اوراق مسکن یا اوراق تسه چیست؟ چگونه آن را خریداری کنیم؟

اوراق مسکن

اگر تاکنون نام اوراق مسکن یا اوراق تسه به گوشتان خورده است اما اطلاعات چندانی در خصوص آن ندارید مطالعه این مقاله می‌تواند به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ دهد. بانک مرکزی به منظور اعطای  وام مسکن به آن دسته از افرادی که درخواست دریافت وام داده بودند، اعلام کرده است این افراد می‌بایست ابتدا به بانک مسکن رفته و در آن‌جا اقدام به افتتاح یک حساب یک ساله نمایند. توجه داشته باشید که این حساب یک ساله در واقع فاقد هرگونه اجازه برداشت وجه نقد از آن است. اما از طرفی صبر کردن به مدت یک سال آن هم به منظور دریافت وام مسکن می‌تواند اندکی مشکل آفرین باشد؛ خصوصاً با توجه به این موضوع که هرسال قیمت مسکن در حال افزایش یافتن نسبت به سال گذشته است. در چنین حالتی بانک مرکزی با ارائه قانونی برای این دسته از افراد که مایل به دریافت وام مسکن هستند مشخص نموده است که آنها می‌توانند اقدام به خرید اوراق تحصیلات مسکن کنند. اوراق تسهیلات مسکن نیز اوراقی است که سرعت دریافت وام مسکن را بیشتر می‌کند. از طرفی نیز باید در نظر داشته باشید که دریافت اوراق تسهیلات مسکن نیز نیازمند پرداخت مبلغی هزینه است. شما با خرید اوراق تسهیلات مسکن می‌توانید در اولویت لیست دریافت وام مسکن قرار بگیرید. در ادامه مقاله به صورت جزئی‌تر به بررسی اوراق مسکن و روش‌های معاملات آن در حوزه سرمایه گذاری مسکن خواهیم پرداخت؛ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

اوراق مسکن و یا اوراق تسه چیست؟

همان طور که در ابتدای مقاله در این خصوص صحبت کردیم؛ اوراق مسکن و اوراق تسه نوعی میانبر قانونی است. این اوراق برای دریافت سریع‌تر وام مسکن توسط بانک مرکزی ارائه شده است. اگر افتتاح حساب یک ساله در بانک مسکن بدون برداشت وجه نقد از آن برای‌تان غیر ممکن است؛ بانک مرکزی با وضع این قانون به شما اجازه ‌می‌دهد تا بتوانید در این راستا از امتیازات اشخاص دیگر استفاده کنید. توجه داشته باشید که انجام این کار غیر قانونی نبوده و از نظر بانک کاملا مجاز است. جالب است بدانید بانک مسکن به افرادی که در بانک سرمایه گذاری کرده‌اند اوراق مسکن همراه با سود ارائه می‌کند. شما می‌توانید این اوراق را در بازار فرابورس از دارندگان آن‌ها بخرید. در ادامه مقاله در خصوص این که چگونه اقدام به خرید این اوراق کنید بیشتر صحبت خواهیم کرد.

خرید اوراق مسکن

ویژگی‌های اوراق مسکن و یا اوراق تسه چیست؟

در این بخش به توضیح ویژگی‌های اوراق مسکن خواهیم پرداخت.

  • دامنه نوسان اوراق مسکن در شرکت‌های فرابورسی و بورسی نسبت به قیمت پایانی در روز ۵ درصد است.
  • با در نظر گرفتن این موضوع که چه زمانی تا تاریخ سررسید آن‌ها باقی مانده است، قیمت‌های متفاوتی در بازار دارند. هر چه که به انتهای اعتبار و فرصت خود نزدیک‌تر باشند قطعاً ارزان‌تر خواهند بود.
  • نکته مهم در خصوص خرید اوراق مسکن این است که مدت اعتبار سررسید آن چیزی حدود دو سال در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید در صورتی که بانک صلاح ببیند آن را تا ۶ ماه آینده پس از تمام شدن تاریخ سررسید تمدید نمایید.
  • در خریدوفروش این اوراق تا ۲ ماه پس از زمانی که اقدام به خرید آن کرده‌اید امکان فروش آن را ندارید.
  • امتیاز این دسته از اوراق تسهیلاتی معمولاً پانزدهم هرماه به سپرده گذاران بانک مسکن اعطا می‌گردد.
  • کارمزد خرید اوراق تسهیلات ۰٫۰۰۴۹ و فروش آن نیز فلا ۰٫۰۰۲۴ است.
  • اگر قصد خرید اوراق تسه و یا مسکن را دارید؛ در مرحله اول باید به تاریخ سررسید‌ آن نگاه کنید؛ زیرا این تاریخ دقیقا همان عاملی است که منجر به تفاوت قیمت در آن‌ها می‌گردد. نکته دیگر این است که اقداماتی که باید برای دریافت وام انجام دهید، ممکن است اندکی زمانبر باشند؛بهتر است اوراقی را خریداری کنید که نزدیک به پایان سررسید خود نباشد.
  • در صورتی که صاحب اوراق تسه و یا مسکن هستید؛ اگر در مدت زمانی که سررسید آن به پایان نرسیده است و اعتبار دارد از آن استفاده نکنید؛ مبالغ سرمایه گذاری شده به شما باز نخواهد گشت.

عامل اصلی گران شدن اوراق تسه چیست؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم؛ این نوع از اوراق به شما یک حق تقدم تضمین شده نسبت به دریافت وام مسکن ارائه می‌کند. به صورت کلی می‌توان گفت عوامل گوناگونی در افزایش قیمت این اوراق موثر است. یکی از اصلی‌ترین دلایل این تغییر قیمت‌ها این است که عرضه اوراق مسکن توسط بانک مسکن کاهش یافته. به طور کلی تمامی افزایش و کاهش قیمت‌ها در دنیا بر این پایه است که هر چه میزان عرضه بیشتر از تقاضا باشد قیمت یا ثابت می‌ماند و یا کاهش پیدا می‌کند؛ اما زمانی که میزان تقاضای مردم بیش از میزان عرضه یک سهم و اوراق باشد وضعیت کاملا متفاوت می‌شود و قیمت‌ها نیز افزایش پیدا می‌کنند؛ البته علاوه‌بر آن باید بدانید که میزان باقیمانده از سررسید و یا اعتبار یک اوراق نیز می‌تواند بر قیمت تاثیر‌گذار باشد.

فروش اوراق مسکن

نحوه خرید اوراق مسکن چگونه است؟

خرید اوراق تسه و یا مسکن تنها با رعایت اصول زیر ممکن است:

  • اولین نکته برای خرید این اوراق اطلاع داشتن از شرایط اعطای تسهیلات بانک مسکن است. قبل از این که بخواهید هر گونه اقدامی در خصوص خرید اوراق مسکن و یا فروش اوراق آن انجام دهید؛ باید شرایط اعطای تسهیلات بانک مسکن را مطالعه کنید. برای استفاده از تسهیلات بانک مسکن، واحد مسکونی مورد نظر باید با شرایط تسهیلات بانک هم‌خوانی داشته باشد.
  • پس از این که اطمینان یافتید که تمامی شرایط فعلی شما با شرایط تعیین شده توسط بانک مطابقت دارد؛ نوبت به آن می‌رسد که اقدام به دریافت کد معاملاتی بورسی کنید. پس از دریافت این کد و داشتن اطلاعات کلی در خصوص چگونگی خرید و فروش سهام در بورس، می‌توانید از طریق کارگزاری‌های متفاوتی اقدام به خرید اوراق تسه کنید. بعد از این که مبلغ مورد نظر تعیین شده برای اوراق مسکن را به کارگزاری مربوطه پرداخت نمودید؛ سپس فرم خرید خود را تکمیل کردید؛ این اوراق برای شما خریداری می‌گردد. پس از گذشت تقریبا ۳ روز کاری شما می‌توانید آن را از بانک مورد نظر تحویل بگیرید.

سخن پایانی

در این بخش از مقاله به طور خلاصه شیوه خرید اوراق مسکن در بورس را توضیح دادیم. در این مقاله سعی کردیم تا به توضیح این مبحث بپردازیم که اصل اوراق مسکن و یا اوراق تسه چیست؟ و ما چگونه می‌توانیم این نوع اوراق را خریداری کنیم؟ در ادامه نیز به بررسی برخی از ویژگی‌های اوراق مسکن پرداختیم. همچنین عوامل تاثیرگذار بر قیمت وام اوراق مسکن را نیز برای‌تان ذکر کردیم.

برای یادگیری “سرمایه گذاری در مسکن” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید