نکات مهم سرمایه‌گذاری در یک پروژه NFT را قبل از خرید بخوانید

سرمایه‌گذاری در پروژه nft

NFTها یا توکن‌های غیرقابل تعویض، جنبه دیگری از رونق اخیر بلاک‌چین است. با معامله NFT به ارزش بیش از 250 میلیون دلار در سال 2020، یک افزایش 299 درصدی نسبت به سال قبل آن ثبت شد. این تنها یکی از دلایلی است که مردم تمایل به سرمایه‌گذاری در پروژه nft دارند. ما هنوز نمی‌دانیم که بازار NFT در سال‌ها یا دهه‌های آینده چگونه تکامل خواهد یافت. هنر دیجیتال بیپل را در نظر بگیرید که در سال ۲۰۲۱، یکی از گران‌ترین NFTهای کریستیز آرت‌هاوس به قیمت خیره‌کننده ۶۹.۳ میلیون دلار فروخته شد. این مورد ممکن است بسیار مورد استقبال قرار گیرد/یا ارزش خود را به‌طور کامل از دست بدهد. در مقابل کارشناسانی که می‌گویند NFTها موفق هستند، بسیاری هستند که طول عمر بازار را زیر سوال می‌برند و آن را حباب می‌دانند.

همه چیز اکنون داغ بازار ارز‌های رمزگذاری شده است. قیمت بیت‌کوین (ارز شماره یک و محبوب‌ترین ارز دیجیتال) تنها در سال گذشته تاکنون حدود 180 درصد افزایش و سپس کاهش یافته است. مشکل بازار‌هایی که مردم مایلند برای هر چیزی به‌صورت دیجیتالی پول خرج کنند (صرف نظر از این که تضمینی برای آن وجود دارد یا خیر) این است که چگونه سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و موفقی پیدا کنیم. در این مقاله با ما همراه باشید تا با اصول یافتن پروژه‌های موفق NFT و تعدادی از آن‌ها آشنا بشوید.

آیا باید روی NFT سرمایه‌گذاری کنیم؟

از نظر یک سرمایه‌گذار، NFTها طبقه کاملا جدیدی از دارایی‌ها را فعال می‌کنند. کارشناسان بانک آمریکایی گلدمن ساکس، اندازه بازار را در اکتبر 2021 حدود 17 میلیارد دلار تخمین زدند. طبق سایت تحقیقات بازار Nonfungible.com، در سال 2020 هنوز حدود 340 میلیون دلار بود. طبق پیش‌بینی‌ها NFT باید در نهایت در سال 2022 به جریان اصلی برسد. اگر تقاضا و نویز یک شی کاهش یابد، NFT می‌تواند به‌سرعت ارزش خود را از دست بدهد.

معاملات NFT مالکیت واقعی چیزی باارزش را تضمین نمی‌کند. از آن‌جایی که در اصل، هر کسی می‌تواند NFT را ایجاد و بفروشد، خریداران باید از قبل ارزش بالقوه آن را بدانند.

سرمایه‌گذاری در nft

حقیقت این است: اگر می‌خواهید NFT را معامله کنید، آن را بفروشید و دوباره بخرید، باید خریدار پیدا کنید. بااین‌حال از آن‌جایی‌که درحال‌حاضر هنوز کمبود نقدینگی در بازار وجود دارد، این امر در صورت شک و تردید می تواند دشوار باشد. ریسک سرمایه‌گذاری نیز به همین نسبت بالاست.

تنها زمانی سرمایه‌گذاری در NFTها منطقی است که بتوانید یکی از این کادرها را علامت بزنید:

  • باید بازار هنر سنتی را درک کنید.
  • شما درحال‌حاضر یک کلکسیونر هستید؛ برای کارت‌های تجاری ورزشی، هنر یا هر چیز دیگری.
  • سعی نکنید سریع سود کنید، ارزش بلندمدت را در سرمایه‌گذاری‌های NFT ببینید.
  • در نهایت، تنها در صورتی باید در NFTها سرمایه‌گذاری کنید که بودجه اضطراری شما به‌طور کامل تامین شده باشد و از کمک‌های بازنشستگی خود استفاده کنید.

این احتمال وجود دارد که بازار NFTها رشد کند و ارزش NFTهای شما افزایش یابد و سرمایه‌گذاری در NFTها رویای همه باشد. اما قبل از خرید از خود بپرسید که آیا می‌خواهید پولی را که به‌طور فعال به آن نیاز دارید، روی شانس یا شکست سرمایه‌گذاری خود شرط‌بندی کنید؟

یافتن پروژه‌های موفق NFT

سرمایه‌گذاران کریپتو و NFT یک شبه به دنیا نیامده‌اند و تبدیل مالکیت دارایی دیجیتال به یک تجارت سودآور آنقدرها هم که فکر می‌کنید، آسان نیست. هنگام تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش NFT باید به جزئیات کوچک زیادی توجه کرد.

سرمایه‌گذاری در NFT به دلیل نوسانات عمومی در بازار ارز‌های دیجیتال می‌تواند بسیار پرخطر باشد. یکی دیگر از مسائل غیرقابل پیش‌بینی این است که گروه NFT می‌تواند در طول زمان به دلیل جامعه ضعیف و کمبود نقدینگی عمومی در بازار‌های NFT ارزش خود را از دست بدهد. همیشه این خطر وجود دارد که خریدار برای NFTهای خود پیدا نکنید. این بدان معنی است که شما نمی‌توانید از این NFTها سود ببرید.

اما جای نگرانی نیست. ما تمام گام‌های کوچک اما مهمی را که می‌توانید برای سرمایه‌گذاری در NFT بردارید تا شانس خود را برای کسب سود از سرمایه‌گذاری دارایی‌های دیجیتال افزایش دهید، شرح خواهیم داد.

بهترین nft برای سرمایه‌گذاری

مرحله اول: پروژه‌های جدید NFT را با استفاده از ابزار‌های محبوب NFT بیابید:

درحالی‌که یافتن پروژه‌های موفق آسان است، اما همه نمی‌توانند به سرمایه‌گذاری NFT در این پروژه‌های با سابقه بالا بپردازند. به همین دلیل است که باید سعی کنید قبل از شروع تبلیغات، هنرمند بزرگ بعدی و گروه NFT را پیدا کنید. اگرچه ممکن است این کار آسان به نظر برسد، اما در واقع این‌طور نیست. این فرآیند نیاز به زمان و تحقیق زیادی دارد؛ اما اگر این‌کار را به درستی انجام دهید، تلاش‌های شما می‌تواند بعدا نتیجه دهد.

از آن‌جایی که کیت‌های NFT خطرات بیشتری نسبت به قطعات جداگانه دارند، باید کیتی پیدا کنید که پتانسیل بالایی داشته باشد و تمام معیار‌ها را برآورده کند. هنگام جستجوی پروژه‌ها، به خاطر داشته باشید که هدف اصلی خرید NFTهای ارزان‌قیمت و بعدا فروش آن‌ها برای کسب سود است.

به عنوان مثال، Rarity.tools و UpcomingNFT اطلاعاتی در مورد کیت‌های NFT آینده ارائه می‌دهند و بستر خوبی برای شروع تحقیقات شما هستند. رسانه‌های اجتماعی هم‌چنین می‌توانند کانال خوبی برای کشف NFTهای جدید باشند، اما استفاده از یک ابزار اطلاعات بیشتری را در یک نگاه ارائه می‌دهد. برای مثال Rarity.tools پروژه‌هایی را به شما نشان می‌دهد که هنوز شروع نشده‌اند. در این پلتفرم، می‌توانید اطلاعات اولیه مانند بلاک‌چینی که روی آن ساخته شده است، پیوندهای رسانه‌های اجتماعی پروژه و قیمت اولیه NFTها را بیابید.

مرحله دوم: جامعه پروژه را در رسانه‌های اجتماعی بررسی کنید:

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های پروژه NFT جامعه‌ای است که از پروژه NFT پشتیبانی می‌کند. به بیان ساده، اگر پروژه‌ای طرفداران زیادی داشته باشد، احتمال فروش مجدد NFTها بیشتر است. به همین دلیل مهم است که کانال‌های رسانه‌های اجتماعی پروژه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که یک جامعه قانونی دارند. مانند بسیاری از پروژه‌های رمزنگاری، پروژه‌های NFT دارای حساب‌های توییتر و کانال‌های Discord هستند. آن‌ها از این کانال‌ها برای انتشار اخبار در مورد پروژه خود استفاده می‌کنند. یافتن پروژه‌هایی با جوامع توئیتر متوسط (حدود 10 هزار دنبال‌کننده) مهم است.

جنبه مهم دیگر تعهد است. از آن‌جایی که اکثر پروژه‌ها حساب‌های ربات را برای جعل یک انجمن آنلاین خریداری می‌کنند، باید مطمئن شوید که پروژه‌ای که انتخاب می‌کنید، این‌کار را نمی‌کند. در واقع مطمئن شوید که حساب‌هایی که با آن‌ها در تعامل هستید، متعلق به افراد واقعی است. اگرچه در ابتدا این‌کار می‌تواند وقت‌گیر باشد، اما هر چه پروژه‌های بیشتری را بررسی کنید، کشف حساب‌های واقعی آسان‌تر خواهد بود. فراموش نکنید که تعداد فالوور‌های کانال دیسکورد پروژه و هم‌چنین میزان تعامل را بررسی کنید. آیا اعضای تیم و سرپرستان با جامعه تعامل دارند؟ آیا به سوالات جامعه هم پاسخ می‌دهند؟ این جزئیات شما را بیشتر در مورد پروژه‌ها آگاه می‌کند.

هم‌چنین با نزدیک‌شدن یک پروژه به تاریخ راه‌اندازی، تعداد دنبال‌کنندگان رسانه‌های اجتماعی می‌تواند به‌سرعت تغییر کند. بنابراین، شما نباید پروژه‌هایی با فالوور‌های کوچک را به‌طور کامل حذف کنید. بلکه آن را دنبال و بعدا، درست قبل از شروع، بررسی کنید تا ببینید آیا فالوورهای آن‌ها افزایش یافته است یا خیر. اگر این‌طور باشد، به این معنی است که در مورد این پروژه سر و صدایی وجود دارد و سزاوار توجه شماست.

روش سرمایه‌گذاری در nft

مرحله سوم: پروژه و وب‌سایت بنیانگذاران را بررسی کنید:

همه پروژه‌های NFT باید دارای یک وب‌سایت معتبر و عاری از خطا‌هایی مانند اشتباهات گرامری یا املایی، ازدست‌دادن اطلاعات مهم یا به‌طور کلی طراحی ضعیف باشند. یک پروژه NFT خوب باید تمام اطلاعات مهم  مانند کاغذ سفید، اعضای تیم موسس، مشارکت‌ها و سایر جزئیات را در وب‌سایت خود داشته باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد بنیانگذاران اغلب در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی پروژه یافت می‌شود، جایی‌که آن‌ها پروژه را در کانال‌های اجتماعی خود گزارش می‌دهند، پیوند‌هایی به پروفایل‌های دیگر دارند و جزئیات کار خود را به اشتراک می‌گذارند. سرمایه‌گذاری در پروژ‌هایی که هویت بنیانگذاران خود را به‌طور عمومی فاش نمی‌کند، توصیه نمی‌شود. هم‌چنین روی پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کنید که توسعه‌دهندگان واقعا توانایی اجرای آن را داشته باشند. به عنوان مثال، اگر پروژه شامل توسعه بازی باشد، باید اطمینان حاصل کنید که بنیانگذاران، تجربه‌ای مرتبط در توسعه بازی‌های ویدیویی دارند.

مرحله چهارم: آیا آثار هنری دیجیتالNFT را دوست دارید؟

همان‌طور که قبلا ذکر شد، این روزها بیشتر NFTها نشانه‌های دیجیتالی هنر هستند. اگر این مورد در مورد NFTهای انتخابی شما صادق است، باید از خود بپرسید که آیا واقعا از هنر لذت می‌برید؟ هدف نهایی هنر NFT این است که مجموعه‌ افراد هنری آن را بخرند. شما باید سعی کنید تعیین کنید که آیا این هنر یک اثر هنری خوب است و یا یک نسخه متلاطم از پروژه دیگر؟

مرحله پنجم: اینNFT چه تفاوتی با سایر آن‌ها دارد؟

پروژه های سودآور NFT باید چیزی فراتر از زیبایی باشند. امروزه، بیشتر NFT ها بخشی از یک بلاک‌چین، متاورس یا سایر پروژه‌های دیجیتال هستند. NFTها ممکن است بهعنوان دارایی‌های دیجیتال درون بازی فهرست شوند یا ممکن است کاربرد دیگری داشته باشند. با مطالعه وب‌سایت پروژه و کاغذ سفید (در صورت وجود) می‌توانید در مورد مزایای پروژه‌ها بیشتر بدانید.

بهترین nft برای سرمایه‌گذاری کدام است؟

معرفی بهترین NFT برای سرمایه‌گذاری

ما در این‌جا بهترین سکه‌های nft را که می‌توانید در سال 2022 روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید، جمع‌آوری کرده‌ایم، زیرا ارزهای دیجیتال ارزانی هستند که آینده خوبی دارند. اما به شما توصیه می‌کنیم قبل از سرمایه‌گذاری در این ارز‌ها تحقیق کنید.

  • پروتکل FIO

ارزش بازار: 41 میلیون دلار

قیمت: 0.085 دلار

یکی از بهترین سکه‌های nft، پروتکل FIO، یک پلتفرم بلاک‌چین است که هدف آن، ارائه روشی بهتر و پیشرفته‌تر برای ارسال یا دریافت توکن‌های دیجیتال به کاربران است. بلاک‌چین FIO از مکانیزم اجماع Delegated Proof of Stake (DPoS) استفاده می‌کند. توکن FIO توکن اصلی در پروتکل FIO است و به دارندگان سکه، قدرت رای‌دادن در مورد پیشنهادات مربوط به تغییرات حاکمیتی را می‌دهد. تولیدکنندگان بلاک در بلاک‌چین FIO توسط دارندگان توکن FIO از طریق رای‌گیری در زنجیره انتخاب می‌شوند. در تئوری، هر کاربری می‌تواند ثبت‌نام کند و درصورتی‌که رای کافی از سایر شرکت‌کنندگان در پلتفرم کسب کند، کار را دریافت می‌کند.

مهم‌ترین صرافی برای معامله توکن FIO درحال‌حاضر بایننس است.

  • پروتکل فانتاسما

ارزش بازار: 117 میلیون دلار

قیمت: 1.05 دلار

پروتکل Phantasma نیز یک پروژه قدرتمند nft است که آینده‌ خوبی خواهد داشت. این پلتفرم یک راه‌حل بلاک‌چین سریع، مقیاس‌پذیر و بسیار ایمن است که توسط یک سیستم توکن دوگانه تغذیه می‌شود. نماد دولت محلی SOUL و یک نشانه قدرت به نام KCAL وجود دارد که قابلیت همکاری با سایر بلاک‌چین‌ها را تسهیل می‌کند و درعین‌حال یک سیستم غیرمتمرکز حکومت را حفظ می‌کند. قیمت KCAL در زمان نوشتن 0.05 است.

یک توکن دولتی محلی SOUL و یک نشانه قدرت به نام KCAL وجود دارد که قابلیت همکاری با سایر بلاک‌چین‌ها را تسهیل و درعین‌حال یک سیستم مدیریت غیرمتمرکز را نیز حفظ می‌کند. SOUL، واحد پولی است که در Phantasma dApps استفاده می‌شود. کاربران روی پلتفرم فانتاسما می‌توانند برای کسب KCAL در SOUL شرکت کنند و کاربرانی که Soul Masters می‌شوند هم SOUL و هم NFTهای اختصاص داده‎‌شده را دریافت می‌کنند.

فانتاسما با مکانیزم ذخیره‌سازی خلاقانه و NFTهای پیشرفته ارائه می‌شود و این پلتفرم به کاربران خود اجازه می‌دهد به‌راحتی به کالا‌ها و خدمات مجازی مانند ارتباطات، سرگرمی، بازار‌ها و فضای ذخیره‌سازی دسترسی داشته باشند. اگر می‌خواهید در nft سرمایه‌گذاری کنید، توکن SOUL را توصیه می‌کنیم.

پروژه‌های موفق nft

  • VIDT

ارزش بازار: 21 میلیون دلار

قیمت: 0.43 دلار

VIDT Datalink یک پروژه NFT است که برای اعتبار‌سنجی بلاک‌چین ترکیبی و پروتکل ایجاد NFT کار می‌کند که درحال‌حاضر، توسط بسیاری از ادغام‌کنندگان استفاده می‌شود. به گفته توسعه‌دهندگان VIDT، فناوری VIDT Datalink فرمولی ساده و قوی است که با کمترین هزینه و تلاش از ارزش‌افزوده محافظت می‌کند. از آن‌جایی که VIDT رویکرد ابر به زنجیره دارد، یکپارچه‌سازان و ناشران می‌توانند از VIDT برای ایمن‌کردن دارایی‌های دیجیتال ارزشمند خود از آن استفاده کنند.

NFT Claim سازمانی است که از VIDT Datalink برای احراز هویت و ایمن‌سازی اسناد مجازی مانند گواهی‌ها، فاکتور‌ها، و داده‌های حسگر استفاده می‌کند. توکن VIDT از استاندارد توکن BEP-20 پیروی می‌کند. هر بار که یک NFT در پلتفرم معامله می‌شود، یک تراکنش VIDT USD انجام می‌شود که تمام جزئیات لازم را در چندین زنجیره مستند می‌کند. مجموع عرضه VIDT به دلیل احتراق خودبه‌خودی مبتنی بر مهر زمانی توسط VIDT کاهش یافت. شما می‌توانید VIDT را از صرافی‌هایی مانند Binance، BKEX، KuCoin و Uniswap V2 خریداری کنید.

  • باندلی

ارزش بازار: 3 میلیون دلار

قیمت: 0.03 دلار

Bondly بر روی بلاک‌چین Polkadot و Polygon ساخته شده است، یک پروتکل مبادله ایمن، شفاف، غیرمتمرکز و تلفن همراه که هدف آن آوردن همان کاربر به بازار است.

آموزش یافتن پروژه‌های موفق nft

پلتفرم NFT کم‌حجم این امر را از طریق مجموعه‌ای از محصولات و خدمات غیرمتمرکز به دست می‌آورد که به هر کاربری امکان پرداخت دیجیتالی را می‌دهد. به‌عنوان مثال، یکی از محصولات اصلی Bondly BondSwap (BSWAP) است، پلتفرمی که انتقال مستقیم کیف به کیف (OTC) را تسهیل می‌کند و با امضای قرارداد هوشمند محقق می‌شود.

علاوه‌براین، Bondly هم‌چنین از پیوند‌های هوشمندی پشتیبانی می‌کند که می‌توانند از طریق حساب‌های کاربری در رسانه‌های اجتماعی یا برنامه‌های پیام‌رسانی به اشتراک گذاشته شوند. این پلتفرم با تمام توکن‌های ERC-20 سازگار است. BONDLY توکن اصلی در پلتفرم Bondly است. این توکن را می‌توان از طریق صرافی‌هایی از جمله Uniswap V2، Gate.io، Bilaxy و Hotbit.دریافت کرد.

نتیجه‌گیری

پروژه‌های جدید و گروه‌هایی از نمادهای غیرقابل تعویض یکی از مهم‌ترین دلایل سود در NFT به حساب می‌آیند، زیرا هدف تنها طراحی و خلاقیت در تصویر نیست، بلکه پروژه پشت آن است. بنابراین همه NFTها ارزشمند نیستند و سرمایه‌گذاران باید قبل از خرید در مورد NFT و جامعه‌ای که از آن پشتیبانی می‌کند، تحقیق کنند. برای آشنایی بیشتر دوره nft را مشاهده کنید تا بتوانید این مبحث را به صورت کامل درک کنید.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟
دیدگاهتان را بنویسید