پیش بینی قیمت طلا و تحلیل طلا امروز (16 آبان 1401)

پیش بینی قیمت طلا امروز

پیش بینی قیمت طلا امروز دوشنبه 16 آبان 1401 : قیمت‌ طلا در روز دوشنبه کاهش یافت و برخی از افزایش‌های شدید نسبت به جلسه قبل را معکوس کرد زیرا تعهد مجدد چین به سیاست ضد کووید خود نگرانی‌ها را در مورد کند شدن رشد اقتصادی افزایش داد و دلار را تقویت کرد.

تحلیل طلا در بازار جهانی

هر اونس طلا با 0.4 درصد کاهش به 1674.12 دلار رسید، در حالی که معاملات آتی طلا با 0.5 درصد کاهش به 1677.30 دلار در هر اونس رسید. قیمت طلا در روز جمعه پس از آن که داده‌های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده قوی ‌تر از آنچه انتظار می‌رفت در ماه اکتبر ارائه شد، با وجود کاهش قیمت دلار، به شدت افزایش یافت.

البته دلار آمریکا با افزایش 0.2 درصدی شاخص دلار، کاهش اخیر خود را در روز دوشنبه متوقف کرد. مقامات بهداشتی چین، آخر هفته گذشته گفتند: این کشور «به‌طور سرسختانه» به سیاست‌های سخت‌گیرانه خود در برابر کووید پایبند است و امیدها برای چرخشی که هفته گذشته به افزایش شدید بازار سهام دامن زد، را از بین برد.

این اقدام منادی بیشتر زنجیره تامین و اختلالات اقتصادی ناشی از این کشور است که چشم انداز آن باعث افزایش دلار شد. دلار آمریکا تا حد زیادی به عنوان پناهگاه امن از طلا پیشی گرفته است، زیرا افزایش نرخ بهره هزینه فرصت نگهداری طلا را افزایش داده است.

پیش بینی قیمت طلا در ماه های آینده

همچنین انتظار می‌رود طلا در ماه‌های آینده تحت فشار باقی بماند، زیرا فدرال رزرو سیگنال داده است که به افزایش نرخ‌های بهره برای مهار تورم ادامه می‌دهد. مطالعه قوی مشاغل هفته گذشته به بانک مرکزی فرصت بیشتری برای افزایش نرخ بهره می دهد.

تمرکز این هفته روی داده‌های تورم ایالات متحده در ماه اکتبر است که انتظار می‌رود نشان دهد که فشار قیمت‌ها نزدیک به بالاترین حد در 40 سال گذشته باقی مانده است. چنین قرائتی به احتمال زیاد فدرال رزرو را به حرکت های جنگ طلبانه تر دعوت می کند که بر رشد شاخص دلار و کاهش قیمت طلا اثر گذار خواهد بود.

تحلیل قیمت طلا در ایران

طبق گزارش مرکز آمار ایران شاخص CPI در مهرماه 1401 به 541 واحد افزایش یافت.

شاخص CPI یا همان شاخص قیمت مصرف کننده را میتوان به عنوان مهمترین موتور محرک رشد قیمتی کالا های سرمایه ای و دلار دانست لذا با انتشار این شاخص برای مهرماه توسط مرکز آمار ایران که رشد 3 درصدی را نسبت به ماه گذشته نشان میداد همزمان قیمت دلارهم تا 36 هزار تومان افزایش یافت.

با توجه به ادامه روند کنونی تورم و افزایش پیوسته شاخص قیمت مصرف کننده می توان برای دلار طی هفته های آینده رشد قیمتی را پیش بینی کرد اما توجه شود که در صورت دخالت پر قدرت دولت در بازار ارز قیمت دلار میتواند کاهش های موقتی را تجربه کند هرچند به دلیل کم بودن ذخایر بانک مرکزی احتمال این موضوع کم میباشد.

قیمت دلار و شاخص CPI

نمودار زیر همبستگی میان قیمت دلار و شاخص CPI را به وضوح نشان میدهد.

پیش بینی قیمت دلار

از طرفی به دلیل رابطه مستقیم قیمت طلا و قیمت دلار بدیهی است رشد قیمت دلار بر طلا نیز اثر گذار خواهد بود. البته باید به این نکته توجه داشت که کاهش قیمت طلا در بازار جهانی نیز میتواند بر قیمت طلا اثر گذار باشد.

آموزش سرمایه گذاری در طلا

یکی از مزیت های بازار طلا این است که افراد مختلف میتوانند با سرمایه کم نیز شروع به فعالیت کنند. برای آنکه بتوانید بازار طلا را به کمک تحلیل تکنیکال بررسی کنید و با پیش بینی قیمت طلا بدون آنکه ضرر کنید، در بهترین زمان به خرید و فروش طلا بپردازید، نیاز به آموزش دارید. به کمک دوره آموزش سرمایه گذاری در طلا (دوره جامع طلا رویال) صفر تا صد انواع معاملات طلا به صورت فیزیکی و بورسی را یاد بگیرید و بدون نگرانی و با اطلاعات کافی در بازار طلا معامله کنید. (این دوره آموزشی را میتوانید با ضمانت بازگشت وجه خریداری کنید)

 

تحلیلگر رضا شمسی (کارشناس ارشد اقتصاد)
نوع تحلیل هفتگی
4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *