سهام رشدی و سهام ارزشی چیست؟

سهام بر مبنای رشد چیست

گاهی سرمایه گذاران به سرمایه گذاری روی سهام شرکت‌های تازه تاسیس و کوچک تمایل بیشتری نشان می‌دهند و سرمایه خود را صرف خرید سهام این نوع از شرکت‌ها می‌کنند. این شرکت‌های تازه تاسیس، معمولا و طبق انتظار باید رشد بیشتری نسبت به سایر شرکت‌ها داشته باشند و درآمد بالاتری را نسبت به نرخ میانگین کسب کنند. افرادی که مایل به انجام سرمایه گذاری بر مبنای رشد هستند، تمایل زیادی برای خرید این گونه سهام‌ها از خود نشان می‌دهند. بسیاری از سرمایه گذاران، علاقه زیادی به سرمایه گذاری بر مبنای رشد نشان می‌دهند؛ چرا که در صورت موفق بودن این شرکت‌های تازه تاسیس، سهام آن‌ها به سرعت رشد خواهد داشت و سود زیادی نصیب سرمایه گذاران خواهد شد. هرچند انجام این سرمایه گذاری، مانند سایر انواع سرمایه گذاری‌ها، باید با آگاهی و اطلاعات لازم انجام شود. در این مقاله ضمن معرفی سهام بر مبنای رشد و ویژگی‌های آن، مسائلی همچون سهم ارزشی، سرمایه گذاری رشدی و تفاوت سهام رشدی و سهام ارزشی را بررسی خواهیم کرد.

سهام بر مبنای رشد چیست؟

سهام برمبنای رشد، سهامی است که پتانسیل لازم را برای سبقت گرفتن از میانگین درآمد بازار و پیشرفت در سرمایه گذاری داشته باشد. پتانسیل رشد بالای این سهام در مدت زمان طولانی، سود بالایی را برای سرمایه گذار به همراه خواهد داشت.

ویژگی های سهام بر مبنای رشد چیست؟

در این قسمت، ۱۵ ویژگی سهام بر مبنای رشد را از دیدگاه فیشر به شما معرفی می‌کنیم. برای تعیین درحال رشد بودن یا نبودن یک سهام، بهتر است که سهام را بر مبنای این ۱۵ ویزگی بسنجید تا بتوانید درباره میزان سود دهی و پتانسیل بالای رشد آن در آینده اظهار نظر کنید. ۱۵ ویژگی سهام بر مبنای رشد از دیدگاه فیشر عبارتند از:

 1. وسعت بازار محصولات و سرویس دهی سهام
 2. میزان معرفی محصولات جدید و فعال سازی آن‌ها
 3. میزان تاثیرگذاری بخش تحقیقات و گسترش شرکت
 4. داشتن فروش به مقداری بالاتر از حد میانگین صنایع
 5. قابل ملاحظه بودن میزان سوددهی کمپانی
 6. انجام اقداماتی مثبت توسط کمپانی در راستای افزایش میزان حاشیه سود سهام
 7. وجود رابطه خوب و مناسب میان کمپانی و کارگران یا نیروهای کار
 8. وجود ارتباط خوب و مناسب میان مدیران اجرایی و کمپانی
 9. وجود یک مدیر با سابقه و کاربلد در کمپانی
 10. حسابداری خوب و مناسب شرکت و برآورد و ارزیابی صحیح هزینه‌های کمپانی
 11. چشم انداز سودآوری بلند مدت و مداوم شرکت
 12. ارائه اطلاعات کافی و واضح در رابطه با ارتباط و رقابت کمپانی با کمپانی‌های مشابه رقیب به سرمایه گذاران
 13. عدم نیاز به ایجاد و فروش سهام بیشتر برای تامین مالی و درآمدزایی شرکت
 14. ارائه مداوم گزارشات به سرمایه گذاران در رابطه با سوددهی یا زیان احتمالی شرکت
 15. مدیریت مناسب کمپانی برای حفظ سلامت صورت‌های مالی شرکت

سهام ارزشی چیست

سهم ارزشی چیست؟

سهام بر مبنای ارزش سهامی است که در بازارهای مالی آن را با هزینه کمتری نسبت به معیارهای اساسی مربوط به سهام مانند سود نقدی سهام، مبزان درآمد شرکت، میزان فروش کمپانی و… مورد معامله قرار می‌دهد. این سهام یک سهم مناسب برای انجام سرمایه گذاری‌های بلند مدت است و بازده سود نقدی زیادی را نسبت به قیمت خرید سهام برای سرمایه گذار به همراه خواهد داشت.

سهام ارزشی چه ویژگی‌هایی دارد؟

در آموزش مقدماتی بورس چند ویژگی سهام ارزشی را که با دانستن آن‌ها خواهید توانست این نوع سهام را شناسایی کنید به شما معرفی می‌کنیم. ویژگی‌های سهام ارزشی عبارتند از:

 1. سهام‌های ارزشی به طور کلی و به نسبت سایر سهم‌ها، دارای بازدهی، سود دهی نقدی، ارزش دفتری و سایر متغیرهای اقتصادی کمتری هستند. به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت که سهام‌های ارزشی، سهم‌های ارزان قیمت‌تری نسبت به سایر سهم‌ها هستند.
 2. سهام‌های ارزشی سهام‌هایی هستند که قیمت آن‌ها توسط بازارهای مالی در حدی پایین‌تر از ارزش ذاتی آن‌ها تعیین شده است؛ اما از ارزش ذاتی بالایی برخوردار هستند.
 3. در این سهم‌ها نسبت قیمت به سود پایین است.
 4. در سهام‌های ارزشی، میزان سود تقسیمی به ارزش سهام بالا است.
 5. سهم‌های ارزشی از نسبت فروش به قیمت بالایی برخوردار هستند و نسبت ارزش دفتری دارایی‌ها به ارزش بازار در این سهم‌ها زیاد است.

تفاوت سهام ارزشی و رشدی

سرمایه گذاران دائما درحال بررسی سهم‌های مختلف و میزان سود دهی احتمالی آن‌ها هستند تا بتوانند یک سهام مشخص را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده و خریداری کنند. این دغدغه همواره با سرمایه گذاران و سهام داران همراه بوده و برای آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب یک سهم با بازدهی بالا و ریسک پائین در بازارهای سرمایه گذاری بسیار مهم است. به منظور کمک به انتخاب بهتر شما در این قسمت تفاوت‌های دو سهم ارزشی و رشدی را بررسی می‌کنیم.از جمله تفاوت‌های میان سهام ارزشی و رشدی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میزان ریسک پذیری در سرمایه گذاری روی سهم‌های ارزشی، نسبت به سهام رشدی، کمتر است.
 • سهام دارانی که سهم‌های ارزشی را خریداری می‌کنند، کار خود را با علم به این موضوع که این سهم‌ها در مدت زمان کوتاه به سود دهی و بازدهی بالا نخواهند رسید و رشد چشمگیری نخواهند داشت، انجام می‌دهند. این سهام داران امیدوارند که سهم خریداری شده با قیمت کم توسط آن‌ها در آینده به ارزش و قیمت واقعی خود برسد.
 • سهام‌های رشدی باید در زمانی خریداری شوند که اقتصاد کشور روند مطلوب و رو به بهبودی را طی می‌کند؛ درحالی‌که در وضعیت رکودی بازار، خرید سهام ارزشی بهترین گزینه برای سرمایه گذاران است.

سهام ارزشی یا سهام رشدی؟

این که شما خرید سهام رشدی را انتخاب کنید یا نسبت به خرید سهم‌های ارزشی اقدام کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال به افرادی که به انجام معاملات با ریسک بالا علاقمند هستند توصیه می‌شود که سرمایه گذاری در بازارهای رشدی را امتحان کنند. حال آن که خرید سهم‌های رشدی به افرادی که علاقه‌ای به انجام ریسک ندارند، توصیه نمی‌شود.علاوه‌براین، زمان خرید سهام می‌تواند تاثیر زیادی روی انتخاب سهام ارزشی یا سهام رشدی برای سرمایه گذاری ارزشی داشته باشد. در زمان‌هایی که سهام ارزش واقعی خود را دارد و بازارهای مالی در وضعیت خوبی قرار دارند، خرید سهام‌های رشدی مناسب‌تر بوده و با سود رسانی بیشتری همراه است. حال در زمان‌هایی که وضعیت اقتصادی کشور در رکود قرار دارد و سهم‌ها با ارزشی کمتر از ارزش حقیقی خود معامله می‌شوند، خرید سهم‌های ارزشی گزینه بهتری است. در این شرایط، شرکت‌ها در روند سودآوری صعودی قرار ندارند و زمان خوبی برای خرید سهم‌های رشدی نخواهد بود. همان‌طور که می‌دانید، بازارها همیشه یک روند یا سیر مشخص را دنبال نمی‌کنند و گاه ممکن است در وضعیت صعودی و گاه در وضعیت نزولی قرار داشته باشند. با این اوصاف سهام داران و سرمایه گذاران باید به مقدارهای متفاوتی از سهم‌های ارزشی یا رشدی را خریداری کنند.

سرمایه گذاری روی سهام شرکت نوپا

سرمایه گذاری رشدی

سرمایه گذاری رشدی یا سرمایه گذاری بر مبنای رشد نوعی استراتژی سرمایه گذاری برای خرید سهام است. در سرمایه گذاری بر مبنای رشد، سرمایه گذاران سهم‌هایی را خریداری می‌کنند که از چشم انداز پیشرفت و سود دهی خوبی برخوردار هستند. سرمایه گذاری رشدی بیشتر حول شرکت‌ها و کمپانی‌هایی معامله می‌شود که جوان و نوپا هستند و پتانسیل زیادی برای رشد و توسعه دارند. سهام داران با سرمایه گذاری در چنین شرکت‌هایی توقع دارند که بتوانند ارزش سهام خود را در طول زمان افزایش دهند. برای انجام سرمایه گذاری در سهم‌های رشدی، سرمایه گذاران باید به پنج نکته توجه داشته باشند. این نکات شامل تاریخچه و چشم انداز آینده درآمدزایی سهام و کسب و کار، میزان بازدهی سهام، حاشیه سود سهام و نحوه عملکرد قیمت هر سهم است. با استفاده از سرمایه گذاری بر مبنای رشد می‌توان دارایی‌های خود را از طریق سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت یا بلند مدت افزایش داد.

آیا همه شرکت ‌های جوان و نوپا، سهام در حال رشد دارند؟

بعضی‌ها گمان می‌کنند که همه شرکت‌ها و کمپانی‌های درحال رشد و نوپا، سهام در حال رشد دارند و آن را به سرمایه گذاران عرضه می‌کنند؛ درحالی که این موضوع صحت ندارد. تمامی شرکت‌های تازه تاسیس یا شرکت‌های درحال توسعه سهام رو به رشد ندارند. تنها آن دسته از شرکت‌های درحال توسعه می‌توانند سهام رو به رشد را به متقاضیان خرید آن عرضه کنند که رشد سهام سالانه آن‌ها حداقل ۱۵ درصد باشد، حاشیه سود قابل توجه و قابل قبولی داشته باشند و سهام آن‌ها در طول زمان با عملکرد خوبی همراه باشد.

سخن آخر

خرید سهام مناسب و سودآور همواره یکی از دغدغه‌های بزرگ سرمایه گذاران بوده و هست. سرمایه گذاران مختلف، بسته به توقعات خود، انتظارات مختلفی از خرید یک سهم دارند. اما همه سرمایه گذاران یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند و آن هم خرید کم ریسک‌ترین و سودآورترین سهم ممکن است. در این مقاله دو نوع مختلف سهام بر مبنای ارزش و سهام بر مبنای رشد را به شما معرفی کردیم و به بررسی تفاوت‌های میان آن‌ها پرداختیم. امیدواریم که شناختن این سهم‌ها بتواند شما را در انتخاب سهم سودآورتر و مناسب‌تر کمک کند تا بتوانید سرمایه گذاری امن‌ در بازار بورس را تجربه کنید.

آموزش بورس رایگان
چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *