانات ارزش سهام و ارز متمرکز هستند. در فرایند سفته‌بازی در بازار فارکس که شامل معاملات ارز به‌منظور کسب سود است.

آشنایی با بازیگران اصلی فارکس

درواقع خرید و نگهداری ارز به امید افزایش نرخ آن در آینده‌ای نزدیک و فروش و کسب سود انجام خواهد شد؛ درحقیقت به‌دلیل عدم قطعیت روند بازار مالی به عملیات خرید و نگهداری ارز به امید افزایش نرخ حال سفته‌بازی می‌گویند. چراکه هیچ‌کس نمی‌تواند با اطمینان کامل از بالارفتن یا پایین‌آمدن ارزش یک جفت ارز سخن بگوید.

بیشتر بخوانید:  جفت ارز در فارکس چیست؟

بازیگران فارکس در این عرصه احتمال روی‌دادن هریک از سناریوهای ممکن را قبل از انجام معاملات ارزیابی می‌کنند و با نگاهی به بازیگران بزرگ دیگر تصمیم‌گیری خواهند کرد. سفته‌بازان که از بازیگران بزرگ دنیای فارکس هستند، حدود ۹۰ درصد حجم کل معاملات را تشکیل می‌دهند و در انواع مختلف در این بازار فعالیت می‌کنند. در این میان، رصد میزان و نوع فعالیت آن‌ها می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های شما بسیار مؤثر باشد.

سخن پایانی

بازارهای مالی تا اواخر دهه ۹۰ میلادی در اختیار افرادی خاص بود. دیگران نیز درصورت تمایل به پیوستن به آن‌ها و برای آغاز کار در این بازار حداقل ۱۰ تا ۵۰ میلیون دلار نیاز داشتند! بازار مالی فارکس که در ابتدا قرار بود از سوی بانکداران و مؤسسان بزرگ استفاده شود و هیچ ربطی به مردم عادی نداشته باشد، به‌دلیل فناوری اینترنت با تغییرات بسیار زیادی مواجه شد. در زمانه کنونی کارگزاران این بازار آنلاین می‌توانند به افراد عادی نیز حساب‌های تجاری را ارائه دهند و آن‌ها را در جمع خود بپذیرند.

با وجود این کماکان بازیگران بزرگی در بازار فارکس وجود دارند که بیشترین تأثیر را بر روند کلی بازار دارند و می‌توانند با هماهنگی هم این بازار مالی را در دست بگیرند. ازاین‌رو شناخت این بازیگران فارکس که به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند و آگاهی از ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که در اختیار دارند، می‌تواند در انجام معاملات در بازار فارکس به‌شدت به ما مردم عادی کمک کند.

برای یادگیری “آموزش سرمایه گذاری در فارکس” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.