صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق سرمایه گذاری در بورس

رفاه مالی و آزادی مالی آرزو تمام افرادی است که به قصد سرمایه گذاری در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. یکی از بهترین راه‌هایی که سرمایه گذاران می‌توانند آن را انتخاب کنند صندوق‌ سرمایه گذاری است. این صندوق‌ها در ایران به شکل‌های مختلف با ویژگی‌های متفاوت وجود دارد که هم فعالان بازارمالی و هم افراد مبتدی با توجه به ویژگی هر صندوق از آن استفاده می‌کنند. با گذشت زمان پول نقد ارزش خود را از دست می‌دهد اما با انتخاب صندوق سرمایه ‌گذاری می‌توانید ارزش پول خود را در گذر زمان حفظ کنید. حفظ ارزش پول در این صندوق‌ها اصلی‌ترین دلیل تمایل افراد در این نوع سرمایه‌گذاری می‌باشد. از معروف‌ترین این صندوق‌ها می‌توان به صندوق سرمایه‌گذاری در طلا، ETF، صندوق با در آمد ثابت، صندوق سهامی، صندوق مختلط و موارد دیگر که در ادامه این مقاله از دلفین وست آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق سرمایه گذاری ترکیبی از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است. افراد بنابر دلایلی مانند کمبود وقت، عدم اطلاعات کافی، ترس از ریسک تنها گزینه‌ای که برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کنند بانک است. بنابر این افرادی که با کمی آگاهی و هوش مالی به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌روند می‌توانند از این راه سودهای خوبی به دست آورند. هم‌چنین این صندوق یک راه غیر مستقیم برای فعالیت در بازار بورس است.

انواع صندوق‌های سرمایه گذاری

انواع صندوق سرمایه گذاری در بورس

 1. صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت
  این نوع صندوق مناسب افراد با ریسک‌پذیری پایین است که می‌توانند یک سود تضمین‌شده ثابت داشته باشند. در این صندوق عددی بین 70 تا 90 درصد در اوراق مشارکت، اوراق بهادار و حساب‌های بانکی سرمایه گذاری می‌کنند و باقی مانده آن در بورس سرمایه گذاری می‌شود.
 2. صندوق سرمایه گذاری سهامی
  در این صندوق‌ها 70 درصد از دارایی در بخش سهام و 30 درصد باقی‌مانده در اوراق مشارکت، اوراق بهادار، سپرده بانکی یا سهام سرمایه گذاری می‌شود. تصمیم‌گیری 30 درصد باقی‌مانده بر عهده مدیر صندوق است.
 3. صندوق سرمایه گذاری مختلط
  در این صندوق 60 درصد از سرمایه کل به سهام و 40 درصد دیگر مانند صندوق‌های ذکر شده به اوراق مشارکت، سپرده بانکی تخصیص داده می‌شود که هردو از انواع اوراق با درآمد ثابت هستند.
 4. صندوق سرمایه‌گذاری ETF یا قابل معامله
  این صندوق‌ها در اوراق بهادار یا دارایی‌های فیزیکی فعالیت می‌کنند که به عنوان دارایی پایه در نظر گرفته می‌شود. این صندوق‌ها به صندوق‌های قابل معامله معروف هستند. مانند سهام در بورس که می‌توان آن‌ها را داد و ستد کرد، صندوق ETF را نیز می‌توان معامله کرد.
 5. صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان
  در صندوق سرمایه گذاری زمین و مسکن سرمایه‌های اندک افراد جمع‌آوری شده و در پروژه‌های بزرگ ساختمانی که نیاز به پول هنگفت دارند سرمایه گذاری می‌شود. یکی از مزایای این نوع سرمایه گذاری سوددهی بالا برای سرمایه گذاران با سرمایه اندک است.
 6. صندوق سرمایه گذاری طلا
  سرمایه گذاری در طلا همیشه یکی از محبوب‌ترین راه‌ها برای افراد است. سرمایه گذاران می‌توانند با هر مقدار پول در صندوق سرمایه گذاری در طلا فعالیت کنند.
 7. صندوق پروژه‌ای
  در این نوع از سرمایه گذاری افراد با هر سرمایه‌ای که دارند در پروژه‌های بزرگ که از نظر اقتصادی توجیه شده هستند برای تامین‌ هزینه‌های مالی این پروژه‌ها اقدام به سرمایه گذاری می‌کنند. اغلب این پروژه‌ها از نوع صنعتی، معدنی و نفت و پتروشیمی هستند.
 8. صندوق نیکوکاری
  در این صندوق‌ها افراد علاوه‌بر سود مالی، اهداف خیرخواهانه از سرمایه گذاری خود دارند. نحوه کار این صندوق‌ها به این شکل است که افراد به جای یک بار کمک کردن برای اهداف خیر (در این صندوق‌ها اهداف مشخص هستند مانند حمایت از جایزه نوبل اسلامی و حمایت از ورزش کشتی) بخشی از سود به دست‌آمده از صندوق را به صورت مستمر به اهداف نیکو اختصاص می‌دهند.
 9. جسورانه
  این صندوق مناسب افرادی است که قدرت ریسک پذیری بالایی دارند. در این نوع از سرمایه گذاری پروژه‌هایی انتخاب می‌شود که مانند سایر پروژه‌ها مسیر و رند مشخصی ندارند بعد از مدتی به یک‌باره شکست می‌خورند یا موفقیت بزرگی را به دست می‌آورند، که احتمال شکست در آن‌ها بیش از موفقیت است، اما نمونه‌های موفق توانسته‌اند به سودهای غیرقابل مقایسه‌ای با سایر پروژه‌ها برسند که همین موضوع سرمایه گذاران را ترغیب به سرمایه گذاری می‌کنند. از نمونه‌های موفق این نوع سرمایه گذاری می‌توان به غولی به نام گوگل، آمازون و از نمونه‌های ایرانی آن به اسنپ و دیجی کالا اشاره کرد.
 10. بازار گردانی
  این صندوق‌ها نیاز به تخصص بیشتری دارند. رفتار و عملکرد این صندوق‌ها به این شکل است که بازار گردانی سهام یک شرکت را بر عهده دارند. بازار گردانی یعنی فروختن یا خریدن سهام یک شرکت یا صنعت برای بهبود وضعیت نقدینگی یا تعدل بازار.
 11. صندوق سرمایه گذاری شاخصی
  در این نوع از صندوق‌ها تمام سرمایه جمع آوری شده و با انتخاب یکی از شاخص‌های بورس در جایی درست سرمایه گذاری می‌شود تا عملکردی مشابه آن شاخص به دست بیاید، در این سرمایه گذاری سعی بر این است دقیقا عملکرد مانند شاخص مورد نظر باشد نه کمتر و نه بیشتر.

 

 

 •  کارمزد معاملات واحدهاي سرمایه گذاري صندوق هاي سرمایه گذاري در سهام 

 •  کارمزد معاملات واحدهاي سرمایه گذاري صندوق هاي سرمایه گذاري مختلط 

 

 •  کارمزد معاملات واحدهاي سرمایه گذاري صندوق هاي سرمایه گذاري در اوراق بهادار با درآمد ثابت 

 

 

4.3/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *