صفر تا صد سشن های معاملاتی در فارکس

سشن‌های معاملاتی در فارکس

در این مقاله از دلفین وست به موضوع سشن‌های معاملاتی در فارکس می‌پردازیم. طیف وسیعی از معامله‌گران بازار فارکس زمانی که برای نخستین بار وارد این بازار می‌شوند، پس از مشاهده تقویم‌های اقتصادی و اطلاع از ساعت‌های کار آن شروع به معامله در 5 روز هفته و 24 ساعته می‌کنند، بدین‌ ترتیب ذخایر خود را با سرعتی باورنکردنی تخلیه می‌کنند. درواقع معامله‌گران باید درک درستی از ساعت‌ کار این بازار به دست آورند تا بتوانند با تعیین اهدافی مناسب شانس خود را به‌منظور تحقق سود در یک دوره زمانی به بالاترین حد ممکن برسانند.

برخلاف بازار مالی وال استریت که تنها در ساعات کار معمولی به فعالیت می‌پردازد، بازار مالی فارکس در ساعت کاری عادی چهار قاره مختلف از جهان و مناطق زمانی آن‌ها کار می‌کنند و معاملات تمام روز و شب ادامه دارد. بهترین راه برای تعیین یک برنامه قابل اجرا و پرسود تنظیم برنامه معاملاتی است که با سشن‌های معاملاتی در فارکس و ساعت‌های کار و هم‌پوشانی آن‌ها آشنایی داشته و بهترین زمان برای معامله را انتخاب کنند.

سشن‌های معاملاتی در فارکس چیست؟

پیش از پرداختن به ساعات کاری این بازار، کمی با سشن‌های معاملاتی در فارکس آشنا می‌شویم.

  1. نیویورک

بازار نیویورک یکی از پلتفرم‌های بزرگ دنیای فارکس به شمار می‌رود که بسیار مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی بوده و تحرکات در آن می‌تواند تأثیرات بسیاری بر نرخ ارز بگذارد. درحقیقت زمانی که شرکت‌ها با هم ادغام‌ شده و فرایند خرید مراحل پایانی‌اش را طی می‌کند، ارزش دلار به‌سرعت می‌تواند افزایش یا کاهش یابد، اما چرا سرمایه‌گذاران تا این حد از سشن‌های معاملاتی فارکس نیویورک استقبال می‌کنند؟

ساعت‌های کار جلسات فارکس

پاسخ ساده است این بازار بر اساس دلار فعالیت کرده و دلار آمریکا در بیش از 90 درصد کل معاملات در سراسر دنیا شرکت داشته و عملاً محبوب‌ترین رمز ارز دنیا به حساب می‌آید.

  1. توکیو

نشست توکیو نخستین مرکز تجاری آسیایی است که پیش از جلسات هنگ‌کنگ و سنگاپور، بالاترین حجم معاملات در این قاره را در بر می‌گیرد. درحقیقت به‌واسطه نفوذ بالای بانک مرکزی ژاپن بر بازار این نشست از اهمیت بالایی برخوردار است. نشست توکیو یکی از جلسات آسیایی است که همراه سشن سیدنی کلیت جلسات این قاره را در تقسیم‌بندی‌های کلان تشکیل داده است. گفتنی است بازار جلسه آسیا غالباً به‌ دلیل معامله جفت‌ ارزها در یک محدوده با نقدینگی کمی همراه است و بیشترین فعالیت در ساعات اولیه‌ای است که اخبار مهم اقتصادی مربوط به این حوزه منتشر می‌شوند.

  1. سیدنی

از دیگر سشن‌های معاملاتی در فارکس، بازار سیدنی است که به‌عنوان کوچک‌ترین مورد در بین نشست‌های بزرگ دنیای فارکس فعالیت می‌کند؛ بازاری که بعدازظهر یکشنبه بیشترین تبادلات از سوی معامله‌گران فردی و مؤسسات مالی مختلف را شاهد است و از آن‌جا که این نشست آسیایی تأثیرات زیادی از اخبار اقتصادی مرتبط دریافت می‌کند، معامله‌گران باید درباره اخبار منتشر شده از سوی آژانس‌های آمار مختلف در استرالیا ژاپن و حتی نیوزلند بسیار محتاطانه عمل کنند.

  1. لندن

انگلستان همواره کشور مهمی در سطح بین‌المللی بوده و از سیاست تا اقتصاد تأثیرات فراوانی بر جهان می‌گذارد و حتی بانک مرکزی آن نرخ بهره را تعیین کرده و کنترل سیاست پولی عرضه پوند را در دست دارد. از همین رو نشست لندن که جزء اصلی بازار انگلستان و بریتانیاست، از سشن‌های معاملاتی در فارکس بوده و تسلط بسیاری بر بازارهای ارز دارد.

از آن‌جا که بیشتر معامله‌گران در نشست لندن گرایش‌ها را تعیین می‌کنند، فرصت بسیار مناسبی برای سایر معامله‌گران در سایر نشست‌ها به وجود می‌آورد که با تحلیل خط روندهای آماری و حرکت قیمت بازار موقعیت‌های مناسب را شناسایی کنند. گفتنی است جلسه لندن به‌عنوان بزرگ‌ترین سشن معاملات فارکس به شمار می‌رود که بیش ‌از 32 درصد کل فعالیت این عرصه را به خود اختصاص می‌دهد. درحقیقت بسیاری از جفت ارزهای بازار فارکس بزرگ‌ترین روندهای حرکتی قیمت خود را در طول سشن لندن به ثبت می‌رسانند و حتی می‌توان گفت بیشتر ارزها بیشترین صعودها و برگشت‌های قیمت را در این جلسه خواهند داشت.

ساعت‌های کار بازار فارکس

ساعت‌های کار بازار فارکس

حال که با سشن‌های معاملاتی در فارکس آشنا شدیم، وقت آن است که به ساعت کاری این بازار بپردازیم. ابتدا باید اشاره کرد سشن‌های معاملاتی فارکس به وقت ایران در آسیا در ساعات مختلف به فعالیت می‌پردازند. جلسه آسیایی با آغاز به کار بازار سیدنی در ساعت 22:00 GMT آغاز می‌شود و تا پایان نشست توکیو در ساعت 08:00 GMT ادامه خواهد داشت. به بیان دقیق‌تر تایم سشن‌های معاملاتی سیدنی از ساعت 5 بعدازظهر تا 2 بامداد به فعالیت پرداخته و بازار توکیو از ساعت 7 بعدازظهر تا 4 بامداد پذیرای معامله‌گران است؛ سشن لندن اما در ساعت 08:00 GMT باز شده و دقیقاً پس از بسته‌شدن جلسه توکیو معامله‌گران را میزبانی می‌کند.

پس از معاملات بسیار و تعیین روند حرکتی بسیاری از عرصه‌ها جلسه لندن در ساعت 16:00 GMT بسته خواهد شد. در پایان هم باید به سشن نیویورک و نشست آمریکای شمالی اشاره داشت که در ساعت 13 به وقت گرینویچ فعالیت خود را آغاز کرده و به موازات سشن‌های معاملاتی در فارکس در اروپا در جریان بوده و پس از فعالیت‌های بالای معامله‌گران در ساعت 21:00GMT بسته خواهد شد.

همپوشانی سشنهای معاملاتی و بهترین زمان برای معامله 

تمام ساعات روز به اندازه یکسان برای معامله مناسب نیستند و زمان‌هایی وجود دارد که می‌تواند بهترین بازده را برای معامله‌گران به ‌همراه داشته باشد. از این‌رو شما هم به‌عنوان یک معامله‌گر در بازار فارکس باید بهترین زمان معاملاتی را پیدا کنید، اما دقیقاً چه زمانی بهترین تایم سشن‌های معاملاتی است؟ در پاسخ باید گفت زمانی که بهترین زمان برای معامله درست در زمان هم‌پوشانی معاملاتی بین سشن‌های معاملاتی فارکس است. درحقیقت هم‌پوشانی‌ها از آنجا که با محدوده قیمت‌های بالاتر برابری می‌کند فرصت‌های بسیار بیشتری را برای ما به ارمغان خواهند آورد.

حال بیایید نگاهی ریزبینانه‌تر به سه هم‌پوشانی بزرگ سشن‌های معاملاتی در فارکس بیندازیم. از آن‌جا که دلار آمریکا و یورو دو ارز محبوب برای معاملات هستند هم‌پوشانی بازارها در ایالات‌ متحده و لندن بهترین زمان برای معامله را به وجود خواهد آورد؛ درواقع بیش از 70 درصد از تمامی معاملاتی که در بازار فارکس رخ می‌دهد در این زمانی که بازارها با هم تداخل دارند، رخ خواهد داد.

هم‌پوشانی نشست نیویورک و لندن از 8 صبح تا ظهر ادامه خواهد داشت و هم‌پوشانی سشن‌های سیدنی و توکیو از ساعت 2 تا 4 بامداد نیز می‌تواند فرصت مناسبی برای معامله در دوره‌ای با نوسانات بالاتر به حساب آید. یورو و ین ژاپن جفت ارز ایده‌آلی هستند که در این هم‌پوشانی و محبوبیت بالایی برخوردار است؛ چراکه این دو ارز اصلی بسیار تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. هم‌پوشانی نشست لندن و توکیو از ساعت سه صبح تا چهار بامداد نیز فرصتی برای مشاهده تغییرات بزرگ پیپ خواهد بود. البته ناگفته نماند به‌دلیل زمان محدود این هم‌پوشانی کمترین میزان فعالیت را در بین سه هم‌پوشانی دیگر دارند.

اندیکاتور نمایش سشن‌های معاملاتی

اندیکاتور نمایش سشن‌های معاملاتی در متاتریدر 4

یکی از راه‌های عالی برای معامله‌گران به‌منظور افزایش بازده معاملات خود استفاده از اندیکاتور سشن‌های فارکس در متاتریدر 4 است که می‌تواند علاوه‌ بر اطلاع از ساعت جلسات معاملاتی، قابلیت استفاده در تمامی جفت ارزها را برای افرادی که در تایم‌های زیر 1H به معامله می‌پردازند و قابلیت تلفیق با سیستم‌های اسکایپ را به ارمغان خواهد آورد. البته ناگفته نماند که اندیکاتور سشن‌های فارکس برای استفاده در زمان‌های بیش‌ از 1H کاربرد چندانی نخواهد داشت. همچنین در تنظیمات این اندیکاتور می‌توان در بخش اول که Session Option نام دارد، گزینه مربوط به سشن‌های معاملاتی در فارکس را فعال یا غیرفعال کرد، در بخش دوم یا Display Option می‌توان آن‌ها را تغییر داد و در قسمت و پایانی Color Option می‌توان رنگ چارت را دستخوش تغییراتی کرد.

سخن پایانی

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که بازار فارکس یک بازار 24 ساعته یا در اصطلاح شبانه‌روزی است که در تمامی روزهای هفته امکان معامله را برای شما به ارمغان می‌آورد، اما این لزوماً به‌ معنای داشتن دارایی و انجام معاملات در تمامی لحظات یا تمامی روزها نیست و می‌توان در ساعات مختلف روز از آنجا که سشن‌های معاملاتی در فارکس متفاوت است به تجارت پرداخت. برای درک بهترین زمان برای معامله یا آگاهی از بهترین دارایی‌های فارکس برای تبادل و تجارت آشنایی با سشن‌های مختلف معاملات فارکس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین کاربران ایرانی این بازار مالی باید به‌درستی از سشن‌های معاملاتی فارکس به وقت ایران و زمان هم‌پوشانی آن‌ها مطلع باشند تا بتوانند بهترین زمان برای انجام معاملات را انتخاب کنند.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *