راهنمای جامع خرید طلای آب شده

طلای آب شده برای سرمایه گذاری

احتمالا شما هم شنیده اید که برای سرمایه گذاری در طلا، خرید طلای آب شده انتخاب منطقی تری است. اما نکات مهمی درباره سرمایه گذاری در طلای آب شده وجود دارد که درصورت رعایت نکردن آنها دچار ضرر و زیان سنگینی خواهید شد.

طلای آبشده چیست؟

طلای آب شده همان طلای دست دوم، طلای قدیمی و یا شمش است که ذوب شده است. طلافروشی ها بعد از اینکه طلا را از مشتری میخرند، درصورتی که به عنوان طلای دست دوم قابل فروش نباشد، آن را به مراکز ری گیری میفرستند و ذوب میکنند. از آنجایی که خرید طلای زینتی اجرت و کارمزد دارد، درحقیقت هزینه‌ای بیشتر از ارزش طلایی که خریداری می‌کنید، میپردازید، بنابراین برای سرمایه گذاری خرید طلای آب شده که حتی مالیات نیز ندارد، انتخاب مناسب تری است.

شما طلا را با عیار ۱۸ یا همان عیار ۷۵۰ را از مغازه دار می خرید اما در هنگام فروختن همان طلا چون دیگر دست دوم محسوب می شود، آن را با عیار ۷۴۰ خریداری می کنند.

طلای آب شده از کجا بخریم؟

برای خرید طلای آب شده در تهران بهترین و امن ترین انتخاب بازار زرگرها یا همان بازار بزرگ تهران است. در راسته زرگرها مغازه هایی وجود دارند که به طور تخصصی فقط به خرید و فروش طلای آب شده و سکه می‌پردازند.

از کجا طلای آب شده بخریم

استعلام کد طلای آب شده

از آنجایی که تشخیص اصل بودن طلای آب شده کار دشواری است و هیچ مارک، مهر و نوشته یا فاکتوری ندارد، اگر تقلبی از آب در بیاید دیگر هیچ راهی برای اثبات آن وجود ندارد. بنابراین در خرید طلای آب شده دقت کنید. وزن و عیار طلای آب شده را به صورتی که در تصویر زیر مشاهده میکنید، با ماژیک یا برچسب روی قطعه طلا نوشته میشود. اما به این نوشته ها نمیتوان اعتماد کرد. بنابراین بهتر است برای اطمینان از عیار و اطلاعات درج شده با اتحادیه شهر خود تماس بگیرید و کد طلای آب شده را استعلام بگیرید.

شماره تلفن گویای اتحادیه طلا تهران 02188931833 است. با وارد کردن شماره ری گیری (کد ری گیری یا انگ روی طلای آب شده) میتوان به شناسنامه قطعه طلا دست یافت. به حک کردن مقدار عیار و کد ری‌گیری بر روی طلای آب شده انگ زدن می‌گویند. یادتان باشد خرید طلای آب شده بدون انگ اصلا منطقی نخواهد بود.

خرید طلای آب شده

محاسبه قیمت

مظنه یا قیمت یک مثقال طلای 17 عیار، معیاری است که برای قیمت گذاری طلای آب شده در ایران استفاده میشود. برای محاسبه قیمت طلای آب شده، مظنه را بر عدد 4.33 تقسیم کنید تا قیمت یک گرم طلای 18 عیار به دست بیاید. یادتان باشد مالیات، اجرت ساخت یا هر عنوان دیگری برای افزایش قیمت طلای آب شده بی معناست و نباید بیشتر پرداخت کنید. قیمت لحظه ای طلای آب شده را از طریق TGJU مشاهده کنید.

بررسی رنگ

رنگ طلای آب شده که میخرید معمولا زرد نیست و در بعضی نقاط آن رنگ طلا به شکل سیاه، سبز و مسی است. این رنگ ها به دلیل فلزهای استفاده شده در طلا به وجود می آیند. درحقیقت مقداری ناخالصی موجب کاهش عیار طلا شده است. رنگ ها در قیمت طلای آب شده موثر نیستند و قیمت طلا برحسب عیار آن محاسبه میشود.

طلای آب شده بخریم یا شمش طلا؟

طلای آب شده در واقع همان شمش طلا است که بجای عیار 24 یا خالص، عیارهای متفاوتی دارد. شمش طلا توسط شرکت های تولید شمش ساخته میشود و دارای کد های استاندارد است. معمولا وزن آن نیز استاندارد است و نمیتوان آن را در وزن های مختلف تولید کرد. همچنین شمش اجرت و کارمزد دارد که باعث میشود طلای آب شده گزینه بهتری برای سرمایه گذاری در طلا باشد.

طلای آب شده بخریم یا سکه؟

هنگام خرید سکه مبلغی اضافه به نام باج و حق ضرب پرداخت میکنید که در هنگام فروش ان را کسر میکنند. بنابراین فقط پول بیشتری پرداخت کرده اید. اما خرید طلای آب شده مالیات و اجرت ساخت ندارد. نقدشوندگی آن نیز از سکه بیشتر است، بنابراین خرید طلای آب شده انتخاب بهتری برای سرمایه گذاری است.

سخن پایانی

یادتان باشد انگی که ری گیری های تهران روی طلای آب شده میزنند کد 6 رقمی و در شهرستان کد 4 رقمی است. حتما قبل از خرید کد طلای آب شده را استعلام بگیرید تا از اصل بودن و عیار آن مطمئن شوید.

4.4/5 - (8 امتیاز)

3 پاسخ

  1. یک مقدارطلاازوسایل الکترونیکی ازموبایل وکامپیوتراستخراج کردم کجامیتوانم بفروشم اطفاراهنمایی ونیدممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *