پیش بینی قیمت طلا و تحلیل طلا امروز (2 آذر 1401)

پیش بینی قیمت طلا امروز

پیش بینی قیمت طلا امروز چهارشنبه 2 آذر 1401 : قیمت طلا در روز چهارشنبه ثابت ماند، در حالی که مس به دلیل انتظارات مبنی بر اینکه فدرال رزرو در کوتاه‌مدت نرخ‌های بهره را با سرعت کمتری افزایش خواهد داد، افزایش یافت و این نیز باعث کاهش رشد دلار شد.

تعداد فزاینده‌ای از مقامات فدرال رزرو در هفته‌های اخیر گفته‌اند که بانک مرکزی احتمالاً در ماه دسامبر نرخ‌های بهره را با حاشیه نسبتاً کمتری (50 واحد پایه ) افزایش دهد. این امر باعث شد تا شرط‌بندی مبنی بر اینکه تورم ایالات متحده به اوج خود رسیده است و اینکه بانک مرکزی در نهایت سرعت افزایش نرخ بهره خود را کاهش خواهد داد، افزایش یابد.

چنین سناریویی برای بازارهای فلزی که در سال جاری تحت تاثیر افزایش نرخ بهره قرار گرفتند، مثبت است. بهبود شرایط اقتصادی نیز به نفع تقاضا برای فلزات صنعتی مانند مس است.

تحلیل طلای جهانی

هر اونس طلا به 1740.66 دلار رسید، در حالی که قیمت معاملات آتی طلا تا ساعت 18:53 به وقت شرقی (23:53 به وقت گرینویچ) در 1741.25 دلار در هر اونس ثابت بود.

با توجه به اینکه افزایش نرخ‌های بهره، هزینه فرصت نگهداری طلا را در سال جاری افزایش داده است، چشم‌انداز افزایش‌های کوچک ‌تر نرخ‌ بهره باعث تسهیل معاملات طلا می‌شود. بازارها با احتمال 75 درصدی قیمت گذاری می کنند که فدرال رزرو در ماه دسامبر نرخ بهره را 50 واحد افزایش دهد. اما استر جورج، رئیس فدرال رزرو کانزاس سیتی، روز سه‌شنبه هشدار داد که نرخ‌های بهره برای کاهش تورم ممکن است برای مدت طولانی‌تری بالاتر بمانند – سناریویی که انتظار می‌رود در سال آینده بر بازارهای فلزی تاثیر بگذارد.

روند قیمت طلا تا پایان سال

در حالی که طلا بخش عمده ای از زیان های خود را در سال جاری جبران کرده است، فلز زرد همچنان پایین تر از بالاترین سطح دو سال اخیر خود در اوایل سال جاری معامله می شود. این فلز همچنین به عنوان یک محافظ تورم تا حد زیادی شکست خورد و جایگاه امن خود را به دلار واگذار کرد.

دلار آمریکا برخی از سودهای اخیر خود را در روز چهارشنبه کاهش داد و از بالاترین سطح دو هفته اخیر خود سقوط کرد که تاثیر مثبت بر قیمت طلا خواهد گذاشت.

تحلیل قیمت طلا در ایران

حباب سکه به فاصله قیمت بازاری و قیمت واقعی سکه میگویند. هرچه این فاصله بیشتر باشد به معنای این است که معامله گران انتظار بیشتری از افزایش قیمت ها در آینده خواهند داشت. به عبارتی حباب سکه را میتوان به عنوان معیاری برای تورم در آینده لحاظ کرد. درباره حباب سکه بیشتر بخوانید.

نمودار فوق حباب سکه گرمی را در چند ماه اخیر بر حسب درصد نشان میدهد که در بازه 44 تا 52 درصد در نوسان بوده است.

طلا بخریم یا نه؟

هرچند حباب سکه گرمی اکنون در محدوده پایین نمودار قرار دارد اما طی چند روز اخیر با صعود از کف 44 درصدی خود به 47 درصد رسیده است که نشان از انتظارات تورمی 47 درصدی در آینده دارد.

 پیش بینی قیمت طلا: قیمت طلا رو به افزایش است یا کاهش؟

نکته مهم دیگری که میتوان به آن توجه کرد کف و سقف حباب است که از محدوده 44 تا 52 درصد خارج نشده و با توجه به این نکته پیش بینی می شود تورم در یک سال آینده کمتر از 44 درصد نباشد. لذا بدیهی است که افزایش سطح عمومی قیمت ها در روز ها و ماه های آینده اجتناب ناپذیر است و قطعا قیمت طلا نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

آموزش سرمایه گذاری در طلا 

تحلیلگر رضا شمسی (کارشناس ارشد اقتصاد)
نوع تحلیل هفتگی
4.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *