آیا فعالیت در بورس بدون تحصیلات مربوطه ممکن است؟

فعالیت در بورس بدون تحصیلات

بورس سهام می‌تواند حکم یک معدن طلا برای سرمایه گذاران را داشته باشد اما ایا فعالیت در بورس بدون تحصیلات امکان‌پذیر است؟ بر هیچ کس پوشیده نیست که فعالیت در بازارهای مالی با پیچیدگی، نوسان و ابهامات زیادی در گیر است. به دلیل خطراتی که سرمایه گذاران با آن روبه‌رو هستند دانستن پایه‌های آن بسیار ضروری است. بازار بورس را می‌توان یکی از بهترین بسترها به منظوره سرمایه گذاری امن و مطمئن دانست. با توجه به محبوبیت این بازار مالی در ایران بسیاری از افراد مایلند بدانند که آیا بدون تحصیلات مرتبط می‌توان در بورس فعالیت کرد؟

به صورت کلی افرادی هستند که در بورس و سایر بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و تحصیلات کافی و یا مرتبط با این رشته را ندارند. این افراد حتی گاهی بهتر از افرادی که به صورت تخصصی در این زمینه مطالعه داشته‌اند در بازار عمل می‌کنند؛ بنابراین می‌توان گفت که تجربه و مهارت دو عامل اساسی در به موفقیت رسیدن در بازارهای مالی است. البته توجه داشته باشید که منظور ما این نیست که بدون داشتن هیچ گونه تحصیلات می‌توان ‌در بورس خیلی موفق عمل کرد. شما باید بدانید که به منظور فعالیت در بورس باید به پردازش اطلاعات سهام بپردازید و قادر به محاسبه مالی باشید. همانطور که می‌بینید تمامی این موارد به سواد اولیه و پایه نیاز دارند. اگر می‌خواهید بدانید که فعالیت در بورس بدون تحصیلات امکان‌پذیر است یا خیر، بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

آشنایی با بازار بورس

افرادی که مایل به فعالیت در بورس بدون تحصیلات هستند بهتر است ابتدا اطلاعات لازم را در خصوص این بازار کسب کنند. بورس یک بازار است که در آن سهام‌ها طبق قوانین مشخص و از پیش تعیین‌شده‌ای بین مردم خریدوفروش می‌شوند. همانطور می‌دانید قانون عرضه و تقاضا رکن اصلی هر دادوستدی در دنیا است. تناسب میان عرضه و تقاضا می‌تواند تعادل را در هر بازاری به دنبال داشته باشد. بر حسب همین عرضه و تقاضا، است که قیمت سهام در بازار بورس بالا و پایین می‌رود.

حال شما با تسلط بر تحلیل‌های تکنیکال می‌توانید از این نوسانات به سود برسید. بورس به مجموعه بازارها و مبادلاتی گفته می‌شود که در آن فعالیت‌های خرید، فروش و صدور سهام انجام می‌گردد. این فعالیت‌های مالی از طریق مبادلات رسمی نهادینه می‌شوند.

موفقیت در بورس بدون تحصیلات

آیا افراد با رشته مرتبط به بورس در بورس موفق‌تر هستند؟

با اطمینان به شما می‌گوییم که فعالیت در بورس بدون تحصیلات نیز امکان پذیر است. افراد بدون تحصیلات مرتبط با بورس می‌توانند همانند افرادی که در این زمینه مطالعاتی داشته‌اند موفق باشد. عامل اصلی موفقیت در بورس تجربه، مهارت و داشتن اطلاعات در خصوص بازار است. شما پیش از این که به منظور فعالیت در بورس به تحصیلات نیاز داشته باشید به مهارت و تجربه نیازمندید. البته تحصیلات دانشگاهی مرتبط با بورس می‌تواند در به موفقیت رسیدن شما تاثیر گذار باشد. اطلاعات و تحصیلات مرتبط می‌تواند به روند موفقیت شما در بازار سرعت بخشد. به طور کلی نمی‌توان از فردی که تحصیلات مرتبطی در بوس دارد، انتظار دستیابی به موفقیت صد در صد در این راه را داشت. فراموش نکنید که دانستن اطلاعات پایه از بورس لازمه وارد شدن به این دنیای مالی است. شما نمی‌توانید بدون داشتن هیچ گونه تحصیلات در زمینه محاسبات و یا تجزیه و تحلیل وارد این بازار شوید. اگر تحصیلات مرتبطی با در زمینه بورس ندارید، تنها باید تلاش و اطلاعات خود را در این خصوص بیشتر کنید. توجه کنید که در خیلی از اوقات پیش‌بینی‌های آکادمیک در بورس با واقعیت آن هماهنگی ندارد. در این موقعیت دیگر فرقی نمی‌کند که تحصیلات مرتبط با بورس را پشت سر گذاشته‌اید و یا خیر. در بازارهای مالی هیچ‌گاه نمی‌توان به صورت ۱۰۰ درصد اقدام به پیش‌بینی کرد.

از کجا آموزش بورس را شروع کنیم؟

فعالیت در بورس بدون تحصیلات ممکن است، اما بدون دانش و آگاهی‌های لازم ممکن نیست. ما در این بخش سعی کردیم مواردی را به شما معرفی کنیم که به منظور فعالیت در بورس دانستن آن‌ها ضروری است. اگر قصد دارید تا به فعالیت در بورس بدون تحصیلات بپردازید دانستن موارد زیر الزامی هستند:

  • دانستن مفاهیم و اصطلاحات بورس

اگر قصد فعالیت در این زمینه را دارید دانستن اصطلاحات و مفاهیم مرتبط ضروری است. شما باید حداقل مفاهیمی مانند اوراق قرضه، ترازنامه، اندیکاتور نمودار و موارد این چنینی را بدانید.

  • مدیریت ریسک

مدیریت ریسک دومین عاملی است که پیش از فعالیت در بورس باید به آن مسلط شوید. مدیریت ریسک در بورس در واقع همان دانستن حد ضرر و حد سود است. شما با مدیریت ریسک دیگر متوجه می‌شوید که چه زمانی باید وارد معامله شوید و چه زمانی از آن خارج گردید.

  • تحلیل و تجزیه

شاید سخت‌ترین و مهم‌ترین بخش آموزش بورس را بتوان تحلیل‌وتجزیه نمودار‌ها دانست. با تسلط در این بخش می‌توانید به راحتی در معاملات خود سود کسب کنید. روش‌های تحلیل‌وتجزیه زیادی به منظور دستیابی به سود در بورس و سایر بازارهای مالی وجود دارند. شما باید کارکرد با انواع اندیکاتورها و نمودارها را بلد باشید. تحلیل بورس به دو دسته تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی تقسیم می‌شود. با تسلط در این دو حوزه می‌توانید در بورس موفق شوید.

آموزش بورسسخن پایانی

ما سعی کردیم تا در این مقاله به پاسخ سوال این که آیا فعالیت در بورس بدون تحصیلات ممکن است بپردازیم. همانطور که به شما گفتیم بورس یک بازار سرمایه ‌گذاری است که می‌تواند حکم معدن طلا را داشته باشد. بی‌شک داشتن تحصیلات مرتبط در زمینه بورس می‌تواند در روند موفقیت شما بسیار تاثیر بگذارد. به طور کلی باید بدانید که برای فعالیت در بورس اجباری به گذراندن تحصیلات مربوطه ندارید. افراد زیادی هستند که با تحصیل در رشته‌های متفاوت قادر به موفقیت در این زمینه شده‌اند. تجربه، مهارت، صبر و مدیریت را می‌توان جزء عواملی دانست که بیش از تحصیلات در موفقیت در بازارهای مالی دخیل‌اند.

درست است که فعالیت در بورس بدون تحصیلات امکان‌پذیر است، اما بدون داشتن دانش پایه در این زمینه قطعا منجر به شکست می‌شود. پس بهتر است پیش از فعالیت در زمینه بورس و سایر بازارهای مالی مشابه اقدام به کسب اطلاعات کنید. توجه کنید که هرگونه فعالیت در بورس بدون دانش و مهارت کافی، محکوم به شکست می‌شود.

برای یادگیری “مقدمات بورس” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *