پرایس اکشن چیست؟ به زبان ساده!

پرایس اکشن چیست؟ یکی از متدهای تحلیل تکنیکال است که در تمام بازارهای مالی مثل بورس، فارکس، ارز دیجیتال و.. کاربرد دارد. قیمت همیشه رفتار گذشته خود را تکرار می‌کند. بنابراین می‌توانید با شناخت الگوهای پرتکرار کندل‌ها یا همان رفتار قیمت، بازار را پیش بینی کنید و وارد معامله شوید. پرایس اکشن پرطرفدارترین روش تحلیل در بازار ارز دیجیتال است.

پرایس اکشن چیست؟

معامله گران پرایس اکشن اغلب از عبارت Keep It Stupid Simple استفاده می‌کنند و معتقدند که تریدرها با شلوغ کردن نمودارهای خود با اندیکاتورها و تحلیل بیش از حد، آن را پیچیده می‌کنند. معاملات پرایس اکشن با نام هایی مثل “معاملات نمودار پاک” ، “معاملات برهنه” ، “معاملات خام یا طبیعی” نیز شناخته می‌شود. در تحلیل پرایس اکشن، ربات، اندیکاتور یا نشانگر در نمودار معامله گر وجود ندارد و فقط از یک نمودار قیمتی ساده استفاده می‌شود. تحلیل فاندامنتال نیز در تصمیم‌گیری ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

پرایس اکشن چیست

Price Action در بررسی نمودارها و الگوها، تنها قیمت را مبنا قرار می‌دهد. این تکنیک به تریدرها این امکان را می‌دهد تا فقط روی حرکات واقعی و زنده‌ی قیمت ها تمرکز کنند. در پرایس اکشن، نمودارها با ساده ترین روش مورد بررسی و تحلیل قرار میگیرند و هیچ ابزار اضافه ای در آن وجود ندارد.

افراد به کمک پرایس اکشن می‌توانند به‌صورت کامل روی قیمت‌ های فعلی و بازه‌ی قیمتی 3 تا 6 ماهه‌ی گذشته‌ی دارایی‌ها تمرکز کرده و تنها با بررسی روند آن‌ها بتوانند حرکات بعدی قیمت‌ها را پیش بینی کنند.

انواع سبک های پرایس اکشن

پرایس اکشن ال بروکس

در تحلیل پرایس اکشن ال بروکس از چارت های 5 دقیقه ای، روزانه و هفتگی استفاده می‌شود. مزیت پرایس اکشن ال بروکس این است که نیاز به ابزار خاصی ندارد و نمودارهای شمعی یا داده های قیمتی کافی است. در حال حاضر این روش جزو بهترین روش های تحلیل بازارهای مالی شناخته می‌شود و برای کاربران مبتدی نیز مناسب است.

مزیت اصلی پرایس اکشن ال بروکس در مقایسه با انواع روش های پرایس اکشن این است که تریدر با استفاده از این استراتژی درصد موفقیت بالاتری دارد چون نسبت به روش‌های دیگر دقت بیشتری دارد و تریدر با سرعت بیشتری متوجه تغییر روندهای قیمتی می‌شود.

درباره پرایس اکشن ال بروکس بیشتر بخوانید

پرایس اکشن لنس بگز

در استراتژی لنس بگز از سه تایم فریم بالاتر، میانی و پایین استفاده می‌شود. در این روش تریدر حرکات قیمت را در چهارچوب حمایت و مقاومت تحلیل می‌کند و متوجه می‌شود که چه فرصت های سودآوری در بازار برای معامله وجود دارد.

در استراتژی پرایس اکشن لنس بگز، تریدر ممکن است تحت شرایطی مثل تردید به سودآور بودن معامله، از آن صرف نظر کرده و حتی در شرایطی که معامله به صورت سر به سر است معامله را ببندد.

درباره پرایس اکشن لنس بگز بیشتر بخوانید

پرایس اکشن RTM

پرایس اکشن RTM براساس منطق عرضه و تقاضا استوار است و به تریدر اجازه می‌دهد بدون تکیه بر شاخص‌های فنی و بدون نیاز به اطلاعات و دانش تخصصی که فراگیری آن بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر خواهد بود، ذهن بازار را بخواند و براساس حرکات واقعی و اخیر قیمت تصمیم‌گیری کند.

درباره پرایس اکشن rtm بیشتر بخوانید

پرایس اکشن ICT

پرایس اکشن ICT رفتار بازیگران فعال در بازار را مورد بررسی قرار داده و مشخص می‌کند که چگونه تریدر های بزرگ بازار، سایر معامله گران را فریب می‌دهند؛ تا در مناطق جعلی و اشتباه، خرید یا فروش انجام دهند. این روش به معامله گران خرد (تریدرهایی که سرمایه کمی در بازار دارند و نقشی در تعیین جهت بازار ندارند) کمک می‌کند تا چشم‌اندازی مشابه تریدرهای بزرگ (که جهت بازار را تعیین می‌کنند، مانند: بانک‌ها و مؤسسات) داشته باشند.

درباره پرایس اکشن ICT بیشتر بخوانید

پرایس اکشن وودز

این نوع از پرایس اکشن کمتر شنیده شده و به همین دلیل طرفداران کمتری دارد. این روش نسبت به لنس بگز، پیچیدگی بیشتر و نسبت به RTM، پیچیدگی کمتری دارد.

الگوهای پرایس اکشن 

پرایس اکشن یک روش تحلیلی است که خود استراتژی های جداگانه‌ای دارد. برخی از این استراتژی ها:

الگوی پین بار (Pin Bar)

الگوی پین بار برای اولین بار توسط نایل فولر (Nial Fuller) استفاده شد. این استراتژی دقت بالایی دارد و در بازارهای روند دار عملکرد خوبی دارد. شکل ظاهری آن یک شمع است که بدنه‌ای کوتاه و سایه‌ای بلند دارد. در این الگو قیمت به سطح خاصی می‌رسد و بعد از ضربه زدن برمیگردد.

الگوهای پین بار، الگوهای تک کندلی هستند که تغییرات روند بازار را به تریدر اطلاع می‌دهند.

  • پین بار صعودی: در این کندل، سایه پین بار زیر بدنه‌ی شمع است و نشان می‌دهد که خریداران قدرت بیشتری دارند و این احتمال را افزایش می‌دهد که روند از نزولی به صعودی تغییر کند.
  • پین بار نزولی: در این کندل، سایه پین بار بالای بدنه قرار دارد و نشان می‌دهد قدرت خریداران ضعیف شده است. بنابراین می‌توانیم انتظار روند نزولی داشته باشیم.

استراتژی پین بار

الگوی اینساید بار (Inside Bar)

الگوی اینساید بار در پرایس اکشن یک مدل دو کندلی است که تعادل قیمت در بازار را نشان می‌دهد. این استراتژی در بازه‌های زمانی روزانه و هفتگی موثرتر است؛ چون ریسک آن در این تایم‌فریم‌ها کمتر و بازدهی آن حداکثر می‌شود. این الگو شامل کندل مادر و کندل اینساید یا درونی است. نقاط خرید و فروش در اینساید بار، بالاترین یا پایین ترین قیمت کندل مادر است. زمانی که کندل دوم در داخل بدنه‌ی کندل قوی نوسان کند، الگوی اینساید بار تشکیل می‌شود. تریدرها با مشاهده این الگو متوجه می‌شوند که احتمال شکست روند قیمتی فعلی بسیار زیاد است.

معامله‌گران مبتدی باید توجه داشته باشند که ابتدا از این الگو درون روند استفاده کنند. برای استفاده از این الگو در نقاط برگشت به تجربه و مهارت بیشتری نیاز است.

 

الگوی اینساید بار

الگوی اوت ساید بار (Outside Bar)

الگوی اوتساید نشان دهنده‌ی معکوس شدن قیمت است. زمانی که کندل دوم، سقف و کف کندل قبلی را پوشش دهد الگوی اوت ساید بار تشکیل می‌شود. این الگو کاملا برعکس اینساید بار است و نشان می‌دهد که هر دو طرف بازار قدرت را به دست دارند. نمی‌توان پیش بینی کرد که خریداران بر بازار مسلط می‌شوند یا فروشندگان. نوسانات و افزایش حجم معاملات در این الگو کوتاه مدت است.

زمانیکه این الگو در نزدیکی سقف و کف بسته میشود، باید منتظر Breakout باشید و تا زمانیکه آن را مشاهده نکردید وارد معامله نشوید.

الگوی اوت ساید بار

الگوی شکست جعلی یا ناقص (False Breakout)

هدف الگوهای جعلی در Price action، فریب دادن تریدرهای مبتدی است. معامله‌گران بزرگ در بازارهای مالی الگوهای جعلی ایجاد می‌کنند تا با یک برگشت قیمتی سایر معامله‌گران را فریب دهند و در نهایت سود کنند.

شکست جعلی پرایس اکشن

الگوی ناکام (Fakey Pattern)

یک الگوی ناکام Fakey در بازار به این معنی است که یک شکست اشتباه کندل اینساید رخ داده است. به عبارت دیگر قیمت در ابتدا از یک جهت از الگوی inside bar جدا می‌شود سپس قیمت به جهت دیگر برمی‌گردد و یک شکست کاذب در ساختار inside bar ایجاد می‌کند. پشت یک الگوی Fakey چیزی است که وقتی آن را در نمودار مشاهده می‌کنید واقعا توجه را به خود جلب ‌کند.

الگو ناکام به این شکل عمل می‌کند که بازیگران بزرگتر بازار (بانک‌ها، صندوق‌های تامینی، معامله‌گران پول بزرگ) عمدا توقف‌ها (توقف ضرر) معامله‌گران خرده‌فروشی را انجام داده‌اند، آن‌ها را از موقعیت‌هایشان بیرون می‌کشند و خلا ایجاد می‌کنند. برای اینکه قیمت در جهت مخالف معکوس شود یا به برخی رویدادهای بزرگ بازار واکنش نشان داده است که باعث شده است قیمت نسبت به شکست اولیه در جهت مخالف حرکت کند.

در هر صورت الگوی ناکام سیگنال بسیار قوی به شمار می‌آید که ممکن است قیمت در جهت مخالف شکست کاذب حرکت کند.

الگوی fakey پرایس اکشن

تریگر چیست؟ و کاربرد آن در پرایس اکشن

لحظه‌ای است که در آن باید تصمیم به خروج یا ورود از یک سهم بگیرید.

نقطه ورود به معامله بر اساس پرایس اکشن

تریگرها نیز خود انواع گوناگونی دارند که بخشی از آن‌ها صرفا برای ورود به معاملات و بخشی از آن‌ها نیز صرفا برای خروج از معاملات در پرایس اکشن کاربرد دارند.

تریگر کف یا سقف دوقلو

به کمک این تریگر می‌توان با در نظر گرفتن کف یا سقف‌های دوقلو در تایم فریم، زمان مناسب برای ورود به یک معامله را ارزیابی کرد. معمولاً سقف‌ها و کف‌های دوقلو و سه‌قلو می‌توانند تریگرهای ورود را برای ما مشخص کنند.

تریگر پولبک به نقطه شکست

پولبک را می‌توان نوعی دورخیز در نمودارهای قیمتی در نظر گرفت که در آن، قیمت به‌صورت موقت وارد یک روند نزولی می‌شود، اما بعد با قدرت بیشتری به صعود برمی‌گردد. البته پولبک می‌تواند در جهت عکس هم اتفاق بی‌افتد. اصلاح قیمت یا پولبک در تایم فریم کوچک، چراغ سبز تریگر برای ورود به معامله خواهد بود.

دوره معامله گری به سبک پرایس اکشن

با وجود اینکه Price Action یک شیوه معاملاتی آسان و محبوب است، اما هیچ روش تحلیلی وجود ندارد که به صورت کامل روند بازار را پیش بینی کند. اگر قصد ورود به بازارهای مالی را دارید، دوره آموزشی معامله‌گری به سبک پرایس اکشن به شما کمک میکند از سطح مبتدی تا پیشرفته را به راحتی یاد بگیرید. این دوره آموزشی رایگان است و میتوانید آن را از قسمت دوره ها تهیه کنید.

برای آموزش “تحلیل تکنیکال” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 

4.8/5 - (22 امتیاز)

20 پاسخ

  1. مقاله پرایس اکشن تون خیلی خوب بود ممنون از شما لطفا راجع به سبک های مختلف پرایس اکشن
    مثلا پرایس اکشن ال بروکس یا پرایس اکشن لنس بگز هم مقاله بنویسید .

    1. خوشحالیم که براتون مفید بوده.
      مقالات مرتبط با پرایس اکشن رو حتما دنبال کنید در لیست مقالات هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *