با پول نقد خود چه کنیم؟ | سرمایه گذاری با پول نقد با مدیریت ریسک

سرمایه گذاری با پول نقد

[vc_row][vc_column][vc_column_text]همه افرادی که می‌خواهند با پول‌های‌شان سرمایه گذاری کنند، به احتمال زیاد یک دغدغه مشترک دارند. این دغدغه می‌تواند همان موضوعی باشد که هم اکنون ذهن شما را هم درگیر کرده است و به دنبال راه کاری برای حل آن هستید. این دغدغه چیست؟ گاه ما مبلغی پول نقد در حساب بانکی خود داریم که نه برای سرمایه گذاری در مسکن یا خرید ماشین خوب کافی است و نه آن قدر کم است که بتوانیم از آن صرف نظر کنیم. در این حالت ما به یافتن راهی مناسب برای سرمایه گذاری با پول نقد خود خواهیم بود. حال بگذارید راه‌های سرمایه گذاری را بررسی کنیم. با وجود شرایط کنونی که طلا و دلار افزایش قیمت چشمگیری داشته‌اند، احتمال دارد که با افتی 20 یا 30 درصدی مواجه شوند؛ در نتیجه سرمایه گذاری در این دو حوزه ممکن است با ریسک همراه باشد. از سوی دیگر، بازار بورس در یک دوره ریزشی قرار دارد؛ به همین علت بهتر است تا بهتر شدن قیمت‌ها از سرمایه گذاری در بورس صرف نظر کرد. در چنین شرایطی باید چه کنیم؟ و پر سودترین سرمایه گذاری در ایران در این شرایط، سرمایه گذاری در کدام حوزه است؟

سرمایه گذاری با پول نقد

بگذارید شما را با یکی از قوانینی که در یکی از کتاب‌های مدیریتی که مطالعه کرده‌ایم، آشنا کنیم. این قانون، مدیریت ریسک یا مهندسی ریسک نام دارد. مدیریت ریسک بیان می‌کند که شما باید ریسک پذیر باشید و با سرمایه گذاری در حوزه‌های مختلف در جهت متعادل کردن ریسک تلاش کنید. به عبارت دیگر با انجام این کار بین سرمایه گذاری‌ها و ریسک‌های موجود، تعادل ایجاد کنید. بگذارید این موضوع را با یک مثال ساده به بورس تعمیم دهیم. گاه شما به دنبال راه کاری برای سرمایه گذاری با پول کم هستید و به این منظور در بازار بورسی سهامی را خریداری می‌کنید که نقد شوندگی کمی دارد؛ اما در صورت سوددهی ممکن است در آینده با سودی 200 درصدی همراه باشد. از سوی دیگر، در صورت ایجاد شدن سد فروش نمی‌توانید تا ریزش 15 الی 20 درصدی این سهم از آن خارج شوید. این سرمایه گذاری، یک سرمایه گذاری پر ریسک است و برای کاهش ریسک آن به احتمال زیاد شما یک سهم مطمئن را با دیدگاه سرمایه گذاری میان مدت 6 ماهه الی یک ساله خریداری می‌کنید تا در صورت متضرر شدن از سهم پر ریسک، سهم میان مدت شما به آرامی به سود برسد و این ضرر را جبران کند. در این وضعیت، چه در صورت سود کردن و چه در صورت ضرر کردن سهم پر ریسک، متضرر نخواهید شد؛ اما چنان چه مدیریت ریسک انجام نداده باشید و تمام سرمایه خود را روی سهام پر ریسک خرج کرده باشید، ممکن است همه پول خود را از دست بدهید.

مدیریت ریسک، یک استراتژی پول ساز در زندگی

این موضوع را می‌توان به عنوان یکی از قوانین پول سازی به سبد سرمایه گذاری زندگی در تمام حوزه‌ها تعمیم داد. برای مثال اگر نگران هستید که با رشد شدید بورس، این بازار به یک بازار پر ریسک و خطرناک تبدیل شود یا در صورت سرمایه گذاری روی طلا و دلار متضرر شوید، این امکان وجود دارد که از سرمایه گذاری اجتناب کنید. در این صورت، بدون به گردش درآوردن سرمایه و پولی که در اختیار دارید، طبیعی است که به مرور زمان با کاهش ارزش آن مواجه خواهید شد. به همین علت بهتر است ریسک پذیر باشید؛ یعنی با این که می‌دانید سرمایه گذاری در بورس ممکن است با از دست دادن سرمایه همراه باشد، می‌توانید در حین سرمایه گذاری در بورس، اوراق مشارکت هم تهیه کنید یا در کنار آن یک سرمایه گذاری مطمئن انجام دهید. به این شکل  با این نوع مدیریت ریسک حتی در صورت متضرر شدن سرمایه گذاری‌تان در بورس، این ضرر با یک روش دیگر جبران خواهد شد.

این قانون حتی در رابطه با مشاغل هم صدق می‌کند. برای مثال ممکن است شنیده باشید که افراد ثروتمند و موفقی مانند بیل گیتس از تحصیل و داشگاه انصراف داده‌اند و در حوزه شغلی خود توانسته‌اند پول ساز باشند. اما پیش از انجام هر اقدام مشابهی، باید توجه داشته باشید که طبق شواهد، این افراد تا رسیدن به اطمینان کافی از سوددهی کسب و کار خود، تحصیل را رها نکرده‌اند. برای مثال این افراد به طور همزمان در کنار تحصیل، کسب و کار خود را راه‌اندازی کرده و با رونق گرفتن آن، به مرور موضوع تحصیل را کمرنگ و کمرنگ‌تر کرده‌اند. سپس با قوی شدن کسب و کارشان، از دانشگاه انصراف داده و تمام توجه و تمرکز خود را به کار معطوف کرده‌اند.

پس از اتمام ان مقاله و توضیح در رابطه با بهترین روش سرمایه گذاری با پول نقد، از شما دعوت می‌کنیم تا راه کارهای تعادل ریسکی که تا به امروز در سرمایه گذاری‌های خود انجام داده‌اید را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *