حباب مسکن چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

حباب مسکن چیست

امروزه با وجود تحریم‌ها و شیوع همه گیری کرونا، قیمت‌ها به طور چشمگیری افزایش داشت. که البته این موضوع گریبان‌گیر بازار مسکن هم شد و قیمت‌ها در این بازار به شدت افزایش پیدا کردند. شاید این روزها شما شنیده باشید که بازار مسکن در حال حاضر دارای حباب است؛ اما معنی و مفهوم این جمله را ندانید. حباب مسکن چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟ آیا در حال حاضر بازار مسکن حباب دارد؟ آیا خرید مسکن در این زمان کار درستی است؟ و… همه این سوالات پرسش‌هایی هستند که در این مقاله به آن‌ها پاسخ خواهیم داد. برای دریافت پاسخ این پرسش‌ها و آشنایی بیشتر با حباب مسکن و نحوه ایجاد آن تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

حباب مسکن چیست؟

پیش از هر چیزی بهتر است با تعریف حباب مسکن، شما را با این معنا و مفهوم آشنا کنیم. واژه حباب تنها برای قیمت مسکن به کار نمی‌رود و تقریبا برای کلیه محصولاتی که به شکلی غیر قابل باور و بیش از اندازه افزایش قیمت داشته باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد و در کنار مسکن حباب سکه نیز بسیار مرسوم است. توجه داشته باشید زمانی که قیمت محصولی از ارزش واقعی و ذاتی آن بیش از اندازه بیشتر می‌شود، قیمت آن محصول دارای حباب است. این اتفاق می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. حباب قیمتی زمانی ایجاد می‌شود که میزان عرضه یک محصول، بسیار کمتر از تقاضای آن باشد. همین مسئله موجب می‌شود که بازار محصول مورد نظر وارد رکود اقتصادی شود. حال چگونه می‌توان به این رکود پایان داد؟ تنها راه پایان دادن به رکودهایی که به دنبال حباب ایجاد می‌شوند این است که مولفه‌های موثر در تشکیل حباب را حذف کنیم. چنانچه این مولفه‌ها حذف نشده و پابرجا بمانند، نتیجه تنها پررنگ‌تر شدن رکود بازار خواهد بود.

دلایل ایجاد حباب مسکن

مهم‌ترین دلیل برای ایجاد حباب مسکن چیست؟

پس از پاسخ به پرسش حباب مسکن چیست و آشنایی کامل شما با این مفهوم، زمان آن فرا می‌رسد که در رابطه با مهم‌ترین علت ایجاد حباب مسکن با شما صحبت کنیم. اگر می‌خواهید بدانید که مهم‌ترین علت ایجاد کننده حباب مسکن چیست، خواندن این مقاله می‌تواند برای شما مفید و کارآمد باشد. مهم‌ترین عامل ایجاد حباب در قیمت مسکن را می‌توان افزایش میزان نقدینگی و افزایش سرعت به جریان درآمدن نقدینگی در بازارهای مالی مربوطه دانست. در این جا منظور از نقدینگی همان سپرده و سودی است که به آن تعلق می‌گیرد و منظور از بالا رفتن سرعت مراودات مالی، افزایش سرعت گردش نقدینگی است. در کشور ایران، بیشترین میزان جریان مالی مربوط به شهر تهران است. در نتیجه می‌توان گفت که بیشترین میزان نقدینگی کشور در شهر تهران قرار دارد. با توجه به این مسائل می‌توان گفت که گردش مالی در تهران بالاترین سرعت را داشته و این شهر بالاترین حد از گردش مالی را دارد.

حال زمانی که تورم به ایجاد رکود منجر شود، ارزش پول کاهش پیدا می‌کند. زمانی که رکود اقتصادی منجر به کاهش ارزش پول کشور می‌شود، مردم تلاش می‌کنند تا با پول و سرمایه خود در بازارهای امن سرمایه گذاری کنند. یکی از امن‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری، بازار مسکن و مستغلات است که در چنین شرایطی، بسیاری از مردم به آن روی می‌آورند. با توجه به این شرایط، طبیعی است که قیمت مسکن رشد کرده و افزایش پیدا کند. رشد بازار مسکن می‌تواند تا حدودی منطقی و صحیح باشد یا به دلایلی به شکلی کاذب و به علت از دست رفتن مبنای قیمت گذاری‌ها اتفاق افتاده باشد. چنان چه مبنای قیمت گذاری در هر بازاری از دست برود، با پدیده‌ای به نام قیمت گذاری سلیقه‌ای مواجه خواهیم شد.

در این حالت، افراد بر طبق سلیقه شخصی خود ممکن است هر قیمتی را در بازار در نظر بگیرند و هر شخصی بنا به سلیقه خود به قیمت مسکن بیفزاید و این چرخه را به شکل احمقانه‌ای پیش ببرد. کلیه این اتفاقات و افزایش قیمت‌های احمقانه به ایجاد حباب در بازار و قیمت مسکن منجر می‌شوند و قیمت‌ها به شکلی غیر واقعی و عجیب افزایش خواهند یافت.

حباب قیمت بازار مسکن

زمانی که قیمت‌ها در بازار مسکن حباب دارند، خرید کنیم یا خیر؟

بنا بر مطابی که در این مقاله گفته شد، زمانی که قیمت مسکن به طرز عجیب و غیر قابل باوری زیاد باشد، بازار مسکن یک حباب را تجربه می‌کند و این قیمت‌های بالا در واقع حباب خواهند بود. حال اگر مولفه‌هایی که در ایجاد قیمت‌های حبابی دخیل هستند اصلاح شوند، می‌توان بازار مسکن را اصلاح کرد و این حباب را از بین برد و قیمت‌ها را اصلاح کرد. از سوی دیگر، بازار مسکن در شهرستان‌ها و شهرهای کوچک معمولا رشد همسانی داشته و حباب را تجربه نمی‌کند. با توجه به مطالبی که گفته شد، به طور کلی بهتر است روی املاک حبابی سرمایه گذاری نشود؛ زیرا انجام این کار ممکن است با ریسک تخلیه حباب در طول زمان همراه باشد و شما را متضرر کند.

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با حباب بازار مسکن با شما صحبت کردیم و مهم‌ترین دلیل ایجاد آن را نام برده و آن را برای شما توضیح دادیم. به طور کلی خرید در زمانی که همه چیز به طرز غیر قابل باور و عجیبی گران است، یک کار غیر منطقی به شمار می‌رود؛ زیرا این قیمت‌های زیاد ممکن است کاذب باشند و پس از ایجاد تعادل در بازار، شما را در صورت خرید کردن متضرر کنند. همواره توصیه می‌شود که اگر قصد خرید دارید، خرید خود را در زمانی انجام دهید که قیمت‌های بازار در وضعیتی حداقلی هستند. علاوه‌بر بیان این موضوع که حباب مسکن چیست، در این مقاله برای شما توضیح دادیم که مهم‌ترین علت ایجاد حباب مسکن چیست و چگونه می‌توان آن را رفع کرد. اگر می‌خواهید پول و سرمایه خود را در حوزه مسکن و مستغلات سرمایه گذاری کنید، بهتر است توجه داشته باشید که این بازار در عین حال که بسیار امن است، می‌تواند شما را شدیدا متضرر کند. در نتیجه توصیه می‌شود که با دقت بیشتری در زمینه سرمایه گذاری مسکن عمل کنید و ترجیحا با افرادی که در این زمینه متخصص هستند مشورت کنید. امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله برای شما مفید واقع شده باشند و توانسته باشند توجه شما را به خود جلب کنند.

برای یادگیری “سرمایه گذاری در مسکن” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *