نمودار لگاریتمی چه کاربردی در بورس دارد؟ | نحوه رسم فیبوناچی لگاریتمی

نمودار لگاریتمی

«فیبوناچی» یکی از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال است. اما متأسفانه بیشتر تریدرها،‌ حتی تعدادی از تریدرهای حرفه‌ای هم در رسم صحیح فیبوناچی روی نمودارهای قیمتی، اشتباه عمل می‌کنند. به همین خاطر سعی داریم تا این موضوع را یکبار برای همیشه روشن کنیم. البته برای رسم صحیح فیبوناچی، باید با انواع نمودارها مانند نمودار حسابی و نمودار لگاریتمی آشنایی داشته باشیم. اگر موضوع کار با فیبوناچی‌ها برای شما هم کنجکاوی ایجاد کرده و می‌خواهید به‌صورت اصولی از این ابزار بهره بگیرید، حتماً با ما همراه شوید.

انواع نمودار قیمتی

در بازارهای مالی، برای تحلیل قیمت‌ها از نمودارها استفاده می‌کنند. نمودارها می‌توانند حرکات کلی قیمت‌ را به ما نشان دهند. بنابراین به راحتی می‌توانیم با مطالعه آن‌ها به موقعیت بازار پی ببریم. اما گاهاً برای بدست آوردن اطلاعات جزئی‌تر، باید یک سری فعالیت‌ها روی نمودار انجام دهیم. به صورت کلی، دو نوع نمودار برای بررسی وجود دارد:

  • نمودار حسابی

نمودار حسابی نموداری است که در آن، قیمت‌ها با هم مقایسه می‌شوند. برای دسترسی به نمودارهای حسابی، می‌توانید روی عبارت «auto» موجود در قسمت پایینی نمودار در محیط‌های معاملاتی مختلف کلیک کنید.

  • نمودار لگاریتمی

نمودار لگاریتمی نموداری است که در آن، درصدها با هم مقایسه می‌شوند. برای دسترسی به نمودارهای لگاریتمی، می‌توانید روی عبارت «log» موجود در قسمت پایینی نمودار در محیط‌های معاملاتی مختلف کلیک کنید.

با توجه به مقایسه قیمت و مقایسه درصدی که دو نمودار فوق به ما می‌دهند، باید برای تحلیل‌های خود از نمودارهای لگاریتمی استفاده کنیم. چراکه مقایسه قیمت، تحلیل درستی را به ما نمی‌دهد. ما به دنبال درصدهای قیمت هستیم تا بتوانیم هم از ابزارهایی مانند فیبوناچی بهره بگیریم و هم به نتایج درستی برسیم. پس اولین اشتباه تریدرها، استفاده از نمودارهای حسابی، به‌جای نمودارهای لگاریتمی است!

چگونگی رسم فیبوناچی روی نمودارهای قیمتی

بنابر توضیحات قبل، هرگونه رسم فیبوناچی، باید روی نمودارهای لگاریتمی (و نه حسابی) انجام شود. در نمودارهای حسابی، فاصله قیمت 2000 تا 4000 دلار،‌ دقیقاً به اندازه فاصله 4000 تا 6000 دلار است. در حالی‌که وقتی قیمت ما از 2000 به سمت 4000 دلار می‌رود، یعنی 2000 دلار افزایش پیدا می‌کند، با افزایش 100 درصدی روبه‌رو بوده‌ایم. ولی از 4000 که به 6000 دلار برسد،‌ ما 50 درصد افزایش داشته‌ایم. ما هرگز اعلام نمی‌کنیم که سهمی که گرفته‌ایم، 200 تا گران شده. بلکه اعلام می‌کنیم که سهم ما 50 درصد سود کرده است. پس همین موضوع ثابت می‌کند که نمودارهای ما باید برحسب لگاریتمی باشند. تغییرات باید برحسب درصد مشخص شوند تا نتایج درست حاصل شود. به همین خاطر باید فیبوناچی‌ها روی نمودارهای لگاریتمی رسم شوند.

نکته:

نمودار حسابی و لگاریتمی در تایم‌فریم‌هایی که درصد تغییرات در آن‌ها بشدت کم است، تفاوت چندانی ندارد. اما در تایم‌فریم‌هایی با درصد تغییرات بالا مانند نمودار بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال، این تفاوت بسیار زیاد خواهد بود.

فیبوناچی لگاریتمی در «تریدینگ ویو»

وقتی ما فیبوناچی خود را روی یک نمودار لگاریتمی در محیط معاملاتی سایت تریدینگ ویو «Trading View» باز می‌کنیم؛ یک دکمه به تنظیمات آن اضافه شده است. البته این دکمه قبلاً وجود نداشت. اما بخاطر انتقادهایی که کاربران این سایت از باگ آن داشتند، تریدینگ ویو این دکمه را برای رفع باگ خود اضافه کرد. شما در انتهای اسکرول پنجره تنظیمات دو نقطه‌ای «Fib Retracement» می‌توانید عبارت «Fib levels based on log scale» را یا یک تیک کنارش مشاهده کنید. با فعال کردن تیک کنار این عبارت، فیبوناچی برحسب نمودار لگاریتمی رسم می‌شود. در حالی‌که اگر این تیک غیرفعال شود، فیبوناچی برحسب نمودار حسابی روی نمودار لگاریتمی رسم خواهد شد. این امر به بروز خطا در تحلیل تریدرها می‌انجامد. اما خوشبختانه با فعال کردن تیک مربوط به گزینه نامبرده در تریدینگ ویو، می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

فیبوناچی لگاریتمی در «رهاورد 365»

متأسفانه محیط معاملاتی سایت رهاورد 365 «Rahavard365» برای رسم فیبوناچی‌ها مناسب نیست. چراکه باگی که در محیط تریدینگ ویو وجود داشت و برطرف شد، در این محیط معاملاتی هنوز وجود دارد. یعنی گزینه‌ای برای تطبیق فیبوناچی با نمودار لگاریتمی وجود ندارد و همچنان فیبو برحسب نمودار حسابی روی نمودار لگاریتمی لحاظ می‌شود.

فیبوناچی لگاریتمی در «مفید تریدر»

خوشبختانه باگ‌های فوق در عدم تطبیق نمودارهای حسابی و لگاریتمی در محیط معاملاتی مفید تریدر «Mofid Trader» وجود ندارد. یعنی اگر شما در محیط مفید تریدر، فیبوناچی را روی نمودار لگاریتمی ارزهای دیجیتال، بورس یا هر چیز دیگری رسم کنید، فیبوناچی برحسب درصد به شما بازخورد می‌دهد نه قیمت. بنابراین در مفید تریدر، بدون فعال کردن هیچ گزینه خاصی، می‌توانید تحلیل‌های خود را با استفاده از فیبوناچی انجام دهید. با توجه به این که مفید تریدر، نسخه بومی سازی شده‌ی متاتریدر «Meta Trader» است که با نصب متاتریدر بر روی گوشی یا کامپیوتر می‌توان به نمودارهای آن دسترسی داشت.  نمودار لگاریتمی در متا تریدر نیز به‌صورت صحیح برای فیبوناچی‌ها عمل خواهد کرد.

سخن نهایی

یک تریدر موفق کسی است که علاوه‌بر اصول اصلی تحلیل در بازارهای مالی، از جزئیات این امر نیز اطلاع داشته باشد. موضوع رسم فیبوناچی روی نمودار لگاریتمی یا حسابی،‌ یک مبحث جزئی است. اما اگر همین موضوع جزئی را نادیده بگیریم، در تحلیل‌های خود به خطا می‌رویم. پس بهتر است نمودار لگاریتمی فارکس، نمودار لگاریتمی ارز دیجیتال، نمودار لگاریتمی بیت کوین، نمودار لگاریتمی بورس و هرچیز دیگری را به‌جای نمودار حسابی آن برای رسم فیبوناچی انتخاب نماییم. هر سؤال، ابهام یا نظری در رابطه با رسم فیبوناچی روی نمودارهای مختلف دارید،‌ آن را در بخش نظرات مطرح نمایید. در اسرع وقت پاسخگوی شما هستیم.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *