سهام مدیریتی در بورس چیست؟

سهام مدیریتی چیست

این روزها بازار بورس و اوراق بهادار داغ است و افراد زیادی علاقه‌مند به سرمایه گذاری کردن در بورس هستند. البته قبل از ورود به بازار بورس و سرمایه گذاری در آن، بهتر است ابتدا با برخی از مفاهیم پایه‌ای در زمینه بورس آشنا باشید و با آگاهی کافی عمل کنید. یکی از انواع سهام در بازار بورس، سهام مدیریتی است. در هر شرکتی معمولا افرادی وجود دارد که بخش عمده‌ای از سهام آن شرکت را به خود اختصاص می‌دهند. چنین افرادی سهام داران اصلی یک شرکت به حساب می‌آیند. بخشی از سهام یک شرکت که به چنین افرادی یعنی سهام داران اصلی شرکت تعلق دارد، سهام مدیریتی نام دارد. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که سهام مدیریتی چیست، سهام غیر مدیریتی به چه معنا است و چه فرقی با سهام مدیریتی دارد و نیز به بررسی سهام کنترلی و سهام غیر کنترلی بپردازیم. اگر علاقه دارید که اطلاعات بیشتری در زمینه بورس کسب کنید پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

سهام مدیریتی به چه معنا است؟

شرکت‌های بزرگ معمولا دارای سلسله مراتب خاصی هستند. برای مثال برای تصمیم گیری‌های مهم رای‌گیری می‌کنند. به علاوه یک شرکت ممکن است تعدادی سهام‌دار داشته باشد که نقش برخی از این سهام‌داران در تصمیم ‌گیری‌های آن شرکت پر رنگ‌تر است. برخی از سهام‌داران قسمت زیادی از سهام آن شرکت را کنترل می‌کنند و در نتیجه در رای‌گیری برای تصمیمات آن شرکت مهم هستند. سهام مدیریتی در واقع به سهامی اطلاق می‌شود که دارنده آن سهام‌داران و سرمایه گذاران مهم شرکت هستند. از این رو گفته می‌شود که سهام مدیریتی دارای اهمیت ویژه‌ای است. به عبارت بهتر صاحبان سهام مدیریتی در رای‌ گیری‌های شرکت حق رای بیشتری دارند. حتی گاهی ممکن است که این سهام داران سهمی مساوی با سایر سرمایه گذاران شرکت داشته باشند؛ اما باز هم به هنگام رای گیری و تصمیم گیری برای امور مهم آن شرکت، چنین افرادی حق رای بیشتری نسبت به سایر افراد داشته و میزان تاثیر گذاری آن ها در سرنوشت آن شرکت بیشتر است.

ارزش سهام مدیریتی نسبت به سهام خرد چقدر است؟

بعد از این که به بررسی این سوال که سهام مدیریتی چیست پرداختیم، اکنون می‌خواهیم ارزش سهام مدیریتی را با سهام خرد مقایسه کنیم. همان طور که قبلا هم اشاره کردیم دارندگان سهام مدیریتی یا کنترلی نقش بسیار مهمی در تصمیم گیری‌های یک شرکت دارند. چنین افرادی می‌توانند در لحظات حساس و سرنوشت ساز یک شرکت کنترل امور را به دست بگیرند و برای آن شرکت تصمیم گیری کنند. یکی دیگر از مزایای سهام مدیریتی نسبت به سهام خرد این است که دارندگان چنین سهامی قبل از سایر سرمایه گذاران ( مثلا دارندگان سهام خرد) از اخبار مهم آن شرکت خبردار می‌شوند. از این رو سهام مدیریتی اهمیت و ارزش زیادی در یک شرکت دارد و معمولا رقابت برای به دست آوردن چنین سهامی در یک شرکت زیاد است.

عرضه سهام غیر مدیریتی چیست

انواع شرکت ‌های سرمایه گذار در بازار بورس و اوراق بهادار

در آموزش مقدماتی بورس به طور کلی می‌توان گفت که در بازار بورس و اوراق بهادار شرکت‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم بندی کرد. دسته اول شرکت‌هایی هستند که هدف آنها از سرمایه گذاری در بازار بورس، به صورت کوتاه مدت است یعنی چنین اشخاصی اهداف کوتاه مدت را دنبال می‌کنند و سهام این شرکت‌ها در دسته سهام کنترلی یا مدیریتی قرار نمی‌گیرد. اما دسته دوم شرکت‌هایی هستند که اهداف بلند مدتی را در بازار بورس دنبال می‌کنند و سهام آنها از نوع مدیریتی است. به علاوه محاسبه ارزش سهام مدیریتی یا کنترلی در اکثر موارد کار پیچیده و دشواری است. به افرادی که با دید سرمایه گذاری طولانی مدت وارد شرکت‌ها می‌شوند و سهام خود را به قیمت روز خرید و فروش نکرده و جابه‌جا نمی‌کنند، هلدینگ می‌گویند. هلدینگ‌ها معمولا بخش عمده سهام شرکت‌ها را به خود اختصاص داده و به سهام آن‌ها سهام مدیریتی اطلاق می‌شود.

عرضه عمده سهام مدیریتی یا کنترلی

گاهی اوقات پیش می‌آید که یک شرکت بخشی از سهام مدیریتی خود را به صورت یک جا و به اصطلاح به صورت عمده در بازار عرضه می‌کند؛ به این اتفاق عرضه عمده سهام مدیریتی می‌گویند. برای مثال یک شرکت بزرگ طی یک مزایده سهام خود را برای فروش در بازار می‌گذارد و معمولا به این صورت است که قسمتی از سهام این شرکت به صورت سهام عادی و قسمتی از سهام آن ارزش و نیز قیمت بالاتری نسبت به سهام عادی داشته و به صورت سهام مدیریتی یا کنترلی است.

عرضه عمده سهام مدیریتی یا کنترلی

عرضه سهام غیر مدیریتی یا غیر کنترلی چیست؟

شاید بتوان گفت که در مقابل سهام مدیریتی یا سهام کنترلی، سهام غیر مدیریتی یا سهام غیر کنترلی قرار دارد. طبیعتا دارندگان سهام غیر مدیریتی یا غیر کنترلی، به اندازه دارندگان سهام مدیریتی از اختیارات برخوردار نیستند، در رای گیری‌ها حق رای کمتری دارند و به طور کلی در تصمیم گیری‌های مهم شرکت به اندازه دارندگان سهام کنترلی نقش ندارند در نتیجه سهام آنها ارزش به نسبت کمتری دارد. شرکت‌ها همیشه به عرضه و فروش سهام مدیریتی نمی‌پردازند بلکه گاهی در بازار بورس سهام غیر مدیریتی یا غیر کنترلی در بازار عرضه می‌شود.

سخن پایانی

در بازار بورس و اوراق بهادار سهم‌های مختلفی عرضه می‌شود. برخی از این سهام، سهام مدیریتی یا سهام کنترلی نام دارند و در مقابل آن‌ها سهام غیر کنترلی یا غیر مدیریتی قرار دارد. در یک شرکت برخی از سرمایه‌گذاران قسمت زیادی از سرمایه شرکت را به خود اختصاص داده‌اند و یا در تصمیم‌ گیری‌های مهم آن شرکت حق رای بیشتری دارند. به این معنا که می‌توانند در مواقع حساس برای سرنوشت آن شرکت تصمیم بگیرند و به نحوی رهبری آن شرکت را عهده‌دار شوند. همچنین این سرمایه گذاران با دید سرمایه گذاری بلند مدت وارد شرکت‌ها شده و هدف آن‌ها صرفا خرید و فروش سهام به قیمت روز نیست. سهامی که به این سرمایه‌گذاران تعلق دارد سهام مدیریتی یا کنترلی نام دارد که از اهمیت زیادی برخوردار بوده و قیمت بیشتری نسبت به سایر سهم‌های عادی آن شرکت دارد. در این مقالات اطلاعات مورد نیاز درباره سهام مدیریتی بور را ارائه داده‌ایم تا با مطالعه آن و بررسی شرایط بازار بورس علاوه بر آموختن نکات بورسی بتوانید به یکی از موفق‌ترین سهامداران تبدیل شوید.​

برای یادگیری “انواع سهام” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید