آیا سرمایه گذاری در طلای آب شده خوب است؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه
سرمایه گذاری در طلای آب شده

سرمایه گذاری در طلای آب شده یکی از روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سرمایه گذاری است که رونق بسیاری پیدا کرده و توجه عده بسیاری را به خود جلب کرده است. سرمایه گذاری در طلا روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلفی دارد و در سراسر جهان عده بسیاری هستند که تمایل دارند سرمایه گذاری در طلای آب شده را جزو برنامه خود قرار دهند. اگر در جریان سرمایه گذاری در طلای آب شده باشید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانید که بازار این نوع سرمایه گذاری در چند ماه گذشته بسیار رونق داشته است. در این مقاله بدون قضاوت تلاش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم شما را با این روش آشنا کرده و روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خرید طلای آب شده و همچنین نحوه محاسبه قیمت طلای آب شده را به شما خواهیم آموخت.

 طلای آب شده چیست؟

طلای آب شده به نوعی از طلا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند که ذوب شده باشد. طلایی که ذوب می‌شود می‌تواند طلای دست دوم و قدیمی باشد یا شمش اما معمولا طلاهای دست دومی که نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان آن را به عنوان طلای زینتی استفاده کرد را ذوب می‌کنند. طلافروشی‌ها بعد از اینکه طلاهای دست دوم را از مشتری خریداری می‌کنند برخی از آن‌ها را دوباره به عنوان طلای دست دوم به فروش می‌رسانند اما برای آن دسته از طلاهایی که دیگر به فروش نمی‌رسد آن‌ها را برای ذوب کردن به کارگاه می‌فرستند. به کارگاه‌هایی که اقدام به ذوب کردن طلا می‌کنند آزمایشگاه ری گیری طلا می‌گویند. افراد عادی نیز می‌توانند طلاهای دست دوم خود را به مراکز ری گیری در استان خود ببرند و طلای آب شده تحویل بگیرند. در حال حاضر در کشور ایران خرید و فروش طلای آب شده یکی از روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سرمایه گذاری در طلا است که می‌تواند سود خوبی داشته باشد. از دیگر از راه‌های فعالیت در بازار طلا، صندوق سرمایه گذاری طلا است که در صورت علاقه‌مندی می‌توانید این مطلب را در سایت بخوانید.

استعلام کد طلای آب شده

برای بسیاری از افراد سوال پیش می‌آید که از کجا می‌توانیم اطمینان پیدا کنیم طلای آب شده‌ طلای واقعی است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم یکی از کارهایی که در مراکز ری گیری انجام می‌شود ثبت اطلاعات روی طلای آب شده است، یکی از این اطلاعات کد طلای آب شده است که روی آن ثبت می‌شود. از طریق کد ثبت شده می‌توانید استعلام آن را از مراکز ری گیری انجام دهید.

قیمت طلای آب شده

کسانی که قصد خرید طلای آب شده را دارند اطلاع از قیمت آن اهمیت زیادی دارد. قیمت طلای آب شده بر اساس قیمت مظنه بازار مشخص می‌شود. مظنه بازار با قیمت طلا روی تابلو در هرگرم چند هزار تومان اختلاف دارد، زیرا مظنه در حال نوسان است و مدام در حال تغییر است.

ابعاد طلا مایع

ابعاد طلای آب شده پیرو هیچ قانونی نیست . این نوع طلا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند ابعاد و یا اشکال گوناگونی داشته باشد. معمولا طلا فروش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها طلای آب شده را به شکل مفتولی در می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورند تا هنگام استفاده در مصنوعات طلا به هر اندازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که از آن لازم داشتند قیچی کنند. همچنین شکل مفتولی موجب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که حمل و نقل طلای آب شده بسیار آسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر باشد.

ابعاد طلای اب شده

مزایای سرمایه گذاری در مورد طلای آب شده

نکاتی وجود دارد که در مورد سرمایه گذری در طلای آب شده لازم است بدانید این نکات عبارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند از:

  1. هر کالایی که ما از بازار خرید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم مشمول مالیات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود این در حالی است که طلای آب شده مالیات ندارد.
  2. برای خرید طلا و جواهرات لازم است ۹ درصد به عنوان مالیات و ۷ درصد به عنوان کارمزد فروشنده پرداخت شود این در حالی است که طلای آب شده اجرتی برای ساخت نداشته و کارمزد ناچیزی حدود ۱ درصد دارد.
  3. می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان گفت سرمایه گذاری در طلای آب شده کم حجم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین و کم هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین نوع سرمایه گذاری در کشورمان است.
  4. بازار طلای آب شده تحت کنترل دولت نیست و در نتیجه دولت نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را تغییر دهد.
  5.  طلای آب شده استهلاک ندارد. همچنین هزینه نگهداری آن صفر و قیمت آن روند افزایشی دارد.
  6. از ۴۰ سال پیش قیمت طلا در حال افزایش بوده و بنابراین نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان نگران افت قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها شد.
بیشتر بخوانید:  منظور از طلای فردایی چیست؟ (انواع طلا را بهتر بشناسید)

تفاوت طلای آب‌ شده و سکه

طلای آب‌ شده و سکه به عنوان دارایی‌های مختلف دارای تفاوت‌هایی هستند که برای سرمایه گذاری باید به آن توجه شود. سرمایه گذاری روی طلای آب‌ شده بیشتر توسط افرادی انجام می‌شود که به دنبال تحمل ریسک کمتری هستند چون قیمت سکه‌های طلا معمولا بیشتر دچار نوسان می‌شود و در بازه‌های زمانی مشخص فرازونشیب‌های بیشتری را تجربه می‌کند. سکه طلا نسبت به وزن طلای خود قیمت بالاتری دارد چون مبالغی به عنوان حق ضرب روی آن اضافه می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا سکه در برخی از بازه‌های زمانی از قیمت‌های غیر واقعی برخوردار شود و بیش‌ترین میزان حباب قیمت را داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  حباب سکه چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

در مورد نقدشوندگی هم می‌توان گفت که بازار سرمایه گذاری در طلای آب‌ شده بهتر از سکه خواهد بود و می‌توان در مدت زمان کوتاه‌تر و با قیمت مناسب‌تر به فروش طلای اب‌ شده پرداخت این در حالی است که سکه طلا قابلیت نقدشوندگی پایین‌تری خواهد داشت. در مورد این که برای سرمایه گذاری طلای اب‌ شده بهتر است یا سکه، باورهای مختلفی وجود دارد اما به بسیاری از کارشناسان این‌طور عنوان می‌کنند که سرمایه گذاری در طلای آب‌ شده بهتر خواهد بود چون کمتر تحت تاثیر تصمیمات داخلی قرار خواهدگرفت و مطابق با بازار بین‌الملل خواهد بود.

انواع معاملات طلای آب‌ شده

برای سرمایه گذاری در طلای آب‌ شده روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها معامله در بورس خواهد بود. معامله در صندوق طلا باعث می‌شود تا اشخاص بتوانند به راحت‌ترین شکل ممکن به معامله طلا بپردازند و در بلندمدت سرمایه خود را افزایش دهند. گزینه دیگری که برای سرمایه گذاری در طلای آب‌ شده وجود دارد خرید طلای اب‌ شده از طلا فروشی‌ها است. با خرید طلای اب‌ شده از طلا فروشی‌های معتبر و فروش آن در زمان مناسب می‌توان معاملات پرسودی را تجربه کرد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که طلای آب‌ شده باید حتما از مراکز معتبر خریداری شود چون در سال‌های اخیر تعداد کلاهبرداری‌ها در رابطه با فروش طلای آب‌ شده افزایش یافته‌است.

بیشتر بخوانید:  آموزش سرمایه گذاری در طلا

از کجا طلای اب شده بخریم؟

انتخاب درست مرکز خرید طلای آب شده نیز اهمیت دارد. لازم است مردم طلای آب شده را از مراکز معتبر خریداری کنند. برای مثال یکی از مراکز توسعه تکنولوژی طلا اپلیکیشن بازر است که با استفاده از آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید به میزان دلخواه طلای آب شده خریداری کنید. در این اپلیکیشن شما هر مقدار طلای آب شده که خواستید خریداری می کنید و هنگامی که میزان طلای شما به ۲۰ گرم رسید، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید آن را به صورت فیزیکی دریافت کنید. اپلیکشن بارز یکی از اپلیکیشن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی است که در سراسر دنیا برای خرید طلای آب شده از آن استفاده می-شود و توسط عده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از فرهیختگان دانشگاه شریف توسعه یافته است.

نحوه محاسبه قیمت طلای آب شده

نحوه محاسبه قیمت طلای آب شده نیز اهمیت دارد. نحوه محاسبه قیمت طلای آب شده به این صورت است که بر اساس مظنه بازار انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و ممکن است با قیمتی که بر روی تابلو در طلافروشی نوشته شده است تفاوت داشته باشد، زیرا مظنه نوسان داشته و در هر لحظه تغییر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. بنابراین بعد از مراجعه به طلا فروشی و دریافت طلای آب شده طلا فروش با بازار تماس گرفته و مظنه را از آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد و نحوه محاسبه قیمت طلای آب شده را به گونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که خودش نیز سود ببرد. معمولا طلا فروش سودی معادل ۲.۵ درصد مظنه بازار را برای خودش طلب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

برای محاسبه قیمت طلای آب شده ابتدا به صورت آنلاین و قیمت هر گرم مشاهده کرده و وارد ماشین حساب کنید آنگاه ۲.۵ درصد از آن را حساب کنید. برای مثال اگر قیمت هر گرم طلای آب شده برابر با ۸۰۰۰۰۰ تومان است کافی است این عدد را در ۱.۰۲۵ ضرب کنید که برابر با ۸۲۰۰۰۰ تومان است و برابر قیمتی است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید هر گرم طلای آب شده را از طلا فروش خریداری نمایید. اما این فقط یک مثال بود و هیچ قانونی برای قیمت گذاری طلای آب شده نداریم و معمولا بر اساس عرف طلا فروشان تعیین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

نحوه محاسبه قیمت طلای اب شده

۳ اقدام ضروری قبل از خرید طلا آب شده

  1. سعی کنید طلای آب شده را حتما از مراکز معتبر تهیه کنید.
  2. ممکن است عیار طلا پایین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از چیزی که گفته شده، باشد بنابراین لازم است شناسایی توسط افراد حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای انجام شود.
  3.  لازم است بر روی طلای آب شده کد ریگیری وجود داشته باشد تا از تقلبی نبودن آن اطمینان حاصل کنیم.
بیشتر بخوانید:  طلای کاغذی چیست؟ و چگونه خرید و فروش می‌شود؟

سخن آخر

سرمایه گذاری در طلا از گذشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دور در میان بشر رایج بوده و در حال حاضر نیز افراد به شکل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گوناگون در طلا سرمایه گذاری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که یکی از این راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها سرمایه گذاری در طلای آب شده است. لازم است طلای آب شده را از مراکز معتبر تهیه کنید و نکات ضروری در هنگام خرید را رعایت کنید. برای سرمایه گذاری در طلای آب شده یا هر بازار مالی دیگری می‌توانید از مشاورین دلفین وست راهنمایی بگیرید و از دوره جامع طلا که صفر تا صد بازار طلا، راه‌های سرمایه گذاری و معامله را آموزش می‌دهد استفاده کنید. همچنین این دوره با ضمانت بازگشت وجه همراه است که می‌توانید با خیال آسوده آن را دریافت کنید چنانچه محتوا دوره برای شما کاربردی نباشد می‌توانید مبلغ پرداختی را دریافت کنید.

برای یادگیری “سرمایه گذاری در طلا” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.