پنج شاخص مهم که سرمایه‌گذاران رمز ارز باید بدانند!

شاخص های مهم سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

شاخص های مهم سرمایه گذاری در ارز دیجیتال شامل چه مواردی هستند؟ این سؤالی است که در ادامه می‌خواهیم به آن پاسخ دهیم. تحلیل بازار ارزهای دیجیتال ممکن است آسان‌تر از بازارهای سنتی به نظر برسد، زیرا فناوری بلاک چین، شفافیت داخلی بیشتری دارد و هر فردی را قادر می‌سازد تا بتواند داده‌ها را تجزیه و تحلیل و بررسی کند. از آن‌‎‌جایی که ارز دیجیتال ریسک بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری‌های معمولی دارد، افراد در برخورد با این فضا با چالش‌هایی روبه‌رو می‌شوند.

شاخص های مهم ارز دیجیتال

چند شاخص اصلی و مهم وجود دارد که سرمایه‌گذاران ارز‌های دیجیتال باید پیش از خرید به آن‌ها توجه کنند و از میان آن‌ها ما به 5 تا از مهم ترین شاخص های ارز دیجیتال یعنی جریان‌های ورودی صرافی، شدت ترید، جریان‌های بین صرافی، نقدینگی و انتقال ارزش در میان بلاک چین‌ها اشاره می‌کنیم. در این مقاله قصد داریم تا به توضیح و‌ شرح نکات اساسی و شاخص‌های مهم سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال بپردازیم.

جریان‌های ورودی صرافی چیست؟

جریان‌های مبادله‌ای جز شاخص های مهم ارز دیجیتال است که ابتدا آن را بررسی می‌کنیم. سرمایه‌گذاران معمولاً زمانی‌که می‌خواهند دارایی‌های خود را نقد کنند، سکه‌ها را از کیف پول خود به صرافی‌ها منتقل می‌کنند و زمانی هم که دیدگاه صعودی نسبت به ارز دیجیتال دارند، مستقیماً نگهبانی دارایی‌های خود را بر عهده می‌گیرند. افزایش جریان ورودی در بازار رو به رشد را می‌توان نشانه عدم اعتماد سرمایه‌گذاران به روند صعودی دانست. این جریان، لزوماً به معنای انحلال فوری نیستند. سرمایه‌گذاران می‌توانند سکه‌های خود را تا زمانی‌که بخواهند در صرافی‌ها نگه‌داری کنند، البته اغلب سرمایه‌گذاران فوراً کوین‌های خود را نقد نمی‌کنند و این پروسه تأخیری ۱۲ تا ۳۶ ساعته دارد. بنابراین این نشانه‌ها تنها یک بخش از ماجرا هستند، چراکه ما نمی‌‌دانیم سکه‌های منتقل‌شده چه زمانی فروخته می‌شوند. افزایش در جریان ورودی یا فشار فروش اغلب با فشار خرید برابر یا قابل‌ توجه‌تر همراه است.

جریان‌های ورودی صرافی چیست؟

شاخص های مهم سرمایه گذاری در ارز دیجیتال: شدت ترید

برای تعیین میزان اثر جریان‌های ورودی مبادله و صرافی بر عرضه، سرمایه‌گذاران باید با کمک معیار شدت ترید که یکی از شاخص‌های مهم سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال است و از تعداد دفعات معامله یک سکه، ورودی را اندازه‌گیری می‌کند، تقاضا را زیر نظر داشته باشند. شاخص شدت ترید به ما می‌گوید که چه تعداد از افراد به خرید بیت کوین ارسال‌شده به صرافی‌ها تمایل دارند. افزایش شدت ترید نشان می‌دهد که خریداران بر فروشندگان برتری دارند و این نشانه قدرت روند است. در میان افزایش قیمت، صرافی‌های ارزهای دیجیتال که توسط شرکت اطلاعاتی بلاک چین، Chainalysis دنبال می‌شوند، تعداد تقاضای زیادی را دریافت کردند و افزایش در جریان ورودی نیز نتوانست افزایش قیمت را کنترل کند. در‌حالی‌که جریان‌های ورودی ارز و شدت تجارت به اندازه‌گیری شرایط بازار کوتاه‌مدت کمک می‌کند، در نهایت هم باید اشاره کنیم که سه شاخص باقی‌مانده، بیشتر در مورد روندهای بلندمدت هستند.

جریان‌های بین صرافی چیست؟

سرمایه‌گذاران می‌توانند ارزهای دیجیتال را با ارزهای فیات مانند دلار آمریکا خریداری کنند و از استیبل کوین‌های مبتنی بر دلار، مانند تتر برای تأمین مالی استفاده نمایند. صرافی‌هایی که قابلیت تبدیل کریپتو به فیات را دارند، مبادله دلار را برای ارزهای دیجیتال تسهیل می‌کنند، درحالی‌که در صرافی‌های کریپتو به کریپتو، از استیبل کوین‌ها به عنوان روشی برای تجارت کریپتو استفاده می‌شود. جریان خالص از صرافی‌های کریپتو به فیات، به صرافی‌های کریپتو به کریپتو نشان می‌دهد که بازار تحت تسلط معامله‌گران استیبل کوین است. در این روند، افزایش استیبل کوین را می‌توان به عنوان شاخص اصلی افزایش قیمت و یکی از  شاخص‌های مهم سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال در نظر گرفت، البته این مسئله قطعی و اثبات‌شده نیست.

جریان‌های بین صرافی چیست؟

شاخص های مهم سرمایه گذاری در ارز دیجیتال: نقدینگی

شاخص‌های مهم سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال شامل نقدینگی نیز می‌شود. سرمایه‌گذاران می‌توانند احساسات مربوط به هودل‌کردن سکه‌ها (hodle) را در بازار و تعداد نهادهای نقدشده و غیرنقدشده بسنجند. Chainalysis موجودیت‌ها را با تجزیه و تحلیل الگوهای تراکنش بلاک چین شناسایی می‌کند تا مشخص نماید که کدام آدرس‌ها توسط یک شخص یا کسب و کار کنترل می‌شوند. این امر تصویر دقیق‌تری از شاخص صندوق‌های سرمایه‌گذاری و آنچه در جریان است ارائه می‌دهد، زیرا داده‌ها، دارایی‌ها و نقل و انتقالات واقعی بین افراد و کسب و کار‌ها را بهتر منعکس می‌کند. نقدینگی، میانگین نسبت جریان خالص به ناخالص دارایی‌های یک موجودیت در تمام آدرس‌های کنترل‌شده توسط آن موجودیت خواهد بود. Chainalysis یک نهاد نقدشونده را به عنوان واحدی تعریف می‌کند که به‌طور متوسط ​​حداقل 25٪ از دارایی‌های دریافتی خود را ارسال می‌کند، درحالی‌که یک واحد غیر نقدشونده آن چیزی است که کمتر از 25٪ از دارایی‌های دریافتی خود را ارسال می‌کند. افزایش مستمر تعداد واحدهای دارای نقدینگی، نشانه‌ای از احساسات قوی و یک شاخص صعودی است.

شاخص های مهم سرمایه گذاری در ارز دیجیتال: انتقال ارزش در بین بلاک چین‌ها

انتقال ارزش، به ارزش دلاری همه‌ واحدهای یک بلاک چین که در یک روز معین منتقل می‌شوند، اشاره دارد و یکی شاخص های مهم ارز دیجیتال معرفی می‌شود که  نشان‌دهنده استفاده از بلاک چین است و با افزایش تعداد تراکنش‌ها نیز همراه خواهد بود. وقتی استفاده از یک ارز دیجیتال بیشتر است، تقاضای بیشتری نیز برای آن وجود دارد و این موضوع موجب افزایش قیمت می‌شود. برای نمونه می‌توان به ارز دیجیتال اتریوم اشاره کرد. انتقال ارزش اتریوم در اواسط جولای شروع به افزایش کرد و یک هفته بعد، کریپتوکارنسی پیشنهادی در حدود 250 دلار ارزش داشت و تا اواسط آگوست نیز به 470 دلار رسید. اتریوم در ماه‌های جولای و آگوست، با افزایش 53 و 26 درصدی، از بیت کوین پیشی گرفت.

بیت‌کوین اولین ارز دیجیتال معرفی شده و همچنان بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال است. بیت این ارز دیجیتال، طولانی‌ترین سابقه افزایش ارزش در طول زمان را دارد و تا سال گذشته، تقریباً در بازارهای گاوی و خرسی رهبری بازار را بر عهده داشت. اکثر سرمایه‌گذاران، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال جایگزین را در طول دوره صعودی بیت کوین خریداری کردند و زمانی‌که بیت کوین در حال رکود است، اقدام به فروش آن‌ها می‌نمایند. این از مهم‌ترین نکات سرمایه‌گذاری در بیت کوین است. با رشد انفجاری پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم، رفتار آن تغییر کرده است و سرمایه‌گذاران نیز باید برای بررسی فعالیت‌های زنجیره‌ای اتریوم و سایر سکه‌ها، دقیق‌تر عمل کنند.

انتقال ارزش در بین بلاک چین‌ها

دیدگاه پایانی

وقتی صحبت از ارزهای دیجیتال به میان می‌آید، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها برای سرمایه‌گذاران این است که پیش از سرمایه‌گذاری به چه نکاتی توجه کنند و شاخص های مهم سرمایه گذاری در ارز دیجیتال کدام موارد هستند. تحلیلگران همچنان به سرمایه‌گذاران در مورد ماهیت بی‌ثبات و غیرقابل‌پیش‌بینی بودن ارزهای دیجیتال هشدار می‌دهند. ارزش ارزهای دیجیتال مختلف می‌تواند ساعت‌به‌ساعت افزایش و یا کاهش پیدا کند. برای سرمایه‌گذاران و به‌ ویژه کسانی که به‌ تازگی وارد حوزه‌ی ارزهای دیجیتالی شده‌اند، ضروری است که پیش از اقدام به سرمایه‌گذاری، درک درستی از نحوه کار دنیای ارزهای دیجیتال داشته باشند. بررسی فناوری بلاک چین برای درک نحوه عملکرد این جنبه از دنیای ارزهای دیجیتال امر بسیار مهمی است. با دوام رشد و گسترش بازار ارز‌های دیجیتال، تقاضا برای تجزیه و تحلیل عمیق‌تر این حوزه افزایش می‌یابد. ما در این مقاله سعی کردیم تا به توضیح و بیان شاخص‌های سرمایه‌گذاری که امری مهم در حوزه کریپتو هستند، بپردازیم.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *