آشنایی با توکن‌ها و ارزهای دیجیتال برتر متاورس برای سرمایه گذاری

ارز دیجیتال متاورس

با تغییر نام فیسبوک «Facebook» به متا «Meta» پروژه‌ی متاورس بیش از پیش مورد توجه واقع شد. اگرچه متاورس خیلی وقت است که به یک هدف بزرگ برای بشر تبدیل شده، اما چندان جدی گرفته نمی‌شد. اما با این اتفاق، متاورس به عنوان یک هدف جدی مطرح شده و به نظر می‌رسد که سازمان‌ها و افراد زیادی تمایل به ایجاد زیرساخت‌های آن داشته باشند. می‌توان جرقه‌های این پژوهش را به ظهور ارزهای دیجیتال نسبت داد. چراکه مبادلات مالی، یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی انسان هستند. اگر قرار است متاورسی وجود داشته باشد، حتماً مبادلات مالی آن به واسطه‌ی ارزهای دیجیتال صورت خواهند گرفت. احتمالاً این عنوان شما را گیج کرده باشد. بنابراین برای اینکه دقیقاً بدانید که متاورس چیست و چطور باید روی توکن متاورس یا ارز دیجیتال متاورس سرمایه‌گذاری کرد، با ما همراه شوید.

متاورس چیست؟

متاورس «Metaverse» از ترکیب دو واژه متا «Meta» به معنی «فراتر» و یونیورس «Universe» به معنای «جهان» تشکیل شده است. بنابراین می‌توان متاورس را یک جهان برتر در نظر گرفت. جهانی که در آن بتوان به‌شیوه‌ای کارآمد و در نهایت سرعت و دقت فعالیت‌ها را به انجام رساند. در متاورس، جهان فیزیکی با یک جهان کاملاً دیجیتالی در هم می‌آمیزند. انسان‌ها در چنین جهانی زندگی کرده و تمام فعالیت‌های خود را برپایه‌ی آن برنامه‌ریزی می‌کنند. برخی‌ها متاورس را یک نسخه برتر و بسیار گسترده‌تر از اینترنت امروزی در نظر می‌گیرند. به طوری که در متاورس، کلیه اطلاعات پراکنده‌ای که در حال حاضر در بستر وب وجود دارد را به یک ساختار کاملاً یکپارچه تبدیل می‌کند. به‌طوری که می‌توان در کسری از ثانیه به کلیه اطلاعات مرتبط با یک موضوع دسترسی داشت. متاورس برای محقق شدن به دو مفهوم «VR» واقعیت مجازی و «AR» واقعیت افزوده وابسته است.

مفاهیم AR و VR به چه معنا هستند و چه تفاوتی با هم دارند؟

همان‌طور که اشاره کردیم، متاورس برای ایجاد شدن به دو مفهوم وی‌آر و اِی‌آر بستگی دارد. هریک از این مفاهیم به تکنولوژی متفاوتی اشاره دارند:

مفاهیم AR و VR به چه معنا هستند و چه تفاوتی با هم دارند؟

  • واقعیت مجازی «Virtual Reality»

واقعیت مجازی که به اختصار «VR» نامیده شده، به یک دنیای مجازی اشاره دارد که کاربر می‌تواند با آن تعامل برقرار کند. نمونه بارز واقعیت مجازی، عینک‌های بازی هستند که با روی سر گذاشتن آن‌ها می‌توانیم به دنیای بازی ورود کرده و با حرکات سر و گردن، بازی را کنترل نماییم. با روی سر قرار دادن عینک واقعیت مجازی، در یک دنیای مجزا قرار می‌گیریم. دنیایی که می‌توانیم در آن حرکت کرده و به تعامل با اجزای موجود در این جهان بپردازیم. کاربران نه از دریچه یک اسکرین، بلکه به‌صورت سه‌بعدی با محتوای موجود در دنیای واقعیت مجازی ارتباط برقرار می‌کنند. کاربر می‌تواند در چنین دنیایی به تجربیات متفاوتی دسترسی داشته باشد.

  • واقعیت افزوده «Augmented Reality»

واقعیت افزوده که به اختصار «AR» نامیده شده، به عناصر مجازی اشاره دارد که به دنیای فیزیکی انسان اضافه می‌شوند. برای درک این موضوع می‌توانیم به انیمیشن گارفیلد «Garfild» توجه کنیم. گارفیلد یک گربه انیمیشنی بود که همراه با انسان‌های واقعی زندگی می‌کرد و در تعامل بود. در حالی‌که یک گربه واقعی نبود، بلکه کارتونی بود. کلاً واقعیت افزوده به مفاهیم مجازی اشاره دارد که جلوه فیزیکی پیدا می‌کنند و ما می‌توانیم با آن‌ها ارتباط بگیریم. واقعیت افزوده، عناصری را به دنیای فیزیکی اضافه می‌کند. این عناصر بر اساس طراحی‌های کامپیوتری، از طریق پردازش اطلاعات کاربر توسط سنسورهای ورودی همچون صدا، ویدئو، تصاویر گرافیکی یا حتی داده‌های GPS به خلق عناصر افزوده می‌پردازند.

با توجه به تعاریفی که برای واقعیت افزوده و واقعیت مجازی ارائه دادیم، پی بردن به تفاوت این دو کار آسانی است. در واقع، واقعیت افزوده یک جهان تمام دیجیتالی است که به کمک یک واسط مانند عینک مجازی می‌توان به آن ورود کرد. اما واقعیت افزوده به عناصر دیجیتالی گفته می‌شود که به دنیای فیزیکی ما اضافه می‌شوند و ما بدون واسطه می‌توانیم با آن‌ها ارتباط بگیریم!!

بلاک چین در ارزهای دیجیتال متاورس چه نقشی دارند؟

بلاکچین و ارزهای دیجیتال متاورس چه نقشی دارند؟

دنیای ایده‌آل و جذاب متاورس را می‌توان به کمک واقعیت‌های مجازی و افزوده تا حد زیادی محقق کرد. اما در این بین ارزهای دیجیتال چه نقشی می‌توانند داشته باشند؟! برای پاسخ این سؤال باید به ماهیت ارزهای دیجیتال دقت کنیم. ارزهای دیجیتال بر پایه‌ی یک فناروی به نام بلاک‌چین «Blockchain» ایجاد می‌شوند. بلاک‌چین یک زنجیره به  هم پیوسته از داده‌های رمزنگاری شده است. این فناوری، هیچ سیستم مرکزی ندارد. بلکه کلیه کاربرانی که در این شبکه حضور دارند، به اطلاعات آن دسترسی دارند. ماهیت تمرکز گریزی ارزهای دیجیتال بر شبکه‌ی بلاک‌چین سبب شده تا این ارزهای دیجیتال به عنوان سیستم مبادلات مالی در متاورس در نظر گرفته شوند. طبیعتاً در متاورس نمی‌توان برای خرید و فروش‌ها یا برای هر مبادله مالی دیگر از ارزهای فیات چون دلار، یورو یا ریال خودمان استفاده کرد. بنابراین ارزهای دیجیتال در کنار متاورس می‌توانند بهترین ترکیب برای ساختن جهان آینده بشر باشند!!

چگونگی اثبات هویت کاربران در متاورس

پس از موضوع مبادلات مالی در محیط متاورس، حالا موضوع احراز هویت و تأمین امنیت کاربران در این فضا مورد بحث قرار می‌گیرد. متاورس نیز مانند بلاک‌چین یک ماهیت غیرمتمرکز خواهد داشت. به طوری که هیچ نظارت مرکزی روی آن صورت نمی‌گیرد. بنابراین باید راه‌حل خلاقانه‌ای برای اثبات هویت و تأمین امنیت کاربران در آن وجود داشته باشد. به نظر می‌رسد، ارزهای دیجیتال در این باره هم نقش اصلی را ایفا کنند. چراکه گفته می‌شود امنیت و اثبات هویت کاربران در متاورس نیز توسط توکن‌ها و ارزهای دیجیتال متاورس صورت گرفته و در زنجیره‌ی اطلاعات آن‌ها قرار می‌گیرد. بنابراین هرچقدر به ایجاد متاورس نزدیک می‌شویم، توکن‌های متاورس، به‌خصوص توکن‌های NFT (توکن‌های منحصربه‌فرد غیر قابل جایگزینی) اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

6 ارز دیجیتال متاورس برتر برای سرمایه‌گذاری

هر ارز دیجیتالی که به بازار ارزهای دیجیتال یا بازار کریپتو اضافه می‌شود، هدف خاصی را دنبال می‌کند. برای مثال، ارز دیجیتال اتریوم «ETH» با هدف پشتیبانی از قراردادهای هوشمند ایجاد شده. هدف لایت‌کوین، سرعت بخشیدن به تراکنش‌های رمزارزی است. و دیگر کوین‌ها نیز اهداف دیگری را دنبال می‌کنند. اما اگر بخواهیم بدانیم که ارز دیجیتال متاورس چیست، باید به هدف این ارزها توجه کنیم. معمولاً هر توکن متاورس یا هر ارز دیجیتال متاورسی، هدفی مرتبط با متاورس را دنبال می‌کند و در صدد است تا فعالیت سودمندی را برای متاورس محقق کند. از جمله توکن متاورس و ارز دیجیتال متاورسی که تا به امروز ایجاد شده‌اند، می‌توان موارد زیر را بررسی کرد:

  • ارز دیجیتال متاورس مانا «MANA»

ارز دیجیتال متاورس مانا «MANA»

مانا ارز دیجیتالی است که بر بستر بازی دسنترالند «Decentraland» به کار گرفته شده. دسنترالند در واقع، یک بازی واقعیت مجازی مبتنی بر رمزنگاری یا یک پلتفرم زندگی مجازی است که بر شبکه اتریوم ایجاد شده است. بنابراین مانا را نه یک کوین مستقل، بلکه باید آن را یک توکن متاورس در نظر گرفت. با استفاده از توکن‌های MANA در بازی دسنترالند، می‌توانید زمین، لباس‌، صحنه‌ یا مجموعه‌ای از دارایی‌های مجازی دیگر را خریداری نمود. برخی از این موارد می‌توانند ارزش زیادی پیدا کنند. به طوری‌که بعداً می‌توانید آن‌ها را به دیگران بفروشید. توکن‌های MANA برای مدت طولانی، زیر یک دلار قیمت داشتند. اما اکنون با قیمت 2.50 دلار معامله می‌شوند. حرکت فیس‌بوک برای مطرح کردن متا باعث شد تا علاقه زیادی به این ارز دیجیتال نشان داده شود. اخیراً در اواخر اکتبر 2021، سایت ارائه دهنده‌ی بازی دسنترالند، اولین جشنواره متاورس را از 21 تا 24 اکتبر برگزار کرد. در حال حاضر (آبان ماه 1400) این توکن حدود 3 دلار نرخ خورده است.

  • ارز دیجیتال متاورس اینجین‌کوین «ENJ»

اینجین «Enjin» یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های بازی‌سازی در جهان است که مرکز آن در کشور سنگاپور قرار دارد. این شرکت فعالیت خود را از سال 2009 آغاز کرد، اما از سال 2019 توانست با شرکت‌های بزرگی چون سامسونگ و مایکروسافت وارد همکاری شود. به طوری‌که ایده‌های این شرکت روی گوشی‌های سامسونگ مدل «Galaxy S 10» یپاده‌سازی شده است. این شرکت توکن اینجین کوین را بر بستر شبکه اتریوم طراحی و در بازار کریپتو عرضه کرده است. با توجه به ماهیت بازی‌سازی و مجازی شرکت اینجین، ارز دیجیتال ENJ نیز اهداف متاورسی را دنبال می‌کند. به همین خاطر به عنوان یک توکن متاورس معرفی شده است. با آغاز همکاری اینجین با سامسونگ و مایکروسافت، توکن ENJ رشد خوبی را در بازار کریپتو تجربه کرد. آینده متاورس کریپتو در رابطه با این توکن بسیار مثبت ارزیابی می‌شود. بنابراین می‌توان به سرمایه‌گذاری روی آن فکر کرد. در حال حاضر این توکن حدود 90/2 دلار قیمت دارد.

  • ارز دیجیتال متاورس اکسی «AXS»

توکن متاورس اکسی «Axie Infinity Shard» با نماد اختصاری «AXS» در متاورس کریپتو عرضه شده است. این پلتفرم نیز به بازی‌های مجازی برمی‌گردد. چراکه کلاً دنیای بازی‌ها در مورد پروژه‌ی متاورس، پیشتاز هستند. طراحی این بازی از بازی پوکمن «Pokemon» الهام گرفته است. بنابراین در این بازی، کاربران در جلوه‌ی یک هیولا با هم به نبرد می‌پردازند. سال 2021، سال توسعه این بازی و توکن متاورسی‌اش بود. چراکه در جریان این بازی، کاربران می‌توانند توکن اکسی دریافت کنند. در حال حاضر این توکن حدود 137 دلار نرخ داشته و روزانه حدود 500 میلیون دلار در مبادله این توکن به جریان درمی‌آید.

  • ارز دیجیتال متاورس سندباکس «SAND»

ارز دیجیتال متاورس سندباکس «SAND»

سندباکس «Sandbox» دنیای مجازی دیگری است که در آن افراد می‌توانند تجارب بازی خود را بسازند، مالکیت کنند و از آن کسب درآمد نمایند. مالکیت دارایی‌ها در این بازی به شکل NFT (توکن‌های غیرقابل تعویض) است. توکن‌ متاورس سندباکس نیز برپایه شبکه اتریوم ایجاد شده است. سندباکس در صدد است تا بازار سنتی بازی‌سازی را دچار تحول کند. در بازی‌سازی سنتی، پلتفرم‌‌ها، محتوای تولیدی کاربر را در اختیار دارند. پس آن را کنترل می‌کنند. اما در سندباکس، این کاربران هستند که مالکیت آثار درون بازی خود را در اختیار دارند. این ارز دیجیتال متاورسی در حال حاضر، حدود 3 و نیم دلار قیمت دارد.

  • ارز دیجیتال متاورس فلوکی‌اینو «FLOKI»

فلوکی اینو «Floki Inu» به عنوان یک شوخی از روی نام سگ نژاد شیبا ایلان ماسک که فلوکی نام داشت آغاز شد. اما از آن زمان، این شرکت یک مجموعه مجازی از رمزارزها ایجاد کرده و در حال توسعه یک بازی مبتنی بر واقعیت مجازی است. اخیراً حامیان کریپتو Floki شروع به ارائه بازی متاورس مبتنی بر NFT به کاربران کرده‌اند. نام بازی Vahalla است. یکی از شخصیت‌های درون بازی، از روی شخصیت ایلان ماسک ایجاد شده است. مردم فلوکی را به عنوان جایگزینی بهتر برای دوج‌کوین در نظر می‌گیرد. به نظر می‌رسد هرچقدر ارزش بازار دو‌ج‌کوین «Dogecoin» بالاتر برود، فلوکی نیز به رتبه بالاتری در متاورس کریپتو راه خواهد یافت. به همین خاطر اگرچه امروز این توکن 000187/0 دلار است و در رتبه زیر 2700 بازار قرار دارد، اما می‌تواند با تحقق پیش‌بینی‌های انجام شده، آینده خوبی داشته باشد. شما می‌توانید با انجام تحلیل‌های دقیق، به سرمایه گذاری روی این توکن فکر کنید.

  • ارز دیجیتال متاورس ایپیک «EPIK»

ایپیک پرایم «Epik Prime» تولید ارز دیجیتال را از سال 2018 آغاز کرد. این شرکت ادعا می‌کند که در زمینه آوردن برندها به بازی‌های ویدیویی و تولید آیتم‌ها، رویدادها و تجربیات منحصر‌به‌فرد درون بازی، پیشتاز است.  توکن این شرکت در آگوست 2021 با مشارکت Huobi Global و برنامه Huobi Prime آن راه‌اندازی شد. این برنامه توکن‌های جدید و پیشرفته را به معامله‌گران ارزهای دیجیتال معرفی می‌کند. تمرکز Epik بر کمک به شرکت‌های بازی در ایجاد NFT و دارایی‌های کلکسیونی درون بازی، آن را از سایر توکن‌های رمزنگاری متاورس متمایز می‌کند. این ارز دیجیتال نیز مسیر طولانی را در پیش دارد و هم‌اکنون در رتبه حدود 900 بازار کریپتو جای دارد. نرخ کنونی آن برابر با 399/0 دلار است. اما به عنوان یک توکن متاورس آینده‌دار به آن نگاه می‌شود. توکنی که می‌تواند رتبه‌ی خود را بهبود ببخشد.

با توجه به توضیحات فوق، حالا بهتر می‌دانید که ارز دیجیتال متاورس چیست و چرا باید به آن توجه کرد. بیشتر توکن‌های فوق بر بستر شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند و جزء توکن‌های «ERC20» به حساب می‌آیند. البته موارد فوق، بیشتر به‌صورت توکن‌های NFT ایجاد می‌شوند. قبلاً هم اشاره کردیم که هرچقدر موضوع متاورس نزدیک‌تر شود، این توکن‌ها بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. پیش‌بینی‌های صورت گرفته روی این ارزها مثبت است. اما نباید به همین مورد اکتفا کرد. بنابراین معرفی این توکن‌ها به معنی سیگنال خرید دادن به شما نیست. شما زمانی می‌توانید روی این توکن‌ها سرمایه‌گذاری کنید که در پی تحلیل‌ها و تحقیقات خود، آن را برای سرمایه‌گذاری ارزشمند ببینید.

ارز دیجیتال متاورس ایپیک «EPIK»

سخن نهایی

با پی بردن به اینکه ارز دیجیتال متاورس چیست، بهتر می‌توانیم به سرمایه گذاری روی آن‌ها بیندیشیم. طبیعتاً کوین‌ها و توکن‌های بسیار ارزشمندتری به نسبت توکن متاورس و انواع ارز دیجیتال متاورس در بازار کریپتوکارنسی‌ها وجود دارند؛ اما با توجه به مطرح شدن بحث متاورس و تصمیم غول‌های تکنولوژی به محقق کردن آن، این توکن‌ها می‌توانند در آینده، ارزش بسیار بالاتری پیدا کنند. در نهایت، این تصمیم با شما است که بخواهید سرمایه خود را به خرید این توکن‌ها اختصاص دهید یا خیر. البته با شرکت در بازی‌های رایانه‌ای مطرح نیز می‌توان در مسیر بازی، این توکن‌ها را کسب کرد. نظر شما در این باره چیست؟! لطفاً نظرات و ایده‌های خود در رابطه با توکن‌‌های متاورس را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

آموزش ارز دیجیتال ماشین زمان

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
3.7/5 - (37 امتیاز)

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *