نرم ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزار متاتریدر چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه
نرم افزار متاتریدر

امروزه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نرم افزارهای کاربردی زیادی در حوزه کسب و کار و تجارت در بازارهای جهانی ایجاد شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند که هرکدام مزایا و کاربردهای ویژه خود را دارند. یکی از بهترین و پرکاربردترین ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نرم افزارها در این حوزه، نرم افزار متاتریدر است. همگی به خوبی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانیم، تحلیل تکنیکال تا چه اندازه اهمیت دارد. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نرم افزار متاتریدر، پلتفرمی کابردی برای بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری از فاکتورهایی است که در تحلیل تکنیکال به آن نیاز داریم.
در این مقاله از دلفین وست خواهیم دید که نرم افزار معاملاتی متاتریدر چیست و چگونه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان از آن استفاده کرد.

نرم افزار متاتریدر

نرم افزار متاتریدر اولین بار توسط شرکت MetaQuates software در سال ۲۰۰۰ ساخته شد. متاتریدر ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نرم افزاری است، که در بازارهای جهانی مانند فارکس و بازارهای بورس، برای برررسی تغییرات قیمت برای رسیدن به بازدهی بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نرم افزار، کارگزاران و معامله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران بازار فارکس و بازارهای آتی و CFD معامله الکترونیک انجام می‌دهند.

کاربرد نرم افزار معاملاتی متاتریدر

در ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نرم افزار متاتریدر، کوچک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین تغییر در قیمت هریک از واحدهای پولی، به سرعت آپدیت می‌شود تا به راحتی تمامی کاربران از قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های لحظه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای اطلاع داشته باشند. حتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان در این ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نرم افزار بخشی از جزئیات تاریخچه ارزش یک واحد پولی خاص و تغییراتی که در گذر زمان برای آن به وجود آمده است را مشاهده کرد. در این نرم افزار کاربران حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای می‌توانند حجم معاملات ارز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف را به صورت روزانه، یا در بازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زمانی دلخواه مشاهد کنند این ویژگی هم در قالب متون توضیحی و هم در قالب نمودارها می-باشد. پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی سقوط، یا صعود ارزها یکی دیگر از کاربردهای ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نرم افزار متاتریدر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. حتی در این نرم-افزار، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان با کارگزاران فارکس ارتباط برقرار کرد و درمورد خرید و فروش ارز از آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مشورت گرفت. برای افرادی که از این بازار و جزئیات آن اطلاع کافی ندارند، امکان مشاوره به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد و از بازدهی بالایی برخوردار است.

نسخه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلفی از ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نرم افزار معاملاتی متاتریدر وجود دارد، که هریک ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مخصوص به خود را دارند و در امکانات کوچک و بزرگ با هم متفاوت هستند. به همین دلیل انتخاب و استفاده از یک نسخه خوب از این نرم افزار پرکاربرد، که توسط شرکت ها و بروکر های مجاز و با سابقه ارائه شده باشد، یکی از اصول ورود به بازار فارکس است.

نرم افزار متاتریدر چیست

استفاده از متاتریدر

در پاسخ به سوال چرا در بستر نرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزاری MetaTrader تجارت کنیم؟ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. مراحل دانلود و نصب این نرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزار به سادگی امکان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیر است.
  2. متاتریدر قابلیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تجاری و ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بسیار خوبی دارد که دیگر نرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزارهای مشابه فاقد آن هستند.
  3. با استفاده از ابزارهای نوسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سنجی که متاتریدر در اختیار کاربران خود قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد، افراد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند تصمیمات خوبی بگیرند و استراتژی مناسب خود را در بازار انتخاب کنند.
  4. متاتریدر از انواع نمودارها نظیر شمعدانی، خطی، Heikin Ashi و Renko پشتیبانی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
  5. راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازی لیست و ترتیب معاملات در این نرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزار بسیار ساده است. متاتریدر این قابلیت را دارد که معاملات و سفارشات در آن تنظیم شوند و سپس در زمان مقرر به صورت خودکار فعال شوند. تعیین حد ضرر نیز به راحتی انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
  6. مشاوران متخصص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند معاملات را با استفاده از دستورالعمل که داخل پلتفرم بارگذاری می-شوند، خودکار سازی کنند. سپس این دستورالعمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به صورت خودکار عمل خواهند کرد. این ویژگی به سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار اجازه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد بدون نگرانی و بررسی مداوم، وارد فرصت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سودآور شده و از معاملات زیان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ده خارج شود.
  7. ویژگی back-trade که سابقه افراد را نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد، یکی از بهترین بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزار است.

ویژگی back trade

این نرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزار برای فعالیت در فارکس بسیار مناسب است. بنابراین برای هر جفت ارز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید، تاریخچه فعالیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خود را به صورت دوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای دریافت کنید. همچنین این امکان را فراهم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند برای پوزیشن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرید، گزارش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی با جزئیات کامل درخواست دهید. در نهایت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید نمودارهای گذشته را دنبال کنید تا خلاصه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از روندها را برای هر معامله ببینید.

بیشتر بخوانید:  آربیتراژ چیست؟ + تعریف آربیتراژ طلا، سکه، فارکس، بورس و...

نرم افزار متاتریدر ۴ در فارکس

نرم افزار متاتریدر ۴ محبوب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین پلتفرم معاملاتی جهان است، که تمام نیازهای شما را برای تجارت آنلاین از طریق یک رابط کاربری ارائه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. در یک پلتفرم واحد شما ترکیبی قدرتمند از فناوری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تحلیلی و ابزارهای برجسته تجارت را پیدا خواهید کرد، که به سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران اجازه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد پیچیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین استراتژی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های معاملاتی را نیز پیاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی کنند.

مقایسه نسخه ۴ و ۵ نرم افزار متاتریدر

در ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نرم افزار معاملاتی متاتریدر ۵، ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدیدی افزوده شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است که علاوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بر معامله در فارکس، اجازه انجام معامله در سایر بازارها را نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. این به معنای بهتر بودن متاتریدر ۵ نسبت به ۴ نیست، بلکه تا حدودی از نظر کاربری با هم متفاوت هستند.

مقایسه متاتریدر 4 و5

انواع جدید سفارش

پلتفرم نرم افزار متاتریدر ۵ دارای دو نوع سفارش اضافی است، که در نسخه ۴ در دسترس نیستند. این موارد عبارتند از: حد توقف خرید و محدودیت فروش.

شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و ابزارک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید

نرم افزار متاتریدر ۵ دارای ۸ شاخص و ۱۳ شئ گرافیکی بیشتر از نسخه ۴ است. این بدان معناست که معامله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند با استفاده از نسخه ۵، تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فنی عمیق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری را در بازارهای مالی انجام دهند.

تقویم اقتصادی

در نسخه ۵ متاتریدر، سربرگی به عنوان تقویم اقتصادی افزوده شده است. این تقویم زمانبندی انتشار اخبار، داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قبلی و اجماع بازار را نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.

بهبود واحد تست استراتژی برای مشاوران

متاتریدر ۵ دارای واحد تست استراتژی چند رشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای است که هنگام آزمایش استراتژی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های برنامه‌ریزی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شده ، سرعت اجرای آن به طور محسوسی بیشتر از نسخه ۴ است. علاوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بر این، با داشتن یک مدیرعامل که بهینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی از راه دور را امکان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، واحد تست استراتژی همچنین امکان آزمایش مجدد چند جفت ارز را به صورت همزمان فراهم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

چارچوب زمانی

نسخه ۵ متاتریدر ۲۱ نمودار برای نمایش چارچوب زمانی دارد، که ۱۲ عدد بیشتر از نسخه قبلی است. با وجود این نمودارها سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران امکانات بیشتری برای انجام تجزیه و تحلیل عمیق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر دارایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خود دارند.

جابجایی سرمایه

با این امکان کاربران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند سرمایه خود را بین حساب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کاربری مختلف متاتریدر ۵ منتقل کنند. البته به شرطی که حساب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کاربری هر دو روی یک سرور باشند. این ویژگی به ساده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی فرآیندها کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و به کاربران راحتی و انعطاف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.

بیشتر بخوانید:  حساب دمو فارکس چیست و چه تفاوتی با حساب واقعی دارد؟

عمق بازار

با زدن دکمه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ALT+B، معامله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند عمق بازار را که نمایشی گرافیکی از پیشنهادات یک دارایی مالی اساسی است، بسته به حجم معاملات مشاهده کنند. این ویژگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به معامله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران اجازه دهد سفارشات تجاری را با بهترین قیمت ممکن ثبت کنند.

سخن پایانی

معامله در بازار فارکس یا بورس، نیازمند توانایی انجام انواع تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تکنیکال و تحلیل بنیادی است. انجام چنین تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی نیازمند در دست داشتن اطلاعات و آمار و ارقام کافی از بازار است. متاتریدر ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نرم افزاری است که تمامی اطلاعات لازم از کوچک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین اعداد تا پرکاربردترین نمودارها را در خود جای داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ است. با توجه به این‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران برای انتخاب استراتژی معاملاتی مناسب، مدام باید مشغول بررسی بازار باشند، چنین نرم-افزاری بسیار کارآمد است. متاتریدر در نسخه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف خود امکان انجام خودکار خرید و فروش را براساس دستورالعمل تعیین شده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. با استفاده از ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نرم افزار معاملاتی متاتریدر، سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند تجربه خوبی از انجام معامله به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دست آورند. این تجربه زمانی به بهترین شکل صورت خواهد گرفت که افراد آموزش کافی دیده باشند و بازار را به خوبی بشناسند. شما با شرکت در دوره آموزش فارکس، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید به صورت کاربردی دانش مورد نیاز را کسب کنید.

آموزش بازار فارکس در ایران

مجموعه دلفین‌ وست یکی‌ از بزرگ‌ترین مرجع‌های آموزش سرمایه‌ گذاری است که تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید. مطلب فوق صرفاً به منظور آشنایی بیشتر مخاطبان با این بازار مالی است و مسئولیت استفاده از محتویات این مقاله، کاملاً بر عهده خود خوانندگان است.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.